Ukaž mi, čím jíš…

Proč bývají některé příbory víc poškrábané než jiné? Důvodem může být materiál, ze kterého jsou vyrobeny, ale i špatné zacházení.

Přemýšleli jste někdy při pořizování příborů, jaké by měly být? Nebo jste jen tak přišli do obchodu a koupili ty, které se vám na pohled líbily? Ptáte se, co je na příborech k přemýšlení? Tak třeba, jestli jsou kvalitní, bezpečné, jestli splňují vaše požadavky na design, zda jsou i tvarově pohodlné…

Design a tvar

Možná to na první pohled vypadá jako totéž, ale není. U designu si vybíráte styl. Budou příbory elegantní, moderní, luxusní nebo v historizujícím stylu? Budou lesklé, nebo matné? Ozdobené, nebo hladké? (Ozdobené příbory, například dekorované zlatem, nedávejte do myčky. Můžete je vytáhnout „dokonale“ čisté, ale bez dekoru.) Tvar příboru je o pohodlí.

Všímejte si ergonomie pro pohodlné uchopení. Jednoduše řečeno – jak se vám příbor drží v ruce?

Důležité je také, jak hluboká je jídelní lžíce, tedy zda má dostatečně (ale ne zase moc) hlubokou a tím i funkční náběrku, nebo jaké ostří má příborový nůž a zda je dostatečně „těžký“…

Kvalita a bezpečnost

Z pohledu bezpečnosti si všímejte, jestli nemá příbor moc ostré hrany a také jak kvalitní je opracování, aby se na něm nehygienicky nezachycovaly zbytky pokrmů. Kvalita závisí na použitém materiálu. Nejčastěji si kupujeme příbory nerezové.

* Kvalitní materiál najdeme pod označením nerezová ocel 18/10 nebo 18/0 (nebo také chromniklová ocel). V prvním případě je k oceli přidáno 18 % chromu a 10 % niklu, ve druhém nikl chybí. Díky chromu se materiál stává nerezový. Nikl zvyšuje pevnost a propůjčuje lesklost. Oba typy příborů jsou vysoce odolné proti korozi, roztokům solí a kyselinám. Jsou pevné, tvrdé a mají dlouhou životnost.

A dají se mýt v myčce.

* Ještě kvalitnější jsou příbory z materiálu Cromargan protect. Výrobci uvádějí, že tato zušlechtěná nerezová ocel se speciální ochranou je 150krát odolnějším proti poškrábání než původní ušlechtilá ocel a příbor odolá všem typům opotřebování. Leštěný povrch zůstane vždy lesklý, matný zůstane matný.

* Kromě celonerezových příborů si můžete vybrat také příbory s držadly keramickými, dřevěnými, plastovými, ale také vyrobené třeba z paroží. Kovová část ale i u těchto typů zůstává.

Aby byly dlouho krásné

Krásný vzhled příborů udržíme správnou péčí. Ty celonerezové můžeme mýt v myčce nádobí. Ale po skončení programu bychom je vždy měli z myčky vyjmout, jinak se na nich mohou objevit trvalé skvrny. Každý příbor je třeba vyleštit měkkou utěrkou do sucha. To platí i pro čepele nožů.

Dlouhodobé mytí v myčce u příborů s niklem může způsobit ztrátu vysokého lesku.

* Neodstranitelné skvrny vznikají i tehdy, když necháme na příborech zaschnout potravinové kyseliny, které jsou například v hořčici, marinádě, salátových zálivkách, ovoci a kompotech. Proto pokud je nechcete mýt ručně, je alespoň co nejdříve po jídle opláchněte.

* Při ručním mytí nepoužívejte drátěnku s kovovými vlákny, drsné mycí utěrky, čisticí prostředky na bázi písku ani žádné agresivní čisticí prostředky.

* Dvakrát do roka zkuste celonerezové příbory 10 minut povařit ve vodě, v níž jste předtím vařili brambory. Pak je hned opláchněte pod tekoucí vodou a do sucha vyleštěte. Příbory by měly získat ztracený lesk.

Rodinné stříbro

Má cenu si pořizovat stříbrné příbory? V minulosti nechyběly v žádné aristokratické domácnosti. Podle odborníků to cenu má, i když je budete používat jen při slavnostních okamžicích. Dají se sehnat v pískovaném, leštěném i broušeném designu. Ale jejich krásný vzhled zdaleka není jedinou předností. Stříbro je kvalitní kov a zároveň nejzdravější materiál pro výrobu příborů.

Dokáže odstranit bakterie obsažené v potravinách.

Jídelní příbory ze stříbra jsou cenově dražší, ale jsou také měkčí, takže musíte více dbát na jejich údržbu.

* Kvalitní stříbrný příbor by měl mít označení ryzosti 925/1000. Tuto informaci zjistíte buď přímo na příboru (puncovní znak) nebo na dokladu v příborovém setu.

* Abyste si stříbrné příbory udržely co nejdéle blyštivé, umývejte je ručně a hned po skončení stolování. Pak je do sucha utřete měkkou utěrkou a uschovejte do speciální těsně uzavřené kazety.

* U postříbřených příborů je stříbrný povrch náchylný k oxidaci, proto je čas od času preventivně otřete utěrkou na čištění stříbra.

Když zčernají

Po čase mohou i přes sebepečlivější péči začít stříbrné příbory černat. Zkuste v tomto případě následující tipy:

* Přiměřeně velkou plastovou krabici vyložte alobalem a postavte ji nejlépe do vany. Vložte do ní příbory a posypte je sodou. Následně vše polijte horkou vodou. Po několika minutách příbory vyjměte a opláchněte. Měly by být opět krásně lesklé.

* Někdy postačí, když je na čtvrt hodiny ponoříte do octové vody (na litr vody lžíce octa).

Text: Dana Pešková, Zdroj: toner.cz, e-pribory,cz, kulina.cz Foto: PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Jak myslí hluší?
epochaplus.cz

Jak myslí hluší?

Myslení, každý si asi umí představit, co...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
5 nejzáhadnějších útvarů na Marsu
enigmaplus.cz

5 nejzáhadnějších útvarů na...

Na fotografiích Marsu se už desítky let...
Nelehké pátrání po dědečkovi Adolfa Hitlera
epochaplus.cz

Nelehké pátrání po...

Vyznat se v podivných vztazích prvního...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Jedna noc plná vášně a lásky
skutecnepribehy.cz

Jedna noc plná vášně a lásky

Když mi zavolal můj bývalý...
Lze Covid vyléčit vitamíny, alkoholem či bělícími prostředky? To opravdu ne…
21stoleti.cz

Lze Covid vyléčit vitamíny,...

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
0 shares