Domů     Cvičení je při cukrovce velmi důležité
Cvičení je při cukrovce velmi důležité
25.7.2023

Pohybem se tvoří svalová hmota. Svaly pak spotřebovávají glukózu lépe než tuky. Takže z toho plyne jednoduchá rovnice: Čím více svalů máme, tím lepší výsledky vidíme na svém glukometru.

Máte cukrovku? A napadla vás někdy otázka: Můžu sportovat? Odpověď zní: MUSÍŠ! A tato rada platí i jako prevence diabetu.

Přitom lidé s cukrovkou 2. typu mají většinou nezdravý životní styl a vedle špatné životosprávy jim chybí především pravidelný a dostatečný pohyb. Věděli jste, že úpravou životosprávy je možné cukrovku 2. typu téměř vyléčit?

Než se pustíte do jakéhokoli sportu, je vhodné se vždy poradit s lékařem. A co je tedy vhodné?

Chůze

Diabetikovi nežádoucně stoupne glykémie vždy po jídle. Asi hodinu po posledním soustu kulminuje. A pak je potřeba se hýbat. Vhodný pohyb dokáže hladinu cukru snížit. Bylo potvrzeno, že chůze je přitom tou nejlepší a nejvíce dostupnou variantou.

Nejúčinnějším způsobem snížení hladiny cukru v krvi je obyčejná chůze střední rychlostí. Zvlášť pokud začínáte kondici budovat od nuly, je chůze naprosto ideálním způsobem, jak se stát aktivnější.

* Vždy zkontrolujte, zda máte správnou hladinu cukru 15 minut před procházkou a hodinu po ní. Pokud máte při první kontrole hladinu příliš vysokou (nebo naopak nízkou), procházku odložte a počkejte, až se hladina srovná do normálu. Určitě s sebou noste glukózu.

* Pořiďte si vhodnou speciální diabetickou obuv. Správné boty mírní nárazy, mají pevnou patu, silnější podrážku a správně podepírají klenbu nohy. Jsou dostatečně měkké, mají minimum švů a nabízejí dostatečný prostor v prstové části.

Skvělým společníkem pro chůzi je pejsek.
Skvělým společníkem pro chůzi je pejsek.

Posilovací cviky

Vyzkoušejte například pure barre, mix baletu, kalanetiky, pilates a posilování s vlastní vahou. Toto cvičení je určeno na posílení celého těla. Zaměřuje se na zpevnění boků, stehen, břicha a paží.

Přitom patří mezi cvičení o nízké intenzitě, neskáčete při něm, takže nezatěžujete klouby. Zároveň však pomáhá získat sílu a zařazuje i potřebné protažení.

* Důležité je dát si pozor na správné provedení cviku, které je zcela zásadní. Jinak totiž cvičení nebude mít slibovaný účinek. I proto je vhodné alespoň prvních pár lekcí cvičit pod dohledem zkušené trenérky.

* Díky pure barre si navíc vypracujete pevnější postavu. Důraz toto cvičení dává na správné držení těla a jeho zpevnění. Procvičujete stehna, lýtka i ramena.

Posílení stehen

1. Pravou rukou se držte židle nebo stolu, levou ruku dejte v bok. V postoji dejte paty k sobě, špičky zeširoka od sebe.

2. Postavte se na špičky.

3. Vydržte, a přitom spojte paty k sobě.

4. Stále zůstaňte v tomto postoji a přitom ohněte kolena (vytvořte mezi nohama písmeno O). Zatáhněte kostrč pod tělo, vrchní část těla zůstane rovná. Pomalým pohybem asi 1-2 minuty kmitejte nahoru a dolů v rozmezí 5 cm. Pak povolte.

Aerobní cvičení

Pravidelné aerobní (vytrvalostní) cvičení přispívá ke zlepšení psychických i fyzických sil a může pomáhat k vyrovnání hladin glykemie. Aerobní, tzv. kardio aktivitu můžete střídat s posilováním.

Vhodný je například bodystyling, což je kombinace klasického aerobiku a posilování. Při tomto cvičení se pravidelně střídají svaly rukou a nohou, aby nedošlo ke svalové nerovnováze.

Díky tomu, že se u bodystylingu můžete zaměřit jen na určitou část těla, procvičujete jen vybrané partie a nezatěžujete části těla, se kterými máte případně potíže.

Výhodou je, že toto cvičení většinou využívá pouze váhy vlastního těla (i když je možné pro zpestření používat i pomůcky, například gumičky, lehké činky apod.). Vhodné je cvičit při rytmické hudbě.

Jóga

Speciální hormonální jógová terapie může být přímo ušitá na míru diabetikům a cviky sestaveny tak, aby byly šetrné a přitom efektivní. Diabetikům se například doporučuje praktikovat pránájámu, což je práce s dechem a energií.

Stačí se posadit ráno i večer na 5–10 minut a pozornost věnovat plynulému dýchání. Důležité přitom je, že zkoušíte všechno ostatní nechat plynout bez povšimnutí a věnujete se pouze svému dechu.

Mukha bhastrika

1. Posaďte se do sedu na patách, sešpulte rty a během jednoho výdechu vyrážejte „č, č, č, č…“, až už to více nejde.

2. Poté se pozvolna nadechujte.

3. Vše provádějte s pohybem trupu do předklonu (při výdechu) a zpět (při nádechu).

Nádí šódhana

Technika střídavého dechu vyrovnává energii pravé a levé mozkové hemisféry a snižuje napětí. Prohlubuje uvolnění a relaxaci.

1. Posaďte se, zklidněte se a zaměřte plynule pozornost na dýchání oběma nosními dírkami.

2. Poté otočte pravou ruku proti obličeji a ukazováčkem střídavě ucpávejte pravou a levou nosní dírku tak, aby vzduch plynul ze strany na stranu.

3. Postupujte následovně: nádech oběma dírkami, uzavřít pravou, vydechnout levou, levou se nadechnout, uzavřít ji a otevřít pravou, výdech pravou dírkou. Nádech od pravé k levé a od levé k pravé – to je jeden cyklus. Opakujte alespoň 9 cyklů.

Ostatní vhodné aktivity

K dalším sportovním činnostem, které se pro lidi s cukrovkou doporučují, patří jízda na kole nebo na in-line bruslích a míčové hry.

Co raději vynechat

Některé typy cvičení se při cukrovce nedoporučují. Patří mezi ně:

* bojové sporty (box, judo, karate)

* adrenalinové sporty (nebezpečí vzrůstu hladiny glykemie)

* parašutismus, paragliding, rafting, potápění

* motoristické závodní styly

* cvičení v závěsu (TRX)

Zdroj: zdravyzivotscukrovkou.cz; diabetickaasociace.cz; jogadnes.cz

Foto: Shutterstock, Alena Kamasová

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí