Domů     To mám po našich!
To mám po našich!
27.1.2020

Má vaše maminka křečové žíly, tatínka zlobí žlučník a oba navíc trápí alergie na pyl? Nemáme pro vás dobrou zprávu. S velkou pravděpodobností jejich nemoci budete mít také. Geny, které jste od nich dostali do vínku, se o to postarají.

Každý z rodičů předá svému potomkovi 23 chromozomů, které se různě poskládají do párů a určí, jestli budeme mít nos po tatínkovi, bradu po mamince a jestli onemocníme chorobami, které měli oni nebo jejich předci.

Pomůže změna životního stylu

O tom, jak funguje přenos genů z rodičů na děti, se nedávno celý svět dozvěděl z kauzy americké herečky Angeliny Jolie, která si preventivně nechala odstranit prsa, dělohu i vaječníky, protože na rakovinu těchto orgánů zemřela v poměrně mladém věku její maminka, teta i babička.

K radikálnímu kroku se rozhodla poté, co jí genetici po speciálním vyšetření sdělili, že zdědila mutaci genů odpovědných za tyto choroby a že existuje až osmdesátiprocentní riziko, že onemocní.

Genetickou zátěž ovlivnit nelze, ale naštěstí v mnoha případech méně fatálních geneticky podmíněných chorob můžete své zdraví pozitivně ovlivnit svým životním stylem.

Infarkt

Všimli jste si, že ať navštívíte neurologa, kardiologa či jiného specialistu, vždycky se vás podrobně vyptá na nemoci vašich rodičů? Je to důležité, pokud má určit pravděpodobnost, zda vás může postihnout například infarkt.

To, že díky špatným genům od rodičů máte zvýšené riziko této nemoci ještě neznamená, že vás musí skolit. Může ho vyvolat také váš nezdravý způsob života. Kouříte?

Existuje dvojnásobně až čtyřnásobně větší nebezpečí, že vás postihne srdeční záchvat, než nekuřáka. Dopřáváte si jídlo bohaté na tuky? Vysoký cholesterol zacpe vaše tepny a infarkt nebo mrtvice jsou tu. Žijete v neustálém stresu?

Vaše srdce to po čase nevydrží a pukne jako ořech. Takže si najděte čas na odpočinek, nekuřte, zdravě jezte a cvičte. Pravidelné cvičení snižuje nejen riziko obezity, ale i vysokého tlaku, který je dalším ze zabijáků srdce.

Křečové žíly

Postižení křečovými žilami je až z 90 procent dědičné a pokud je mají vaši rodiče, budete mít „křečáky“ také. Něco pro to, abyste onemocnění předešli, nebo ho co nejvíc oddálili, ale udělat můžete.

V první řadě nesmíte ztloustnout, nadměrná váha nohám škodí ze všeho nejvíc. Stav zhoršuje i to, když v práci stále jen sedíte nebo naopak stojíte. To sice změnit nemůžete, tak se alespoň v každé pauze trošku projděte a s nohama si všelijak cvičte.

Nohám žen může škodit i špatně zvolená antikoncepce. Jestli se vás gynekolog ještě nezeptal, tak mu samy připomeňte rodinné zatížení křečovými žilami. A když už křečové žíly máte, pomůže jediné – dát si je odoperovat. Je to bezbolestné a vaše problémy se už nikdy nevrátí.

Migréna

O migréně se často hovoří jako o rodinném prokletí, protože postihuje i několik generací. Charakterizují ji velmi silné bolesti levé či pravé poloviny hlavy, nevolnost až zvracení. Každý z nás má dvacetiprocentní pravděpodobnost, že ho migréna postihne.

Pokud jí trpěl jeden z rodičů, je tato možnost dvojnásobná, v případě, že ji měli oba, vzroste pravděpodobnost na osmdesát procent. Kromě dědičnosti má na migrénu vliv i tzv. spouštěcí signál.

Bývá to například stres, únava a také třeba jen malá sklenka červeného vína.

To všechno do jisté míry ovlivnit můžete, když se naučíte odpočívat a vzdáte se alkoholu, jestli vám ale migrénu spouští změna počasí, nenaděláte s tím nic, můžete jen brát utišující léky.

