Domů     To mám po našich!
To mám po našich!
27.1.2020

Má vaše maminka křečové žíly, tatínka zlobí žlučník a oba navíc trápí alergie na pyl? Nemáme pro vás dobrou zprávu. S velkou pravděpodobností jejich nemoci budete mít také. Geny, které jste od nich dostali do vínku, se o to postarají.

Každý z rodičů předá svému potomkovi 23 chromozomů, které se různě poskládají do párů a určí, jestli budeme mít nos po tatínkovi, bradu po mamince a jestli onemocníme chorobami, které měli oni nebo jejich předci.

Pomůže změna životního stylu

O tom, jak funguje přenos genů z rodičů na děti, se nedávno celý svět dozvěděl z kauzy americké herečky Angeliny Jolie, která si preventivně nechala odstranit prsa, dělohu i vaječníky, protože na rakovinu těchto orgánů zemřela v poměrně mladém věku její maminka, teta i babička.

K radikálnímu kroku se rozhodla poté, co jí genetici po speciálním vyšetření sdělili, že zdědila mutaci genů odpovědných za tyto choroby a že existuje až osmdesátiprocentní riziko, že onemocní.

Genetickou zátěž ovlivnit nelze, ale naštěstí v mnoha případech méně fatálních geneticky podmíněných chorob můžete své zdraví pozitivně ovlivnit svým životním stylem.

Infarkt

Všimli jste si, že ať navštívíte neurologa, kardiologa či jiného specialistu, vždycky se vás podrobně vyptá na nemoci vašich rodičů? Je to důležité, pokud má určit pravděpodobnost, zda vás může postihnout například infarkt.

To, že díky špatným genům od rodičů máte zvýšené riziko této nemoci ještě neznamená, že vás musí skolit. Může ho vyvolat také váš nezdravý způsob života. Kouříte?

Existuje dvojnásobně až čtyřnásobně větší nebezpečí, že vás postihne srdeční záchvat, než nekuřáka. Dopřáváte si jídlo bohaté na tuky? Vysoký cholesterol zacpe vaše tepny a infarkt nebo mrtvice jsou tu. Žijete v neustálém stresu?

Vaše srdce to po čase nevydrží a pukne jako ořech. Takže si najděte čas na odpočinek, nekuřte, zdravě jezte a cvičte. Pravidelné cvičení snižuje nejen riziko obezity, ale i vysokého tlaku, který je dalším ze zabijáků srdce.

Křečové žíly

Postižení křečovými žilami je až z 90 procent dědičné a pokud je mají vaši rodiče, budete mít „křečáky“ také. Něco pro to, abyste onemocnění předešli, nebo ho co nejvíc oddálili, ale udělat můžete.

V první řadě nesmíte ztloustnout, nadměrná váha nohám škodí ze všeho nejvíc. Stav zhoršuje i to, když v práci stále jen sedíte nebo naopak stojíte. To sice změnit nemůžete, tak se alespoň v každé pauze trošku projděte a s nohama si všelijak cvičte.

Nohám žen může škodit i špatně zvolená antikoncepce. Jestli se vás gynekolog ještě nezeptal, tak mu samy připomeňte rodinné zatížení křečovými žilami. A když už křečové žíly máte, pomůže jediné – dát si je odoperovat. Je to bezbolestné a vaše problémy se už nikdy nevrátí.

Migréna

O migréně se často hovoří jako o rodinném prokletí, protože postihuje i několik generací. Charakterizují ji velmi silné bolesti levé či pravé poloviny hlavy, nevolnost až zvracení. Každý z nás má dvacetiprocentní pravděpodobnost, že ho migréna postihne.

Pokud jí trpěl jeden z rodičů, je tato možnost dvojnásobná, v případě, že ji měli oba, vzroste pravděpodobnost na osmdesát procent. Kromě dědičnosti má na migrénu vliv i tzv. spouštěcí signál.

Bývá to například stres, únava a také třeba jen malá sklenka červeného vína.

To všechno do jisté míry ovlivnit můžete, když se naučíte odpočívat a vzdáte se alkoholu, jestli vám ale migrénu spouští změna počasí, nenaděláte s tím nic, můžete jen brát utišující léky.

I když migréna postihuje více ženy než muže, „slabší“ pohlaví je na tom o chlup lépe – v těhotenství či v klimakteriu většinou mizí, ne však stoprocentně.

Alergie

V případě alergií nejsou prognózy moc optimistické. Mají-li oba z rodičů alergii, jejich potomek ji určitě bude mít také. Jestliže jí trpí jen jeden z rodičů, riziko přenosu je až třicetiprocentní. Někdy se alergie také dědí ob generaci, tzn. po prarodičích.

Bohužel, i zdravým rodičům se může narodit alergické dítě, pravděpodobnost je 5 – 10 procent. Šance předejít alergii takřka žádná není, situace se řeší, až když nastane.

Zuby

Že dědíme špatné zuby po rodičích, je jeden velký mýtus. Zdědit můžete více nebo méně kvalitní sklovinu, která se snadno naruší, tvar zubů a jejich postavení v dásních.

Buď jsou jako perličky, jeden jako druhý stejně velké a rovné, nebo přes sebe všelijak křivě přeložené. Kazivost zubů však dědičná rozhodně není. Hodně si za ni můžeme sami špatnými návyky při čistění.

Stačí pečlivě a pravidelně odstraňovat zubní plak, čistit mezizubní prostory, používat fluoridové pasty a neládovat se sladkostmi a vznik kazů omezíme na minimum.

Osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí a častým zlomeninám a z 60-80 procent je podmíněna dědičnými faktory. Ženy, jejichž maminky či babičky prodělaly zlomeninu krčku stehenní kosti, jsou tímto onemocněním ohrožené více.

Ale i přes výrazný podíl dědičných faktorů na vznik osteoporózy lékaři dnes v mnoha případech dokážou různými preventivními a léčebnými postupy zabránit rozvoji onemocnění a předejít komplikacím.

Po kom je?

Geny neovlivňují jenom naše sklony k různým chorobám, ale také inteligenci, výšku, temperament a krásu. To je celý tatínek, celá maminka slýcháme od lidí, když komentují zjev vašeho potomka.

Přitom jsou po genetické stránce za to všechno odpovědní oba rodiče stejně – polovinu genů dědí dítě od matky a polovinu od otce. Některé geny jsou ale dominantní, to znamená, že se v nezměněné podobě dědí opakovaně.

Takže se v rodině neustále objevuje velký nos, plné rty, velké oči nebo podivné znaménko na zádech.

Co se týká nemocí, někdy stačí, aby potomkovi předal chorobu pouze jeden z rodičů, některé se naopak projeví jen v tom případě, kdy potomek dostal mutovanou genetickou informaci od obou rodičů zároveň.

Genetika

Pokud se ve vaší rodině vyskytují dědičné choroby a vy chcete vědět, jestli jste dispozice k nim podědili, měli byste navštívit klinického genetika. Prostřednictvím tzv.

prediktivních genetických testů vám může potvrdit nebo vyloučit různé genetické choroby či vady a také může odhadnout rizika těchto chorob pro potomky.

Testy poznají, jaké nemoci vám v budoucnu hrozí, ať už to jsou různé formy rakoviny, infarkt, vysoký krevní tlak, osteoporóza, cukrovka a podobně.

Odhalí možnosti jestli se právě u vás může choroba rozvinout, a nabídne vhodnou preventivní péči cílenou přesně pro vás. Jenom tak se budete moci mnoha závažným nemocem či zdravotním komplikacím zcela vyhnout nebo je zachytit včas. O to snazší pak bude léčba.

Takové genetické testy jsou vlastně malý zázrak, lékaři však upozorňují, že žádný není schopný odhalit všechny dědičné choroby a vady.

Rady

Doporučení pro návštěvu u klinického genetika vám vystaví váš praktický lékař nebo gynekolog. Komplexní prediktivní genetická analýza pro ženy, vč. USB disku s výslednou genetickou zprávou stojí 4550 Kč.

Jinak zaměřené testy ale mohou vyjít i na více než 20 000 korun, některé testování zase hradí pojišťovna. Podrobnější informace vám poskytne ošetřující lékař, nebo vaše zdravotní pojišťovna.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Související články
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
4.6.2025
Každý z nás pociťuje bolest trochu jinak. Není to jen záležitost vnitřní síly a sebeovládání, ale především drobných rozdílů ve fungování organizmu. Ty jsou také důvodem, proč ženám dává bolest zabrat více. Roli hrají především odlišnosti v reakci nervů a vliv hormonů. Pro ženy jsou nevýhodné: Od přírody mají nastavený nižší práh bolesti, což znamená, že i slabší podnět, kterého si muži ani nevš
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá