Domů     TBC: Spící riziko
TBC: Spící riziko
od 22.4.2020

Mysleli jsme si, že je to nemoc minulosti, že jsme nad ní vyhráli, vždyť máme očkování a léčbu. Jenže poslední dobou se zdá, že toto vítězství může být vratké.

Proč? Podcenili jsme nemoc, která se lidstva držela od starověku. A v chudých zemích stále ještě drží, TBC je stále nejrozšířenější bakteriální infekcí světa. Domníváte se, že za to mohou přistěhovalci? Berte to takhle:

Kdyby naše očkování skutečně chránilo a léčba pomáhala, pak by bylo setkání s nakaženým člověkem nepodstatnou epizodou. Jenže očkování proti TBC ztratilo svou sílu a bakterie získala na odolnosti.

Zastaralé očkování

Za riziko, že se tuberkulóza rozšíří znovu i u nás a v okolních zemích, si můžeme sami. Vakcína, kterou se očkuje, je zastaralá, nová se nevyvíjela, neboť se mělo za to, že díky dobrému hygienickému standardu se už nemoc nemůže masově rozšířit.

reklama

Navíc se ukázalo, že očkování zastaralou a málo účinnou živou látkou představuje větší rizika než přínos. Proto bylo před několika málo lety zrušeno povinné přeočkování jedenáctiletých dětí a poté i plošné očkování novorozenců.

Pro ty to znamenalo zbytečnou zátěž organismu, zrušením se naopak získal prostor pro aktuálně potřebnější očkování, jakým je např. vracející se černý kašel.

Dnes se tedy očkují jen novorozenci z přesně určených rizikových skupin, které by mohla tuberkulóza ohrožovat, např. u rodičů pocházejících z rizikových oblastí.

TBC se nevzdává

Bakterie Mycobacterium tuberculosis, která nemoc vyvolává, je přizpůsobivá a zdaleka ne poražená. Těží také z lidské nedisciplinovanosti při léčbě, která je dlouhodobá, trvá nejméně 6 měsíců a léky je třeba brát zodpovědně po celou tu dobu.

reklama

Vysazení z důvodu „mně už přece skoro nic není“ vede k posílení bakterií, které dosavadní léčbu přežily. Přesně tímto způsobem se vedle běžných mykobakterií vyvinuly velmi odolně (multirezistentní) kmeny, které lékům vzdorují.

Ošizená léčba

Podobně se je podařilo vypěstovat při léčbě, kdy z ekonomických důvodů chybí plná sestava předepisovaných léků, což se spojuje s východoevropskými lokalitami. Proti tuberkulóze se totiž podává kombinace čtyř silných antibiotik, která se vzájemně doplňují.

reklama

To umožňuje snížit dávkování jednotlivých látek a tím i negativní dopad, který při dlouhodobém podávání při léčbě tuberkulózy na organismus mají. Pokud ale některý z přípravků chybí, léčba podporuje zvýšení odolnosti původce tuberkulózy.

Oslabená imunita

To je další problém, který nahrává návratu zdánlivě vymizelých infekcí. Velké rozšíření imunitních poruch u dětí i u nás dospělých, zejména u žen, vytváří vhodný terén pro rozvoj těžkých infekcí.

Potíže se slabou obranyschopností mají i lidé vyššího věku a pak ti, kteří nadmíru pijí alkohol.

Máme se bát?

Nedostatečnou ochranou proti tuberkulóze kvůli neúčinnému nebo chybějícímu očkování mohou trpět až tři čtvrtiny evropské populace. Reálně se tedy nemocí lze nakazit, přičemž nejvnímavější k ní jsou malé děti.

Na co si tedy dávat pozor?

Stále platí, že rizikovým prostředím jsou špatné hygienické podmínky, což se týká hlavně lidí bez domova, kteří o své nemoci nemusí ani vědět.

Riziko místního prostředí bychom si měli zjistit také před odjezdem na dovolenou, konkrétní informace mají centra cestovní medicíny.

Infekce se šíří jemnými kapénkami, a to nejen při kašli, ale také při mluvení. Udává se, že pro nákazu je kritický blízký kontakt s nemocným v délce 5 – 8 hodin. A nemusí to být kontakt nepřetržitý, ale i kratší opakovaný.

Kapénky s původci nemoci zůstávají v nevětraných prostorách ve vzduchu delší dobu, takže k přenosu není nutný bezprostřední kontakt s nemocným člověkem.

Nákazu nemusíte poznat

Nemoc se totiž rozvíjí plíživě a delší dobu, takže si pak potíže nemusíte vůbec spojit s pobytem v rizikovém prostředí před delším časem. Příznaky navíc mohou být neurčité, ne pouze kašel.

Projevy tuberkulózy:

bolesti v hrudníku

dlouhodobá únava

schvácenost

noční pocení

hubnutí bez příčiny

Tip: Pokud vás trápí kašel mimo období sezonních viróz a trvá déle než tři týdny, určitě s ním zajděte k lékaři. Může to být nejen TBC, ale i další závažná onemocnění.

Vyšetření přinese jistotu

Při podezření na tuberkulózu vás lékař v první řadě odešle na snímkování plic. Vedle toho se provádí podrobné laboratorní vyšetření, které je nebolestivé, jde především o sbírání sekretu uvolňovaného při kašli.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel