Domů     Jiří Macháček: S dětma je to krásný…
Jiří Macháček: S dětma je to krásný…
3.2.2022

Kultivovaný bouřlivák. V rozhovorech pečlivě váží každé slovo, přičemž si často nejste jistí, nakolik to, co říká, myslí vážně, aby se pak na koncertě skutečně odvázal. Herec, zpěvák, textař, právník. A taky táta, partner, majitel hausbótu na Vltavě a chaty v Thajsku!

Narodil se Ústí nad Labem, ale vyrostl v Litoměřicích. Tam vychodil základku, dělal přijímačky na tamní gymnázium a byl přijat. Jenže rodiče se rozešli, a on se s maminkou a bratrem o prázdninách přestěhoval do Prahy.

Do prvního ročníku gymnázia pak začal chodit už na pražském Smíchově. „Měl jsem velmi šťastné dětství a k pocitům z té doby se snažím vracet…“

S Markem Taclíkem si zahráli ve filmu Jedna ruka netleská (2003).
S Markem Taclíkem si zahráli ve filmu Jedna ruka netleská (2003).

Studování, studování…

Po maturitě studoval na Karlově univerzitě práva.

„Na práva jsem šel proto, že jsem nechtěl jít na dva roky na vojnu, zato jsem chtěl pořád dělat zkoušky na DAMU. Byla to taková schovávačka před vojnou a před režimem, který nedopřával možnost hrát divadlo bez vystudované školy.“ Zároveň studoval herectví na konzervatoři pro pracující (nyní konzervatoř Jaroslava Ježka).

V jednom rozhovoru si pochvaloval, jaká se tam tehdy sešla báječná sestava vyučujících v čele s doktorem Ivanem Vyskočilem. Obě školy zdárně dokončil – kdyby chtěl, mohl by si dát na vizitky natisknout titul JUDr. „Já to nepoužívám.

Když se někde v dotazníku ptají na titul, tak to vypíšu, ale jinak ne.“ A aby toho studování neměl málo, průběžně dělal, jak už řečeno, také přijímačky na DAMU. Neúspěšně. Čtyřikrát!

A když ho pak nakonec přece jen přijali, bez zkoušek, dlouho na škole nevydržel. Že nevíte, kde je Jiří Macháček v angažmá? Správně, nikde. „V angažmá jsem byl po škole jen čtyři měsíce, a to v divadle v Příbrami. Pak jsem dal výpověď. Uvědomil jsem si, že to není moje cesta.“

Jako Fikota ve filmu Občanský průkaz (2010).
Jako Fikota ve filmu Občanský průkaz (2010).

Rádio a dr. Vinnetou

Do povědomí diváctva, tedy vlastně posluchačstva, ho nedostalo divadlo, ale rádio. Začátkem 90. let se stal moderátorem zábavné stanice Českého rozhlasu s názvem Rádio Mama, které přineslo do éteru parodii, satiru, improvizaci a osobitý humor.

Však byl také jedním z otců této stanice herec Jaroslav Dušek.

Používali i telefonickou mystifikaci a Jiří Macháček, v rádiu doktor Vinnetou, získal za své autorské díly čestné uznání na festivalu Prix Bohemia Radio, bylo to za hledání nových forem rozhlasové zábavy.

„Hledali jsme, kde končí svoboda a začíná zodpovědnost, a tu hranici ne a ne nalézt… Bylo to krásné, zdravé, rozšafné, mladé, kvetoucí období.“

Svoboda ve Sklepě

Rádio Mama skončilo, ale vzápětí vzniklo Rádio Limonádový Joe. I z něj se ozýval hlas Jiřího Macháčka. A už také hlasy některých členů Divadla Sklep, například architekta a herce Davida Vávry. Slovo dalo slovo… „Ve Sklepě jsem potkal názorově blízké lidi.

Svobodné lidi. To prostředí bylo pro mě jako lázeň.“

Havlovo Odcházení na snímku s Oldřichem Kaisereme a kameramanem Stanislavem Milotou (2011).
Havlovo Odcházení na snímku s Oldřichem Kaisereme a kameramanem Stanislavem Milotou (2011).

Zpěvákem díky nátlaku

Na hodiny klavíru jsem chodil jen nerad. Paradoxně jsem začal hrát ve chvíli, kdy už jsem nemusel. Ale objevil jsem noty k Beatles a začalo mě bavit vybrnkávat si písničky.

Později jsem přešel na kytaru.“ Už kdysi na škole byl členem folk-punkového sdružení Troska. A před dvaceti lety se náhodou seznámil s Janem Hladíkem, Tomášem Polákem a Pavlem Hrdličkou. Ti plánovali kapelu a hledali někoho, kdo by jim psal texty.

Já nabídku přijal, ale pod podmínkou, že si své texty budu taky zpívat. Souhlasili.

Lze říci, že skupina Mig 21 vznikla jen proto, že jsem dal chlapcům nůž na krk a oni tomuto násilí podlehli.“ Asi prvním velkým hitem kapely se stala píseň Snadné je žít, samozřejmě s Jiřího textem, zatímco v poslední době zní z rádia nejčastěji příjemně pohodová novinka Hurá!.

„Nevím, čím to je, že na člověka padne největší tíha z celého dne tu hodinu před koncertem. A potom, když to začne, škrtneme nějakou sirkou, podpálíme oheň. A lidé nám zpátky vracejí energii, s kterou nikdy nemůžeme počítat, ale vždycky nás zasáhne.

Dokonce tak, že po koncertu jsou všichni kluci nabití a říkají si: paráda, teď tři hodiny neusnu. Je to velký dar, mám pocit, že lidé nám vracejí mnohonásobně víc, než my dáváme jim.“

Od Jakuba k Tomanovi

Na filmovém plátně nadchl poprvé ve snímku Samotáři – pamatujete? Věčně vysmátý, marihuanou zhulený Jakub, který když zaslechne státní hymnu, bezelstně se zasní se slovy: To je skvělá muzika…! Co to je za muziku?

„Do té doby jsem známý nebyl a od té doby jsem si mohl práci vybírat.“ Ve svém zatím posledním filmu s názvem Toman, který měl premiéru v říjnu, ztvárnil Jiří poprvé skutečnou historickou postavu:

Zdeňka Tomana, šéfa československé zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil zdejší poválečný vývoj. Byl bezskrupulózním obchodníkem s obrovskou mocí, jehož zásadním úkolem bylo sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. Neoptimistická podívaná…

V komedii Samotáři s Labinou Mitevskou (2000).
V komedii Samotáři s Labinou Mitevskou (2000).

Děti si musí věřit

Jiří Macháček byl kdysi jednou ženatý a nejspíš si řekl, že stačilo. Už léta je jeho partnerkou animátorka Kristina Dufková a mají už relativně velké děti, šestnáctiletou dceru Bertu a desetiletého Tondu. „Jak se mají se děti vychovávat? Nemám na to recept.

Snažím se jim moc nepřekážet, podporovat je, aby si věřily a netrápily se zbytečnostmi. Je to s nima krásný… Obě chodí na hodiny piána, obě chodí na cirkeon, což je moderní cirkus, Tonda hraje na trumpetu, Berta ráda šije, oba chodí na výtvarné kroužky.

Neposílali bychom je tam, kdyby je to nebavilo.“ A v jiném rozhovoru dodal: „Když píšu novou písničku, chodím za dětmi, ať mi k ní něco řeknou, třeba čemu nerozumí. To mi hodně pomáhá. Mladej mozek je lepší než starej.“

V titulní roli filmu Toman na snímku s Kateřinou Winterovou (2018).
V titulní roli filmu Toman na snímku s Kateřinou Winterovou (2018).

Chatařem na druhou

Jiří Macháček s rodinou v Praze nejen bydlí, ale má tu i chatu! Skutečně – v přístavu u Císařské louky má chatu na vodě, a to vč. motorového člunu přivázaného k molu.

Tohle místo, kde jsou podél břehu hausbóty jeden vedle druhého jako korálky, je taková skrytá vesnice uprostřed velkoměsta a Jiří si zdejší pohodu moc pochvaluje. A druhou chatu má Thajsku, na ostrově Ko Lanta.

Někdejší investice nelituje, i když to, co se peněz týče, výdělečný podnik prý nebyl. Udělali si ale radost.

„Pro nás je ta chata základnou, ze které můžeme podnikat výlety po moři na další ostrovy, a tak objevovat kus krajiny, která má úplně jiný charakter než evropské vnitrozemí. A díky tomu jsme na planetě pěkně rozkročení.

Naše děti takhle strávili jeden nebo dva měsíce z každého roku a tuhle zkušenost jim nikdo nevezme.“

Foto: Herminapress, Česká televize, Falcon, CSFD, Bontonfilm

reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý