Ukaž mi, čím jíš…

Proč bývají některé příbory víc poškrábané než jiné? Důvodem může být materiál, ze kterého jsou vyrobeny, ale i špatné zacházení.

Přemýšleli jste někdy při pořizování příborů, jaké by měly být? Nebo jste jen tak přišli do obchodu a koupili ty, které se vám na pohled líbily? Ptáte se, co je na příborech k přemýšlení? Tak třeba, jestli jsou kvalitní, bezpečné, jestli splňují vaše požadavky na design, zda jsou i tvarově pohodlné…

Design a tvar

Možná to na první pohled vypadá jako totéž, ale není. U designu si vybíráte styl. Budou příbory elegantní, moderní, luxusní nebo v historizujícím stylu? Budou lesklé, nebo matné? Ozdobené, nebo hladké? (Ozdobené příbory, například dekorované zlatem, nedávejte do myčky. Můžete je vytáhnout „dokonale“ čisté, ale bez dekoru.) Tvar příboru je o pohodlí.

Všímejte si ergonomie pro pohodlné uchopení. Jednoduše řečeno – jak se vám příbor drží v ruce?

Důležité je také, jak hluboká je jídelní lžíce, tedy zda má dostatečně (ale ne zase moc) hlubokou a tím i funkční náběrku, nebo jaké ostří má příborový nůž a zda je dostatečně „těžký“…

Kvalita a bezpečnost

Z pohledu bezpečnosti si všímejte, jestli nemá příbor moc ostré hrany a také jak kvalitní je opracování, aby se na něm nehygienicky nezachycovaly zbytky pokrmů. Kvalita závisí na použitém materiálu. Nejčastěji si kupujeme příbory nerezové.

* Kvalitní materiál najdeme pod označením nerezová ocel 18/10 nebo 18/0 (nebo také chromniklová ocel). V prvním případě je k oceli přidáno 18 % chromu a 10 % niklu, ve druhém nikl chybí. Díky chromu se materiál stává nerezový. Nikl zvyšuje pevnost a propůjčuje lesklost. Oba typy příborů jsou vysoce odolné proti korozi, roztokům solí a kyselinám. Jsou pevné, tvrdé a mají dlouhou životnost.

A dají se mýt v myčce.

* Ještě kvalitnější jsou příbory z materiálu Cromargan protect. Výrobci uvádějí, že tato zušlechtěná nerezová ocel se speciální ochranou je 150krát odolnějším proti poškrábání než původní ušlechtilá ocel a příbor odolá všem typům opotřebování. Leštěný povrch zůstane vždy lesklý, matný zůstane matný.

* Kromě celonerezových příborů si můžete vybrat také příbory s držadly keramickými, dřevěnými, plastovými, ale také vyrobené třeba z paroží. Kovová část ale i u těchto typů zůstává.

Aby byly dlouho krásné

Krásný vzhled příborů udržíme správnou péčí. Ty celonerezové můžeme mýt v myčce nádobí. Ale po skončení programu bychom je vždy měli z myčky vyjmout, jinak se na nich mohou objevit trvalé skvrny. Každý příbor je třeba vyleštit měkkou utěrkou do sucha. To platí i pro čepele nožů.

Dlouhodobé mytí v myčce u příborů s niklem může způsobit ztrátu vysokého lesku.

* Neodstranitelné skvrny vznikají i tehdy, když necháme na příborech zaschnout potravinové kyseliny, které jsou například v hořčici, marinádě, salátových zálivkách, ovoci a kompotech. Proto pokud je nechcete mýt ručně, je alespoň co nejdříve po jídle opláchněte.

* Při ručním mytí nepoužívejte drátěnku s kovovými vlákny, drsné mycí utěrky, čisticí prostředky na bázi písku ani žádné agresivní čisticí prostředky.

* Dvakrát do roka zkuste celonerezové příbory 10 minut povařit ve vodě, v níž jste předtím vařili brambory. Pak je hned opláchněte pod tekoucí vodou a do sucha vyleštěte. Příbory by měly získat ztracený lesk.

Rodinné stříbro

Má cenu si pořizovat stříbrné příbory? V minulosti nechyběly v žádné aristokratické domácnosti. Podle odborníků to cenu má, i když je budete používat jen při slavnostních okamžicích. Dají se sehnat v pískovaném, leštěném i broušeném designu. Ale jejich krásný vzhled zdaleka není jedinou předností. Stříbro je kvalitní kov a zároveň nejzdravější materiál pro výrobu příborů.

Dokáže odstranit bakterie obsažené v potravinách.

Jídelní příbory ze stříbra jsou cenově dražší, ale jsou také měkčí, takže musíte více dbát na jejich údržbu.

* Kvalitní stříbrný příbor by měl mít označení ryzosti 925/1000. Tuto informaci zjistíte buď přímo na příboru (puncovní znak) nebo na dokladu v příborovém setu.

* Abyste si stříbrné příbory udržely co nejdéle blyštivé, umývejte je ručně a hned po skončení stolování. Pak je do sucha utřete měkkou utěrkou a uschovejte do speciální těsně uzavřené kazety.

* U postříbřených příborů je stříbrný povrch náchylný k oxidaci, proto je čas od času preventivně otřete utěrkou na čištění stříbra.

Když zčernají

Po čase mohou i přes sebepečlivější péči začít stříbrné příbory černat. Zkuste v tomto případě následující tipy:

* Přiměřeně velkou plastovou krabici vyložte alobalem a postavte ji nejlépe do vany. Vložte do ní příbory a posypte je sodou. Následně vše polijte horkou vodou. Po několika minutách příbory vyjměte a opláchněte. Měly by být opět krásně lesklé.

* Někdy postačí, když je na čtvrt hodiny ponoříte do octové vody (na litr vody lžíce octa).

Text: Dana Pešková, Zdroj: toner.cz, e-pribory,cz, kulina.cz Foto: PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Stopy po dávné megatsunami na Marsu
21stoleti.cz

Stopy po dávné megatsunami...

Že kdysi dávno alespoň část Marsu...
Chřipka letos bude silnější: Očkování je vhodné už teď
epochalnisvet.cz

Chřipka letos bude silnější:...

Vlna chřipkové epidemie se letos očekává...
Milostné trable jako z telenovely
nasehvezdy.cz

Milostné trable jako...

Stále krásná a věčně...
Barevné záhady: Kde se vzalo „stříbrné“ plátno?
epochaplus.cz

Barevné záhady: Kde se vzalo...

Když se řekne „hvězdy stříbrného plátna“, všichni...
Kosmetika s duší rostlin
iluxus.cz

Kosmetika s duší rostlin

Petra Švábíková, zakladatelka české přírodní...
Významná centra Krkonoš
epochanacestach.cz

Významná centra Krkonoš

V Krkonoších si můžete...
Edgar Cayce: Začalo to nemocí, skončilo léčením ostatních
enigmaplus.cz

Edgar Cayce: Začalo to nemocí,...

Známý prorok Edgar Cayce přišel na...
Šišky s rajskou omáčkou
tisicereceptu.cz

Šišky s rajskou omáčkou

Tento pokrm je jakousi kombinací české a...
Přestává ji Kolečko bavit a touží po Polívkovi?
nasehvezdy.cz

Přestává ji Kolečko bavit a...

Vztah s PETREM KOLEČKEM...
Byl spokojený, a to mě štvalo
skutecnepribehy.cz

Byl spokojený, a to mě štvalo

Když si můj bývalý manžel našel...
Devět křížů: Je masakr svatebního průvodu poblíž dálnice jen báchorka?
epochaplus.cz

Devět křížů: Je masakr...

Novomanželé kráčí po lesní cestě zpět do vesnice, v...
0 shares