Domů     Ukaž mi, čím jíš…
Ukaž mi, čím jíš…
25.2.2021

Proč bývají některé příbory víc poškrábané než jiné? Důvodem může být materiál, ze kterého jsou vyrobeny, ale i špatné zacházení.

Přemýšleli jste někdy při pořizování příborů, jaké by měly být? Nebo jste jen tak přišli do obchodu a koupili ty, které se vám na pohled líbily? Ptáte se, co je na příborech k přemýšlení?

Tak třeba, jestli jsou kvalitní, bezpečné, jestli splňují vaše požadavky na design, zda jsou i tvarově pohodlné…

Design a tvar

Možná to na první pohled vypadá jako totéž, ale není. U designu si vybíráte styl. Budou příbory elegantní, moderní, luxusní nebo v historizujícím stylu? Budou lesklé, nebo matné? Ozdobené, nebo hladké?

(Ozdobené příbory, například dekorované zlatem, nedávejte do myčky. Můžete je vytáhnout „dokonale“ čisté, ale bez dekoru.) Tvar příboru je o pohodlí. Všímejte si ergonomie pro pohodlné uchopení. Jednoduše řečeno – jak se vám příbor drží v ruce?

Důležité je také, jak hluboká je jídelní lžíce, tedy zda má dostatečně (ale ne zase moc) hlubokou a tím i funkční náběrku, nebo jaké ostří má příborový nůž a zda je dostatečně „těžký“…

Kvalita a bezpečnost

Z pohledu bezpečnosti si všímejte, jestli nemá příbor moc ostré hrany a také jak kvalitní je opracování, aby se na něm nehygienicky nezachycovaly zbytky pokrmů. Kvalita závisí na použitém materiálu. Nejčastěji si kupujeme příbory nerezové.

* Kvalitní materiál najdeme pod označením nerezová ocel 18/10 nebo 18/0 (nebo také chromniklová ocel). V prvním případě je k oceli přidáno 18 % chromu a 10 % niklu, ve druhém nikl chybí. Díky chromu se materiál stává nerezový.

Nikl zvyšuje pevnost a propůjčuje lesklost. Oba typy příborů jsou vysoce odolné proti korozi, roztokům solí a kyselinám. Jsou pevné, tvrdé a mají dlouhou životnost. A dají se mýt v myčce.

* Ještě kvalitnější jsou příbory z materiálu Cromargan protect. Výrobci uvádějí, že tato zušlechtěná nerezová ocel se speciální ochranou je 150krát odolnějším proti poškrábání než původní ušlechtilá ocel a příbor odolá všem typům opotřebování. Leštěný povrch zůstane vždy lesklý, matný zůstane matný.

* Kromě celonerezových příborů si můžete vybrat také příbory s držadly keramickými, dřevěnými, plastovými, ale také vyrobené třeba z paroží. Kovová část ale i u těchto typů zůstává.

Aby byly dlouho krásné

Krásný vzhled příborů udržíme správnou péčí. Ty celonerezové můžeme mýt v myčce nádobí. Ale po skončení programu bychom je vždy měli z myčky vyjmout, jinak se na nich mohou objevit trvalé skvrny. Každý příbor je třeba vyleštit měkkou utěrkou do sucha.

To platí i pro čepele nožů. Dlouhodobé mytí v myčce u příborů s niklem může způsobit ztrátu vysokého lesku.

* Neodstranitelné skvrny vznikají i tehdy, když necháme na příborech zaschnout potravinové kyseliny, které jsou například v hořčici, marinádě, salátových zálivkách, ovoci a kompotech. Proto pokud je nechcete mýt ručně, je alespoň co nejdříve po jídle opláchněte.

* Při ručním mytí nepoužívejte drátěnku s kovovými vlákny, drsné mycí utěrky, čisticí prostředky na bázi písku ani žádné agresivní čisticí prostředky.

* Dvakrát do roka zkuste celonerezové příbory 10 minut povařit ve vodě, v níž jste předtím vařili brambory. Pak je hned opláchněte pod tekoucí vodou a do sucha vyleštěte. Příbory by měly získat ztracený lesk.

Rodinné stříbro

Má cenu si pořizovat stříbrné příbory? V minulosti nechyběly v žádné aristokratické domácnosti. Podle odborníků to cenu má, i když je budete používat jen při slavnostních okamžicích. Dají se sehnat v pískovaném, leštěném i broušeném designu.

Ale jejich krásný vzhled zdaleka není jedinou předností. Stříbro je kvalitní kov a zároveň nejzdravější materiál pro výrobu příborů. Dokáže odstranit bakterie obsažené v potravinách.

Jídelní příbory ze stříbra jsou cenově dražší, ale jsou také měkčí, takže musíte více dbát na jejich údržbu.

* Kvalitní stříbrný příbor by měl mít označení ryzosti 925/1000. Tuto informaci zjistíte buď přímo na příboru (puncovní znak) nebo na dokladu v příborovém setu.

* Abyste si stříbrné příbory udržely co nejdéle blyštivé, umývejte je ručně a hned po skončení stolování. Pak je do sucha utřete měkkou utěrkou a uschovejte do speciální těsně uzavřené kazety.

* U postříbřených příborů je stříbrný povrch náchylný k oxidaci, proto je čas od času preventivně otřete utěrkou na čištění stříbra.

Když zčernají

Po čase mohou i přes sebepečlivější péči začít stříbrné příbory černat. Zkuste v tomto případě následující tipy:

* Přiměřeně velkou plastovou krabici vyložte alobalem a postavte ji nejlépe do vany. Vložte do ní příbory a posypte je sodou. Následně vše polijte horkou vodou. Po několika minutách příbory vyjměte a opláchněte. Měly by být opět krásně lesklé.

* Někdy postačí, když je na čtvrt hodiny ponoříte do octové vody (na litr vody lžíce octa).

Text: Dana Pešková, Zdroj: toner.cz, e-pribory,cz, kulina.cz Foto: PX FUEL

reklama
Související články
27.2.2024
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do plechových formiček na košíčky o průměru asi 3 cm. De
22.2.2024
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?
15.2.2024
Vybrat správnou dózu na uskladnění potravin není vůbec jednoduché. Věděli jste, že ta správná prodlouží životnost i čerstvost potravin? A ještě to s ní ve spíži vypadá skvěle. Mouka, cukr, luštěniny… Jak je máte doma uskladněné? Ponecháte je po otevření v původním obalu, nebo je přesypete jinam? A co brambory a čerstvá zelenina? Na trhu je obrovské množství různých krabiček, dóz, přepravek a boxů
13.2.2024
Rajčata kam se podíváš Pokud je milujete a máte zahrádku, asi si je sami pěstujete. Ale někdy nezbývá, než je koupit. A na trhu objevíte tolik odrůd, že rázem nevíte, která vybrat. Tady už nevystačíte s dělením na koktejlová cherry rajčátka, která se jedí i tepelně upravují v celku, a takzvaná salátová. Paradoxem je, že se sice salátová jmenují, ale přitom jsou vhodná i k tepelné úpravě. Nav
11.2.2024
To ví každý, kdo vlastní zahradu a potřebuje uchovat úrodu. Využívají ho i chovatelé domácích zvířat nebo třeba myslivci a rybáři. Mrazák se ale může hodit i nám ostatním. Kolikrát už jste měli možnost koupit výborné levné maso nebo vám sousedé nabízeli přebytky ze zahrady a vy jste odmítli s tím, že to prostě nemáte kam dát, protože i když máte velkou lednici s mrazákem, už se vám tam nic víc ne
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g