I když migréna postihuje více ženy než muže, „slabší“ pohlaví je na tom o chlup lépe – v těhotenství či v klimakteriu většinou mizí, ne však stoprocentně.

Alergie

V případě alergií nejsou prognózy moc optimistické. Mají-li oba z rodičů alergii, jejich potomek ji určitě bude mít také. Jestliže jí trpí jen jeden z rodičů, riziko přenosu je až třicetiprocentní. Někdy se alergie také dědí ob generaci, tzn. po prarodičích.

Bohužel, i zdravým rodičům se může narodit alergické dítě, pravděpodobnost je 5 – 10 procent. Šance předejít alergii takřka žádná není, situace se řeší, až když nastane.

Zuby

Že dědíme špatné zuby po rodičích, je jeden velký mýtus. Zdědit můžete více nebo méně kvalitní sklovinu, která se snadno naruší, tvar zubů a jejich postavení v dásních.

Buď jsou jako perličky, jeden jako druhý stejně velké a rovné, nebo přes sebe všelijak křivě přeložené. Kazivost zubů však dědičná rozhodně není. Hodně si za ni můžeme sami špatnými návyky při čistění.

Stačí pečlivě a pravidelně odstraňovat zubní plak, čistit mezizubní prostory, používat fluoridové pasty a neládovat se sladkostmi a vznik kazů omezíme na minimum.

Osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí a častým zlomeninám a z 60-80 procent je podmíněna dědičnými faktory. Ženy, jejichž maminky či babičky prodělaly zlomeninu krčku stehenní kosti, jsou tímto onemocněním ohrožené více.

Ale i přes výrazný podíl dědičných faktorů na vznik osteoporózy lékaři dnes v mnoha případech dokážou různými preventivními a léčebnými postupy zabránit rozvoji onemocnění a předejít komplikacím.

Po kom je?

Geny neovlivňují jenom naše sklony k různým chorobám, ale také inteligenci, výšku, temperament a krásu. To je celý tatínek, celá maminka slýcháme od lidí, když komentují zjev vašeho potomka.

Přitom jsou po genetické stránce za to všechno odpovědní oba rodiče stejně – polovinu genů dědí dítě od matky a polovinu od otce. Některé geny jsou ale dominantní, to znamená, že se v nezměněné podobě dědí opakovaně.

Takže se v rodině neustále objevuje velký nos, plné rty, velké oči nebo podivné znaménko na zádech.

Co se týká nemocí, někdy stačí, aby potomkovi předal chorobu pouze jeden z rodičů, některé se naopak projeví jen v tom případě, kdy potomek dostal mutovanou genetickou informaci od obou rodičů zároveň.

Genetika

Pokud se ve vaší rodině vyskytují dědičné choroby a vy chcete vědět, jestli jste dispozice k nim podědili, měli byste navštívit klinického genetika. Prostřednictvím tzv.

prediktivních genetických testů vám může potvrdit nebo vyloučit různé genetické choroby či vady a také může odhadnout rizika těchto chorob pro potomky.

Testy poznají, jaké nemoci vám v budoucnu hrozí, ať už to jsou různé formy rakoviny, infarkt, vysoký krevní tlak, osteoporóza, cukrovka a podobně.

Odhalí možnosti jestli se právě u vás může choroba rozvinout, a nabídne vhodnou preventivní péči cílenou přesně pro vás. Jenom tak se budete moci mnoha závažným nemocem či zdravotním komplikacím zcela vyhnout nebo je zachytit včas. O to snazší pak bude léčba.

Takové genetické testy jsou vlastně malý zázrak, lékaři však upozorňují, že žádný není schopný odhalit všechny dědičné choroby a vady.

Rady

Doporučení pro návštěvu u klinického genetika vám vystaví váš praktický lékař nebo gynekolog. Komplexní prediktivní genetická analýza pro ženy, vč. USB disku s výslednou genetickou zprávou stojí 4550 Kč.

Jinak zaměřené testy ale mohou vyjít i na více než 20 000 korun, některé testování zase hradí pojišťovna. Podrobnější informace vám poskytne ošetřující lékař, nebo vaše zdravotní pojišťovna.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!