Domů     Nadváha: A nejsou to hormony?
Nadváha: A nejsou to hormony?
21.3.2022

Nemyslete si, že je to nějaká výhra: Ano, někdy může být skutečně nadváha následkem „splašených“ hormonů. Jenže s tím se vždy pojí i další zdravotní potíže.

Jinak řečeno, pokud vám skutečně stoupla váha o vícero kilogramů a vaše svědomí je čisté, víte, že si nedopřáváte sladkostí a nepřejídáte se, pak je na místě se zamyslet, jestli nemáte nějaké další potíže.

Zde j krátký orientační přehled.

Hormony štítné žlázy

Podstatnou měrou řídí využívání energie v těle. Jakmile se jejich produkce zadrhne kvůli poruše ve štítné žláze, pocítíte to nepříjemnou únavou, nevýkonností a sklonem nabírat kilogramy zdánlivě z ničeho.

K onemocnění štítné žlázy mají větší sklon právě ženy, objevuje se hlavně ve středním a starším věku. Většina z postižených přitom o onemocnění nemá tušení.

Léčba je přitom snadná, předepisují se syntetických náhražky těchto hormonů, což vede k rychlému ústupu potíží.

Co můžete udělat:

– Nezapomínejte jíst mořské ryby a mořské plody, štítná žláza potřebuje ke své činnosti jód.

– Nepodceňujte dlouhodobou únavu a nechte se vyšetřit. Dvojnásob to platí, pokud současně pozorujete úbytek vlasů, zimomřivost, zácpu, dlouhodobý nezájem o okolí.

Stresový hormon

Jmenuje se kortizol a tělo ho produkuje v nadledvinách. Jeho úkolem je zlepšit zvládání zátěže psychické i fyzické, takže je velmi prospěšný.

Jenže při dlouhodobém nebo opakovaném stresu koluje v krvi ve vyšším množství, což má nepříznivý dopad na zdraví, a to především na výkon imunity. Současně také zvyšuje chuť na sladkosti a podporuje ukládání tuku na břiše.

Co můžete udělat:

– Zkuste míru stresu snížit osvědčenými metodami, jako je cvičení jógy, praktikování meditací nebo aspoň procházkami v přírodě.

– Choďte dříve spát a dostatečně odpočívejte.

– Obnovte dobré vztahy v rodině a travte s příbuznými více času.

Ženské hormony

Různé fáze ženského cyklu řídí dva odlišné hormony, estrogen a progesteron. V ideálním případě by jejich působení mělo být v rovnováze.

Když se rozkolísá, což je typicky v období hormonálních změn, a některý z nich začne organismus silněji ovlivňovat, projeví se nejen poruchami cyklu. Progesteron podporuje chuť k jídlu, což se může rychle projevit nárůstem váhy. Jeho zvýšená hladina může také přispívat k depresivním náladám.

Vyšší hladina estrogenu mimo jiné působí v jisté míře na produkci inzulínu i na citlivost těla na tento hormon. Následkem proto může být zvýšená hladina cukru v krvi a sklon k tloustnutí.

Co můžete udělat:

– Choďte pravidelně na gynekologická vyšetření a nepodceňujte potíže s cyklem.

Testosteron

Mužský hormon testosteron v určitém malém množství přirozeně produkuje i ženské tělo. Je tam důležitý pro své pozitivní účinky – pomáhá posilovat kosti a svaly a spalovat energii. Pokud se jeho produkce sníží, projeví se to tudíž negativně.

Svaly začnou ochabovat a ztracet hmotu, kosti řídnou a přebytečná energie se ukládá do tukových zásob.

Co můžete udělat:

– Nejúčinější pomocí je fyzická námaha, protože přirozeně zvyšuje hladinu testosteronu i u žen.

– Prospěšné jsou oleje z dýňových semen a lněného semínka. Konzumovat se dají z celá semena, ale pro tělo představuje větší zisk důležitých látek právě vylisovaný olej.

Melatonin

Máte někdy pocit, že přiberete jen tak, prostě přes noc? Něco na tom může být, protože dalším z hormonů, které mohou mít na svědomí nechtěné přírůstky na váze, je melatonin. Ten nám pomáhá usnout a spát.

Ve spánku pak přispívá k regeneraci těla, zlepšení celkové kondice a tvorbě svalové tkáně. Pokud máte se spánkem problémy, pak to vede nejen k celkové únavě, ale také horší kondici, které se tělo brání ukládáním energie do zásoby.

Co můžete udělat:

– Popřemýšlejte, co vám vlastně brání usnout a potřebnou dobu spát? Jsou to starosti? Nebo nedokážete včas vypnout televizi či počítač? K problémům se spánkem může docházet i v období přechodu.

Další příčinou je nedostatečná zátěž přes den, proto je tak těžké spát v nemocnici. Každopádně až podle příčiny můžete začít nespavost řešit.

– Zkusit se dají i bylinné čaje a výtažky, které zklidňují psychiku a navozují spánek. Patří k nim meduňka, třezalka, chmel nebo levandule.

Leptin

Reguluje rovnováhu mezi příjmem a výdajem energie, takže vyvolává hlad, když skutečně potřebujeme jíst.

Tímto způsobem dobře fungoval u našich prapředků, u nás už hůře, protože nebyl nastaven na konzumaci jídel s vysokým podílem cukru a v horším případě slazených fruktózou.

Fruktózu totiž tělo nevyužívá jako zdroj energie, ale ukládá jako tuk, přednostně na břiše. A právě tam se v tukových buňkách tvoří leptin. Čím silnější tukové vrstvy, tím více leptinu.

Jeho nadprodukce nevede k lepší regulaci mezi příjmem a výdaje energie, ale naopak ke ztrátě citlivosti na tyto signály. Nadváha tak přímo podporuje další nárůst kil navíc.

Co můžete udělat:

-Vyhýbejte se potravinám, na jejichž obale je fruktóza uvedená jako sladidlo.

– Ruce pryč od „zdravých“ náhražek cukru, jako jsou rostlinné sirupy – javorový, agávový, rýžový ap. Jejich hlavní složkou je volná fruktóza, při větší konzumaci tedy budou přímo podporovat ukládání tuku na břiše.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes