Domů     Posedlost zdravou stravou
Posedlost zdravou stravou
15.7.2020

Zdravě jíst, na tom není přece nic špatného, říkáte si možná, a máte (zčásti) pravdu. Někdo ale propadne zdravému životnímu stylu natolik, že se ocitne za hranicí mezi „normalitou“ a závislostí.

Stát se to může každému z nás a ani nepostřehneme, že jsme onu hranici překročili. Orthorexií, jak tuhle chorobnou závislost na zdravém jídle koncem minulého století pojmenoval jeden americký lékař, lidé neonemocní ze dne na den.

Rozvíjí se pomalu a nenápadně, stejně jako další poruchy příjmu potravy – anorexie a bulimie. Ten, kdo trpí orthorexií, si ale rozhodně nějak „divný“ nepřipadá, takže ani nemá chuť se svým problémem zabývat.

Jde o zdraví

Stejně jako u anorexie a bulimie i u orthorexie jde o nezdravý vztah k jídlu. Jenže zatímco anorektici a bulimici se v první řadě snaží hubnout a jsou nespokojení se svým tělem, a proto omezují množství jídla, které snědí, motivace orthorektika je jiná:

on se nesnaží zhubnout, ale chce být zdravý. Nejde mu o to nejíst nic, ale o to, aby jedl zdravě. Změna stravovacích návyků jde obvykle ruku v ruce se změnami životního stylu a životních priorit.

Nebezpečí hrozí všude

Šíření téhle zvláštní posedlosti nahrávají nejrůznější věci: třeba neustálá mediální masáž, týkající se zdravého životního stylu. Ze všech stran slyšíme dietní doporučení a informace o tom, co a proč nejíst nebo jíst.

Zároveň se na nás valí poplašné zprávy o skandálech spojených s výrobou potravin, o nezdravé chemii a nekvalitních surovinách. A svou trošku do mlýna přidávají i různí guruové z řad lékařů i léčitelů.

Člověk, který se rozhodne jíst zdravě a chce na to jít důkladně, může celkem snadno sklouznout k nějakým extrémům.

Myslíme to dobře

Na počátku bývají dobré a chvályhodné úmysly. Možná nějaká vážnější nemoc, zdravotní problémy, nebo prostě jen potřeba udělat něco se svým životem a začít žít zdravě. Začnete si víc hlídat, co jíte, kde nakupujete potraviny, jak jídlo připravujete.

Vyřadíte z jídelníčku to, co považujete za nezdravé, třeba polotovary a potraviny s nezdravými éčky. Stojí vás to přece jen nějaké přemáhání, zvlášť když jste byli zvyklí jíst opravdu nekvalitně.

Ale obvykle se to vyplatí a přichází zadostiučinění, dostaví se první výsledky a vy se často cítíte výrazně líp. Zdravotní potíže, které se daly ovlivnit zdravým jídlem, se zmenšují.

Čím dál zdravější

Kdyby u toho zůstalo, bude všechno v pořádku. Jenže postupem času už vám tohle opatření nestačí, a začnete vyřazovat další a další položky z jídelního lístku. Cukr, tuky, červené maso, všechno maso, potraviny s prodlouženou dobou trvanlivosti…

Americký lékař Steven Bratman, který tenhle novodobý problém popsal jako první a který má s orthorexií vlastní zkušenost, prý dokonce nejedl nic, co nebylo naprosto čerstvé – zeleninu nebo ovoce jen okamžitě po sklizni…. A to už jde opravdu do tuhého.

Dokázat se ovládat

Když se začnete vědomě v jídle omezovat a chcete dodržovat nějaký přesně daný jídelníček, vyžaduje to hlavně velké sebezapření a silnou vůli. Od dětství jsme zvyklí na určité chutě, máme nějaká svá oblíbená jídla – a najednou si to musíme odepřít.

Když ale vydržíte a nevzdáte to, odměnou vám bude dobrý pocit z toho, že jste něco dokázali, že jste to zvládli. A pocit, že jste schopní sebeovládání, že něco dokážete, to je jako droga. Podobně se cítí anorektička, která si dokáže silou vůle odepřít jídlo. Tenhle pocit kontroly je na celé věci to nejnebezpečnější.

