Domů     Lucie Bílá: Relax mezi klubíčky a bavlnkami
Lucie Bílá: Relax mezi klubíčky a bavlnkami
25.8.2020

Naše nejpopulárnější zpěvačka má sympatické ženské koníčky, takže chvíle volna tráví s vlnou, přízí, háčky a jehlicemi nebo nad šicím strojem. Zkrátka činorodá povaha.

Lucie, sedíme u vás na zahradě, hezky nám svítí sluníčko. Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla žít právě tady v Otvovicích?

Otvovice je pro mne nejkrásnější místo, protože tady jsem se narodila. Každý má asi nejraději místo, kde se narodil, byl malý a chodil do školky, hrál si s dětmi, kde ho maminka vodila za ruku, zkrátka vše, co mu připomíná nejsladší, bezstarostný věk.

Jako každé mládě jsem nejprve vyletěla z hnízda, abych se do něj opět pokorně vrátila.

Když to hodnotíte s odstupem času: Bylo to dobré rozhodnutí se tu usadit?

Jsem tady opravdu ráda. Když se podívám ze svého domu nebo ze zahrady, vidím celou naši vesnici, celé údolí, domy mých kamarádů a je mi dobře na duši.

Na jedné straně vidím školu, kam jsem chodila do první třídy, na druhé straně kulturní dům, kde jsem poprvé v sedmi letech zpívala na jevišti. Pro mne je to nejlepší místo.

Po podnájmech v Praze, vilách v Jevanech a na Floridě to ale byla velká změna…

Háčkování není jen koníčkem, ale řada z výrobků Lucie Bílé putuje jako příspěvek na charitativní účely. Zde je to ve prospěch projektu For You - Nejde jen o prsa, pořádaného Aliancí žen s rakovinou prsu. Lucie Bílá je jeho patronkou.
Háčkování není jen koníčkem, ale řada z výrobků Lucie Bílé putuje jako příspěvek na charitativní účely. Zde je to ve prospěch projektu For You – Nejde jen o prsa, pořádaného Aliancí žen s rakovinou prsu. Lucie Bílá je jeho patronkou.

Největší skok byl asi z těch pronájmů do Jevan a největší změna přišla s narozením syna. Ale když se podívám zpátky, tak se mi po Praze ani po Jevanech nestýská. Našla jsem místo, kam patřím, místo, kde se člověk uklidní a všechny otazníky se ztratí. Změna to vlastně nebyla žádná, prostě jsem se vrátila domů.

Domov díky náhodě

Podle čeho jste váš dům vybírala?

O některých věcech mám pocit, že je vím dopředu. Když jsem chodila do školy, tak jsem se dívala se zalíbením na takový krásný dům se stromy okolo a tak nějak jsem k němu vzhlížela. A jak se sny, když jsou hodně silné, plní, tak se mi splnil i tento. Díky náhodě se mi ten dům podařilo koupit.

Ale v něm přece nebydlíte…

Asi rok jsem s jedním architektem připravovala rekonstrukci, když mi soused nad ním ukázal svůj dům se zahradou a nabídl mi ho ke koupi A já jsem okamžitě vyhodila projekt na rekonstrukci a koupila od něj ten jeho dům se zahradou.

Za další dva roky malování a plánů se mi podařilo začít budovat a po několika dalších letech se nastěhovat do domu, který bude už navždy mým domovem a z kterého se už nikdy stěhovat nebudu.

Vánoční cukroví mistrně připravovala maminka, pomáhají kamarádky nebo jejich maminky, které pečou vánočky.
Vánoční cukroví mistrně připravovala maminka, pomáhají kamarádky nebo jejich maminky, které pečou vánočky.

Navrhovala jste si ho sama?

Dva roky jsem s úžasným architektem a se skvělým týmem malovala, měnila, vyhazovala. Ještě když se začalo stavět, tak i pak jsem měnila. Nejsem architekt, ale můžu říci, že je to dům podle mých představ a podle mého gusta.

Vnitřní zařízení je práce architekta nebo vaše?

Chci mít doma řád, aby bylo vše logické a nemusela jsem přemýšlet. Vybrali jsme jednoduché plochy, jenom kámen, dřevo, bílé vestavné skříně, prostě to, co neruší.

Stejně tak jsem nechtěla mít barevnou zahradu, je pouze zelená, jenom červený javor je tam ve třech podobách.

Lucie Bílá a její druhý manžel Václav Noid Barta.
Lucie Bílá a její druhý manžel Václav Noid Barta.

Ruční právě jako koníček

Ví se o vás, že jste velmi praktická. Dokážete si poradit i s chlapskými činnostmi?

Mne třeba uklidní, když uklidím garáž. Nebojím se něco smontovat, opravit, vyměnit žárovku. To mne naučil život, že se musím sama starat. I když nemohu říci, že bych byla zcela bez mužské přítomnosti.

Můj bývalý partner je mým nejlepším kamarádem, s nímž jsem tak často, že vždy, když je něco třeba, tak zasáhne. Máme se natolik rádi, že vždy budeme rodina.

Na co jste ve svém domě opravdu pyšná?

Dům je postavený tak, aby se do něj v případě potřeby vešla celá moje rodina. První poschodí je bezbariérové a vůbec je velmi praktický. Mám tam vše, co potřebuji, abych se udržela ve formě a mohla i relaxovat. Zároveň je to místo, kde jsem sama pro sebe. Tam se zavřu a patřím jen sobě a své rodině.

Se synem Filipem
Se synem Filipem

Vaším koníčkem jsou, jestli se nepletu, ruční práce.

Nepletete. V jednom pokoji, který sice měl být dětský, ale protože mi Bůh nadělil jedno dítě, tak jsem ho zabrala já právě na ruční práce, mám krabice s vlnou, přízí, háčky, jehlicemi, kleštěmi, šicí stroj.

Vy ale háčkujete i při cestách na koncerty v autě…

Díky tomu, že jsem pořád na cestách, tak mnohé dělám v autě. Třeba růžence či andělíčky, ty pak prodávám na koncertech a peníze věnuji na nějakou dobrou věc – ať už na konto Bariéry, teď jsem přispěla na opravu tří kostelů.

Chtěla bych také přidat na sanitku pro centrum, v němž se starají o nemocné alzheimerovou chorobou a o seniory. Takže někdo má v autě na klíně počítač, já svoji malou dílničku.

Letošní rok je pro vás jubilejní pracovně i osobně.

Já jsem se na něj těšila a byla jsem i zvědavá a on opravdu splnil moje očekávání. Měla jsem obrovské koncerty, nyní jsem na vánočním turné, jehož koncerty se zdvojují, protože jsou všude vyprodané.

Vydala jsem desku, která mě těší a která má úspěch, ocenila ji i kritika.

Můžu být tedy spokojená, a hurá na plány do příštího roku, v němž mám před sebou 35 let spolupráce s Arakainem, 25 let s Ondřejem Soukupem a Gábinou Osvaldovou, 20 let se svým manažérem Jiřím Koublem.

V pražské zoo při křtu gorilího samečka Ajabu v létě 2016.
V pražské zoo při křtu gorilího samečka Ajabu v létě 2016.

Nejdůležitější je rodina

Jaké je tedy Lucie Bílá po tolika letech kariéry?

Myslím, že se až tolik nezměnila. Možná jsem byla před patnácti lety půvabnější, ale byla jsem hloupější. Dnes víc věcí vím a víc věcí mám. Ale to, že jsem si vždycky vážila rodičů a že pro mě byla důležitá rodina, to zůstává. Pro ni bych udělala cokoliv.

Blíží se Vánoce, pečete na ně cukroví?

Na cukroví byla mistr moje maminka, teď mi pomáhají kamarádky nebo jejich maminky, které pečou vánočky. Co si ale opravdu vychutnávám, a dělám to i pro svoji milovanou vesnici, je vánoční výzdoba, od loňského roku ji mám opravdu vychytanou. Na ni jsem pyšná.

A nejen u mne doma. Vedle školy stojí velký smrk, na něj jsem pořídila světelný řetěz, k němuž letos přibudou i vánoční hvězda a ozdoby. Pro mne rodina je i celá naše vesnice.

Jak bude vypadat váš vánoční stůl?

Některé věci, jako právě cukroví, nestíhám, ale vánoční stůl si připravuji vždy sama. Vím, že bude bílý a dám si na něj svoje uháčkované vánoční hvězdy, vločky, srdíčka, anděly.

A bude i tradiční kapr se salátem?

Salát určitě, takový ten maminčin. Máme rádi řízky, ale máme rádi i kapra. A rybí polévku, tu nejlepší dělá můj bývalý partner Péťa. Tak se těším, že ji přinese i letos.

Ve zkratce

Narodila ve v roce 1966 v Otvovicích, kde dnes žije.

Jako zpěvačka prošla nejznámějšími muzikály uváděnými v Česku jako Les Misérables, Dracula nebo Krysař, vydala řadu sólových alb, podílela se na několika filmech jako zpěvačka i herečka a po několik let se pevně držela na výsluní popularity ve výroční anketě Český slavík.

S někdejším přítelem Petrem Kratochvílem má syna Filipa (nar. 1995).

Text: Bohumil Brejžek, foto: Herminapress, Nextfoto, Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.5.2023
Vyhlášený bavič, ale hlavně herec. A také člověk, kterého trápí špatné mezilidské vztahy, neúcta, netolerance, závist. Právě před těmito „neduhy“ utekl s rodinou na pár let za Velkou louži. Dnes říká: „Může se stát, že to nevyjde. Nevadí. Důležité je to zkusit.“ Vyrostl v Chrasti u Chrudimi, se sestrou Vendulou, která je o tři roky starší. Tatínek námořník se plavil na zaoceánských nákladních l
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla