Domů     Nadváha: A nejsou to hormony?
Nadváha: A nejsou to hormony?
21.3.2022

Nemyslete si, že je to nějaká výhra: Ano, někdy může být skutečně nadváha následkem „splašených“ hormonů. Jenže s tím se vždy pojí i další zdravotní potíže.

Jinak řečeno, pokud vám skutečně stoupla váha o vícero kilogramů a vaše svědomí je čisté, víte, že si nedopřáváte sladkostí a nepřejídáte se, pak je na místě se zamyslet, jestli nemáte nějaké další potíže.

Zde j krátký orientační přehled.

Hormony štítné žlázy

Podstatnou měrou řídí využívání energie v těle. Jakmile se jejich produkce zadrhne kvůli poruše ve štítné žláze, pocítíte to nepříjemnou únavou, nevýkonností a sklonem nabírat kilogramy zdánlivě z ničeho.

K onemocnění štítné žlázy mají větší sklon právě ženy, objevuje se hlavně ve středním a starším věku. Většina z postižených přitom o onemocnění nemá tušení.

Léčba je přitom snadná, předepisují se syntetických náhražky těchto hormonů, což vede k rychlému ústupu potíží.

Co můžete udělat:

– Nezapomínejte jíst mořské ryby a mořské plody, štítná žláza potřebuje ke své činnosti jód.

– Nepodceňujte dlouhodobou únavu a nechte se vyšetřit. Dvojnásob to platí, pokud současně pozorujete úbytek vlasů, zimomřivost, zácpu, dlouhodobý nezájem o okolí.

Stresový hormon

Jmenuje se kortizol a tělo ho produkuje v nadledvinách. Jeho úkolem je zlepšit zvládání zátěže psychické i fyzické, takže je velmi prospěšný.

Jenže při dlouhodobém nebo opakovaném stresu koluje v krvi ve vyšším množství, což má nepříznivý dopad na zdraví, a to především na výkon imunity. Současně také zvyšuje chuť na sladkosti a podporuje ukládání tuku na břiše.

Co můžete udělat:

– Zkuste míru stresu snížit osvědčenými metodami, jako je cvičení jógy, praktikování meditací nebo aspoň procházkami v přírodě.

– Choďte dříve spát a dostatečně odpočívejte.

– Obnovte dobré vztahy v rodině a travte s příbuznými více času.

Ženské hormony

Různé fáze ženského cyklu řídí dva odlišné hormony, estrogen a progesteron. V ideálním případě by jejich působení mělo být v rovnováze.

Když se rozkolísá, což je typicky v období hormonálních změn, a některý z nich začne organismus silněji ovlivňovat, projeví se nejen poruchami cyklu. Progesteron podporuje chuť k jídlu, což se může rychle projevit nárůstem váhy. Jeho zvýšená hladina může také přispívat k depresivním náladám.

Vyšší hladina estrogenu mimo jiné působí v jisté míře na produkci inzulínu i na citlivost těla na tento hormon. Následkem proto může být zvýšená hladina cukru v krvi a sklon k tloustnutí.

Co můžete udělat:

– Choďte pravidelně na gynekologická vyšetření a nepodceňujte potíže s cyklem.

Testosteron

Mužský hormon testosteron v určitém malém množství přirozeně produkuje i ženské tělo. Je tam důležitý pro své pozitivní účinky – pomáhá posilovat kosti a svaly a spalovat energii. Pokud se jeho produkce sníží, projeví se to tudíž negativně.

Svaly začnou ochabovat a ztracet hmotu, kosti řídnou a přebytečná energie se ukládá do tukových zásob.

Co můžete udělat:

– Nejúčinější pomocí je fyzická námaha, protože přirozeně zvyšuje hladinu testosteronu i u žen.

– Prospěšné jsou oleje z dýňových semen a lněného semínka. Konzumovat se dají z celá semena, ale pro tělo představuje větší zisk důležitých látek právě vylisovaný olej.

Melatonin

Máte někdy pocit, že přiberete jen tak, prostě přes noc? Něco na tom může být, protože dalším z hormonů, které mohou mít na svědomí nechtěné přírůstky na váze, je melatonin. Ten nám pomáhá usnout a spát.

Ve spánku pak přispívá k regeneraci těla, zlepšení celkové kondice a tvorbě svalové tkáně. Pokud máte se spánkem problémy, pak to vede nejen k celkové únavě, ale také horší kondici, které se tělo brání ukládáním energie do zásoby.

Co můžete udělat:

– Popřemýšlejte, co vám vlastně brání usnout a potřebnou dobu spát? Jsou to starosti? Nebo nedokážete včas vypnout televizi či počítač? K problémům se spánkem může docházet i v období přechodu.

Další příčinou je nedostatečná zátěž přes den, proto je tak těžké spát v nemocnici. Každopádně až podle příčiny můžete začít nespavost řešit.

– Zkusit se dají i bylinné čaje a výtažky, které zklidňují psychiku a navozují spánek. Patří k nim meduňka, třezalka, chmel nebo levandule.

Leptin

Reguluje rovnováhu mezi příjmem a výdajem energie, takže vyvolává hlad, když skutečně potřebujeme jíst.

Tímto způsobem dobře fungoval u našich prapředků, u nás už hůře, protože nebyl nastaven na konzumaci jídel s vysokým podílem cukru a v horším případě slazených fruktózou.

Fruktózu totiž tělo nevyužívá jako zdroj energie, ale ukládá jako tuk, přednostně na břiše. A právě tam se v tukových buňkách tvoří leptin. Čím silnější tukové vrstvy, tím více leptinu.

Jeho nadprodukce nevede k lepší regulaci mezi příjmem a výdaje energie, ale naopak ke ztrátě citlivosti na tyto signály. Nadváha tak přímo podporuje další nárůst kil navíc.

Co můžete udělat:

-Vyhýbejte se potravinám, na jejichž obale je fruktóza uvedená jako sladidlo.

– Ruce pryč od „zdravých“ náhražek cukru, jako jsou rostlinné sirupy – javorový, agávový, rýžový ap. Jejich hlavní složkou je volná fruktóza, při větší konzumaci tedy budou přímo podporovat ukládání tuku na břiše.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

reklama
Související články
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
8.11.2023
Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak. Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření. A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně že
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř