Domů     Sladké dobroty nejen pro návštěvy
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
1.7.2024

Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky.

Cannoli siciliani (viz úvodní foto)

(15 až 20 porcí)

200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej na smažení

Na náplň: 500 g ricotty (ideálně z ovčího mléka), 180 g cukru, 60 g nasekané hořké čokolády, nasekané pistácie, kandované ovoce a moučkový cukr na ozdobu

1) V míse smíchejte prosátou mouku s cukrem, solí, kakaem a skořicí. Přidejte změklé máslo a vejce a zapracujte je do mouky.

2) Poté přilijte 50 ml vína marsala a vypracujte hladké a elastické těsto. Zabalte je do potravinářské fólie a dejte na 2 hodiny odpočinout do lednice.

3) Mezitím si připravte náplň. Ricottu dejte do misky, přidejte cukr a důkladně promíchejte (ricotta z ovčího mléka se používá proto, že je sušší, pokud budete mít z kravského nechte ji předem okapat). Chcete-li ji mít ještě krémovější, propasírujte ji.

4) Jakmile je ricotta dokonale hladká, přidejte 1 lžíci nasekaných pistácií, 2 lžíce nasekané čokolády a 1 lžíci nasekané kandované pomerančové kůry. Promíchejte, zakryjte fólií a dejte do lednice.

5) Těsto položte na lehce pomoučený vál a vyválejte z něho co nejtenčí plát. Vykrajovátkem o průměru 10–12 cm vykrajujte kolečka, která natočte na cukrářské trubičky. Spoj potřete vodou a prstem dobře stlačte.

6) Smažte ve velké vrstvě oleje na 160 °C dozlatova. Při smažení by se měly na těstě utvořit puchýřky. Přebytečný olej nechte okapat na papírové utěrce. Po zhruba 5 minutách stáhněte cannoli z trubiček a nechte je vychladnout na mřížce.

7) Nyní už je stačí naplnit ochucenou ricottou a oba konce namočit do nasekaných pistácií a posypat moučkovým cukrem.

Cannoli se doporučuje plnit až těsně před podáváním, protože jinak trubičky zvlhnou. Aby se tak nestalo, museli byste vnitřek vylít čokoládou. Samotné trubičky vydrží při pokojové teplotě přikryté utěrkou až týden, krém uchováte v chladničce.

Doba přípravy 90 minut

Náročnost 2

Tarte Tropézienne

(10 porcí)

Na koláč: 250 g hladké mouky, 20 g droždí, 80 ml teplého mléka + 1 polévková lžíce na polevu, 25 g cukru, špetka jemné soli, 80 g změklého másla, 2 vejce + 1 žloutek na polevu, ½ lžíce cukru na polevu, 90 g perlového nebo krystalového cukru

Na náplň:

410 ml + 4 lžíce plnotučného mléka, ½ lžičky práškové želatiny, 4 žloutky, 90 g cukru, 40 g hladké mouky, 12 g kukuřičného škrobu, 2 polévkové lžíce pomerančové květové vody (dostanete ji v orientálních potravinách, ale můžete vynechat), 360 ml husté smetany ke šlehání.

1) Do mouky v míse rozdrobte droždí a promíchejte s cukrem. Přidejte vejce, teplé mléko a sůl a hněťte asi 15 minut buď ručně nebo hnětacím hákem v robotu. Přidejte postupně nakrájené máslo propracovávejte ještě asi 10 minut.

Mísu zakryjte utěrkou a nechte těsto na teplém místě kynout asi 2 hodiny. Pak je znovu propracujte a uložte do lednice asi na 2 hodiny.

2) Ruce lehce pomoučněte a těsto vyklopte na velký plech vyložený pečicím papírem (můžete je rozdělit i na dva díly). Prsty je vyrovnejte a trochu zastrčte strany, abyste získali briošku kulatého tvaru. Nechte znovu kynout na teplém místě další hodinu.

3) Předehřejte troubu na 200 °C. Zbytek mléka smíchejte se žloutkem a cukrem a touto směsí potřete povrch koláče.

4) Vršek posypte perličkovým cukrem a pečte 10 minut, poté snižte teplotu na 180 °C. Pokračujte v pečení 10 minut. Vyjměte koláč z trouby a nechte asi 5 minut vychladnout na plechu, poté přendejte na mřížku, aby úplně zchladl.

5) Nyní je čas na krém. Mléko v rendlíku přiveďte k varu na středním plameni a odstraňte z tepla. Práškovou želatinu rozmíchejte v 1 lžíci studené vody, plátkovou namočte do misky se studenou vodou.

6) Mezitím smíchejte žloutky a cukr ve střední míse a šlehejte až zesvětlá. Přidejte mouku a kukuřičný škrob a znovu šlehejte, aby se ingredience spojily. Do této směsi nalijte mléko, dobře prošlehejte a vše nalijte zpět do rendlíku.

7) Na mírném ohni za stálého míchání vařte do zhoustnutí. Odstraňte z ohně a přidejte želatinu, dobře promíchejte metličkou. Jakmile směs vychladne, přidejte vodu z pomerančových květů.

8) Smetanu vyšlehejte do tuha. 1 šálek šlehačky přidejte do pudinkové směsi a dobře promíchejte, abyste odstranili hrudky. Pak přidejte zbytek šlehačky a jemně promíchejte, aby byla směs hladká.

9) Vroubkovaným nožem rozřízněte koláč vodorovně na polovinu. Pomocí cukrářského sáčku naneste krém na spodní část tak, aby zůstalo více uprostřed než po stranách. Přiklopte horní částí a dejte do lednice nejméně na hodinu, ale lepší je koláč druhý den.

Doba přípravy 90 minut + kynutí

Náročnost 2

Tarte Tropézienne, jak je z názvu patrné, vznikl v Saint-Tropez.

Vymyslel ho polský cukrář Alexandre Micka v roce 1955. Je to vlastně kulatá brioška plněná krémem s vůní pomeranče a posypaná perličkovým cukrem.

Říká se, že když ho ochutnala Brigitte Bardot, jeho sláva se rozletěla do světa. Jestli je to pravda, nevíme, ale zato nám připomíná takzvaný pražský koláč, který se u nás prodává už pěkně dlouho.

Soffioni

(6 porcí)

150 gramů mouky, ⅛ lžičky soli, 1 vejce, 2 lžíce olivového oleje, 3 lžíce krystalového cukru

Na náplň 2 vejce, 5 lžic krystalového cukru, 1 citron nastrouhaný, 200 g sýra ricotta, 1 lžička vanilkového extraktu, ¼ lžičky citronové šťávy, 1 polévková lžíce krupicového cukru volitelně

1) Nejdřív si připravte těsto. Ve střední míse smíchejte mouku se solí. V jiné větší míse rozšlehejte vejce metličkou, dokud se bílek a žloutek nespojí. Zašlehejte olej a 3 lžíce krupicového cukru.

2) Přidejte prosátou směs mouky a soli a nejprve vařečkou těsto promíchejte a poté rukama hněťte, dokud se všechny suroviny nespojí a těsto není hladké.

3) Z těsta udělejte kouli, zabalte ji do potravinářské fólie a dejte na 1 hodinu do chladu.

4) Připravte si náplň z ricotty. 2 žloutky oddělte od bílků a žloutky a bílky dejte každý zvlášť.

5) Do mísy se žloutky přidejte 5 lžic cukru a ¼ lžičky citronové kůry. Ručním šlehačem míchejte, dokud není směs nadýchaná a světlá (asi 5 minut).

6) Přidejte ricottu, 1 lžičku vanilkového extraktu a pokračujte ve šlehání, dokud nebude krém hladký.

7) Do mísy s bílky přidejte ¼ lžičky citronové šťávy a pomocí ručního mixéru ušlehejte bílky do tuhého sněhu. Stěrkou pomalu vmíchejte bílky do krému .

8) Předehřejte troubu na 200 °C. Formu na muffiny lehce poprašte trochou mouky. Těsto vyndejte z lednice a rozdělte na 6 dílů.

9) Vál a pracovní plochu lehce poprašte moukou a každý kousek těsta rozválejte do čtverce. Nemusí být dokonalé. Čtverce vložte do formy na muffiny tak, aby přesahovaly špičaté okraje. Naplňte krémem a uzavřete tak, že vznikne kříž.

10) Pečte 30 minut. Bez otevírání dvířek trouby snižte teplotu na 180 °C a pokračujte v pečení 15–20 minut, dokud nebudou vršky hnědé. Vyjměte Soffioni z trouby, nechte je vychladnout a poté teprve vyjměte z formy na muffiny.

Pokud chcete, poprašte trochou moučkového cukru. Některé trouby vyžadují trochu delší dobu pečení, některé o něco méně. Pečivo proto doporučuji mít neustále na očích .

Pokud si všimnete, že se začnou připalovat nebo hnědnout příliš rychle, můžete snížit teplotu trouby o 10 stupňů a pečivo přikrýt alobalem. Fólii můžete odstranit 5 minut před vytažením pečiva z trouby.

Soffioni pochází z Abruzza, což je kraj ve střední Itálii, a podávaly se původně jen o Velikonocích. Dnes si na nich můžete pochutnat celý rok.

Na náplň se většinou používá ricotta z ovčího mléka, ale můžete ji udělat i z kravského, jen, pokud je příliš řídká, ji nechte vykapat.

Doba přípravy 80 minut + chlazení

Náročnost 1

Citronové tartaletky

(10 porcí)

150 g hladké mouky, 40 g moučkového cukru, špetka soli, ½ vanilkového cukru, citronová kůra, 100 g másla, 1 žloutek

Citronový krém: 70 ml citronové šťávy, 60 až 70 g moučkového cukru, 4 žloutky, 50 g másla

nastrouhaná kůra ze 2 citronů (Můžete ho také koupit hotový pod názvem lemon curd.)

Na pusinky: 100 g bílků, 200 g cukru krupice

1) Nejdřív si vyrobte krém. Citrony důkladně omyjte a nastrouhejte kůru, vymačkejte šťávu. Přidejte cukr a žloutky a na mírném plameni za stálého míchání zahřívejte asi 2 minuty.

Poté přidejte máslo nakrájené na kousky a zahřívejte další 3 minuty, směs během toho zhoustne asi jako pudink. Propasírujte přes sítko, abyste ji zbavili kousků kůry a vlijte do skleničky.

2) Poté prosejte mouku do mísy, přidejte cukr a vanilkový cukr, nastrouhanou kůru z ½ citrónu, sůl a nakrájené máslo a zpracujte na drobenku. Přidejte žloutek a vypracujte hladké těsto. Hotové dejte odpočinout do lednice.

3) Troubu předehřejte na 180 °C. z těsta nakrájejte malé kousky a vtlačte je do formiček. Dno propíchejte vidličkou a pečte asi 15 minut dozlatova. Nechte mírně vychladnout a vyklepněte z formiček. Až zcela vychladnou, naplňte je citronovým krémem.

4) Smíchejte v míse bílky s cukrem, ve vodní lázni zahřívejte na 70 °C, a až se cukr rozpustí, vyšlehejte pevný, lesklý sníh. Naplňte jím cukrářský sáček, ozdobte tartaletky a na závěr špičky sněhu ožehněte flambovací pistolí. Pokud ji nemáte, můžete dát košíčky na chviličku pod gril.

Doba přípravy 60 minut + chlazení

Náročnost 1

Tenhle svěží dezert potěší chuťové buňky. I když čím menší tartaletky, tím větší práce s nimi je. Dobrá zpráva ale je, že si košíčky můžete upéci klidně dopředu, v mrazáku vám vydrží i několik týdnů.

Paris Brest

(8 porcí)

Na odpalované těsto: 63 ml vody, 63 ml mléka, špetka soli, 55 g másla, 73 g hladké mouky, 125 g vajec (2 až 3 vejce, raději si žloutky navažte, poměr ingrediencí by měl být přesný), plátky mandlí na posypání

Oříškový krém: 250 ml mléka, 2 velké žloutky, 35 g cukru krupice, 12 g hladké mouky, 15 g kukuřičného škrobu, 85 g másla, 100 g lískooříškové pasty praliné (dá se koupit, ale můžete ji jednoduše udělat).

Na krokant: 300 g cukru, 100 g opražených loupaných mandlí

1) Do kastrolu nalijte vodu, přidejte sůl, cukr, máslo a přiveďte k varu. Jakmile se voda začne vařit, vsypte hladkou mouku, ihned zmírněte teplotu a dobře míchejte od stěn a ode dna. Na velmi mírném ohni a za stálého míchání těsto krátce spařujte.

Že je hotové, poznáte podle toho, že se začne oddělovat ode dna i stěn nádoby, je pevné a lesklé. Pak těsto přendejte do studené mísy a propracovávejte, až částečně prochladne.

2) Postupně do něj zapracujte jedno vejce po druhém. Každé se musí s těstem dobře spojit, než přidáte další. Hotové těsto musí být husté, hladké a lesklé. Přendejte je do cukrářského sáčku se zubatým koncem a na plechu s pečicím papírem vytvořte kroužky.

Potřete je rozšlehaným žloutkem a dejte péci do trouby na 25 až 30 minut na 160 až 170 °C. Po celou dobu hlídejte barvu, ale troubu neotevírejte. Pokud by se těsto připalovalo, v průběhu pečení můžete snížit teplotu.

3) Mléko dejte do kastrůlku a přiveďte k varu. V misce vyšlehejte žloutky s cukrem, pak přidejte mouku a škrob a dobře promíchejte. Za stálého šlehání nalijte po částech horké mléko na žloutkovou směs. Promíchejte, přelijte zpátky do kastrůlku a pár minut na mírném ohni povařte.

4) Ještě do teplého krému přidejte máslo a dobře zamíchejte, aby se směs spojila. Směs přelijte do mísy, zakryjte folií, kterou položte přímo na krém, a nechte vychladnout. Můžete připravit i den předem. Do vychlazeného krému přidejte lískooříškovou pastu a vyšlehejte do hladka.

5) Pokud chcete připravit krokant, nechte na velké pánvi se širokým dnem zkaramelizovat cukr a přidejte opražené mandle. Dobře promíchejte, rozprostřete na podložku a nechte vychladnout. Pomocí válečku rozdrťte křehké kousky na malé kousky a dejte stranou.

6) Upečená kolečka rozřízněte příčně na půl a na spodní část nastříkejte krém sáčkem s řezanou trubičkou. Přiklopte hodní částí, na niž jste před tím nanesli trochu oříškové pasty s krokantem. Před servírováním lehce pocukrujte.

Doba přípravy 60 minut + chlazení

Náročnost 1

Dezert, který tak trochu připomíná věnečky je připisován cukráři Louisi Durandovi, který ho v roce 1910 navrhl na počest cyklistického závodu Paříž – Brest – Paříž.

Existuje spousta mírně odlišných receptů, ale zásadní je použití pasty pralinée, tedy oříškového krému, který můžete koupit nebo udělat doma:

Pasta praliné

100 g lískových ořechů, 50 g mandlí opražíte, 100 g cukru krupice, 66 ml vody

1) Troubu předehřejte na 140 °C, dejte lískové ořechy i mandle na plech a nechte 15 minut opékat.

2) V hrnci smíchejte cukr s vodou, přiveďte k varu, a až se cukr rozpustí, vsypte opečené ořechy. Nechte je obalit zkaramelizovaným cukrem.

3) Směs rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem. Nechte vychladnout a ztuhnout.

4) Ořechy nalámejte na menší kusy a rozemelte v mixéru na nejvyšší výkon.

5) Hotové praliné dejte do skleničky a uchovávejte v pokojové teplotě.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock
Související články
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
18.3.2025
Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte. Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí. V každém případě vždycky vybíre
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína