Domů     Štěnice, blechy a vši: Jak se jich zbavit?
Štěnice, blechy a vši: Jak se jich zbavit?
2.2.2022

Nemyslíme tím rozhodně ty lidské, ale parazity, kteří se do našich domovů dostali a je velmi obtížné se jich zbavit.

Každý si jistě řekne, mně se to nemůže stát, já mám doma čisto. Jenže to je parazitovi, který se u vás rozhodl zabydlet, úplně jedno. I když samozřejmě ve špíně a nepořádku se mu bude žít a rozmnožovat daleko lépe.

Takže pokud se i k vám takový návštěvník nastěhoval, neváhejte a bojujte. Je to přece váš byt a vaše místo k žití.

Štěnice

O té jste v dětství možná tak leda slyšeli vyprávět, jenže situace se změnila a s těmito drobnými brouky bojují nejen na ubytovnách.

Je to jednoduché, začali jsme víc cestovat do exotických zemí, svět se propojil, a navíc k nám přijíždí za prací lidé ze zemí, kde je výskyt tohoto parazita normální. Ale štěnici si můžete přivézt i z luxusního hotelu.

Čím škodí?

Štěnice v noci sají spícím lidem krev a na rozdíl od blech či komárů se z ložnic téměř nedají vypudit. Přesto má ve srovnání s jinými parazity, jednu velkou výhodu. Na rozdíl od klíšťat nebo blech nepřenáší žádné infekce. Poštípaná místa ovšem natečou a nepříjemně svědí.

Jak se jich zbavit?

Dobře vám radíme, zapomeňte na experimenty s vysavačem, chlórem a spreji a okamžitě se obraťte na odbornou desinsekční firmu.

Přípravky na trhu většinou mají za úkol škůdce vypudit, ale nezahubí je a vy si tak v dobré víře vyženete vetřelce i do přilehlých prostor. Při rozsáhlém zamoření vás odborník na dezinsekce navštíví celkem třikrát.

Zásah trvá přibližně hodinu a po zaschnutí postřiku se můžete vrátit a prostory bez omezení využívat. Po první aplikaci ještě třeba zahlédnete živé štěnice zasažené insekticidem, možná objevíte také nová kousnutí. Pokud se po 4–6 týdnech přestanou štěnice objevovat, máte vyhráno.

Blechy

Majitelé domácích zvířat se s nimi už jistě někdy setkali. Ale nejen oni. Možná si teď vzpomínáte na dědu Komárka z filmu Na samotě u lesa, který vyslovil slavnou hlášku: To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou. Ale všichni víme, že jdou. A nejen ty psí.

Blech existuje několik druhů (obecná, psí, kočičí, slepičí i králičí…) a dorůstají 2–4 mm. Pověstné je jejich skákání. Problém je i v tom, že žijí od tří měsíců do tří let.

A co možná vůbec nevíte je, že kukla klidně přežívá několik měsíců a dospělci se líhnou až po otřesech způsobených pohybem zvířat nebo lidí. Vlastně čekají na potravu.

Čím škodí?

Mohou přenášet závažné nemoci. V historii se blecha stala slavnou přenosem dýmějového moru. Ten už sice nehrozí, ale i tak je nebezpečná. Může přenášet například lymskou boreliózu.

Jak se jich zbavit?

Nejlepší je prevence. Pravidelně odblešujte svoje mazlíčky. Existují šampony, antiparazitika ve formě Spot-on, někdo nedá dopustit na obojky proti blechám. Každopádně je třeba také pravidelně čistit pelíšek.

A pokud už problém s blechami nastane, snažte se jich zbavit co nejdříve. Počítejte s tím, že to bude běh na dlouhou trať, protože většina přípravků neúčinkuje na larvy ani na vajíčka. Ani vyprání na 60 °C nestačí.

Takže pokud je blech hodně, musí přít na řadu profesionální likvidace. Deratizační firmy používají prostředky s dlouhou dobou účinnosti, ale i přesto je někdy potřeba akci zopakovat.

Ale ještě než firmu pozvete, snažte se domácnost zbavit prachu a vysajte všechny škvíry. Tím výsledku hodně prospějete. A také se připravte na to, že budete muset byt či dům na pár hodin opustit i se svými mazlíčky.

Vši

Další cizopasník, o kterém jsme dřív jen četli a spojovali si ho s chudinou, je dnes zdrojem obchodů našich ratolestí. Objevíte-li v hlavě dítěte lezoucí, asi pět milimetrů velké, skoro průhledné broučky, je to neklamné znamení že se jedná o veš dětskou.

To ale vůbec neznamená, že by pohrdla dospělým. Nejčastěji se vyskytují na temeni hlavy a kolem uší. Ale, když jí v tom nezabráníme, může obsadit celou hlavu.

Pokud se bojíte, že na vás přeskočí je to nesmysl, protože vši neskáčou, ale na druhého člověka přelezou. Nejsnadnější to mají v dětských kolektivech, protože děti se často dotýkají a půjčují oblečení, třeba čepice.

Čím škodí?

Nebezpečné choroby v našich podmínkách vši nepřenášejí. Ale postižení, hlavně děti, se cítí unavené a bývají nevyspalé. Vší kousnutí svědí a s ním celá hlava, takže si v noci neodpočinou. Dalším rizikem je, že si do rozškrábaných ranek můžete zanést infekci.

Kromě dětských vší existují ještě vši šatní a muňky. Veš šatní žije nejčastěji ve spodním prádle na straně přiléhající k tělu a klade vajíčka do vláken látky. Způsobuje červené skvrnky a svědivé pupence.

Na rozdíl od vši dětské přenáší nebezpečný skvrnitý tyfus nebo plísně. Dalším typem vši je muňka. Tu najdete v ochlupení pohlavních orgánů, ale také ve vousech, obočí nebo na očních řasách. Přenáší se při pohlavním styku.

Ale zdrojem nákazy může být i sdílené oblečení či ložní prádlo. Na kůži se objevují škrábance s drobným krvácením, patrným na spodním prádle, strupy, hnisání i ekzémy.

Při delším pobytu muněk v ochlupení dochází účinkem enzymu v jejich slinách, které působí na krevní barvivo, ke vzniku modrých skvrn.

Jak se jich zbavit?

Na internetu najdete spoustu návodů a zaručených rad, ale to ještě neznamená, že právě u vás zaberou. Samozřejmě můžete vyzkoušet ocet, olejový zábal, tea tree, žehličku na vlasy. Dospělé vši můžete vyhubit některým z přípravků, které zakoupíte v lékárně.

Bohužel i když na pár dnů ulevíte svědění, a dítě se přestane drbat, ještě to neznamená, že máte vyhráno. Pořád totiž zůstávají hnidy, na které jsou všechny šampony a přípravky krátké. Už naše babičky říkaly hustému hřebínku všiváček. Proč asi?

Jenže na rozdíl od vší pevně přilepené hnidy všiváček neodstraní úplně dokonale. Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je ostříhání vlasů na několik milimetrů. Jenže u holčiček? Budete muset prohlížet hlavu téměř vlásek po vlásku.

Prohlížení byste měli opakovat každý třetí den po dobu minimálně dvou týdnů od první aplikace odvšivovacího přípravku (jeho aplikaci je potřeba opakovat znovu po týdnu).

A nezapomeňte prohlédnout hlavy celé rodině a také vyprat šály čepice a všechno oblečení, které mohlo přijít s vešmi do styku a samozřejmě povlečení a ručníky.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

reklama
Související články
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
5.6.2023
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti. Jsou totiž praskliny, se
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot