Domů     Štěnice, blechy a vši: Jak se jich zbavit?
Štěnice, blechy a vši: Jak se jich zbavit?
od 2.2.2022

Nemyslíme tím rozhodně ty lidské, ale parazity, kteří se do našich domovů dostali a je velmi obtížné se jich zbavit.

Každý si jistě řekne, mně se to nemůže stát, já mám doma čisto. Jenže to je parazitovi, který se u vás rozhodl zabydlet, úplně jedno. I když samozřejmě ve špíně a nepořádku se mu bude žít a rozmnožovat daleko lépe.

Takže pokud se i k vám takový návštěvník nastěhoval, neváhejte a bojujte. Je to přece váš byt a vaše místo k žití.

Štěnice

O té jste v dětství možná tak leda slyšeli vyprávět, jenže situace se změnila a s těmito drobnými brouky bojují nejen na ubytovnách.

reklama

Je to jednoduché, začali jsme víc cestovat do exotických zemí, svět se propojil, a navíc k nám přijíždí za prací lidé ze zemí, kde je výskyt tohoto parazita normální. Ale štěnici si můžete přivézt i z luxusního hotelu.

Čím škodí?

Štěnice v noci sají spícím lidem krev a na rozdíl od blech či komárů se z ložnic téměř nedají vypudit. Přesto má ve srovnání s jinými parazity, jednu velkou výhodu. Na rozdíl od klíšťat nebo blech nepřenáší žádné infekce. Poštípaná místa ovšem natečou a nepříjemně svědí.

Jak se jich zbavit?

Dobře vám radíme, zapomeňte na experimenty s vysavačem, chlórem a spreji a okamžitě se obraťte na odbornou desinsekční firmu.

reklama

Přípravky na trhu většinou mají za úkol škůdce vypudit, ale nezahubí je a vy si tak v dobré víře vyženete vetřelce i do přilehlých prostor. Při rozsáhlém zamoření vás odborník na dezinsekce navštíví celkem třikrát.

Zásah trvá přibližně hodinu a po zaschnutí postřiku se můžete vrátit a prostory bez omezení využívat. Po první aplikaci ještě třeba zahlédnete živé štěnice zasažené insekticidem, možná objevíte také nová kousnutí. Pokud se po 4–6 týdnech přestanou štěnice objevovat, máte vyhráno.

Blechy

Majitelé domácích zvířat se s nimi už jistě někdy setkali. Ale nejen oni. Možná si teď vzpomínáte na dědu Komárka z filmu Na samotě u lesa, který vyslovil slavnou hlášku: To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou. Ale všichni víme, že jdou. A nejen ty psí.

reklama

Blech existuje několik druhů (obecná, psí, kočičí, slepičí i králičí…) a dorůstají 2–4 mm. Pověstné je jejich skákání. Problém je i v tom, že žijí od tří měsíců do tří let.

A co možná vůbec nevíte je, že kukla klidně přežívá několik měsíců a dospělci se líhnou až po otřesech způsobených pohybem zvířat nebo lidí. Vlastně čekají na potravu.

Čím škodí?

Mohou přenášet závažné nemoci. V historii se blecha stala slavnou přenosem dýmějového moru. Ten už sice nehrozí, ale i tak je nebezpečná. Může přenášet například lymskou boreliózu.

Jak se jich zbavit?

Nejlepší je prevence. Pravidelně odblešujte svoje mazlíčky. Existují šampony, antiparazitika ve formě Spot-on, někdo nedá dopustit na obojky proti blechám. Každopádně je třeba také pravidelně čistit pelíšek.

A pokud už problém s blechami nastane, snažte se jich zbavit co nejdříve. Počítejte s tím, že to bude běh na dlouhou trať, protože většina přípravků neúčinkuje na larvy ani na vajíčka. Ani vyprání na 60 °C nestačí.

Takže pokud je blech hodně, musí přít na řadu profesionální likvidace. Deratizační firmy používají prostředky s dlouhou dobou účinnosti, ale i přesto je někdy potřeba akci zopakovat.

Ale ještě než firmu pozvete, snažte se domácnost zbavit prachu a vysajte všechny škvíry. Tím výsledku hodně prospějete. A také se připravte na to, že budete muset byt či dům na pár hodin opustit i se svými mazlíčky.

Vši

Další cizopasník, o kterém jsme dřív jen četli a spojovali si ho s chudinou, je dnes zdrojem obchodů našich ratolestí. Objevíte-li v hlavě dítěte lezoucí, asi pět milimetrů velké, skoro průhledné broučky, je to neklamné znamení že se jedná o veš dětskou.

To ale vůbec neznamená, že by pohrdla dospělým. Nejčastěji se vyskytují na temeni hlavy a kolem uší. Ale, když jí v tom nezabráníme, může obsadit celou hlavu.

Pokud se bojíte, že na vás přeskočí je to nesmysl, protože vši neskáčou, ale na druhého člověka přelezou. Nejsnadnější to mají v dětských kolektivech, protože děti se často dotýkají a půjčují oblečení, třeba čepice.

Čím škodí?

Nebezpečné choroby v našich podmínkách vši nepřenášejí. Ale postižení, hlavně děti, se cítí unavené a bývají nevyspalé. Vší kousnutí svědí a s ním celá hlava, takže si v noci neodpočinou. Dalším rizikem je, že si do rozškrábaných ranek můžete zanést infekci.

Kromě dětských vší existují ještě vši šatní a muňky. Veš šatní žije nejčastěji ve spodním prádle na straně přiléhající k tělu a klade vajíčka do vláken látky. Způsobuje červené skvrnky a svědivé pupence.

Na rozdíl od vši dětské přenáší nebezpečný skvrnitý tyfus nebo plísně. Dalším typem vši je muňka. Tu najdete v ochlupení pohlavních orgánů, ale také ve vousech, obočí nebo na očních řasách. Přenáší se při pohlavním styku.

Ale zdrojem nákazy může být i sdílené oblečení či ložní prádlo. Na kůži se objevují škrábance s drobným krvácením, patrným na spodním prádle, strupy, hnisání i ekzémy.

Při delším pobytu muněk v ochlupení dochází účinkem enzymu v jejich slinách, které působí na krevní barvivo, ke vzniku modrých skvrn.

Jak se jich zbavit?

Na internetu najdete spoustu návodů a zaručených rad, ale to ještě neznamená, že právě u vás zaberou. Samozřejmě můžete vyzkoušet ocet, olejový zábal, tea tree, žehličku na vlasy. Dospělé vši můžete vyhubit některým z přípravků, které zakoupíte v lékárně.

Bohužel i když na pár dnů ulevíte svědění, a dítě se přestane drbat, ještě to neznamená, že máte vyhráno. Pořád totiž zůstávají hnidy, na které jsou všechny šampony a přípravky krátké. Už naše babičky říkaly hustému hřebínku všiváček. Proč asi?

Jenže na rozdíl od vší pevně přilepené hnidy všiváček neodstraní úplně dokonale. Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je ostříhání vlasů na několik milimetrů. Jenže u holčiček? Budete muset prohlížet hlavu téměř vlásek po vlásku.

Prohlížení byste měli opakovat každý třetí den po dobu minimálně dvou týdnů od první aplikace odvšivovacího přípravku (jeho aplikaci je potřeba opakovat znovu po týdnu).

A nezapomeňte prohlédnout hlavy celé rodině a také vyprat šály čepice a všechno oblečení, které mohlo přijít s vešmi do styku a samozřejmě povlečení a ručníky.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

reklama
Související články
31.1.2023
Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v životě čeká... Přesně tohle dovedou chiromantici – lidé, kteří se vyznají v čarách osudu, které máme vetkané v dlani. Víte, že existuje mapa našeho života? No ano – je zapsaná v našich dlaních – v jedné máte načrtnut projekt svého života a z druhé (tato je tzv. hlavní) můžete číst, jak se naplňuje. Je to jako letecký snímek všech zážitků, které jsou vám so
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá