Snad každý touží mít na své zahrádce hebký zelený trávník, jenže ne všem se to daří. Radost ze zeleného koberce kazí plevel, pampelišky, krtince nebo mech. Nabízíme vám pár rad, které z vašeho trávníku udělají pýchu zahrady.
Nelitujte času a trávníku věnujte zvláštní péči. Je třeba ho nejen pravidelně a na vhodnou délku sekat, ale i provzdušňovat, pískovat a hnojit, aby tráva byla v té nejlepší kondici.
Jarní očista
Teď v květnu už má jistě každý z vás trávník shrabaný a vyčištěný od zbytků staré trávy a listí, které na něm zůstaly od konce podzimu. Bohužel, nejlépe se daří plevelu a ten už určitě vzal váš trávník útokem.
Pokud ho nechcete zatěžovat chemickým postřikem, musíte ho vytrhat vlastnoručně.
Naštěstí se u toho už nemusíte ohýbat, protože na trhu existují šikovné vytrhávače plevele, které se dokážou „zahryznout“ hlouběji do půdy a vytrhnout plevel i s kořeny, čímž zabrání jeho opakovanému šíření.
Následná vertikutace, dosetí trávy a hnojení doplněné pravidelným sekáním a zavlažováním bude zárukou pro zdravý a krásný trávník od jara až do podzimu.
Ozdravná vertikutace
Během zimy se na půdě vytvořila jakási plsť, která brání přirozenému proudění vody, vzduchu i živin do půdy. Vaše travička má oslabené kořeny, nemají dostatek živin, takže se špatně se rozvětvují. Co s tím? Musíte trávník provzdušnit.
Jde o vertikální prořezání travního drnu do hloubky 3 cm, které částečně poruší kořínky trávy, což je povzbudí k bujnějšímu větvení, a rovněž zničí některé plevele a mech. Tato ozdravná kúra zvaná vertikutace trávník hezky omladí.
Alespoň 400 vpichů
Pro důkladné provzdušnění menší plochy postačí vertikutační hrábě se silnými železnými hroty, které jsou schopné narušit půdu.
Levně a jednoduše můžete částečné provzdušnění provést i s obyčejnými vidlemi, které postupně krok za krokem zabodávejte a vždy s nimi mírně zakývejte.
Je třeba udělat alespoň 400 vpichů na m2. Existují také nástavce na boty s připevněnými bodci, kterými se lze po trávníku procházet a tím jej provzdušňovat.
Na větší plochy jsou nejlepší motorové vertikutátory, které vypadají jako sekačka na trávu.
Pokud se vám teď do provzdušňování nechce, je možné to udělat ještě v pozdním létě. Před zásahem ale musíte trávník nízko posekat a materiál vynesený vertikutací pak odstranit.
Naopak válečky vyneseného porostu nemusíte sbírat při prvním provzdušnění na jaře, kdy pak ještě provádíte pískování a smykování. Normálně se tím rozmělní a spolu s pískem nebo kompostem zaplní zpět vyhloubené otvory.
Pískování
Jednou za rok je vhodné bezprostředně po provzdušnění trávník pískovat; zlepší se tak struktura travního drnu. Obvykle se používá vymývaný říční písek o zrnitosti do 2 mm s nízkým obsahem vápna.
Dávku 4 až 7 l/m2 rozprostřete na plochu buď rozmetacím vozíkem, nebo ručně a písek pak do porostu zapracujte například smykováním sítí připevněnou na prkně (podobně se upravují antukové kurty).
Potřebné jsou vitamíny
Po provzdušnění porost přihnojíme. Nevadí, že jste ho třeba už hnojili hned po zimě, trávníku to nestačí. Další vhodná doba je právě v květnu nebo červnu.
Každý trávní porost potřebuje hnojivo se správným poměrem dusíku, fosforu a draslíku a dalšími doplňkovými prvky, jako jsou hořčík, síra, vápník nebo železo.
Největší složkou v jarním trávníkovém hnojivu by měl být právě dusík, který je velice důležitý pro regeneraci a růst a také vrací trávníku zelenou barvu.
Hnojivo byste měli na zatravněné ploše rozvrstvit rovnoměrně a v doporučeném množství, abyste trávu případně „nespálili“. V horkých letních měsících je nutné mu dát dostatečnou výživu. Hnojit byste měli 1 x za 14 dní kapalným či granulovaným hnojivem.
Další hnojení se doporučuje provést v září. Později pak přichází na řadu hnojivo podzimní, obsahuje draslík, jež trávník posílí a připraví na zimu, protože ho ochrání před plísněmi, chorobami i poškozením vlivem mrazu.
Kyselé mu nechutná
V silně kyselých půdách růst trávníku stagnuje, nebo se úplně zastaví.
Krátkodobě může pomoci provzdušnění, které sice odstraní většinu mechových polštářů a zajistí přísun vzduchu a živin, nicméně důležitější je odstranit příčinu problému, tedy nadměrnou kyselost půdy. Toho docílíme vápněním nebo pískováním.
Kvalitní travní osivo je základ
Objeví-li se na trávníku holá místa, nebo se tráva zdá poněkud řídká, musíte pažit dosít. A k tomu je nutné vybrat kvalitní travní osivo, od renomovaných výrobců. Trávník by měl mít nízký vzrůst a hustý drn, aby nerostl do výšky, ale do šířky.
Díky těmto vlastnostem pak bude extrémně hustý a při jeho sečení vznikne méně odpadu. Dále je potřeba si všimnout, zda má osivo regenerační schopnosti a je rezistentní vůči nemocím i vymrzání.
Zavlažování
Trávník je potřeba náležitě zavlažovat, aby měl pravidelný přísun živin a byl v kondici. Se zaléváním to ale nepřehánějte. Platí, že lepší je méně často, ale vydatně, aby se voda dostala až ke kořínkům!
Dobře si vše promyslete, trávníku totiž vadí jak přemokření, tak sucho. A jak poznáte, že potřebuje zalít? Pokud na něj šlápnete a tráva zůstane slehlá, je nutná závlaha.
Zalévat byste měli nejlépe večer, kdy mají rostliny díky snížené noční teplotě dostatek času na správnou regeneraci, eventuálně v časných ranních hodinách.
Rozhodně nezalévejte v přímém poledním slunci, protože byste se mohli namísto kýženého hustého, zeleného porostu dočkat jen zrzavého a plísněmi napadeného trávníku.
Sečení
Správné sečení je hlavním předpokladem pro hustý, svěže zelený a zdravý koberec. Jaký trávník chcete? Extenzivní, jako je na loukách, parkový nebo reprezentativní čili anglický? Každý vyžaduje jinou frekvenci sečení. Např.
zmíněný anglický je třeba sekat i dvakrát týdně. Co se týká výšky porostu, obecně platí, že sečením by měla být odstraněna nejvýše jedna třetina výšky porostu.
Trávník roste nejintenzivněji v květnu a v červnu. V horkých a v suchých letních měsících se růst zpomaluje, proto nechte o 1,5 cm vyšší strniště, aby se trávník nevysiloval.
Oživení nastává až s chladnějším a vlhčím podzimem. Do časného léta tedy sečeme nejméně jednou týdně, později jednou za čtrnáct dní. Ideální výška je 5 cm. Neměli jste čas sekat a trávu máte po kolena?
Nezkracujte ji hned na obvyklou délku, to by trávník mohlo poškodit. Zkraťte ji asi o třetinu výšky a za pár dní sečte znovu. Na trávníku také nenechávejte posekanou trávu nebo spadané listí. Odvádějí z něj vlhkost, drny zplstnatí a prorostou mechem.
Trávu vám může zničit i tupá sekačka. Stéblo je potrhané, takže je přístupnější různým škůdcům a nemocem.
Čím sekat?
Nejrozšířenějším typem zahradních sekaček jsou sekačky rotační, poháněné elektricky, motorově nebo akumulátory. Posečenou hmotu odhazuje dozadu do koše, bočně do řádku nebo ji jemně rozemele na mulč, který může zůstat ležet na posekané trávě jako hnojivo.
Zatímco elektrické rotační sekačky jsou kvůli nutnosti přívodního kabelu vhodné pro plochy kolem 700 m2, sekačky s benzinovým pohonem jsou univerzálnější a dostanou se prakticky všude. Jsou však těžší a také dražší.
Foto: Fiskars, Shutterstock