Domů     Strašák narkóza
Strašák narkóza
14.7.2020

Zážitky z operačního sálu patří k rodinným strašidelným historkám, přidávaným k dobrému na oslavách a setkáních. Pod smíchem zůstává strach, který se s novou operací v rodině vynoří.

Ztráta vědomí a kontroly nad tím, co se s námi bude dít, je situace, která znepokojí i duševně vyrovnaného člověka. Tím spíš, že je spojena s dalším problém, kvůli němuž se zákrok musí provést. Probudím se? Nepoškodí mi to mozek? Nepobudím se během operace?

Takové myšlenky mohou týrat víc než představa vlastního zákroku. A nejlepší obranou proti strachu je netápat ve tmě a zjistit si podrobnosti.

Počítání oveček

Na to na sále nedojde, „usnutí“ je velice rychlé, většina lidí přestane vnímat okolí do 10 vteřin po vstříknutí anestetika do žíly. Ve skutečnosti nejde o spánek, ale uměle navozené bezvědomí.

Mozek pak přestává být schopen kontrolovat dýchací pohyby, proto to musí obstarat přístroj.

Můžu se probrat?

Velmi vzácně se může stát, že se vědomí částečně vrátí, ale jen jako nezřetelné vnímání zvuků v okolí a světla. Pod vlivem látek na uvolnění svalů se nelze pohnout ani otevřít oči.

Aby tento stresující stav nenastal, monitoruje se čidlem na čele hloubka umělého spánku, říká se tomu bispektrální index.

Ten se mění podle bdělosti a na křivce elektrické aktivity mozku je okamžitě znát přechod z fáze umělého spánku k probouzení a známky silného stresu. Pak může anesteziolog okamžitě spánek prohloubit.

Vlivem dalších látek v anestézii si po zákroku nemusíme ani na takovou epizodu vzpomenout, takže strach z ní je skutečně zbytečný.

Mozkové buňky neodumírají

Tuhý kořínek má pověra, že narkóze podlehne určité množství mozkových buněk. Podle anesteziologů má původ v historických metodách, kdy se k uspání používal éter. Dnešní anestetika mozkové buňky nelikvidují.

Jsou nejen nesrovnatelně šetrnější, navíc se používá místo jedné kombinace několika látek v nižších množstvích, díky čemuž se také u každé sníží nežádoucí účinky na možné minimum.

Hloubka anestezie je tak na žádoucí úrovni, přitom nepříjemné průvodní jevy, jsou co možná omezeny. Jednodušší a bezpečnější je i probouzení.

Rizika, která ovlivníte:

Rozhodně je nutné dodržet pokyn nepít a nejíst několik hodin před operací. Je to kvůli tomu, že v hlubokém utlumení přestávají fungovat obranné reflexy těla.

Při zvracení – k němuž mohou podané medikamenty dráždit – by pak mohlo dojít ke vdechnutí s následky až fatálními.

Rovněž kouření výrazně ovlivňuje průběh anestézie a zákroku, protože toxické látky v cigaretovém kouři zvyšují riziko infarktu a snižují dodávku kyslíku tkáním.

Aby jejich účinek vymizel, k tomu nestačí několik hodin, ve svém vlastním zájmu byste neměli kouřit aspoň dva týdny před zákrokem. Po této době se současně o něco zlepší kondice plic a sníží se v nich tvorba hlenu.

Nezapomeňte uvést, jestli trpíte alergií na nějaké látky nebo materiály.

Právě alergie je největším rizikem při anestezii a ačkoli se nedá předem otestovat, anesteziolog posuzuje každý případ individuálně a váš údaj o alergiích vezme také v úvahu při výběru vhodných látek.

Co je…

Svodná anestezie

Jemnější verze celkové anestezie, kde budete zcela při vědomí nebo jen lehce omámeni. Znecitlivěna je pouze partie, kde se zákrok provádí.

Anestetika se přitom vpíchnou buď přímo do okolí operovaného místa, to bývá třeba při odstraňování kožních znamének, nebo se aplikují k příslušným nervům, aby se vyřadilo vedení bolesti do mozku.

Další variantou je vstříknutí anestetika do páteřního kanálu, což je tzv. epidurální anestezie, známá hlavně z porodních sálů. Využívá se ale i v jiných případech, hlavně u ortopedických zákroků v kloubech.

Svodná anestezie má i své nevýhody, omezení citlivosti může trvat i několik hodin po zákroku, někdy se také objevují úporné bolesti hlavy.

Navíc se může stát, že znecitlivění nefunguje tak dobře, jak by bylo zapotřebí, takže pak vás musí anesteziolog uspat celkově.

Algosedace

Používá se při lehčích zákrocích, třeba při kolonoskopii a je to kombinace léků proti bolesti a přípravků uklidňujících a lehce uspávajících.

Můžeme si vybrat?

Obvykle nemůžeme, protože typ znecitlivění záleží na operované partii. Zákroky hluboko pod kůží, na vnitřních orgánech, operace časově náročné a spojené s většími ztrátami krve, to jsou případy, kdy se celková anestezie nedá obejít.

Anesteziologové říkají, že je pro nás jako pacienty vždy pohodlnější. Svá rizika mají všechny typy znecitlivění, u všech může také nastat alergická reakce na anestetika.

Co když se neprobudím?

Úmrtí na operačním stole je jako komplikace při podání anestetik prý statisticky neuvěřitelně malé, je to jeden případ na 185 tisíc operací.

Mnohem častější jsou případy, kdy za špatný vývoj operace může zdravotní stav pacienta, rizikové jsou hlavně neznámé obtíže, které se během operace vynoří.

Pro probuzení se z umělého spánku je rizikem vyšší věk, proto je vždy na anesteziologovi, aby posoudil každý případ individuálně.

Rozhodně se ptejte, nejen na rizika věku, ale i na vše ostatní, co vás zajímá, i pro anesteziologa je důležité, aby o operovaném věděl co nejvíce.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč