Domů     Sladké dobroty nejen pro návštěvy
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
1.7.2024

Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky.

Cannoli siciliani (viz úvodní foto)

(15 až 20 porcí)

200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej na smažení

Na náplň: 500 g ricotty (ideálně z ovčího mléka), 180 g cukru, 60 g nasekané hořké čokolády, nasekané pistácie, kandované ovoce a moučkový cukr na ozdobu

1) V míse smíchejte prosátou mouku s cukrem, solí, kakaem a skořicí. Přidejte změklé máslo a vejce a zapracujte je do mouky.

2) Poté přilijte 50 ml vína marsala a vypracujte hladké a elastické těsto. Zabalte je do potravinářské fólie a dejte na 2 hodiny odpočinout do lednice.

3) Mezitím si připravte náplň. Ricottu dejte do misky, přidejte cukr a důkladně promíchejte (ricotta z ovčího mléka se používá proto, že je sušší, pokud budete mít z kravského nechte ji předem okapat). Chcete-li ji mít ještě krémovější, propasírujte ji.

4) Jakmile je ricotta dokonale hladká, přidejte 1 lžíci nasekaných pistácií, 2 lžíce nasekané čokolády a 1 lžíci nasekané kandované pomerančové kůry. Promíchejte, zakryjte fólií a dejte do lednice.

5) Těsto položte na lehce pomoučený vál a vyválejte z něho co nejtenčí plát. Vykrajovátkem o průměru 10–12 cm vykrajujte kolečka, která natočte na cukrářské trubičky. Spoj potřete vodou a prstem dobře stlačte.

6) Smažte ve velké vrstvě oleje na 160 °C dozlatova. Při smažení by se měly na těstě utvořit puchýřky. Přebytečný olej nechte okapat na papírové utěrce. Po zhruba 5 minutách stáhněte cannoli z trubiček a nechte je vychladnout na mřížce.

7) Nyní už je stačí naplnit ochucenou ricottou a oba konce namočit do nasekaných pistácií a posypat moučkovým cukrem.

Cannoli se doporučuje plnit až těsně před podáváním, protože jinak trubičky zvlhnou. Aby se tak nestalo, museli byste vnitřek vylít čokoládou. Samotné trubičky vydrží při pokojové teplotě přikryté utěrkou až týden, krém uchováte v chladničce.

Doba přípravy 90 minut

Náročnost 2

Tarte Tropézienne

(10 porcí)

Na koláč: 250 g hladké mouky, 20 g droždí, 80 ml teplého mléka + 1 polévková lžíce na polevu, 25 g cukru, špetka jemné soli, 80 g změklého másla, 2 vejce + 1 žloutek na polevu, ½ lžíce cukru na polevu, 90 g perlového nebo krystalového cukru

Na náplň:

410 ml + 4 lžíce plnotučného mléka, ½ lžičky práškové želatiny, 4 žloutky, 90 g cukru, 40 g hladké mouky, 12 g kukuřičného škrobu, 2 polévkové lžíce pomerančové květové vody (dostanete ji v orientálních potravinách, ale můžete vynechat), 360 ml husté smetany ke šlehání.

1) Do mouky v míse rozdrobte droždí a promíchejte s cukrem. Přidejte vejce, teplé mléko a sůl a hněťte asi 15 minut buď ručně nebo hnětacím hákem v robotu. Přidejte postupně nakrájené máslo propracovávejte ještě asi 10 minut.

Mísu zakryjte utěrkou a nechte těsto na teplém místě kynout asi 2 hodiny. Pak je znovu propracujte a uložte do lednice asi na 2 hodiny.

2) Ruce lehce pomoučněte a těsto vyklopte na velký plech vyložený pečicím papírem (můžete je rozdělit i na dva díly). Prsty je vyrovnejte a trochu zastrčte strany, abyste získali briošku kulatého tvaru. Nechte znovu kynout na teplém místě další hodinu.

3) Předehřejte troubu na 200 °C. Zbytek mléka smíchejte se žloutkem a cukrem a touto směsí potřete povrch koláče.

4) Vršek posypte perličkovým cukrem a pečte 10 minut, poté snižte teplotu na 180 °C. Pokračujte v pečení 10 minut. Vyjměte koláč z trouby a nechte asi 5 minut vychladnout na plechu, poté přendejte na mřížku, aby úplně zchladl.

5) Nyní je čas na krém. Mléko v rendlíku přiveďte k varu na středním plameni a odstraňte z tepla. Práškovou želatinu rozmíchejte v 1 lžíci studené vody, plátkovou namočte do misky se studenou vodou.

6) Mezitím smíchejte žloutky a cukr ve střední míse a šlehejte až zesvětlá. Přidejte mouku a kukuřičný škrob a znovu šlehejte, aby se ingredience spojily. Do této směsi nalijte mléko, dobře prošlehejte a vše nalijte zpět do rendlíku.

7) Na mírném ohni za stálého míchání vařte do zhoustnutí. Odstraňte z ohně a přidejte želatinu, dobře promíchejte metličkou. Jakmile směs vychladne, přidejte vodu z pomerančových květů.

8) Smetanu vyšlehejte do tuha. 1 šálek šlehačky přidejte do pudinkové směsi a dobře promíchejte, abyste odstranili hrudky. Pak přidejte zbytek šlehačky a jemně promíchejte, aby byla směs hladká.

9) Vroubkovaným nožem rozřízněte koláč vodorovně na polovinu. Pomocí cukrářského sáčku naneste krém na spodní část tak, aby zůstalo více uprostřed než po stranách. Přiklopte horní částí a dejte do lednice nejméně na hodinu, ale lepší je koláč druhý den.

Doba přípravy 90 minut + kynutí

Náročnost 2

Tarte Tropézienne, jak je z názvu patrné, vznikl v Saint-Tropez.

Vymyslel ho polský cukrář Alexandre Micka v roce 1955. Je to vlastně kulatá brioška plněná krémem s vůní pomeranče a posypaná perličkovým cukrem.

Říká se, že když ho ochutnala Brigitte Bardot, jeho sláva se rozletěla do světa. Jestli je to pravda, nevíme, ale zato nám připomíná takzvaný pražský koláč, který se u nás prodává už pěkně dlouho.

Soffioni

(6 porcí)

150 gramů mouky, ⅛ lžičky soli, 1 vejce, 2 lžíce olivového oleje, 3 lžíce krystalového cukru

Na náplň 2 vejce, 5 lžic krystalového cukru, 1 citron nastrouhaný, 200 g sýra ricotta, 1 lžička vanilkového extraktu, ¼ lžičky citronové šťávy, 1 polévková lžíce krupicového cukru volitelně

1) Nejdřív si připravte těsto. Ve střední míse smíchejte mouku se solí. V jiné větší míse rozšlehejte vejce metličkou, dokud se bílek a žloutek nespojí. Zašlehejte olej a 3 lžíce krupicového cukru.

2) Přidejte prosátou směs mouky a soli a nejprve vařečkou těsto promíchejte a poté rukama hněťte, dokud se všechny suroviny nespojí a těsto není hladké.

3) Z těsta udělejte kouli, zabalte ji do potravinářské fólie a dejte na 1 hodinu do chladu.

4) Připravte si náplň z ricotty. 2 žloutky oddělte od bílků a žloutky a bílky dejte každý zvlášť.

5) Do mísy se žloutky přidejte 5 lžic cukru a ¼ lžičky citronové kůry. Ručním šlehačem míchejte, dokud není směs nadýchaná a světlá (asi 5 minut).

6) Přidejte ricottu, 1 lžičku vanilkového extraktu a pokračujte ve šlehání, dokud nebude krém hladký.

7) Do mísy s bílky přidejte ¼ lžičky citronové šťávy a pomocí ručního mixéru ušlehejte bílky do tuhého sněhu. Stěrkou pomalu vmíchejte bílky do krému .

8) Předehřejte troubu na 200 °C. Formu na muffiny lehce poprašte trochou mouky. Těsto vyndejte z lednice a rozdělte na 6 dílů.

9) Vál a pracovní plochu lehce poprašte moukou a každý kousek těsta rozválejte do čtverce. Nemusí být dokonalé. Čtverce vložte do formy na muffiny tak, aby přesahovaly špičaté okraje. Naplňte krémem a uzavřete tak, že vznikne kříž.

10) Pečte 30 minut. Bez otevírání dvířek trouby snižte teplotu na 180 °C a pokračujte v pečení 15–20 minut, dokud nebudou vršky hnědé. Vyjměte Soffioni z trouby, nechte je vychladnout a poté teprve vyjměte z formy na muffiny.

Pokud chcete, poprašte trochou moučkového cukru. Některé trouby vyžadují trochu delší dobu pečení, některé o něco méně. Pečivo proto doporučuji mít neustále na očích .

Pokud si všimnete, že se začnou připalovat nebo hnědnout příliš rychle, můžete snížit teplotu trouby o 10 stupňů a pečivo přikrýt alobalem. Fólii můžete odstranit 5 minut před vytažením pečiva z trouby.

Soffioni pochází z Abruzza, což je kraj ve střední Itálii, a podávaly se původně jen o Velikonocích. Dnes si na nich můžete pochutnat celý rok.

Na náplň se většinou používá ricotta z ovčího mléka, ale můžete ji udělat i z kravského, jen, pokud je příliš řídká, ji nechte vykapat.

Doba přípravy 80 minut + chlazení

Náročnost 1

Citronové tartaletky

(10 porcí)

150 g hladké mouky, 40 g moučkového cukru, špetka soli, ½ vanilkového cukru, citronová kůra, 100 g másla, 1 žloutek

Citronový krém: 70 ml citronové šťávy, 60 až 70 g moučkového cukru, 4 žloutky, 50 g másla

nastrouhaná kůra ze 2 citronů (Můžete ho také koupit hotový pod názvem lemon curd.)

Na pusinky: 100 g bílků, 200 g cukru krupice

1) Nejdřív si vyrobte krém. Citrony důkladně omyjte a nastrouhejte kůru, vymačkejte šťávu. Přidejte cukr a žloutky a na mírném plameni za stálého míchání zahřívejte asi 2 minuty.

Poté přidejte máslo nakrájené na kousky a zahřívejte další 3 minuty, směs během toho zhoustne asi jako pudink. Propasírujte přes sítko, abyste ji zbavili kousků kůry a vlijte do skleničky.

2) Poté prosejte mouku do mísy, přidejte cukr a vanilkový cukr, nastrouhanou kůru z ½ citrónu, sůl a nakrájené máslo a zpracujte na drobenku. Přidejte žloutek a vypracujte hladké těsto. Hotové dejte odpočinout do lednice.

3) Troubu předehřejte na 180 °C. z těsta nakrájejte malé kousky a vtlačte je do formiček. Dno propíchejte vidličkou a pečte asi 15 minut dozlatova. Nechte mírně vychladnout a vyklepněte z formiček. Až zcela vychladnou, naplňte je citronovým krémem.

4) Smíchejte v míse bílky s cukrem, ve vodní lázni zahřívejte na 70 °C, a až se cukr rozpustí, vyšlehejte pevný, lesklý sníh. Naplňte jím cukrářský sáček, ozdobte tartaletky a na závěr špičky sněhu ožehněte flambovací pistolí. Pokud ji nemáte, můžete dát košíčky na chviličku pod gril.

Doba přípravy 60 minut + chlazení

Náročnost 1

Tenhle svěží dezert potěší chuťové buňky. I když čím menší tartaletky, tím větší práce s nimi je. Dobrá zpráva ale je, že si košíčky můžete upéci klidně dopředu, v mrazáku vám vydrží i několik týdnů.

Paris Brest

(8 porcí)

Na odpalované těsto: 63 ml vody, 63 ml mléka, špetka soli, 55 g másla, 73 g hladké mouky, 125 g vajec (2 až 3 vejce, raději si žloutky navažte, poměr ingrediencí by měl být přesný), plátky mandlí na posypání

Oříškový krém: 250 ml mléka, 2 velké žloutky, 35 g cukru krupice, 12 g hladké mouky, 15 g kukuřičného škrobu, 85 g másla, 100 g lískooříškové pasty praliné (dá se koupit, ale můžete ji jednoduše udělat).

Na krokant: 300 g cukru, 100 g opražených loupaných mandlí

1) Do kastrolu nalijte vodu, přidejte sůl, cukr, máslo a přiveďte k varu. Jakmile se voda začne vařit, vsypte hladkou mouku, ihned zmírněte teplotu a dobře míchejte od stěn a ode dna. Na velmi mírném ohni a za stálého míchání těsto krátce spařujte.

Že je hotové, poznáte podle toho, že se začne oddělovat ode dna i stěn nádoby, je pevné a lesklé. Pak těsto přendejte do studené mísy a propracovávejte, až částečně prochladne.

2) Postupně do něj zapracujte jedno vejce po druhém. Každé se musí s těstem dobře spojit, než přidáte další. Hotové těsto musí být husté, hladké a lesklé. Přendejte je do cukrářského sáčku se zubatým koncem a na plechu s pečicím papírem vytvořte kroužky.

Potřete je rozšlehaným žloutkem a dejte péci do trouby na 25 až 30 minut na 160 až 170 °C. Po celou dobu hlídejte barvu, ale troubu neotevírejte. Pokud by se těsto připalovalo, v průběhu pečení můžete snížit teplotu.

3) Mléko dejte do kastrůlku a přiveďte k varu. V misce vyšlehejte žloutky s cukrem, pak přidejte mouku a škrob a dobře promíchejte. Za stálého šlehání nalijte po částech horké mléko na žloutkovou směs. Promíchejte, přelijte zpátky do kastrůlku a pár minut na mírném ohni povařte.

4) Ještě do teplého krému přidejte máslo a dobře zamíchejte, aby se směs spojila. Směs přelijte do mísy, zakryjte folií, kterou položte přímo na krém, a nechte vychladnout. Můžete připravit i den předem. Do vychlazeného krému přidejte lískooříškovou pastu a vyšlehejte do hladka.

5) Pokud chcete připravit krokant, nechte na velké pánvi se širokým dnem zkaramelizovat cukr a přidejte opražené mandle. Dobře promíchejte, rozprostřete na podložku a nechte vychladnout. Pomocí válečku rozdrťte křehké kousky na malé kousky a dejte stranou.

6) Upečená kolečka rozřízněte příčně na půl a na spodní část nastříkejte krém sáčkem s řezanou trubičkou. Přiklopte hodní částí, na niž jste před tím nanesli trochu oříškové pasty s krokantem. Před servírováním lehce pocukrujte.

Doba přípravy 60 minut + chlazení

Náročnost 1

Dezert, který tak trochu připomíná věnečky je připisován cukráři Louisi Durandovi, který ho v roce 1910 navrhl na počest cyklistického závodu Paříž – Brest – Paříž.

Existuje spousta mírně odlišných receptů, ale zásadní je použití pasty pralinée, tedy oříškového krému, který můžete koupit nebo udělat doma:

Pasta praliné

100 g lískových ořechů, 50 g mandlí opražíte, 100 g cukru krupice, 66 ml vody

1) Troubu předehřejte na 140 °C, dejte lískové ořechy i mandle na plech a nechte 15 minut opékat.

2) V hrnci smíchejte cukr s vodou, přiveďte k varu, a až se cukr rozpustí, vsypte opečené ořechy. Nechte je obalit zkaramelizovaným cukrem.

3) Směs rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem. Nechte vychladnout a ztuhnout.

4) Ořechy nalámejte na menší kusy a rozemelte v mixéru na nejvyšší výkon.

5) Hotové praliné dejte do skleničky a uchovávejte v pokojové teplotě.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko