Domů     Nadváha: A nejsou to hormony?
Nadváha: A nejsou to hormony?
od 21.3.2022

Nemyslete si, že je to nějaká výhra: Ano, někdy může být skutečně nadváha následkem „splašených“ hormonů. Jenže s tím se vždy pojí i další zdravotní potíže.

Jinak řečeno, pokud vám skutečně stoupla váha o vícero kilogramů a vaše svědomí je čisté, víte, že si nedopřáváte sladkostí a nepřejídáte se, pak je na místě se zamyslet, jestli nemáte nějaké další potíže.

Zde j krátký orientační přehled.

Hormony štítné žlázy

Podstatnou měrou řídí využívání energie v těle. Jakmile se jejich produkce zadrhne kvůli poruše ve štítné žláze, pocítíte to nepříjemnou únavou, nevýkonností a sklonem nabírat kilogramy zdánlivě z ničeho.

reklama

K onemocnění štítné žlázy mají větší sklon právě ženy, objevuje se hlavně ve středním a starším věku. Většina z postižených přitom o onemocnění nemá tušení.

Léčba je přitom snadná, předepisují se syntetických náhražky těchto hormonů, což vede k rychlému ústupu potíží.

Co můžete udělat:

– Nezapomínejte jíst mořské ryby a mořské plody, štítná žláza potřebuje ke své činnosti jód.

– Nepodceňujte dlouhodobou únavu a nechte se vyšetřit. Dvojnásob to platí, pokud současně pozorujete úbytek vlasů, zimomřivost, zácpu, dlouhodobý nezájem o okolí.

Stresový hormon

Jmenuje se kortizol a tělo ho produkuje v nadledvinách. Jeho úkolem je zlepšit zvládání zátěže psychické i fyzické, takže je velmi prospěšný.

reklama

Jenže při dlouhodobém nebo opakovaném stresu koluje v krvi ve vyšším množství, což má nepříznivý dopad na zdraví, a to především na výkon imunity. Současně také zvyšuje chuť na sladkosti a podporuje ukládání tuku na břiše.

Co můžete udělat:

– Zkuste míru stresu snížit osvědčenými metodami, jako je cvičení jógy, praktikování meditací nebo aspoň procházkami v přírodě.

– Choďte dříve spát a dostatečně odpočívejte.

– Obnovte dobré vztahy v rodině a travte s příbuznými více času.

Ženské hormony

Různé fáze ženského cyklu řídí dva odlišné hormony, estrogen a progesteron. V ideálním případě by jejich působení mělo být v rovnováze.

reklama

Když se rozkolísá, což je typicky v období hormonálních změn, a některý z nich začne organismus silněji ovlivňovat, projeví se nejen poruchami cyklu. Progesteron podporuje chuť k jídlu, což se může rychle projevit nárůstem váhy. Jeho zvýšená hladina může také přispívat k depresivním náladám.

Vyšší hladina estrogenu mimo jiné působí v jisté míře na produkci inzulínu i na citlivost těla na tento hormon. Následkem proto může být zvýšená hladina cukru v krvi a sklon k tloustnutí.

Co můžete udělat:

– Choďte pravidelně na gynekologická vyšetření a nepodceňujte potíže s cyklem.

Testosteron

Mužský hormon testosteron v určitém malém množství přirozeně produkuje i ženské tělo. Je tam důležitý pro své pozitivní účinky – pomáhá posilovat kosti a svaly a spalovat energii. Pokud se jeho produkce sníží, projeví se to tudíž negativně.

Svaly začnou ochabovat a ztracet hmotu, kosti řídnou a přebytečná energie se ukládá do tukových zásob.

Co můžete udělat:

– Nejúčinější pomocí je fyzická námaha, protože přirozeně zvyšuje hladinu testosteronu i u žen.

– Prospěšné jsou oleje z dýňových semen a lněného semínka. Konzumovat se dají z celá semena, ale pro tělo představuje větší zisk důležitých látek právě vylisovaný olej.

Melatonin

Máte někdy pocit, že přiberete jen tak, prostě přes noc? Něco na tom může být, protože dalším z hormonů, které mohou mít na svědomí nechtěné přírůstky na váze, je melatonin. Ten nám pomáhá usnout a spát.

Ve spánku pak přispívá k regeneraci těla, zlepšení celkové kondice a tvorbě svalové tkáně. Pokud máte se spánkem problémy, pak to vede nejen k celkové únavě, ale také horší kondici, které se tělo brání ukládáním energie do zásoby.

Co můžete udělat:

– Popřemýšlejte, co vám vlastně brání usnout a potřebnou dobu spát? Jsou to starosti? Nebo nedokážete včas vypnout televizi či počítač? K problémům se spánkem může docházet i v období přechodu.

Další příčinou je nedostatečná zátěž přes den, proto je tak těžké spát v nemocnici. Každopádně až podle příčiny můžete začít nespavost řešit.

– Zkusit se dají i bylinné čaje a výtažky, které zklidňují psychiku a navozují spánek. Patří k nim meduňka, třezalka, chmel nebo levandule.

Leptin

Reguluje rovnováhu mezi příjmem a výdajem energie, takže vyvolává hlad, když skutečně potřebujeme jíst.

Tímto způsobem dobře fungoval u našich prapředků, u nás už hůře, protože nebyl nastaven na konzumaci jídel s vysokým podílem cukru a v horším případě slazených fruktózou.

Fruktózu totiž tělo nevyužívá jako zdroj energie, ale ukládá jako tuk, přednostně na břiše. A právě tam se v tukových buňkách tvoří leptin. Čím silnější tukové vrstvy, tím více leptinu.

Jeho nadprodukce nevede k lepší regulaci mezi příjmem a výdaje energie, ale naopak ke ztrátě citlivosti na tyto signály. Nadváha tak přímo podporuje další nárůst kil navíc.

Co můžete udělat:

-Vyhýbejte se potravinám, na jejichž obale je fruktóza uvedená jako sladidlo.

– Ruce pryč od „zdravých“ náhražek cukru, jako jsou rostlinné sirupy – javorový, agávový, rýžový ap. Jejich hlavní složkou je volná fruktóza, při větší konzumaci tedy budou přímo podporovat ukládání tuku na břiše.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá