Domů     Štěnice, blechy a vši: Jak se jich zbavit?
Štěnice, blechy a vši: Jak se jich zbavit?
2.2.2022

Nemyslíme tím rozhodně ty lidské, ale parazity, kteří se do našich domovů dostali a je velmi obtížné se jich zbavit.

Každý si jistě řekne, mně se to nemůže stát, já mám doma čisto. Jenže to je parazitovi, který se u vás rozhodl zabydlet, úplně jedno. I když samozřejmě ve špíně a nepořádku se mu bude žít a rozmnožovat daleko lépe.

Takže pokud se i k vám takový návštěvník nastěhoval, neváhejte a bojujte. Je to přece váš byt a vaše místo k žití.

Štěnice

O té jste v dětství možná tak leda slyšeli vyprávět, jenže situace se změnila a s těmito drobnými brouky bojují nejen na ubytovnách.

Je to jednoduché, začali jsme víc cestovat do exotických zemí, svět se propojil, a navíc k nám přijíždí za prací lidé ze zemí, kde je výskyt tohoto parazita normální. Ale štěnici si můžete přivézt i z luxusního hotelu.

Čím škodí?

Štěnice v noci sají spícím lidem krev a na rozdíl od blech či komárů se z ložnic téměř nedají vypudit. Přesto má ve srovnání s jinými parazity, jednu velkou výhodu. Na rozdíl od klíšťat nebo blech nepřenáší žádné infekce. Poštípaná místa ovšem natečou a nepříjemně svědí.

Jak se jich zbavit?

Dobře vám radíme, zapomeňte na experimenty s vysavačem, chlórem a spreji a okamžitě se obraťte na odbornou desinsekční firmu.

Přípravky na trhu většinou mají za úkol škůdce vypudit, ale nezahubí je a vy si tak v dobré víře vyženete vetřelce i do přilehlých prostor. Při rozsáhlém zamoření vás odborník na dezinsekce navštíví celkem třikrát.

Zásah trvá přibližně hodinu a po zaschnutí postřiku se můžete vrátit a prostory bez omezení využívat. Po první aplikaci ještě třeba zahlédnete živé štěnice zasažené insekticidem, možná objevíte také nová kousnutí. Pokud se po 4–6 týdnech přestanou štěnice objevovat, máte vyhráno.

Blechy

Majitelé domácích zvířat se s nimi už jistě někdy setkali. Ale nejen oni. Možná si teď vzpomínáte na dědu Komárka z filmu Na samotě u lesa, který vyslovil slavnou hlášku: To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou. Ale všichni víme, že jdou. A nejen ty psí.

Blech existuje několik druhů (obecná, psí, kočičí, slepičí i králičí…) a dorůstají 2–4 mm. Pověstné je jejich skákání. Problém je i v tom, že žijí od tří měsíců do tří let.

A co možná vůbec nevíte je, že kukla klidně přežívá několik měsíců a dospělci se líhnou až po otřesech způsobených pohybem zvířat nebo lidí. Vlastně čekají na potravu.

Čím škodí?

Mohou přenášet závažné nemoci. V historii se blecha stala slavnou přenosem dýmějového moru. Ten už sice nehrozí, ale i tak je nebezpečná. Může přenášet například lymskou boreliózu.

Jak se jich zbavit?

Nejlepší je prevence. Pravidelně odblešujte svoje mazlíčky. Existují šampony, antiparazitika ve formě Spot-on, někdo nedá dopustit na obojky proti blechám. Každopádně je třeba také pravidelně čistit pelíšek.

A pokud už problém s blechami nastane, snažte se jich zbavit co nejdříve. Počítejte s tím, že to bude běh na dlouhou trať, protože většina přípravků neúčinkuje na larvy ani na vajíčka. Ani vyprání na 60 °C nestačí.

Takže pokud je blech hodně, musí přít na řadu profesionální likvidace. Deratizační firmy používají prostředky s dlouhou dobou účinnosti, ale i přesto je někdy potřeba akci zopakovat.

Ale ještě než firmu pozvete, snažte se domácnost zbavit prachu a vysajte všechny škvíry. Tím výsledku hodně prospějete. A také se připravte na to, že budete muset byt či dům na pár hodin opustit i se svými mazlíčky.

Vši

Další cizopasník, o kterém jsme dřív jen četli a spojovali si ho s chudinou, je dnes zdrojem obchodů našich ratolestí. Objevíte-li v hlavě dítěte lezoucí, asi pět milimetrů velké, skoro průhledné broučky, je to neklamné znamení že se jedná o veš dětskou.

To ale vůbec neznamená, že by pohrdla dospělým. Nejčastěji se vyskytují na temeni hlavy a kolem uší. Ale, když jí v tom nezabráníme, může obsadit celou hlavu.

Pokud se bojíte, že na vás přeskočí je to nesmysl, protože vši neskáčou, ale na druhého člověka přelezou. Nejsnadnější to mají v dětských kolektivech, protože děti se často dotýkají a půjčují oblečení, třeba čepice.

Čím škodí?

Nebezpečné choroby v našich podmínkách vši nepřenášejí. Ale postižení, hlavně děti, se cítí unavené a bývají nevyspalé. Vší kousnutí svědí a s ním celá hlava, takže si v noci neodpočinou. Dalším rizikem je, že si do rozškrábaných ranek můžete zanést infekci.

Kromě dětských vší existují ještě vši šatní a muňky. Veš šatní žije nejčastěji ve spodním prádle na straně přiléhající k tělu a klade vajíčka do vláken látky. Způsobuje červené skvrnky a svědivé pupence.

Na rozdíl od vši dětské přenáší nebezpečný skvrnitý tyfus nebo plísně. Dalším typem vši je muňka. Tu najdete v ochlupení pohlavních orgánů, ale také ve vousech, obočí nebo na očních řasách. Přenáší se při pohlavním styku.

Ale zdrojem nákazy může být i sdílené oblečení či ložní prádlo. Na kůži se objevují škrábance s drobným krvácením, patrným na spodním prádle, strupy, hnisání i ekzémy.

Při delším pobytu muněk v ochlupení dochází účinkem enzymu v jejich slinách, které působí na krevní barvivo, ke vzniku modrých skvrn.

Jak se jich zbavit?

Na internetu najdete spoustu návodů a zaručených rad, ale to ještě neznamená, že právě u vás zaberou. Samozřejmě můžete vyzkoušet ocet, olejový zábal, tea tree, žehličku na vlasy. Dospělé vši můžete vyhubit některým z přípravků, které zakoupíte v lékárně.

Bohužel i když na pár dnů ulevíte svědění, a dítě se přestane drbat, ještě to neznamená, že máte vyhráno. Pořád totiž zůstávají hnidy, na které jsou všechny šampony a přípravky krátké. Už naše babičky říkaly hustému hřebínku všiváček. Proč asi?

Jenže na rozdíl od vší pevně přilepené hnidy všiváček neodstraní úplně dokonale. Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je ostříhání vlasů na několik milimetrů. Jenže u holčiček? Budete muset prohlížet hlavu téměř vlásek po vlásku.

Prohlížení byste měli opakovat každý třetí den po dobu minimálně dvou týdnů od první aplikace odvšivovacího přípravku (jeho aplikaci je potřeba opakovat znovu po týdnu).

A nezapomeňte prohlédnout hlavy celé rodině a také vyprat šály čepice a všechno oblečení, které mohlo přijít s vešmi do styku a samozřejmě povlečení a ručníky.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –