Stejně tak jako v hudbě platí, že basa tvrdí muziku, v gastronomii dobrá omáčka korunuje jídlo. Občas se ale něco pokazí, a tak pro vás máme osvědčené tipy a triky, kterými zachraňovaly nebo vylepšovaly své omáčkové umění již naše babičky.
Lepší bešamelová omáčka
Zvýrazníme ji, když ještě před povařením přimícháme do mléka bobkový list a několik kuliček pepře.
Zvláštní aroma tmavých omáček
Omáčky k hovězí či vepřové pečeni získají zvláštní aroma, když je vaříme s trochou želé nebo se šťávou z černého rybízu. Potřebují dokořenit? Zní to exoticky, ale zkuste mletou kávu. Výsledek vás příjemně překvapí.
Jemnější holandská omáčka
Holandskou omáčku na chřest, které se říká královna všech omáček, můžeme ještě zjemnit jednou lžící najemno nasekaných bylinek a navíc dochutit octem.
Zahuštěné kari
K zahuštění omáčky s kari kořením nemusíme použít mouku ani škrob, ale rozmačkaný banán.
Pokud do kari omáčky, podávané k drůbežímu nebo vepřovému masu, přidáme trošku ananasové šťávy, celému pokrmu propůjčí zcela zvláštní vůni i chuť.
Omáčka rajská
Kořeněná. Nakrájené sušené rajče přidané do rajské omáčky dodá omáčce nádech exotické sicilské kuchyně a bude také tak chutnat.
Řídká. Bez problému ji zahustíme bylinkovým taveným nebo tvarohovým sýrem.
Když připálíme omáčku
Připálíme-li při dušení jídlo, postavíme hrnec na 15 minut do dřezu naplněného studenou vodou. Nemícháme. Poté přendáme obsah do čistého hrnce. Chladový šok odstraní nepříjemnou pachuť a připálenina zůstane v původním hrnci.
Čím ochutit omáčky
*Základní omáčku lze různě ochucovat, a tím i obměňovat. Například do ní nasekáme nadrobno několik kaparů, případně pažitku, nať lahůdkové cibulky apod. Před podáváním můžeme na jednotlivé porce přistrouhat trochu tvrdého sýru. Kdo má raději ostřejší jídla, přidá si chilli.
*K vepřové pečeni – směle přidáme dijonskou hořčicí nebo trochu černého piva. S nakládaným zeleným pepřem bude ještě pikantnější. Zvlášť intenzivní chuť bude mít, přimícháme-li do ní orestovanou cibuli. Má to i další výhodu, protože omáčku už většinou nemusíme zahušťovat.
* Málo výraznou omáčku z masa pomůže dochutit trocha švestkových povidel nebo šťávy z rybízu. Doladí ji i sušená cibule nebo osmažená cibule posypaná cukrem, který se nechá zkaramelizovat, nebo trocha pikantního vývaru.
*Drůběžímu základu dodá tu správnou míru pomerančová šťáva.
*Sýrová omáčka získá na chuti, když přimícháme 1 lžičku hořčice nebo špetku nastrouhaného muškátu.
Jak nesrazit omáčku
Chceme-li nalít smetanu do omáčky, nejprve si smícháme kyselou smetanu s moukou, poté přilijeme sběračkou trochu omáčky a důkladně rozmícháme. Teprve pak směs vlijeme do omáčky. Když už se omáčka srazí, pomoc je jednoduchá, nezoufat a znovu rozmixovat.
Omáčka přesolená
Osvědčenou klasickou pomoc – nastrouhat větší syrový brambor a nechat v omáčce povařit, aby sůl vstřebal, každý zná. Přesolenou omáčku můžeme ale ještě zachránit tak, že do ní přimícháme menší množství bílého jogurtu.
Když není víno
Zapomněli jste koupit víno na omáčku? Nevadí, v troše octa rozvařte dvě lžičky cukru a máte náhradu.
Hladká smetanová omáčka
Pokud chceme mít smetanovou omáčku opravdu jemnou, hladkou a lesklou, můžeme do ní zašlehat žloutek.
Zdravé zahuštění
Někdy můžeme vyzkoušet zdravější způsob zahuštění. Při přípravě omáčky budeme zahušťovat rozmixovanou uvařenou zeleninou (zeleninovým pyré) nebo uvařenými rozmačkanými bramborami.
Text: Laura Skrčená, Zdroj: Richard Gabriel: 1000 rad a triků v kuchyni, Foto: Shutterstock