Domů     Sólo pro domácí pekárnu
Sólo pro domácí pekárnu
14.12.2020

Rozhodli jste se, že si ji koupíte a budete si vychutnávat skvělý chléb, ale i koláče, marmelády, sekanou? Ano to všechno umí a ještě mnoho dalšího, ale kterou vybrat a čím začít?

Začněte tím, že zvážíte, jestli pekárnu opravdu potřebujete. Přemýšlejte, jak často ji hodláte používat, co budete péct, pro kolik lidí. Můžete se poradit i s někým, kdo pekárnu má. Možná, že zjistíte, že je pro vás daleko jednodušší si obden zajít do obchodu.

I když nalákat vás může naopak to, že vás domácí chléb a pečivo přijdou levněji a navíc víte, z čeho jsou upečeny.

Na velikosti záleží

Nejdůležitějším parametrem je velikost chleba, jaký pekárna může upéct. O velikosti (a hmotnosti) chleba rozhodují rozměry formy, ve které se chleba peče. Na trhu jsou pekárny, které upečou chleba v rozmezí 500–1800 g.

Všeobecně se udává, že čtyřčlenná rodina ocení domácí pekárnu o obsahu 1200 až 1300 gramů.

S jednou nebo se dvěma?

Jisté dilema může při výběru domácí pekárny vyvolat to, že se prodávají pekárny s jednou hnětací metlou a se dvěma metlami. Počet metel úzce souvisí s pečicí nádobou.

Pekárna se dvěma metlami peče na šířku a chleba se tedy podobá tomu moskevskému (kvádr), pekárna s jednou metlou pak peče krychle. Všeobecně se dá říci, že pekárna se 2 metlami je větší než pekárny s jednou hnětací metlou. Na kvalitě hnětení by se množství metel nemělo odrazit.

Programy jsou důležité

Určitě také vybírejte podle toho, zda v pekárně chcete péct pouze chleba anebo máte v plánu také další věci.

Program, který pouze vymíchá a nechá vykynout těsto, z nějž pak můžete připravit cokoli od vánočky po koblížky a upéci v troubě, je součástí téměř všech pekáren.

Jen některé pak mají i program i na jiné druhy těsta nežli kynuté (při míchání těsta je vynechána fáze kynutí).

Gurmánské přísady, jako jsou například olivy, cibule, sušená rajčata či sýr můžete přidávat již na počátku pečení, ale výhodné je někdy i jejich přimíchání až v průběhu cyklu, po druhém kynutí.

Sofistikovanější pekárny mají pro tento účel automatické dávkovače surovin. Pokud zavařujete, vyberte si pekárnu s programem na přípravu džemu. Při vysoké teplotě bude ovoce více než hodinu rovnoměrně zahřívat a trpělivě míchat.

K závěru stačí přisypat želírovací cukr a horkou směs nalít do skleniček (ze čtverhranné pekárny to jde mnohem lépe nežli z kulatého hrnce!). Pekárna vám při zavařování výrazně ušetří čas.

Ve speciálních pekárnách, u nichž lze regulovat teplotu, můžete připravovat i domácí jogurt.

Teflonová, keramická, nebo nerezová forma?

Chléb se peče v pečicí formě, která může být z teflonu, z keramiky a z nerezu. Každý materiál povrchu má své výhody, nevýhody a specifické vlastnosti:

Teflonová forma je nenáročná na údržbu, chléb jde dobře vyklopit, je nejlevnější a nejčastější. Formu stačí po vyklopení chleba jen napustit vodou a lehce setřít povrch nádoby.

Bohužel se může snadno poškrábat, např. častým používáním semínek, nevhodným vyklápěním chleba z formy apod.

Keramická slibuje vyšší odolnost vůči poškrábání a delší trvanlivost. Je dražší než teflonová (většinou o několik stokorun).

Teflonové i keramické formy jsou vyráběny na stejném principu – na formu z lehké slitiny se do její vnitřní části nastříká teflonová či keramická vrstva (ani keramická forma tedy není celá z keramiky).

Nerezová je vyrobena z potravinářského nerezu a mezi její největší přednosti patří téměř nekonečná trvanlivost a neomezené možnosti použití – nerezovou formu opravdu ničím nepoškrábete a je možno do ní postavit např. i sklenici (nebo sklenice) s kváskem, jogurtem a další nádoby, aniž by se poškodila.

Při pečení v nerezové formě je však nutno počítat s tím, že se chléb může připéct, proto se také nerezová forma nabízí pouze u pekáren, kde je možno nastavovat teplotu pečení (a tedy nastavením nižší teploty pečení zamezit připečení).

Budu to umět?

V pekárně výtečný chleba upeče každý. S odměrkami na mouku, které by měly být součástí balení, a základními recepty zvládne pečení i úplný začátečník. Je třeba pouze vložit mouku, vodu a droždí, případně kvásek, ve správném pořadí:

Voda se solí a trochou oleje se nalévá jako první.

Pak přichází mouka či hotová směs.

Nakonec se navrch pokládá droždí s trochou cukru.

Další tipy

Droždí vždy přidávejte do nádoby s ostatními přísadami.

Čerstvé droždí rozdělte na menší kousky a nedovolte, aby se dostalo do přímého kontaktu se solí.

Nejvhodnějšími teplotami pro správné vykynutí droždí jsou 37 až 39 °C.

Při pečení chleba nikdy nepoužívejte prášek do pečiva.

Tekutiny přidávané do směsi nesmí být horké nebo ledové, nejlepší je nechat je přizpůsobit se pokojové teplotě.

Nepoužívejte hrubozrnnou sůl a vždy ji pečlivě odvažujte.

Nejvhodnější moukou pro pečení chleba jsou pšeničná, špaldová a kamutová (prapůvodní odrůda pšenice), protože mají vysoký podíl lepku, díky kterému těsto lépe vykyne.

Pokud chléb nevykyne dostatečně, pak je v něm moc mouky, nebo chybí droždí, voda či cukr.

Sražený chléb značí, že v těstu bylo moc vody nebo droždí.

Když je chléb uvnitř syrový, je v těstu příliš mnoho vody.

Upeč třeba chleba…

Ořechový a hrozinkový chléb

(Přibližná hmotnost chleba: 1 243 g)

Voda nebo mléko:

350 ml, 40 g margarinu nebo másla, ¾ lžičky soli, 2 lžíce cukru, 650 g mouky 405 (umletá ze zrna, které má odstraněný klíček a obal (otrubu) a je vlastně nejsvětlejší a tedy „nejméně“ celozrnná), 1 balíček suchého droždí, 100 g hrozinek, 60 g drcených vlašských ořechů

Program: rychlý nebo sladký, ultrarychlý

Tipy: Přidejte hrozinky a ořechy až po zaznění zvukového signálu na konci druhé fáze hnětení.

Při použití programu sladký bude chléb lehčí. Použijte velikost 1200 g, protože jinak bude objem příliš velký.

Cibulový chléb

(Přibližná hmotnost chleba: 1 350 g)

500 ml vody, 1 a ½ lžičky soli, 1 lžička cukru, 75 g smažené cibule, 750 g pšeničné mouky chlebové, 1 balíček suchého droždí

Program: rychlý, ultra rychlý.

Vločkový chléb

300 ml vody, 150 g ovesných vloček, 2 lžičky soli, 2 lžičky kmínu, 2 lžičky cukru, 1 lžíce octa, 300 g pšeničné hladké mouky, 100 g žitné mouky, ¼ kostky droždí

Do pekárny nejprve vlijte vodu, přidejte vločky a droždí. Poté dodejte zbylé ingredience a nakonec osolte.

Program : základní pro chléb (klasický)

Rumové koblížky

100 g másla, špetka soli, 3 až 4 lžíce rumu, 300 ml mléka, 7 žloutků, 4 lžíce moučkového cukru, 400 g polohrubé mouky, 250 g hladké mouky, 1 kostka droždí, jakákoliv marmeláda na náplň

1) Do pekárny vložte mléko, rum, cukr, droždí a žloutky rozmíchané v rozpuštěném másle, nakonec mouku a sůl. Zvolte program na tvorbu těsta, hlídejte však, bude-li třeba, ukončete předčasně.

2) Po vykynutí těsto zpracujte, vyválejte placku o síle cca 1 cm a skleničkou nebo hrníčkem vykrájejte kolečka. Na ně dávejte marmeládu a přiložte další prázdné kolečko, které je třeba v rozích pořádně přimáčknout. Přebývající těsto okrájejte.

Poté nechte koblížky ještě asi 15 minut odležet a na vrstvě tuku usmažte po obou stranách dozlatova (vkládat nejprve spodní stranou).

3) Po usmažení koblížky pocukrujte.

Škvarky

1 kg vepřového sádla nebo bůčku

1) Sádlo (bůček zbavený kůže) nakrájíme na kostky cca 1 x 1 cm (i větší). Vložíme do pekárny a zapneme program marmeláda.

2) Necháme proběhnout 2 x celý a pak ještě asi 1/2 hod, dokud nejsou škvarky zlatavé.

3) Pak vyndáme nádobu a přes sítko slijeme vypečené sádlo.

Štítky:
Související články
14.1.2025
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se tentokrát pro tento článek rozhodli pro knedlíky p
10.1.2025
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí... Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout v supermarketu tácek s jablky a rychle k pokladně, není nejlepší řešení, st
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Tradičním přípitkem o silvestrovské půlnoci bývá šampaňské, respektive většinou spíše šumivé nebo perlivé bílé víno. Jenže slavnostní chvíli můžete zapít i svěžím koktejlem. Kromě šumivého vína nebo sektu se u nás „zabydluje“ prosecco. Jde o šumivé víno ze severní Itálie a podle tlaku v láhvi se dělí na prosecco šumivé (spumante) a perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvají
30.12.2024
Připíjet si alkoholem není povinné, někomu prostě nechutná, jiný jej nemůže ze zdravotních důvodů. A pak jsou tady i děti a řidiči... A co jim nabídnout namísto nealko sektu mocktail? Jde o nealkoholický koktejl, jehož myšlenka se zrodila v Americe. Často se mu říká i „mock cocktail“, což je v anglickém překladu „falešný koktejl“. Pokud jej pro někoho budete na Silvestra připravovat, dejte si zál
reklama
Šikovné tipy
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Domácí apotéka na svátky
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hotel Reiters Supreme: Malebné místo v srdci přírody
iluxus.cz
Hotel Reiters Supreme: Malebné místo v srdci přírody
Potřebujete vypnout, dobít baterky a najít dokonalý klid? Hotel Reiters Supreme, nacházející se v malebném rakouském Burgenlandu, je tím pravým místem. Tento pětihvězdičkový hotel, určený výhradně pro
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
historyplus.cz
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
Život v terezínském ghettu je nesmírně obtížný, ovšem mladičký Petr Ginz se každodenními útrapami zlomit nenechá. Lidem okolo sebe dodává naději, posiluje dobré vztahy mezi nimi a snaží se je zabavit i vzdělávat. Na rozdíl od některých přátel mu však štěstí nepřeje a válku nepřežije.   Ve škole patří k nejlepším a rádi ho mají
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
epochalnisvet.cz
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může
Tomešová už toho má plné zuby a chce se rozvést?
nasehvezdy.cz
Tomešová už toho má plné zuby a chce se rozvést?
Hvězda seriálu ZOO Michaela Tomešová (33) je už osm let manželkou herce ze seriálu Slunečná Romana Tomeše (36). Jenže znovu po nějaké době se povídá, že mají velkou manželskou krizi. Prý snad měla h
Kouzelné Karlovy Vary z ptačí perspektivy
epochanacestach.cz
Kouzelné Karlovy Vary z ptačí perspektivy
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale
Ostružinovo-borůvkový pohár
tisicereceptu.cz
Ostružinovo-borůvkový pohár
Doba pohárů je trochu ta tam. Ale řekněte, není to škoda? Tak to pojďme napravit! Suroviny 250 g mascarpone 2 vejce 4 lžíce cukru trocha mandlového likéru (Amaretto) silná káva 1 balíček pi
Toskánsko po americku
rezidenceonline.cz
Toskánsko po americku
Atmosféra toskánského venkova učarovala majitelům vily natolik, že zatoužili přenést jeho kouzlo i do amerického Texasu. Půvabné a jakoby ospalé kamenné stavení se stalo jejich domovem. Architekt Bob Wetmore z architektonického studia Cornerstone byl tím pravým, kdo dokázal představy a přání manželů proměnit ve skutečnost. Nejdůležitějším požadavkem bylo ponechat hlavní obytné prostory v jedné výškové úrovni,
Řeknět dost! Už ani kapku
nejsemsama.cz
Řeknět dost! Už ani kapku
Stačí zakašlat, kýchnout nebo se zasmát, a nehoda je na světě. Drobného úniku moči si nikdo kolem sice nevšimne, ale i tak je pro vás zdrojem velkého stresu. O stresové nebo také zátěžové inkontinenci hovoříme v případě, že k úniku moči dochází při zvýšené fyzické námaze, při kašli, kýchání nebo smíchu. K úniku dochází jednou až dvakrát denně
Ve chvíli nouze mě překvapil
skutecnepribehy.cz
Ve chvíli nouze mě překvapil
Manžel mi tragicky zahynul před devíti lety. Celkem dlouho jsem se z toho za pomoci psycholožky dostávala. Vdaná jsem byla dvacet pět let. Laťka na muže byla nastavena vysoko. Nejdříve jsem si řekla, že už zůstanu sama. Ale postupem času jsem si uvědomovala, že bych ještě chtěla někoho, s kým ucítím, že žiji. Byl bezradný Do vedlejšího vchodu našeho
Tajemství nenápadné vesničky: Nacházejí se zde podzemní chodby dávné pevnosti?
enigmaplus.cz
Tajemství nenápadné vesničky: Nacházejí se zde podzemní chodby dávné pevnosti?
Vesnice Veselice je v současnosti částí východočeské obce Velká Jesenice. Kdysi zde stával hrad, který zanikl v šestnáctém století. Podle legend měla tato pevnost disponovat i systémem podzemních chod
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
epochaplus.cz
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný
Čirok je obilninou budoucnosti. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
21stoleti.cz
Čirok je obilninou budoucnosti. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovan