Domů     Svědí to, že by se jeden zbláznil!
Svědí to, že by se jeden zbláznil!
12.2.2025

Možná se vám to už také stalo: Nikde žádný pupínek, žádná vyrážka, přitom kůže svědí tak, že se nedokážete přestat podrbat.

Co může být příčinou? Opakované nebo dlouhodobé svědění na pohled zdravé kůže signalizuje jakési vnitřní zdravotní problémy. Nemusíte se obávat rakoviny, spíš častějších a chronických potíží, jako je cukrovka nebo jaterní onemocnění.

A překvapivě běžně se za záhadou s urputným svěděním skrývá příliš intenzivní péče o kůži, která vede k extrémní suchosti.

Dlouhodobě suchá kůže

Není to jen odmašťujícím účinkem mycích přípravků a horké vody. S postupujícími lety se sčítají vlivy, které vedou ke stále výraznější suchosti kůže. Je to především častý pobyt na slunci, hormonální změny a přirozený pokles produkce mazových žláz.

Stav zhoršuje i klesající elasticita. V kůži se ve zralém věku snáze tvoří mikrotrhliny a ty dále svědivost zhoršují. Co pomáhá, je pravidelná péče a natírání tělovými mléky s intenzivním hydratačním účinkem.

Mezi ingrediencemi hledejte látky jako močovina čili urea, dexpanthenol, ale také glycerin, které velmi dobře zadržují vlhkost v kůži.

Tip: Pokud není kůže poškrábaná nebo popraskaná, zkuste přípravky s mentolem nebo kafrem. Přinášejí okamžitou úlevu.

Reakce na potraviny

Nejde o alergii v pravém slova smyslu, ale o přecitlivělost na určité složky, které se v potravinách vyskytují, ať přirozeně, nebo jako potravinářské přísady. Pokud se reakce opakuje, pak si spojitosti s jídlem brzy všimnete.

Svědění se ozývá brzy po jídle a může trvat řadu hodin. Obtěžovat může hlavně po večeři, svědění pak ruší spánek. Jen vzácně se přidávají i nevolnost a bolesti břicha.

Jedinou obranou je vytipovat si potravinu nebo potravinářské přísady, které tyto potíže mohou způsobovat, a vyhýbat se jim.

Obvyklí viníci: sýry, ryby, kysané zelí, červené víno, droždí, banány, rajčata, ostré koření, glutamát.

Jaterní potíže

Při některých onemocněních jater se ucpávají žlučovody a tím začne váznout odvádění žluči. V těle se pak začnou hromadit žlučové kyseliny a ukládají se do kůže. Tam způsobují svědění, které může být prvním signálem nemoci jater nebo jejího zhoršení.

Potíže jater totiž bývají dlouhodobé a střídají se v nich klidová období se vzplanutím akutních potíží. Svědění pak zhoršení ohlásí s jistým předstihem, který je možné využít ke včasné léčbě.

Příčinou ale může být i rostoucí nádor žlučových cest nebo slinivky, který blokuje tok žluči. O důvod více varovné svědění nepřehlížet a nechat se vyšetřit. Léčba se zaměřuje na zprůchodnění žlučovodů, poté svědění samo ustoupí.

Selhávání ledvin

Příčina je obdobná jako u onemocnění jater, jen se při selhávání ledvin začne v těle hromadit jiná látka – močovina. Ta způsobuje úporné svědění kůže.

Oproti jaterním potížím neukazuje na zatím skrytě se rozvíjející onemocnění, ale naopak na pokročilejší fázi selhávání ledvin. Jistou úlevu pak dočasně přináší čištění krve při dialýze.

Cukrovka

Svěděním se ozývá zatím nerozpoznaná cukrovka, ale může jím trpět i léčený cukrovkář, pokud nedostatečně dodržuje léčebný režim. Svědění vlastně ukazuje na dlouhodobě vysokou hladinu glukózy v krvi.

Ta poškozuje nervová zakončení, a tak dochází k dráždění, které pak diabetik vnímá jako obtěžující svědění.

Onemocnění krve

Tím nejčastějším problémem je obyčejná chudokrevnost, způsobená nedostatkem železa. Vede kromě typické slabosti a bledosti také k chronickému svědění kůže zdánlivě bez příčiny.

Zvýšenou svědivostí se ale může ozývat i obecně velmi známé onemocnění zvané polycytémie. O co jde? Při této poruše, která má genetický původ, se tvoří nadměrné množství červených krvinek. Zdraví to neprospívá, právě naopak.

Povážlivě narůstá nebezpečí vzniku krevních sraženin se všemi riziky, které s tím souvisejí, jako infarkt nebo mrtvice.

Projevy svědění jsou u této nemoci poněkud odlišné, často jde o reakci na velké změny teplot, typicky po příchodu do vyhřáté místnosti za chladného až mrazivého počasí. Stejně dráždivě může kůže při této nemoci reagovat na obyčejné mytí nebo namočení vodou.

Při správné diagnóze se pak nasazují léky na ředění krve, které svědění, a především riziko trombózy opět sníží.

Parkinson i roztroušená skleróza

Jakmile přestane mít mozek a nervová soustava obvyklou kontrolu nad přenosem nervových impulzů, vznikne příležitost pro celou řadu nepříjemných a svévolných nervových reakcí, mezi nimi i svědění.

I když to vzhledem k celkovému obrazu působí podružně, svědění je tak silný zdroj stresu, že by nemocný, případně jeho blízcí, měli s ošetřujícím lékařem hledat možnost, jak ho omezit.

Nervozita

Psychické přetížení může mít mnoho různých projevů, mezi nimi i silné svědění jinak zdravé kůže. Škrábání nepomáhá, naopak může vést k rankám, kterými do kůže proniknou bakterie, a problém se dál zhoršuje. Svědění ale může doprovázet i další psychické potíže.

Objevit se může při depresi, anorexii, úzkostných stavech, ale i hypochondrii a strachu z rakoviny kůže.

Reakce na léky

Svědění mohou jako nežádoucí vedlejší účinek vyvolat především některá antibiotika, antidepresiva, hormonální a protizánětlivé přípravky.

Reakce přitom nemusí následovat okamžitě, ale mnohdy se objeví s jistým zpožděním, po dvou nebo třech týdnech, takže souvislost s léky může uniknout. Mechanismy, jakými léčivé látky svědění vyvolávají, jsou rozmanité.

Mohou podobně jako jaterní onemocnění omezovat odtok žluči a tím vyvolávat svědění. Stát se to může u hormonální antikoncepce nebo některých antibiotik. Pokud svědění nebudete řešit, pak vás může v dalším stadiu překvapit žloutnutí kůže.

Léky mohou v těle ale vyvolat i pseudoalergickou reakci, podobně jako určité potraviny. Způsobit to mohou např. kontrastní látky používané při rentgenovém vyšetření.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Foto: PX FUEL
Štítky:
Předchozí článek
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.