Domů     Štěnice, blechy a vši: Jak se jich zbavit?
Štěnice, blechy a vši: Jak se jich zbavit?
2.2.2022

Nemyslíme tím rozhodně ty lidské, ale parazity, kteří se do našich domovů dostali a je velmi obtížné se jich zbavit.

Každý si jistě řekne, mně se to nemůže stát, já mám doma čisto. Jenže to je parazitovi, který se u vás rozhodl zabydlet, úplně jedno. I když samozřejmě ve špíně a nepořádku se mu bude žít a rozmnožovat daleko lépe.

Takže pokud se i k vám takový návštěvník nastěhoval, neváhejte a bojujte. Je to přece váš byt a vaše místo k žití.

Štěnice

O té jste v dětství možná tak leda slyšeli vyprávět, jenže situace se změnila a s těmito drobnými brouky bojují nejen na ubytovnách.

Je to jednoduché, začali jsme víc cestovat do exotických zemí, svět se propojil, a navíc k nám přijíždí za prací lidé ze zemí, kde je výskyt tohoto parazita normální. Ale štěnici si můžete přivézt i z luxusního hotelu.

Čím škodí?

Štěnice v noci sají spícím lidem krev a na rozdíl od blech či komárů se z ložnic téměř nedají vypudit. Přesto má ve srovnání s jinými parazity, jednu velkou výhodu. Na rozdíl od klíšťat nebo blech nepřenáší žádné infekce. Poštípaná místa ovšem natečou a nepříjemně svědí.

Jak se jich zbavit?

Dobře vám radíme, zapomeňte na experimenty s vysavačem, chlórem a spreji a okamžitě se obraťte na odbornou desinsekční firmu.

Přípravky na trhu většinou mají za úkol škůdce vypudit, ale nezahubí je a vy si tak v dobré víře vyženete vetřelce i do přilehlých prostor. Při rozsáhlém zamoření vás odborník na dezinsekce navštíví celkem třikrát.

Zásah trvá přibližně hodinu a po zaschnutí postřiku se můžete vrátit a prostory bez omezení využívat. Po první aplikaci ještě třeba zahlédnete živé štěnice zasažené insekticidem, možná objevíte také nová kousnutí. Pokud se po 4–6 týdnech přestanou štěnice objevovat, máte vyhráno.

Blechy

Majitelé domácích zvířat se s nimi už jistě někdy setkali. Ale nejen oni. Možná si teď vzpomínáte na dědu Komárka z filmu Na samotě u lesa, který vyslovil slavnou hlášku: To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou. Ale všichni víme, že jdou. A nejen ty psí.

Blech existuje několik druhů (obecná, psí, kočičí, slepičí i králičí…) a dorůstají 2–4 mm. Pověstné je jejich skákání. Problém je i v tom, že žijí od tří měsíců do tří let.

A co možná vůbec nevíte je, že kukla klidně přežívá několik měsíců a dospělci se líhnou až po otřesech způsobených pohybem zvířat nebo lidí. Vlastně čekají na potravu.

Čím škodí?

Mohou přenášet závažné nemoci. V historii se blecha stala slavnou přenosem dýmějového moru. Ten už sice nehrozí, ale i tak je nebezpečná. Může přenášet například lymskou boreliózu.

Jak se jich zbavit?

Nejlepší je prevence. Pravidelně odblešujte svoje mazlíčky. Existují šampony, antiparazitika ve formě Spot-on, někdo nedá dopustit na obojky proti blechám. Každopádně je třeba také pravidelně čistit pelíšek.

A pokud už problém s blechami nastane, snažte se jich zbavit co nejdříve. Počítejte s tím, že to bude běh na dlouhou trať, protože většina přípravků neúčinkuje na larvy ani na vajíčka. Ani vyprání na 60 °C nestačí.

Takže pokud je blech hodně, musí přít na řadu profesionální likvidace. Deratizační firmy používají prostředky s dlouhou dobou účinnosti, ale i přesto je někdy potřeba akci zopakovat.

Ale ještě než firmu pozvete, snažte se domácnost zbavit prachu a vysajte všechny škvíry. Tím výsledku hodně prospějete. A také se připravte na to, že budete muset byt či dům na pár hodin opustit i se svými mazlíčky.

Vši

Další cizopasník, o kterém jsme dřív jen četli a spojovali si ho s chudinou, je dnes zdrojem obchodů našich ratolestí. Objevíte-li v hlavě dítěte lezoucí, asi pět milimetrů velké, skoro průhledné broučky, je to neklamné znamení že se jedná o veš dětskou.

To ale vůbec neznamená, že by pohrdla dospělým. Nejčastěji se vyskytují na temeni hlavy a kolem uší. Ale, když jí v tom nezabráníme, může obsadit celou hlavu.

Pokud se bojíte, že na vás přeskočí je to nesmysl, protože vši neskáčou, ale na druhého člověka přelezou. Nejsnadnější to mají v dětských kolektivech, protože děti se často dotýkají a půjčují oblečení, třeba čepice.

Čím škodí?

Nebezpečné choroby v našich podmínkách vši nepřenášejí. Ale postižení, hlavně děti, se cítí unavené a bývají nevyspalé. Vší kousnutí svědí a s ním celá hlava, takže si v noci neodpočinou. Dalším rizikem je, že si do rozškrábaných ranek můžete zanést infekci.

Kromě dětských vší existují ještě vši šatní a muňky. Veš šatní žije nejčastěji ve spodním prádle na straně přiléhající k tělu a klade vajíčka do vláken látky. Způsobuje červené skvrnky a svědivé pupence.

Na rozdíl od vši dětské přenáší nebezpečný skvrnitý tyfus nebo plísně. Dalším typem vši je muňka. Tu najdete v ochlupení pohlavních orgánů, ale také ve vousech, obočí nebo na očních řasách. Přenáší se při pohlavním styku.

Ale zdrojem nákazy může být i sdílené oblečení či ložní prádlo. Na kůži se objevují škrábance s drobným krvácením, patrným na spodním prádle, strupy, hnisání i ekzémy.

Při delším pobytu muněk v ochlupení dochází účinkem enzymu v jejich slinách, které působí na krevní barvivo, ke vzniku modrých skvrn.

Jak se jich zbavit?

Na internetu najdete spoustu návodů a zaručených rad, ale to ještě neznamená, že právě u vás zaberou. Samozřejmě můžete vyzkoušet ocet, olejový zábal, tea tree, žehličku na vlasy. Dospělé vši můžete vyhubit některým z přípravků, které zakoupíte v lékárně.

Bohužel i když na pár dnů ulevíte svědění, a dítě se přestane drbat, ještě to neznamená, že máte vyhráno. Pořád totiž zůstávají hnidy, na které jsou všechny šampony a přípravky krátké. Už naše babičky říkaly hustému hřebínku všiváček. Proč asi?

Jenže na rozdíl od vší pevně přilepené hnidy všiváček neodstraní úplně dokonale. Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je ostříhání vlasů na několik milimetrů. Jenže u holčiček? Budete muset prohlížet hlavu téměř vlásek po vlásku.

Prohlížení byste měli opakovat každý třetí den po dobu minimálně dvou týdnů od první aplikace odvšivovacího přípravku (jeho aplikaci je potřeba opakovat znovu po týdnu).

A nezapomeňte prohlédnout hlavy celé rodině a také vyprat šály čepice a všechno oblečení, které mohlo přijít s vešmi do styku a samozřejmě povlečení a ručníky.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce