Domů     To mám po našich!
To mám po našich!
27.1.2020

Má vaše maminka křečové žíly, tatínka zlobí žlučník a oba navíc trápí alergie na pyl? Nemáme pro vás dobrou zprávu. S velkou pravděpodobností jejich nemoci budete mít také. Geny, které jste od nich dostali do vínku, se o to postarají.

Každý z rodičů předá svému potomkovi 23 chromozomů, které se různě poskládají do párů a určí, jestli budeme mít nos po tatínkovi, bradu po mamince a jestli onemocníme chorobami, které měli oni nebo jejich předci.

Pomůže změna životního stylu

O tom, jak funguje přenos genů z rodičů na děti, se nedávno celý svět dozvěděl z kauzy americké herečky Angeliny Jolie, která si preventivně nechala odstranit prsa, dělohu i vaječníky, protože na rakovinu těchto orgánů zemřela v poměrně mladém věku její maminka, teta i babička.

K radikálnímu kroku se rozhodla poté, co jí genetici po speciálním vyšetření sdělili, že zdědila mutaci genů odpovědných za tyto choroby a že existuje až osmdesátiprocentní riziko, že onemocní.

Genetickou zátěž ovlivnit nelze, ale naštěstí v mnoha případech méně fatálních geneticky podmíněných chorob můžete své zdraví pozitivně ovlivnit svým životním stylem.

Infarkt

Všimli jste si, že ať navštívíte neurologa, kardiologa či jiného specialistu, vždycky se vás podrobně vyptá na nemoci vašich rodičů? Je to důležité, pokud má určit pravděpodobnost, zda vás může postihnout například infarkt.

To, že díky špatným genům od rodičů máte zvýšené riziko této nemoci ještě neznamená, že vás musí skolit. Může ho vyvolat také váš nezdravý způsob života. Kouříte?

Existuje dvojnásobně až čtyřnásobně větší nebezpečí, že vás postihne srdeční záchvat, než nekuřáka. Dopřáváte si jídlo bohaté na tuky? Vysoký cholesterol zacpe vaše tepny a infarkt nebo mrtvice jsou tu. Žijete v neustálém stresu?

Vaše srdce to po čase nevydrží a pukne jako ořech. Takže si najděte čas na odpočinek, nekuřte, zdravě jezte a cvičte. Pravidelné cvičení snižuje nejen riziko obezity, ale i vysokého tlaku, který je dalším ze zabijáků srdce.

Křečové žíly

Postižení křečovými žilami je až z 90 procent dědičné a pokud je mají vaši rodiče, budete mít „křečáky“ také. Něco pro to, abyste onemocnění předešli, nebo ho co nejvíc oddálili, ale udělat můžete.

V první řadě nesmíte ztloustnout, nadměrná váha nohám škodí ze všeho nejvíc. Stav zhoršuje i to, když v práci stále jen sedíte nebo naopak stojíte. To sice změnit nemůžete, tak se alespoň v každé pauze trošku projděte a s nohama si všelijak cvičte.

Nohám žen může škodit i špatně zvolená antikoncepce. Jestli se vás gynekolog ještě nezeptal, tak mu samy připomeňte rodinné zatížení křečovými žilami. A když už křečové žíly máte, pomůže jediné – dát si je odoperovat. Je to bezbolestné a vaše problémy se už nikdy nevrátí.

Migréna

O migréně se často hovoří jako o rodinném prokletí, protože postihuje i několik generací. Charakterizují ji velmi silné bolesti levé či pravé poloviny hlavy, nevolnost až zvracení. Každý z nás má dvacetiprocentní pravděpodobnost, že ho migréna postihne.

Pokud jí trpěl jeden z rodičů, je tato možnost dvojnásobná, v případě, že ji měli oba, vzroste pravděpodobnost na osmdesát procent. Kromě dědičnosti má na migrénu vliv i tzv. spouštěcí signál.

Bývá to například stres, únava a také třeba jen malá sklenka červeného vína.

To všechno do jisté míry ovlivnit můžete, když se naučíte odpočívat a vzdáte se alkoholu, jestli vám ale migrénu spouští změna počasí, nenaděláte s tím nic, můžete jen brát utišující léky.

