Tak přesně taková by měla být vaše pomocnice, která vám pomůže vykouzlit ty největší dobroty, na které se srdce směje a rodina těší.
Možná jste si právě řekli, že ta vaše stará trouba už není nic moc, také třeba nestejnoměrně peče, a i když to s ní umíte, rádi byste prostě nějaký jiný, novější model. Takže nastal čas vydat se na nákupy.
Ale než to uděláte, zjistěte si pár informací, abyste pak nebyli v obchodě zaskočeni. Znáte to, obchodník do vás hučí, jak je jeho zboží dokonalé, a vy máte pocit, že mluví čínsky.
A to ještě když nakupuje muž, většinou ho zajímají technické vychytávky, zatímco žena chce prostě vědět, jak to peče a co to umí, a zase až tak moc ji nezajímá, jak to ta trouba dělá.
Na co ji použijete
S tím souvisí například to, pro kolik lidí běžně připravujete jídlo. Jiné budou asi vaše představy, když bydlíte sami v malém bytě, a jiné, když pečete pro rodinu a kamarády jako o závod. Další, co potřebujete vědět, je, jaká jídla nejčastěji připravujete.
Pokud vám stačí klasika, nepotřebujete mnoho funkcí, ale jste-li tak trochu experimentátory, nebo se jimi brzo stanete, pak už potřebujete funkcí více. V tom případě si ale budete muset připlatit.
Další, neméně důležitou otázkou je, jestli chcete vestavnou, nebo volně stojící. Faktem je, že většina lidí se dnes přiklání k vestavěným modelům už proto, že zaberou méně místa. Výhodou pro vás bude, jestliže chcete zrekonstruovat celou kuchyň.
Tak si totiž můžete naplánovat přesné umístění spotřebiče. Pokud se vám ale do takové akce nechce, zvolte prostě volně stojící spotřebič.
Rozměry trouby
Určitě si je při výběru ohlídejte. Tady opravdu platí dvakrát měř. Rozměry vestavné trouby musí odpovídat prostoru v kuchyňské lince. Pomůže vám to, že součástí dodávky je vždy technický nákres pro instalaci s přesnými rozměry.
Na výběr máte od takzvaných trub kompaktních s výškou do 45 cm, po standardní trouby, které jsou vysoké zhruba 60 cm či více. Pozor ale na to, že šířka a hloubka bývá specifická pro každý model. Vnitřní objem trouby by měl být přímo úměrný vašim potřebám.
Menší objem se rychleji, a tedy i levněji vytopí na požadovanou teplotu, vyšší zase dovolí péct objemnější potraviny.
Jednotlivec či pár si zpravidla vystačí s vnitřním objemem do 45 litrů.
Pro menší rodiny by měly sáhnout po troubách s objemem 40 až 70 litrů.
Pro čtyř a vícečlenné rodiny jsou vhodné trouby s objemem nad 70 litrů.
Třída energetické účinnosti
Je to stejné jako u každého spotřebiče. Trouby většinou spadají do kategorie A, nebo dokonce A+ a samozřejmě platí, že čím vyšší třída, tím je trouba úspornější a zároveň efektivnější. Na štítku najdete také údaj o objemu (viz obr.).
Z čeho vybírat?
S klasickým ohřevem
Horní i spodní ohřev, a často i funkce grilování.
+ nízká pořizovací cena
+ dobrá regulace teploty
– nerovnoměrné rozložení tepla
– pečení pouze na jednom plechu
Horkovzdušné
Podobají se klasickým s tím rozdílem, že disponují více ventilátory, které lépe distribuují teplo a díky tomu dochází k rovnoměrnějšímu propečení pokrmu. Existují dva typy horkovzdušných trub:
S kruhovým topným tělesem (i ventilátorem) – jsou sice výrazně dražší, ale dokážou v celé troubě udržet stejnou teplotu, a tak zaručit rovnoměrné propečení pokrmu.
Pouze s ventilátorem – jsou levnější a méně efektivní, co se týče udržení stálé teploty a rychlosti pečení.
+ rovnoměrné pečení
+ pečení na více pleších zároveň
– vysušování pokrmu
Parní
Místo horkého vzduchu využívají k pečení, vaření nebo grilování páru, díky níž získáte lahodnější, šťavnatější a zdravější jídlo, které si zachová většinu vitaminů, minerálů a potřebných živin.
+ lepší vykynutí moučníků a nevysoušení pokrmů
+ regulace množství páry podle typu připravovaného pokrmu
+ příprava jídla i bez použití tuku
+ šetrná a zdravá příprava
+ rychlost pečení
+ univerzální využití
– vyšší pořizovací cena
Při výběru trouby je důležité se zamyslet nad tím, jaké funkce skutečně využijete. Obvykle totiž platí, že čím více funkcí, tím dražší spotřebič. Je proto zbytečné platit za něco, co vám k ničemu nebude.
Pokud pečete jen občas, s největší pravděpodobností vám postačí klasický horní ohřev, spodní ohřev, kombinovaný horní a spodní ohřev, případně gril.
Jestliže ale plánujete péct často, oceníte také 4D pečení, pečení v páře, rychlý ohřev nebo udržení servírovací teploty. Uživatelsky výrazně oblíbenou funkcí je také časovač (minutka).
Na co se soustředit při nákupu?
Jsou to zdánlivé maličkosti, na které byste se měli zaměřit, ale mohou vám pomoci v rozhodování. Tady je pár tipů:
Vnitřní světlo: Praktičtější jsou dvě, protože budete mít lepší přehled o stavu připravovaného pokrmu.
Dvířka: Podívejte se, jestli jsou dostatečně průhledná a jak se s nimi manipuluje. Větší počet vrstev skla může zabránit nadměrnému zahřátí vnějších částí. Dvě vrstvy jsou minimum, tři poslouží lépe.
Vnitřek trouby: Zkontrolujte boční teleskopické kolejnice a pojezdy.
Gril: Pokud ho trouba má, nechte si ho v prodejně předvést a sami si vyzkoušejte, jak se s ním zachází, protože jeho správné umístění do trouby bývá často problematické.
Ovladače: Pokud je trouba vybavena otočnými, je lepší, když je lze zasunout (snadnější údržba). Okolí tlačítek zvolte raději skleněné, na nerezu zůstávají otisky prstů.
Dotykové ovládání: Je potřeba ještě v prodejně vyzkoušet. Některé modely vyžadují poměrně silný stisk. Trouby s digitálním nastavením teploty jsou obecně přesnější než dřívější modely s mechanickým nastavením.
Funkce elektrických trub
Vyplatí se popřemýšlet, jaké funkce skutečně využijete, protože čím víc jich spotřebič má, tím bude cena vyšší.
Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že všechno jde dopředu a to, na co jste před tím nemohli ani pomyslet, vás může nadchnout nebo povýšit vaše pokrmy do vyššího levelu. Tak se na některé pojďme podívat.
4D pečení (Four Flow) – víceúrovňové pečení, díky němuž můžete připravit až tři různá jídla najednou, aniž by došlo k prolnutí chutí nebo vůní (díky speciální cirkulaci vzduchu).
Infrapečení – speciální pečení s pomocí přídavného ventilátoru usnadňuje přípravu masa.
Programovatelné pečení – umožňuje nastavit přesný průběh pečení pro konkrétní pokrm (jednotlivé režimy můžete uložit do paměti spotřebiče).
MultiFlow 360° – díky speciální vnitřní konstrukci trouby je zajištěno rovnoměrné pečení,
rozmrazování – ideální pro šetrné rozmrazování potravin na pokojovou teplotu.
Pizza program – pomocí ventilátoru, kruhového a spodního ohřevu vykouzlíte skvělou pizzu.
Jet (rychlý ohřev) – velmi rychlé předehřátí, vynikající pro pečení moučníků.
Udržování servírovací teploty (Keep Warm) – vhodné také pro předehřátí talířů, sušení ovoce nebo kynutí těsta.
Dětská pojistka – brání dětem v otevření spotřebiče v průběhu pečení.
Ochlazování dvířek – ochrana proti popálení, mezi skla dvířek je speciálním ventilátorem vháněn chladný vzduch, který jejich povrch neustále ochlazuje na přibližně 40–60 °C.
WiFi – některé moderní chytré trouby umožňují komunikaci prostřednictvím WiFi, v aplikaci můžete sledovat přípravu pokrmu, navštívit můžete také webové stránky s novými recepty, zprávami ze světa nebo oblíbeným pořadem k vaření, který si na obrazovce pustíte.
Video recepty si promítnete přímo na dotykovou obrazovku dvířek, po skončení videa je trouba nastavena na pečení právě sledovaného receptu.
Čištění je důležité
A proto se u něj zastavíme. Technologie pokročila, a tak se zdá, že pouhé vytírání trouby hadříkem s trochou saponátu je minulostí.
Udělat nějak jako tabulku
Pyrolýza
Čištění pomocí horkého vzduchu. Spotřebič se při ní rozehřeje až na 500 °C, díky čemuž dojde k úplnému spálení všech nečistot, které se přemění na popel. Poté povrch (ideálně ještě lehce teplý) setřete navlhčeným hadříkem.
Čištění trvá 90 minut, ale je možné jej podle potřeby prodloužit. Během pyrolytického čištění jsou dvířka automaticky uzamknuta. Otevřít je můžete až po skončení procesu a v okamžiku, kdy teplota klesne na bezpečnou hranici.
Výhody
– dokonalé vyčištění
– žádné čisticí prostředky
– šetrnost k životnímu prostředí
Nevýhody
– časová náročnost (Obvykle stojí za to spouštět ji jen tehdy, když je trouba silně znečištěna. U některých výrobců je k dispozici vícestupňová pyrolýza.)
Katalýza
Katalýza je založena na absorpci nečistot a mastnoty výměnnými katalytickými vložkami ze speciálního pórovitého smaltovaného materiálu. Tyto vložky na sebe vážou nečistoty, které jsou při čištění odpařeny. Čištění probíhá při teplotě 200 °C po dobu 60 minut.
Výhody
– automatické provedení s programem vaření nad 200 stupňů
– úspora energie
– šetrnost k životnímu prostředí
Nevýhody
– po několika letech nutnost výměny katalytických stěn
– pronikání nečistot i za tyto stěny
Aquaclean
K čištění se používá hluboký plech naplněný vodou, umístěný uvnitř. Na troubě se zapne příslušný program, trouba se ohřeje a odpařovaná voda změkčí spálené zbytky jídla. Ty by pak měly být snáze odstranitelné. V tomto případě se však o samočisticí funkci mluvit nedá.
Výhody
– jednoduchý systém
– usnadnění ruční práce
Nevýhody
– dodatečná spotřeba energie při spuštění programu
– odstraňování nečistot ručně
1) Dobrá trouba vám přinese radost, ale koupit ji není jen tak.
2) Některé lze ovládat pomocí WiFi.