Lepší než ostatní

S povznášejícím pocitem, že se člověk dokáže ovládat, se pojí i pocit, že jsme lepší než ostatní. Na ty, kdo na kvalitu jídla nehledí a jí nezdravě (nebo si to aspoň myslí), se začneme postupně dívat s nadřazeností, ne-li pohrdáním.

Když jsme to dokázali my, měli by dokázat změnit životní styl i ostatní. A kdo ne, je slaboch. To člověku trpícímu orthorexií ovšem na popularitě moc nepřidá.

Problémy mezi lidmi

Člověk, který je chorobně závislý na vyhraněném způsobu stravování, začne mít potíže v rodině i mezi přáteli.

Obyčejný oběd s rodinou je pro něj zdrojem velké úzkosti, protože buď bude muset sníst to, co ostatní (a to znamená porušit pravidla), anebo bude vyčnívat a kazit náladu.

Proto začne omezovat svoje styky s kamarády a rodinou, jídlo si nosí raději všude vlastní a nejezdí ani tam, kde si není jistý, že bude mít možnost jíst podle svého. Ztráta kontaktů s přáteli a sociální izolace je dalším z poznávacích znaků orthorexie.

Neustálé myšlenky na jídlo

Jídlo a jeho příprava jsou pro člověka s tímto problémem tak důležité, že jeho plánováním a vařením stráví nepřiměřeně moc času. Vlastně skoro ani na nic jiného nemyslí než na to, jak sestavit správný jídelníček na několik dní dopředu a kde potraviny získat.

Přestože mu v zásadě nejde o to, aby hubnul, ale o zdraví, může se dopracovat až k podvýživě. Třeba tehdy, když během dne nemá možnost jíst přesně to, co odpovídá jeho přesvědčení, a proto raději nejí nic a čeká až na večer.

Samozvaný mesiáš

Lidé trpící závislostí na zdravé stravě mají jednu protivnou vlastnost – snaží se bez ustání přesvědčovat ostatní o své pravdě a o tom, co by měli ve svém životě změnit.

Zdravé jídlo už není „jen“ způsobem obživy, ale stává se něčím, co dost silně připomíná náboženství. I samotný způsob jedení vypadá často jako malý rituál (jí se v tichu, soustředěně, do každého sousta se mnohokrát kousne atd.)

Uklouznutí se trestá

Jenže nikdo nedokáže dodržovat taková pravidla pořád a bez jediného „uklouznutí“.

Když se to nepovede a oběť zdravého stravování se neudrží a sní něco zakázaného (a je jedno, jestli to znamená, že vyluxuje ledničku nebo si dá jeden čokoládový bonbon), zřítí se ze svých výšin nemilosrdně dolů.

Je to, jako by spáchal velký hřích, a hned se objeví výčitky svědomí a pocit méněcennosti. Proto nastupuje s plnou parádou pokání – obvykle to znamená, že si nasadí ještě přísnější dietu anebo rovnou půst.

Bratmanův test orthorexie

Přemýšlíte denně víc než tři hodiny o jídle?

Plánujete svá jídla několik dní předem?

Je pro vás výživová hodnota jídla důležitější než požitek z toho, že ho jíte?

Vedlo zvýšení kvality potravin ke snížení kvality vašeho života?

Jste v poslední době k sobě přísnější?

Zvyšuje se díky zdravému stravování váš pocit sebehodnoty?

Přestali jste jíst potraviny, které jste dřív jedli rádi, abyste mohli jíst „správné“ potraviny?

Máte kvůli svým stravovacím návykům problémy si vyjít a distancujete se kvůli tomu od svých přátel a rodiny?

Cítíte se provinile, když se od své diety odchýlíte?

Cítíte se šťastný(á) a pod kontrolou, když se stravujete zdravě?

Kdo odpověděl kladně na 4 nebo 5 otázek, měl by se snažit o trochu uvolněnosti při svém stravování. Kdo odpověděl kladně na všechny otázky, je nejspíš už ve spárech posedlosti zdravým jídlem.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan