Domů     Aby to u vás vonělo
Aby to u vás vonělo
23.3.2022

Domov je místo, kde se chceme cítit dobře. Proto ho uklízíme a zdobíme a chceme, aby voněl. Jak toho docílit?

Samozřejmě základem všeho je čistota, takže úklidu se nevyhneme. Další důležitou věcí je větrání. Pravidelné a intenzivní. Ale to už znáte. A jako nadstavba, chcete-li třešnička na dortu, je potom vůně.

Měla by být taková, aby vyhovovala všem členům domácnosti. Jen lehká, a samozřejmě nesmí být nepříjemná. Docílit se jí dá mnoha způsoby.

Vonné svíčky – jsou asi nejpoužívanější. Někteří lidé je milují a zapalují tak často, jak jen to jde. Ale i vonná svíčka může člověku uškodit. Jedna z nejnebezpečnějších látek, které vznikají hořením nekvalitních svíček je formaldehyd.

Při koupi je tedy nutné znát jejich složení a dát pozor na levné svíčky anonymní nebo asijské provenience. Pozornost věnujte i knotu. Ten by neměl být delší než 15 mm. Dlouhý před zapálením ho zastřihněte.

Pokud začne při zapálení svíčka kouřit, co nejrychleji ji zhasněte. Také byste ji neměli nechat hořet déle než čtyři hodiny a po jejím zhasnutí je vhodné místnost vyvětrat.

Aromatická svíčka se často prodává ve skle. Tahle je ze sojového vosku.
Aromatická svíčka se často prodává ve skle. Tahle je ze sojového vosku.

Včelí vosk nebo parafín?

Za nejkvalitnější svíčky jsou považované ty z včelího vosku. Jejich nevýhodou je ovšem, že se obtížně parfémují. Proto jako alternativu na trhu parfemovaných svíček často najdete sojové, které si svou vůni udrží po celou dobu hoření.

Oba druhy mají výhodu v tom, že při hoření neprodukují tolik sazí jako například konkurenční svíčky parafínové a neobsahují ropné látky.

Aromalampy – u nás se začínaly používat hlavně s esenciálními oleji. Princip je jednoduchý.

Ve spodní části lampy, která bývá většinou keramická, ale může být i kovová nebo porcelánová, se umístí čajová svíčka a v hodní části (misce) se ohřívá voda s několika kapkami vonné esence.

Při koupi aromalampy je vybírejte takovou, kde je miska odnímatelná, protože jednak nehrozí, že pokud by se voda vypařila, celá lampa praskne a také kvůli snadnější manipulaci.

Elektronický aromadifuzér se dá použít s esenciálními oleji, ale bez nich funguje jako zvlhčovač vzduchu.
Elektronický aromadifuzér se dá použít s esenciálními oleji, ale bez nich funguje jako zvlhčovač vzduchu.

Vonné vosky

Jejich použití je snadné. Opět se rozpouštějí pomocí čajové svíčky, ale nepokládají se do vody. Jejich rozpuštění trvá jen několik minut a interiér provoní až na 20 hodin.

Do mističky můžete nalámat i více druhů, ale pozor musíte dát na to, aby vosk nepřetekl a nestavět lampu blízko zdi, protože může vyprsknout, i když to se stává opravdu jen zřídka. Množství vosku neubývá, pouze slábne intenzita vůně.

Chcete-li vosk odstranit, nechejte ho úplně vychladnout a vložte mističku s ním do mrazáku, za pár minut se vosk snadno vyloupne.

Tento vonný difuzér obsahuje 8 vonných tyčinek a 125 ml interiérového parfému.
Tento vonný difuzér obsahuje 8 vonných tyčinek a 125 ml interiérového parfému.

Aroma difuzéry – mohou být několika druhů. Nejčastější a asi i nejlevnější jsou tyčinkové, ale mohou být i elektronické.

Ty pak fungují jako elektronická aromalampa, ve které se ohřívá esenciální olej a vytváří jemnou páru, která příjemně provoní celou místnost. Bez přidání esenciálních olejů je lze použít jako zvlhčovače vzduchu.

Tibetské vonné provázky k harmonizaci čaker.
Tibetské vonné provázky k harmonizaci čaker.

Vykuřovadla, tyčinky a provázky – jejich použití je samostatnou kapitolou. Ale v principu jde o to, že se ve vykuřovacích píckách pálí různé byliny nebo pryskyřice, které mají ozdravné účinky. Nejznámější je asi kadidlo.

I tyčinky jsou z přírodních materiálů a můžete si vybrat z nepřeberného množství druhů. Méně známé jsou provázky, což jsou jemně rozemleté exotické byliny a dřeva zabalené v rýžovém papíru.

Box

Zkuste to rychle podomácku

Osvěžovač ve spreji

Osvěžit vzduch v místnosti není žádná věda a vlastně na to nepotřebujete nic než trochu lihu (5 ml), éterický olej (cca 20 kapek), destilovanou nebo filtrovanou vodu na dolití a rozprašovač.

Do čisté lahvičky nalijete líh, přidáte vybraný éterický olej a vše důkladně protřepete.

Následně už stačí jen lahvičku dolít destilovanou nebo filtrovanou vodou a obsah opět protřepat.

Voňavá soda

Sodu dejte do hezké skleničky od zavařeniny, do jejíhož víčka udělejte hřebíčkem otvory. Na půl sáčku sody (tedy asi 40 g) dejte asi deset kapek vonného oleje. Pokud vůně zeslábne, stačí pár kapek doplnit. Asi jednou za měsíc sodu vyměňte za novou.

Foto: Archiv firem

reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli