Domů     Cvičení je při cukrovce velmi důležité
Cvičení je při cukrovce velmi důležité
25.7.2023

Pohybem se tvoří svalová hmota. Svaly pak spotřebovávají glukózu lépe než tuky. Takže z toho plyne jednoduchá rovnice: Čím více svalů máme, tím lepší výsledky vidíme na svém glukometru.

Máte cukrovku? A napadla vás někdy otázka: Můžu sportovat? Odpověď zní: MUSÍŠ! A tato rada platí i jako prevence diabetu.

Přitom lidé s cukrovkou 2. typu mají většinou nezdravý životní styl a vedle špatné životosprávy jim chybí především pravidelný a dostatečný pohyb. Věděli jste, že úpravou životosprávy je možné cukrovku 2. typu téměř vyléčit?

Než se pustíte do jakéhokoli sportu, je vhodné se vždy poradit s lékařem. A co je tedy vhodné?

Chůze

Diabetikovi nežádoucně stoupne glykémie vždy po jídle. Asi hodinu po posledním soustu kulminuje. A pak je potřeba se hýbat. Vhodný pohyb dokáže hladinu cukru snížit. Bylo potvrzeno, že chůze je přitom tou nejlepší a nejvíce dostupnou variantou.

Nejúčinnějším způsobem snížení hladiny cukru v krvi je obyčejná chůze střední rychlostí. Zvlášť pokud začínáte kondici budovat od nuly, je chůze naprosto ideálním způsobem, jak se stát aktivnější.

* Vždy zkontrolujte, zda máte správnou hladinu cukru 15 minut před procházkou a hodinu po ní. Pokud máte při první kontrole hladinu příliš vysokou (nebo naopak nízkou), procházku odložte a počkejte, až se hladina srovná do normálu. Určitě s sebou noste glukózu.

* Pořiďte si vhodnou speciální diabetickou obuv. Správné boty mírní nárazy, mají pevnou patu, silnější podrážku a správně podepírají klenbu nohy. Jsou dostatečně měkké, mají minimum švů a nabízejí dostatečný prostor v prstové části.

Skvělým společníkem pro chůzi je pejsek.
Skvělým společníkem pro chůzi je pejsek.

Posilovací cviky

Vyzkoušejte například pure barre, mix baletu, kalanetiky, pilates a posilování s vlastní vahou. Toto cvičení je určeno na posílení celého těla. Zaměřuje se na zpevnění boků, stehen, břicha a paží.

Přitom patří mezi cvičení o nízké intenzitě, neskáčete při něm, takže nezatěžujete klouby. Zároveň však pomáhá získat sílu a zařazuje i potřebné protažení.

* Důležité je dát si pozor na správné provedení cviku, které je zcela zásadní. Jinak totiž cvičení nebude mít slibovaný účinek. I proto je vhodné alespoň prvních pár lekcí cvičit pod dohledem zkušené trenérky.

* Díky pure barre si navíc vypracujete pevnější postavu. Důraz toto cvičení dává na správné držení těla a jeho zpevnění. Procvičujete stehna, lýtka i ramena.

Posílení stehen

1. Pravou rukou se držte židle nebo stolu, levou ruku dejte v bok. V postoji dejte paty k sobě, špičky zeširoka od sebe.

2. Postavte se na špičky.

3. Vydržte, a přitom spojte paty k sobě.

4. Stále zůstaňte v tomto postoji a přitom ohněte kolena (vytvořte mezi nohama písmeno O). Zatáhněte kostrč pod tělo, vrchní část těla zůstane rovná. Pomalým pohybem asi 1-2 minuty kmitejte nahoru a dolů v rozmezí 5 cm. Pak povolte.

Aerobní cvičení

Pravidelné aerobní (vytrvalostní) cvičení přispívá ke zlepšení psychických i fyzických sil a může pomáhat k vyrovnání hladin glykemie. Aerobní, tzv. kardio aktivitu můžete střídat s posilováním.

Vhodný je například bodystyling, což je kombinace klasického aerobiku a posilování. Při tomto cvičení se pravidelně střídají svaly rukou a nohou, aby nedošlo ke svalové nerovnováze.

Díky tomu, že se u bodystylingu můžete zaměřit jen na určitou část těla, procvičujete jen vybrané partie a nezatěžujete části těla, se kterými máte případně potíže.

Výhodou je, že toto cvičení většinou využívá pouze váhy vlastního těla (i když je možné pro zpestření používat i pomůcky, například gumičky, lehké činky apod.). Vhodné je cvičit při rytmické hudbě.

Jóga

Speciální hormonální jógová terapie může být přímo ušitá na míru diabetikům a cviky sestaveny tak, aby byly šetrné a přitom efektivní. Diabetikům se například doporučuje praktikovat pránájámu, což je práce s dechem a energií.

Stačí se posadit ráno i večer na 5–10 minut a pozornost věnovat plynulému dýchání. Důležité přitom je, že zkoušíte všechno ostatní nechat plynout bez povšimnutí a věnujete se pouze svému dechu.

Mukha bhastrika

1. Posaďte se do sedu na patách, sešpulte rty a během jednoho výdechu vyrážejte „č, č, č, č…“, až už to více nejde.

2. Poté se pozvolna nadechujte.

3. Vše provádějte s pohybem trupu do předklonu (při výdechu) a zpět (při nádechu).

Nádí šódhana

Technika střídavého dechu vyrovnává energii pravé a levé mozkové hemisféry a snižuje napětí. Prohlubuje uvolnění a relaxaci.

1. Posaďte se, zklidněte se a zaměřte plynule pozornost na dýchání oběma nosními dírkami.

2. Poté otočte pravou ruku proti obličeji a ukazováčkem střídavě ucpávejte pravou a levou nosní dírku tak, aby vzduch plynul ze strany na stranu.

3. Postupujte následovně: nádech oběma dírkami, uzavřít pravou, vydechnout levou, levou se nadechnout, uzavřít ji a otevřít pravou, výdech pravou dírkou. Nádech od pravé k levé a od levé k pravé – to je jeden cyklus. Opakujte alespoň 9 cyklů.

Ostatní vhodné aktivity

K dalším sportovním činnostem, které se pro lidi s cukrovkou doporučují, patří jízda na kole nebo na in-line bruslích a míčové hry.

Co raději vynechat

Některé typy cvičení se při cukrovce nedoporučují. Patří mezi ně:

* bojové sporty (box, judo, karate)

* adrenalinové sporty (nebezpečí vzrůstu hladiny glykemie)

* parašutismus, paragliding, rafting, potápění

* motoristické závodní styly

* cvičení v závěsu (TRX)

Zdroj: zdravyzivotscukrovkou.cz; diabetickaasociace.cz; jogadnes.cz

Foto: Shutterstock, Alena Kamasová

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!