Domů     Klika cvakla, dveře se otevírají…
Klika cvakla, dveře se otevírají…
14.12.2020

Proč vybírat klasiku? Zkuste „od podlahy ke stropu“ nebo „mizející ve zdi“… I tak mohou vypadat vaše nové dveře.

Koupit si nové dveře? To abyste měli po ruce odborníka, který vám s tím poradí. Protože dnes je na trhu takové množství typů, že se v nich laik dočista ztratí… My jsme si jednoho experta na dveře pozvali a teď můžeme nabídnout pár tipů i vám.

V první řadě je dobré si zvolit, jaký TYP OTEVÍRÁNÍ by vaše nové dveře měly mít.

* K nejtradičnějším a nejznámějším patří dveře otočné, ideální pro případ, že místnost za nimi potřebujete pevně uzavřít.

* Kdo chce uspořit místo, volí většinou dveře posuvné, a to buď po stěně, nebo do stavebního pouzdra.

* Pokud potřebujete mít dveře volně otevíratelné, a to doslova i kopnutím nohy, je dobré zvolit dveře kyvné neboli tzv. lítačky. U nich ale pamatujte na to, že potřebují rozlet do obou místností a zaberou vám tak ještě jednou tolik místa než dveře otočné.

V hlavní roli sklo

Otevírání máte vyřešeno a druhým krokem je VÝBĚR POVRCHU, tedy jak budou vaše dveře vypadat. Povrchů, kterými můžete své dveře obdařit, existuje široká škála. Na začátku si rozmyslete, jestli bude skleněný či z jiného materiálu (např. dýha).

V případě, že toužíte po sklu, se ještě musíte rozhodnout, zda budou celoskleněné, nebo skleněné s konstrukcí z elegantního hliníkového rámu.

A ještě sklo

To ale pořád není všechno. Je jasné, že výplň obou typů dveří tvoří sklo. Jeho konečná úprava je ale opět na vás. A opět můžete vybírat z několika možností. Můžete si zvolit klasické čiré sklo, pískované sklo, nebo sklo planibel, což je tónované sklo.

Líbí se vám nejvíce pískované sklo? Pro snadnější údržbu požadujte vždy úpravu nano vrstvou. Ta pískovaný motiv ochrání. Další možností, jak si ozvláštnit své skleněné dveře, je vnitřní grafický motiv, jehož autorem můžete být vy sami. Tímto způsobem můžete dveře doladit do celkového stylu svého interiéru.

Čiré je běžné, průsvitné a průhledné sklo bez jakýchkoli speciálních úprav.

Pískování je jednou z metod zdobení skla. Je to technologický proces spočívající v tvarování povrchu skla proudem stlačeného vzduchu s příměsí tvrdých částic písku. Pískováním lze na skleněném povrchu tvořit například různé ornamenty.

Tónované sklo je opatřeno speciální fólií, která obsahuje UV filtr, má různý stupeň zatmavení a zároveň odráží světlo.

Designové sklo s vnitřní grafikou. V podstatě se jedná o sendvič: mezi dvě skla je umístěna například fólie s grafikou. Vše je k sobě pevně zataveno za vysoké teploty.

Toužíte mít něco netradičního? Ptejte se po dveřích, které umí nést i jiné materiály. Třeba dýhu, tapetu, jemnou omítku. Tak si svoje dveře „oblečete“ třeba do stejného vzoru tapety či výmalby, jaký mají stěny pokoje.
Toužíte mít něco netradičního? Ptejte se po dveřích, které umí nést i jiné materiály. Třeba dýhu, tapetu, jemnou omítku. Tak si svoje dveře „oblečete“ třeba do stejného vzoru tapety či výmalby, jaký mají stěny pokoje.

Od podlahy ke stropu

Při pořizování nových dveří je také dobré myslet na jejich VELIKOST. Tradičních českých 197 cm pomalu ustupuje výšce 210 cm. Nicméně, ani zde se nekončí. Díky moderní hliníkové konstrukci umí totiž některé dveře dosáhnout výšky až 370 cm!

A pokud zvolíte jejich verzi tzv. bez nadpraží, vyrostou vám skutečně od podlahy až ke stropu, a vy tím získáte do svého pokoje nepřehlédnutelný designový prvek, který vám každá návštěva bude závidět.

A co víc, pro tento typ dveří nepředstavují problém ani šikmé prostory, které standardně míváme například v podkrovních místnostech. Směle si jimi tedy můžete zkrášlit atypické prostory.

Ty, co šetří místo

Dočetli jste až sem a říkáte si, že na takto velké dveře nemáte ve svých místnostech prostor? Zkuste zvolit posuvné dveře, které mohou jezdit po stěně, nebo zajíždět do stavebního pouzdra, lidově řečeno do zdi.

Takové posuvné dveře je pak třeba doplnit tím správným posuvným systémem, tedy s potřebnou nosností. Dobrou volbou je speciální posuv, ve kterém dveře doslova jezdí ve stropě.

Jeho konstrukce se totiž dá schovat do stropního podhledu, a tudíž nezůstane na očích. Tím vám nejen ušetří místo v pokoji, ale navíc mu dodá i příjemný šmrnc.

Dveřmi už neprásknete…

…ani kdybyste chtěli. Lehké dovření posuvných dveří bez nepříjemného prásknutí vám zajistí tzv. tichý doraz. Tato vychytávka určená pro dveřní křídla totiž umí ztlumit jejich doklepnutí.

Ať už se tedy k zavření dveří postavíte jakkoli razantně, skrytý tlumič pohlídá, aby se dveře k sobě spolehlivě a ladně posunuly. Tichý doraz je možné ke dveřím domontovat i dodatečně.

TIP Paní domu

A už netáhne!

Staré dřevěné dveřní prahy byly sice proti průvanu účinné, ale docela nepraktické. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste o takový práh zakopli. Elegantním řešením, jak se této nepříjemnosti vyhnout, je použití tzv. mechanického prahu.

Ten nejen že skvěle utěsní nežádoucí průvan, ale hlavně není vidět! Je totiž zabudován do spodní části dveřního křídla, a proto o něj už nikdy nezakopnete!

Dveřím mizí zárubně

Ke dveřím až donedávna neodmyslitelně patřily dřevěné obložkové zárubně. Současné trendy ale velí: Pryč s nimi! Jasnou volbou jsou proto skryté zárubně. Umí se zcela schovat do zdi a dokonale s ní splynout.

Pokud se bojíte, že se vám hrana průchodu poškodí, můžete zvolit jiný druh skrytých zárubní, které mají malinký hliníkový rámeček, jenž hranu zdi před poškozením ochrání.

Zpracovala: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Petr Paksi, dvere-jap.cz, Foto: Shutterstock, J.A.P. japcz.cz

Předchozí článek
reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je