Domů     Svědí to, že by se jeden zbláznil!
Svědí to, že by se jeden zbláznil!
12.2.2025

Možná se vám to už také stalo: Nikde žádný pupínek, žádná vyrážka, přitom kůže svědí tak, že se nedokážete přestat podrbat.

Co může být příčinou? Opakované nebo dlouhodobé svědění na pohled zdravé kůže signalizuje jakési vnitřní zdravotní problémy. Nemusíte se obávat rakoviny, spíš častějších a chronických potíží, jako je cukrovka nebo jaterní onemocnění.

A překvapivě běžně se za záhadou s urputným svěděním skrývá příliš intenzivní péče o kůži, která vede k extrémní suchosti.

Dlouhodobě suchá kůže

Není to jen odmašťujícím účinkem mycích přípravků a horké vody. S postupujícími lety se sčítají vlivy, které vedou ke stále výraznější suchosti kůže. Je to především častý pobyt na slunci, hormonální změny a přirozený pokles produkce mazových žláz.

Stav zhoršuje i klesající elasticita. V kůži se ve zralém věku snáze tvoří mikrotrhliny a ty dále svědivost zhoršují. Co pomáhá, je pravidelná péče a natírání tělovými mléky s intenzivním hydratačním účinkem.

Mezi ingrediencemi hledejte látky jako močovina čili urea, dexpanthenol, ale také glycerin, které velmi dobře zadržují vlhkost v kůži.

Tip: Pokud není kůže poškrábaná nebo popraskaná, zkuste přípravky s mentolem nebo kafrem. Přinášejí okamžitou úlevu.

Reakce na potraviny

Nejde o alergii v pravém slova smyslu, ale o přecitlivělost na určité složky, které se v potravinách vyskytují, ať přirozeně, nebo jako potravinářské přísady. Pokud se reakce opakuje, pak si spojitosti s jídlem brzy všimnete.

Svědění se ozývá brzy po jídle a může trvat řadu hodin. Obtěžovat může hlavně po večeři, svědění pak ruší spánek. Jen vzácně se přidávají i nevolnost a bolesti břicha.

Jedinou obranou je vytipovat si potravinu nebo potravinářské přísady, které tyto potíže mohou způsobovat, a vyhýbat se jim.

Obvyklí viníci: sýry, ryby, kysané zelí, červené víno, droždí, banány, rajčata, ostré koření, glutamát.

Jaterní potíže

Při některých onemocněních jater se ucpávají žlučovody a tím začne váznout odvádění žluči. V těle se pak začnou hromadit žlučové kyseliny a ukládají se do kůže. Tam způsobují svědění, které může být prvním signálem nemoci jater nebo jejího zhoršení.

Potíže jater totiž bývají dlouhodobé a střídají se v nich klidová období se vzplanutím akutních potíží. Svědění pak zhoršení ohlásí s jistým předstihem, který je možné využít ke včasné léčbě.

Příčinou ale může být i rostoucí nádor žlučových cest nebo slinivky, který blokuje tok žluči. O důvod více varovné svědění nepřehlížet a nechat se vyšetřit. Léčba se zaměřuje na zprůchodnění žlučovodů, poté svědění samo ustoupí.

Selhávání ledvin

Příčina je obdobná jako u onemocnění jater, jen se při selhávání ledvin začne v těle hromadit jiná látka – močovina. Ta způsobuje úporné svědění kůže.

Oproti jaterním potížím neukazuje na zatím skrytě se rozvíjející onemocnění, ale naopak na pokročilejší fázi selhávání ledvin. Jistou úlevu pak dočasně přináší čištění krve při dialýze.

Cukrovka

Svěděním se ozývá zatím nerozpoznaná cukrovka, ale může jím trpět i léčený cukrovkář, pokud nedostatečně dodržuje léčebný režim. Svědění vlastně ukazuje na dlouhodobě vysokou hladinu glukózy v krvi.

Ta poškozuje nervová zakončení, a tak dochází k dráždění, které pak diabetik vnímá jako obtěžující svědění.

Onemocnění krve

Tím nejčastějším problémem je obyčejná chudokrevnost, způsobená nedostatkem železa. Vede kromě typické slabosti a bledosti také k chronickému svědění kůže zdánlivě bez příčiny.

Zvýšenou svědivostí se ale může ozývat i obecně velmi známé onemocnění zvané polycytémie. O co jde? Při této poruše, která má genetický původ, se tvoří nadměrné množství červených krvinek. Zdraví to neprospívá, právě naopak.

Povážlivě narůstá nebezpečí vzniku krevních sraženin se všemi riziky, které s tím souvisejí, jako infarkt nebo mrtvice.

Projevy svědění jsou u této nemoci poněkud odlišné, často jde o reakci na velké změny teplot, typicky po příchodu do vyhřáté místnosti za chladného až mrazivého počasí. Stejně dráždivě může kůže při této nemoci reagovat na obyčejné mytí nebo namočení vodou.

Při správné diagnóze se pak nasazují léky na ředění krve, které svědění, a především riziko trombózy opět sníží.

Parkinson i roztroušená skleróza

Jakmile přestane mít mozek a nervová soustava obvyklou kontrolu nad přenosem nervových impulzů, vznikne příležitost pro celou řadu nepříjemných a svévolných nervových reakcí, mezi nimi i svědění.

I když to vzhledem k celkovému obrazu působí podružně, svědění je tak silný zdroj stresu, že by nemocný, případně jeho blízcí, měli s ošetřujícím lékařem hledat možnost, jak ho omezit.

Nervozita

Psychické přetížení může mít mnoho různých projevů, mezi nimi i silné svědění jinak zdravé kůže. Škrábání nepomáhá, naopak může vést k rankám, kterými do kůže proniknou bakterie, a problém se dál zhoršuje. Svědění ale může doprovázet i další psychické potíže.

Objevit se může při depresi, anorexii, úzkostných stavech, ale i hypochondrii a strachu z rakoviny kůže.

Reakce na léky

Svědění mohou jako nežádoucí vedlejší účinek vyvolat především některá antibiotika, antidepresiva, hormonální a protizánětlivé přípravky.

Reakce přitom nemusí následovat okamžitě, ale mnohdy se objeví s jistým zpožděním, po dvou nebo třech týdnech, takže souvislost s léky může uniknout. Mechanismy, jakými léčivé látky svědění vyvolávají, jsou rozmanité.

Mohou podobně jako jaterní onemocnění omezovat odtok žluči a tím vyvolávat svědění. Stát se to může u hormonální antikoncepce nebo některých antibiotik. Pokud svědění nebudete řešit, pak vás může v dalším stadiu překvapit žloutnutí kůže.

Léky mohou v těle ale vyvolat i pseudoalergickou reakci, podobně jako určité potraviny. Způsobit to mohou např. kontrastní látky používané při rentgenovém vyšetření.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Foto: PX FUEL
Štítky:
Předchozí článek
Související články
16.7.2025
Játra působí v našem těle jako čistička a zvládají toho opravdu mnoho. Obměna toho, čím je denně krmíme, jim odlehčí a podpoří nebo znovu nastartuje jejich správné fungování. Například v ajurvédské a čínské medicíně se zdraví jater věnovali několik tisíciletí a tvrdí, že lékař, který ví, jak harmonizovat játra, umí vyléčit stovky nemocí. Protože jsou jediným orgánem v těle, který se dokáže sám re
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
reklama
Šikovné tipy
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
Snad každé dítě se aspoň jednou zasní, jaké by to bylo mít doma draka. Fantazie se může stát skutečností, když vnoučatům, dětem nebo klidně sami sobě domů pořídíte zvířátko, kterému se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček. Nazývá se axolotl mexický a jde o poměrně nenáročného středně velkého ocasatého obojživelníka, jemuž se říká také chodící […]
Když chcete zabavit tvořivé ruce
Pak budete potřebovat tři věci: nápad, návod a materiál. Nic z toho se neshání snadno, proto jsme pro vás dali dohromady hrst užitečných tipů. KLUBÍČKA, JEHLICE A HÁČKY Pletení se v posledních letech stalo velkou módou, ale časy, kdy se znalosti pletařských technik předávaly z matky na dceru, jsou ty tam. A zajít si jen […]
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po