Domů     Ukaž mi, čím jíš…
Ukaž mi, čím jíš…
25.2.2021

Proč bývají některé příbory víc poškrábané než jiné? Důvodem může být materiál, ze kterého jsou vyrobeny, ale i špatné zacházení.

Přemýšleli jste někdy při pořizování příborů, jaké by měly být? Nebo jste jen tak přišli do obchodu a koupili ty, které se vám na pohled líbily? Ptáte se, co je na příborech k přemýšlení?

Tak třeba, jestli jsou kvalitní, bezpečné, jestli splňují vaše požadavky na design, zda jsou i tvarově pohodlné…

Design a tvar

Možná to na první pohled vypadá jako totéž, ale není. U designu si vybíráte styl. Budou příbory elegantní, moderní, luxusní nebo v historizujícím stylu? Budou lesklé, nebo matné? Ozdobené, nebo hladké?

(Ozdobené příbory, například dekorované zlatem, nedávejte do myčky. Můžete je vytáhnout „dokonale“ čisté, ale bez dekoru.) Tvar příboru je o pohodlí. Všímejte si ergonomie pro pohodlné uchopení. Jednoduše řečeno – jak se vám příbor drží v ruce?

Důležité je také, jak hluboká je jídelní lžíce, tedy zda má dostatečně (ale ne zase moc) hlubokou a tím i funkční náběrku, nebo jaké ostří má příborový nůž a zda je dostatečně „těžký“…

Kvalita a bezpečnost

Z pohledu bezpečnosti si všímejte, jestli nemá příbor moc ostré hrany a také jak kvalitní je opracování, aby se na něm nehygienicky nezachycovaly zbytky pokrmů. Kvalita závisí na použitém materiálu. Nejčastěji si kupujeme příbory nerezové.

* Kvalitní materiál najdeme pod označením nerezová ocel 18/10 nebo 18/0 (nebo také chromniklová ocel). V prvním případě je k oceli přidáno 18 % chromu a 10 % niklu, ve druhém nikl chybí. Díky chromu se materiál stává nerezový.

Nikl zvyšuje pevnost a propůjčuje lesklost. Oba typy příborů jsou vysoce odolné proti korozi, roztokům solí a kyselinám. Jsou pevné, tvrdé a mají dlouhou životnost. A dají se mýt v myčce.

* Ještě kvalitnější jsou příbory z materiálu Cromargan protect. Výrobci uvádějí, že tato zušlechtěná nerezová ocel se speciální ochranou je 150krát odolnějším proti poškrábání než původní ušlechtilá ocel a příbor odolá všem typům opotřebování. Leštěný povrch zůstane vždy lesklý, matný zůstane matný.

* Kromě celonerezových příborů si můžete vybrat také příbory s držadly keramickými, dřevěnými, plastovými, ale také vyrobené třeba z paroží. Kovová část ale i u těchto typů zůstává.

Aby byly dlouho krásné

Krásný vzhled příborů udržíme správnou péčí. Ty celonerezové můžeme mýt v myčce nádobí. Ale po skončení programu bychom je vždy měli z myčky vyjmout, jinak se na nich mohou objevit trvalé skvrny. Každý příbor je třeba vyleštit měkkou utěrkou do sucha.

To platí i pro čepele nožů. Dlouhodobé mytí v myčce u příborů s niklem může způsobit ztrátu vysokého lesku.

* Neodstranitelné skvrny vznikají i tehdy, když necháme na příborech zaschnout potravinové kyseliny, které jsou například v hořčici, marinádě, salátových zálivkách, ovoci a kompotech. Proto pokud je nechcete mýt ručně, je alespoň co nejdříve po jídle opláchněte.

* Při ručním mytí nepoužívejte drátěnku s kovovými vlákny, drsné mycí utěrky, čisticí prostředky na bázi písku ani žádné agresivní čisticí prostředky.

* Dvakrát do roka zkuste celonerezové příbory 10 minut povařit ve vodě, v níž jste předtím vařili brambory. Pak je hned opláchněte pod tekoucí vodou a do sucha vyleštěte. Příbory by měly získat ztracený lesk.

Rodinné stříbro

Má cenu si pořizovat stříbrné příbory? V minulosti nechyběly v žádné aristokratické domácnosti. Podle odborníků to cenu má, i když je budete používat jen při slavnostních okamžicích. Dají se sehnat v pískovaném, leštěném i broušeném designu.

Ale jejich krásný vzhled zdaleka není jedinou předností. Stříbro je kvalitní kov a zároveň nejzdravější materiál pro výrobu příborů. Dokáže odstranit bakterie obsažené v potravinách.

Jídelní příbory ze stříbra jsou cenově dražší, ale jsou také měkčí, takže musíte více dbát na jejich údržbu.

* Kvalitní stříbrný příbor by měl mít označení ryzosti 925/1000. Tuto informaci zjistíte buď přímo na příboru (puncovní znak) nebo na dokladu v příborovém setu.

* Abyste si stříbrné příbory udržely co nejdéle blyštivé, umývejte je ručně a hned po skončení stolování. Pak je do sucha utřete měkkou utěrkou a uschovejte do speciální těsně uzavřené kazety.

* U postříbřených příborů je stříbrný povrch náchylný k oxidaci, proto je čas od času preventivně otřete utěrkou na čištění stříbra.

Když zčernají

Po čase mohou i přes sebepečlivější péči začít stříbrné příbory černat. Zkuste v tomto případě následující tipy:

* Přiměřeně velkou plastovou krabici vyložte alobalem a postavte ji nejlépe do vany. Vložte do ní příbory a posypte je sodou. Následně vše polijte horkou vodou. Po několika minutách příbory vyjměte a opláchněte. Měly by být opět krásně lesklé.

* Někdy postačí, když je na čtvrt hodiny ponoříte do octové vody (na litr vody lžíce octa).

Text: Dana Pešková, Zdroj: toner.cz, e-pribory,cz, kulina.cz Foto: PX FUEL

Související články
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
nasehvezdy.cz
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
I když se v posledních letech objevuje Stanislava Jachnická (59) častěji i na televizní obrazovce, její hlas byl dlouho tím jediným, podle čeho ji diváci mohli poznat. A nutno říct, že herečku to nija
Český ráj uprostřed Indického oceánu
rezidenceonline.cz
Český ráj uprostřed Indického oceánu
Jeden z neluxusnějších resortů na světě vyrostl na nevelkém ostrově v severní části Malediv. Na neobydleném místě, kde domorodci donedávna pouze „externě“ pěstovali melouny a papáju. Úchvatný areál zahrnující třiačtyřicet soukromých vil s bazénem, pět rezidencí a jednu Romantic vilu vystavěl jeden z nejbohatších Čechů: Jiří Šmejc zaujímá podle Forbesu na prestižním českém žebříčku devátou příčku. Tropický Želví ostrov má pronajatý
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
epochanacestach.cz
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
Na přelomu září a října vstoupil KLÁŠTER MINORITŮ SV. JAKUBA do nové etapy své historie, která bude spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Slavnostní otevření prostor prodchnutých unikátním geniem loci proběhlo 28. září za přítomnosti významných hostů. Podnikatelská platforma Helas byla přizvána ke správě a realizaci obnovy unikátních prostor KLÁŠTERA MINORITŮ SV. JAKUBA,
Jak dovolená změnila můj život
skutecnepribehy.cz
Jak dovolená změnila můj život
Když jsem chodila do první třídy, nastěhovala se do našeho domu rodina s malým synem. Tomík chodil do třetí třídy a nejvíce se kamarádil se mnou. Synovi našich nových sousedů jsem se líbila už tenkrát. Pamatuji si, že když jsme si s mojí sestřenicí a Tomíkem u nás hráli, můj kamarád řekl, že až budeme velcí, vezme si
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
enigmaplus.cz
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
Do malé jihočeské vesničky se vrací vetchý stařec. V nůši na zádech má chrastí a několik polen. Pocházejí ze stromu, pod nímž se narodil Jan Žižka z Trocnova. Jakmile se stařík dřeva dotkne, nestačí s
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
iluxus.cz
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
Až dosud byly hodinky Classic Worldtimer Manufacture laděny do tří dominantních barev na naší planetě: denní bílé, noční černé a oceánské modré. Nyní do série přibyly dvě nové limitované edice ve čtvr
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
epochalnisvet.cz
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací,
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
21stoleti.cz
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí ra
Chilli con carne s vařenou rýží
tisicereceptu.cz
Chilli con carne s vařenou rýží
Luštěniny zasytí, obsahují bílkoviny a velké množství vlákniny. Ingredience 1 lžíce řepkového oleje 1 střední cibule 280 g hovězího mletého masa 1 lžička mleté sladké papriky ¼ lžičky kajens
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
historyplus.cz
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
Norský odbojář ze břehu bedlivě pozoruje vzdalující se plavidlo. „3… 2… 1…,“ odpočítává druhý s očima přilepenýma na vteřinovou ručičku hodinek. Pak se ozve mohutná exploze a z lodi se vyvalí sloup dýmu. Vyšlo to! Jejich radost z úspěšně vykonané operace však kazí výčitky. Na lodi totiž byli i jejich lidé.   Kdo první přijde s atomovou
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
epochaplus.cz
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Jak na to: Zdravé nehty jako ze salonu
nejsemsama.cz
Jak na to: Zdravé nehty jako ze salonu
Ostříhat, zapilovat, nalakovat a je to. Kéž by to bylo tak snadné! Pokud se vaše nehty pořád lámou a třepí, je potřeba se o ně trochu víc starat. Dokonale upravené nehty jsou naší vizitkou. Jenže ne vždycky jsou perfektní. Naučte se o ně správně pečovat a blýskněte se manikúrou jako ze salonu. Na co se zaměřit a co všechno změnit? 1.