I když migréna postihuje více ženy než muže, „slabší“ pohlaví je na tom o chlup lépe – v těhotenství či v klimakteriu většinou mizí, ne však stoprocentně.

Alergie

V případě alergií nejsou prognózy moc optimistické. Mají-li oba z rodičů alergii, jejich potomek ji určitě bude mít také. Jestliže jí trpí jen jeden z rodičů, riziko přenosu je až třicetiprocentní. Někdy se alergie také dědí ob generaci, tzn. po prarodičích.

Bohužel, i zdravým rodičům se může narodit alergické dítě, pravděpodobnost je 5 – 10 procent. Šance předejít alergii takřka žádná není, situace se řeší, až když nastane.

Zuby

Že dědíme špatné zuby po rodičích, je jeden velký mýtus. Zdědit můžete více nebo méně kvalitní sklovinu, která se snadno naruší, tvar zubů a jejich postavení v dásních.

Buď jsou jako perličky, jeden jako druhý stejně velké a rovné, nebo přes sebe všelijak křivě přeložené. Kazivost zubů však dědičná rozhodně není. Hodně si za ni můžeme sami špatnými návyky při čistění.

Stačí pečlivě a pravidelně odstraňovat zubní plak, čistit mezizubní prostory, používat fluoridové pasty a neládovat se sladkostmi a vznik kazů omezíme na minimum.

Osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí a častým zlomeninám a z 60-80 procent je podmíněna dědičnými faktory. Ženy, jejichž maminky či babičky prodělaly zlomeninu krčku stehenní kosti, jsou tímto onemocněním ohrožené více.

Ale i přes výrazný podíl dědičných faktorů na vznik osteoporózy lékaři dnes v mnoha případech dokážou různými preventivními a léčebnými postupy zabránit rozvoji onemocnění a předejít komplikacím.

Po kom je?

Geny neovlivňují jenom naše sklony k různým chorobám, ale také inteligenci, výšku, temperament a krásu. To je celý tatínek, celá maminka slýcháme od lidí, když komentují zjev vašeho potomka.

Přitom jsou po genetické stránce za to všechno odpovědní oba rodiče stejně – polovinu genů dědí dítě od matky a polovinu od otce. Některé geny jsou ale dominantní, to znamená, že se v nezměněné podobě dědí opakovaně.

Takže se v rodině neustále objevuje velký nos, plné rty, velké oči nebo podivné znaménko na zádech.

Co se týká nemocí, někdy stačí, aby potomkovi předal chorobu pouze jeden z rodičů, některé se naopak projeví jen v tom případě, kdy potomek dostal mutovanou genetickou informaci od obou rodičů zároveň.

Genetika

Pokud se ve vaší rodině vyskytují dědičné choroby a vy chcete vědět, jestli jste dispozice k nim podědili, měli byste navštívit klinického genetika. Prostřednictvím tzv.

prediktivních genetických testů vám může potvrdit nebo vyloučit různé genetické choroby či vady a také může odhadnout rizika těchto chorob pro potomky.

Testy poznají, jaké nemoci vám v budoucnu hrozí, ať už to jsou různé formy rakoviny, infarkt, vysoký krevní tlak, osteoporóza, cukrovka a podobně.

Odhalí možnosti jestli se právě u vás může choroba rozvinout, a nabídne vhodnou preventivní péči cílenou přesně pro vás. Jenom tak se budete moci mnoha závažným nemocem či zdravotním komplikacím zcela vyhnout nebo je zachytit včas. O to snazší pak bude léčba.

Takové genetické testy jsou vlastně malý zázrak, lékaři však upozorňují, že žádný není schopný odhalit všechny dědičné choroby a vady.

Rady

Doporučení pro návštěvu u klinického genetika vám vystaví váš praktický lékař nebo gynekolog. Komplexní prediktivní genetická analýza pro ženy, vč. USB disku s výslednou genetickou zprávou stojí 4550 Kč.

Jinak zaměřené testy ale mohou vyjít i na více než 20 000 korun, některé testování zase hradí pojišťovna. Podrobnější informace vám poskytne ošetřující lékař, nebo vaše zdravotní pojišťovna.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet