Domů     Klika cvakla, dveře se otevírají…
Klika cvakla, dveře se otevírají…
14.12.2020

Proč vybírat klasiku? Zkuste „od podlahy ke stropu“ nebo „mizející ve zdi“… I tak mohou vypadat vaše nové dveře.

Koupit si nové dveře? To abyste měli po ruce odborníka, který vám s tím poradí. Protože dnes je na trhu takové množství typů, že se v nich laik dočista ztratí… My jsme si jednoho experta na dveře pozvali a teď můžeme nabídnout pár tipů i vám.

V první řadě je dobré si zvolit, jaký TYP OTEVÍRÁNÍ by vaše nové dveře měly mít.

* K nejtradičnějším a nejznámějším patří dveře otočné, ideální pro případ, že místnost za nimi potřebujete pevně uzavřít.

* Kdo chce uspořit místo, volí většinou dveře posuvné, a to buď po stěně, nebo do stavebního pouzdra.

* Pokud potřebujete mít dveře volně otevíratelné, a to doslova i kopnutím nohy, je dobré zvolit dveře kyvné neboli tzv. lítačky. U nich ale pamatujte na to, že potřebují rozlet do obou místností a zaberou vám tak ještě jednou tolik místa než dveře otočné.

V hlavní roli sklo

Otevírání máte vyřešeno a druhým krokem je VÝBĚR POVRCHU, tedy jak budou vaše dveře vypadat. Povrchů, kterými můžete své dveře obdařit, existuje široká škála. Na začátku si rozmyslete, jestli bude skleněný či z jiného materiálu (např. dýha).

V případě, že toužíte po sklu, se ještě musíte rozhodnout, zda budou celoskleněné, nebo skleněné s konstrukcí z elegantního hliníkového rámu.

A ještě sklo

To ale pořád není všechno. Je jasné, že výplň obou typů dveří tvoří sklo. Jeho konečná úprava je ale opět na vás. A opět můžete vybírat z několika možností. Můžete si zvolit klasické čiré sklo, pískované sklo, nebo sklo planibel, což je tónované sklo.

Líbí se vám nejvíce pískované sklo? Pro snadnější údržbu požadujte vždy úpravu nano vrstvou. Ta pískovaný motiv ochrání. Další možností, jak si ozvláštnit své skleněné dveře, je vnitřní grafický motiv, jehož autorem můžete být vy sami. Tímto způsobem můžete dveře doladit do celkového stylu svého interiéru.

Čiré je běžné, průsvitné a průhledné sklo bez jakýchkoli speciálních úprav.

Pískování je jednou z metod zdobení skla. Je to technologický proces spočívající v tvarování povrchu skla proudem stlačeného vzduchu s příměsí tvrdých částic písku. Pískováním lze na skleněném povrchu tvořit například různé ornamenty.

Tónované sklo je opatřeno speciální fólií, která obsahuje UV filtr, má různý stupeň zatmavení a zároveň odráží světlo.

Designové sklo s vnitřní grafikou. V podstatě se jedná o sendvič: mezi dvě skla je umístěna například fólie s grafikou. Vše je k sobě pevně zataveno za vysoké teploty.

Toužíte mít něco netradičního? Ptejte se po dveřích, které umí nést i jiné materiály. Třeba dýhu, tapetu, jemnou omítku. Tak si svoje dveře „oblečete“ třeba do stejného vzoru tapety či výmalby, jaký mají stěny pokoje.
Toužíte mít něco netradičního? Ptejte se po dveřích, které umí nést i jiné materiály. Třeba dýhu, tapetu, jemnou omítku. Tak si svoje dveře „oblečete“ třeba do stejného vzoru tapety či výmalby, jaký mají stěny pokoje.

Od podlahy ke stropu

Při pořizování nových dveří je také dobré myslet na jejich VELIKOST. Tradičních českých 197 cm pomalu ustupuje výšce 210 cm. Nicméně, ani zde se nekončí. Díky moderní hliníkové konstrukci umí totiž některé dveře dosáhnout výšky až 370 cm!

A pokud zvolíte jejich verzi tzv. bez nadpraží, vyrostou vám skutečně od podlahy až ke stropu, a vy tím získáte do svého pokoje nepřehlédnutelný designový prvek, který vám každá návštěva bude závidět.

A co víc, pro tento typ dveří nepředstavují problém ani šikmé prostory, které standardně míváme například v podkrovních místnostech. Směle si jimi tedy můžete zkrášlit atypické prostory.

Ty, co šetří místo

Dočetli jste až sem a říkáte si, že na takto velké dveře nemáte ve svých místnostech prostor? Zkuste zvolit posuvné dveře, které mohou jezdit po stěně, nebo zajíždět do stavebního pouzdra, lidově řečeno do zdi.

Takové posuvné dveře je pak třeba doplnit tím správným posuvným systémem, tedy s potřebnou nosností. Dobrou volbou je speciální posuv, ve kterém dveře doslova jezdí ve stropě.

Jeho konstrukce se totiž dá schovat do stropního podhledu, a tudíž nezůstane na očích. Tím vám nejen ušetří místo v pokoji, ale navíc mu dodá i příjemný šmrnc.

Dveřmi už neprásknete…

…ani kdybyste chtěli. Lehké dovření posuvných dveří bez nepříjemného prásknutí vám zajistí tzv. tichý doraz. Tato vychytávka určená pro dveřní křídla totiž umí ztlumit jejich doklepnutí.

Ať už se tedy k zavření dveří postavíte jakkoli razantně, skrytý tlumič pohlídá, aby se dveře k sobě spolehlivě a ladně posunuly. Tichý doraz je možné ke dveřím domontovat i dodatečně.

TIP Paní domu

A už netáhne!

Staré dřevěné dveřní prahy byly sice proti průvanu účinné, ale docela nepraktické. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste o takový práh zakopli. Elegantním řešením, jak se této nepříjemnosti vyhnout, je použití tzv. mechanického prahu.

Ten nejen že skvěle utěsní nežádoucí průvan, ale hlavně není vidět! Je totiž zabudován do spodní části dveřního křídla, a proto o něj už nikdy nezakopnete!

Dveřím mizí zárubně

Ke dveřím až donedávna neodmyslitelně patřily dřevěné obložkové zárubně. Současné trendy ale velí: Pryč s nimi! Jasnou volbou jsou proto skryté zárubně. Umí se zcela schovat do zdi a dokonale s ní splynout.

Pokud se bojíte, že se vám hrana průchodu poškodí, můžete zvolit jiný druh skrytých zárubní, které mají malinký hliníkový rámeček, jenž hranu zdi před poškozením ochrání.

Zpracovala: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Petr Paksi, dvere-jap.cz, Foto: Shutterstock, J.A.P. japcz.cz

Předchozí článek
reklama
Související články
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
28.2.2024
Přikrývky, polštáře používáme každý den, a tak si zaslouží naši péči. Odborníci radí prát je alespoň jednou za rok, pokud se ale třeba více potíte, raději častěji. Než se k tomu odhodláte, pořádně si je prohlédněte. Zjistěte, jestli dobře drží švy, zda není někde díra. Ta může zejména u péřových přikrývek při protrhnutí způsobit doslova spoušť jak v pračce, tak v bytě. Podívejte se, jak vypadá sy
20.2.2024
... pak to chce trochu vynalézavosti. Jako náhrada se nabízejí pulty a barové stoly, stěnou s pultem se dá dokonce šikovně oddělit kuchyň od obývacího pokoje. Jestli se potýkáte s prostorem a chtěli byste místo ušetřit na jídelním stole, nabízí výrobci nepřeberné množství možností. Otázkou pak už jen je, kterou z nich si vyberete, abyste se i u společné večeře cítili noblesně a komfortně. V kur
28.1.2024
I neživá příroda má své unikátní kouzlo, které můžete využít při výzdobě domova. Meditativní zátiší Stačí vám několik plochých oblázků volně navršených na sebe a vedle něj zapálená vonná tyčinka, aby vznikla meditativní atmosféra. Je to tím, že kámen je v dálněvýchodní tradici a zejména v Japonsku typickým zdobným prvkem meditativních koutků. Symbolizují klid a věčnost. Zenová zahrádka Op
23.1.2024
Pro domov provoněný láskou i vůní přírodních přísad přináší značka Frosch několik rad a tipů, jak udělat radost nejen druhým, ale především sama sobě. Ať už dáváte přednost svátku svatého Valentýna, Dni matek nebo žen, každému je příjemně v čistém a uklizeném prostředí. V některých rodinách se tyto svátky slaví méně, jinde více, u někoho je zavedeno obdarovat svého blízkého člověka. Co
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut