Domů     Cvičení je při cukrovce velmi důležité
Cvičení je při cukrovce velmi důležité
25.7.2023

Pohybem se tvoří svalová hmota. Svaly pak spotřebovávají glukózu lépe než tuky. Takže z toho plyne jednoduchá rovnice: Čím více svalů máme, tím lepší výsledky vidíme na svém glukometru.

Máte cukrovku? A napadla vás někdy otázka: Můžu sportovat? Odpověď zní: MUSÍŠ! A tato rada platí i jako prevence diabetu.

Přitom lidé s cukrovkou 2. typu mají většinou nezdravý životní styl a vedle špatné životosprávy jim chybí především pravidelný a dostatečný pohyb. Věděli jste, že úpravou životosprávy je možné cukrovku 2. typu téměř vyléčit?

Než se pustíte do jakéhokoli sportu, je vhodné se vždy poradit s lékařem. A co je tedy vhodné?

Chůze

Diabetikovi nežádoucně stoupne glykémie vždy po jídle. Asi hodinu po posledním soustu kulminuje. A pak je potřeba se hýbat. Vhodný pohyb dokáže hladinu cukru snížit. Bylo potvrzeno, že chůze je přitom tou nejlepší a nejvíce dostupnou variantou.

Nejúčinnějším způsobem snížení hladiny cukru v krvi je obyčejná chůze střední rychlostí. Zvlášť pokud začínáte kondici budovat od nuly, je chůze naprosto ideálním způsobem, jak se stát aktivnější.

* Vždy zkontrolujte, zda máte správnou hladinu cukru 15 minut před procházkou a hodinu po ní. Pokud máte při první kontrole hladinu příliš vysokou (nebo naopak nízkou), procházku odložte a počkejte, až se hladina srovná do normálu. Určitě s sebou noste glukózu.

* Pořiďte si vhodnou speciální diabetickou obuv. Správné boty mírní nárazy, mají pevnou patu, silnější podrážku a správně podepírají klenbu nohy. Jsou dostatečně měkké, mají minimum švů a nabízejí dostatečný prostor v prstové části.

Skvělým společníkem pro chůzi je pejsek.
Skvělým společníkem pro chůzi je pejsek.

Posilovací cviky

Vyzkoušejte například pure barre, mix baletu, kalanetiky, pilates a posilování s vlastní vahou. Toto cvičení je určeno na posílení celého těla. Zaměřuje se na zpevnění boků, stehen, břicha a paží.

Přitom patří mezi cvičení o nízké intenzitě, neskáčete při něm, takže nezatěžujete klouby. Zároveň však pomáhá získat sílu a zařazuje i potřebné protažení.

* Důležité je dát si pozor na správné provedení cviku, které je zcela zásadní. Jinak totiž cvičení nebude mít slibovaný účinek. I proto je vhodné alespoň prvních pár lekcí cvičit pod dohledem zkušené trenérky.

* Díky pure barre si navíc vypracujete pevnější postavu. Důraz toto cvičení dává na správné držení těla a jeho zpevnění. Procvičujete stehna, lýtka i ramena.

Posílení stehen

1. Pravou rukou se držte židle nebo stolu, levou ruku dejte v bok. V postoji dejte paty k sobě, špičky zeširoka od sebe.

2. Postavte se na špičky.

3. Vydržte, a přitom spojte paty k sobě.

4. Stále zůstaňte v tomto postoji a přitom ohněte kolena (vytvořte mezi nohama písmeno O). Zatáhněte kostrč pod tělo, vrchní část těla zůstane rovná. Pomalým pohybem asi 1-2 minuty kmitejte nahoru a dolů v rozmezí 5 cm. Pak povolte.

Aerobní cvičení

Pravidelné aerobní (vytrvalostní) cvičení přispívá ke zlepšení psychických i fyzických sil a může pomáhat k vyrovnání hladin glykemie. Aerobní, tzv. kardio aktivitu můžete střídat s posilováním.

Vhodný je například bodystyling, což je kombinace klasického aerobiku a posilování. Při tomto cvičení se pravidelně střídají svaly rukou a nohou, aby nedošlo ke svalové nerovnováze.

Díky tomu, že se u bodystylingu můžete zaměřit jen na určitou část těla, procvičujete jen vybrané partie a nezatěžujete části těla, se kterými máte případně potíže.

Výhodou je, že toto cvičení většinou využívá pouze váhy vlastního těla (i když je možné pro zpestření používat i pomůcky, například gumičky, lehké činky apod.). Vhodné je cvičit při rytmické hudbě.

Jóga

Speciální hormonální jógová terapie může být přímo ušitá na míru diabetikům a cviky sestaveny tak, aby byly šetrné a přitom efektivní. Diabetikům se například doporučuje praktikovat pránájámu, což je práce s dechem a energií.

Stačí se posadit ráno i večer na 5–10 minut a pozornost věnovat plynulému dýchání. Důležité přitom je, že zkoušíte všechno ostatní nechat plynout bez povšimnutí a věnujete se pouze svému dechu.

Mukha bhastrika

1. Posaďte se do sedu na patách, sešpulte rty a během jednoho výdechu vyrážejte „č, č, č, č…“, až už to více nejde.

2. Poté se pozvolna nadechujte.

3. Vše provádějte s pohybem trupu do předklonu (při výdechu) a zpět (při nádechu).

Nádí šódhana

Technika střídavého dechu vyrovnává energii pravé a levé mozkové hemisféry a snižuje napětí. Prohlubuje uvolnění a relaxaci.

1. Posaďte se, zklidněte se a zaměřte plynule pozornost na dýchání oběma nosními dírkami.

2. Poté otočte pravou ruku proti obličeji a ukazováčkem střídavě ucpávejte pravou a levou nosní dírku tak, aby vzduch plynul ze strany na stranu.

3. Postupujte následovně: nádech oběma dírkami, uzavřít pravou, vydechnout levou, levou se nadechnout, uzavřít ji a otevřít pravou, výdech pravou dírkou. Nádech od pravé k levé a od levé k pravé – to je jeden cyklus. Opakujte alespoň 9 cyklů.

Ostatní vhodné aktivity

K dalším sportovním činnostem, které se pro lidi s cukrovkou doporučují, patří jízda na kole nebo na in-line bruslích a míčové hry.

Co raději vynechat

Některé typy cvičení se při cukrovce nedoporučují. Patří mezi ně:

* bojové sporty (box, judo, karate)

* adrenalinové sporty (nebezpečí vzrůstu hladiny glykemie)

* parašutismus, paragliding, rafting, potápění

* motoristické závodní styly

* cvičení v závěsu (TRX)

Zdroj: zdravyzivotscukrovkou.cz; diabetickaasociace.cz; jogadnes.cz

Foto: Shutterstock, Alena Kamasová

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla