Domů     Lucie Bílá: Relax mezi klubíčky a bavlnkami
Lucie Bílá: Relax mezi klubíčky a bavlnkami
od 25.8.2020

Naše nejpopulárnější zpěvačka má sympatické ženské koníčky, takže chvíle volna tráví s vlnou, přízí, háčky a jehlicemi nebo nad šicím strojem. Zkrátka činorodá povaha.

Lucie, sedíme u vás na zahradě, hezky nám svítí sluníčko. Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla žít právě tady v Otvovicích?

Otvovice je pro mne nejkrásnější místo, protože tady jsem se narodila. Každý má asi nejraději místo, kde se narodil, byl malý a chodil do školky, hrál si s dětmi, kde ho maminka vodila za ruku, zkrátka vše, co mu připomíná nejsladší, bezstarostný věk.

Jako každé mládě jsem nejprve vyletěla z hnízda, abych se do něj opět pokorně vrátila.

Když to hodnotíte s odstupem času: Bylo to dobré rozhodnutí se tu usadit?

Jsem tady opravdu ráda. Když se podívám ze svého domu nebo ze zahrady, vidím celou naši vesnici, celé údolí, domy mých kamarádů a je mi dobře na duši.

reklama

Na jedné straně vidím školu, kam jsem chodila do první třídy, na druhé straně kulturní dům, kde jsem poprvé v sedmi letech zpívala na jevišti. Pro mne je to nejlepší místo.

Po podnájmech v Praze, vilách v Jevanech a na Floridě to ale byla velká změna…

Háčkování není jen koníčkem, ale řada z výrobků Lucie Bílé putuje jako příspěvek na charitativní účely. Zde je to ve prospěch projektu For You - Nejde jen o prsa, pořádaného Aliancí žen s rakovinou prsu. Lucie Bílá je jeho patronkou.
Háčkování není jen koníčkem, ale řada z výrobků Lucie Bílé putuje jako příspěvek na charitativní účely. Zde je to ve prospěch projektu For You – Nejde jen o prsa, pořádaného Aliancí žen s rakovinou prsu. Lucie Bílá je jeho patronkou.

Největší skok byl asi z těch pronájmů do Jevan a největší změna přišla s narozením syna. Ale když se podívám zpátky, tak se mi po Praze ani po Jevanech nestýská. Našla jsem místo, kam patřím, místo, kde se člověk uklidní a všechny otazníky se ztratí. Změna to vlastně nebyla žádná, prostě jsem se vrátila domů.

Domov díky náhodě

Podle čeho jste váš dům vybírala?

O některých věcech mám pocit, že je vím dopředu. Když jsem chodila do školy, tak jsem se dívala se zalíbením na takový krásný dům se stromy okolo a tak nějak jsem k němu vzhlížela. A jak se sny, když jsou hodně silné, plní, tak se mi splnil i tento. Díky náhodě se mi ten dům podařilo koupit.

Ale v něm přece nebydlíte…

Asi rok jsem s jedním architektem připravovala rekonstrukci, když mi soused nad ním ukázal svůj dům se zahradou a nabídl mi ho ke koupi A já jsem okamžitě vyhodila projekt na rekonstrukci a koupila od něj ten jeho dům se zahradou.

reklama

Za další dva roky malování a plánů se mi podařilo začít budovat a po několika dalších letech se nastěhovat do domu, který bude už navždy mým domovem a z kterého se už nikdy stěhovat nebudu.

Vánoční cukroví mistrně připravovala maminka, pomáhají kamarádky nebo jejich maminky, které pečou vánočky.
Vánoční cukroví mistrně připravovala maminka, pomáhají kamarádky nebo jejich maminky, které pečou vánočky.

Navrhovala jste si ho sama?

Dva roky jsem s úžasným architektem a se skvělým týmem malovala, měnila, vyhazovala. Ještě když se začalo stavět, tak i pak jsem měnila. Nejsem architekt, ale můžu říci, že je to dům podle mých představ a podle mého gusta.

Vnitřní zařízení je práce architekta nebo vaše?

Chci mít doma řád, aby bylo vše logické a nemusela jsem přemýšlet. Vybrali jsme jednoduché plochy, jenom kámen, dřevo, bílé vestavné skříně, prostě to, co neruší.

Stejně tak jsem nechtěla mít barevnou zahradu, je pouze zelená, jenom červený javor je tam ve třech podobách.

Lucie Bílá a její druhý manžel Václav Noid Barta.
Lucie Bílá a její druhý manžel Václav Noid Barta.

Ruční právě jako koníček

Ví se o vás, že jste velmi praktická. Dokážete si poradit i s chlapskými činnostmi?

Mne třeba uklidní, když uklidím garáž. Nebojím se něco smontovat, opravit, vyměnit žárovku. To mne naučil život, že se musím sama starat. I když nemohu říci, že bych byla zcela bez mužské přítomnosti.

reklama

Můj bývalý partner je mým nejlepším kamarádem, s nímž jsem tak často, že vždy, když je něco třeba, tak zasáhne. Máme se natolik rádi, že vždy budeme rodina.

Na co jste ve svém domě opravdu pyšná?

Dům je postavený tak, aby se do něj v případě potřeby vešla celá moje rodina. První poschodí je bezbariérové a vůbec je velmi praktický. Mám tam vše, co potřebuji, abych se udržela ve formě a mohla i relaxovat. Zároveň je to místo, kde jsem sama pro sebe. Tam se zavřu a patřím jen sobě a své rodině.

Se synem Filipem
Se synem Filipem

Vaším koníčkem jsou, jestli se nepletu, ruční práce.

Nepletete. V jednom pokoji, který sice měl být dětský, ale protože mi Bůh nadělil jedno dítě, tak jsem ho zabrala já právě na ruční práce, mám krabice s vlnou, přízí, háčky, jehlicemi, kleštěmi, šicí stroj.

Vy ale háčkujete i při cestách na koncerty v autě…

Díky tomu, že jsem pořád na cestách, tak mnohé dělám v autě. Třeba růžence či andělíčky, ty pak prodávám na koncertech a peníze věnuji na nějakou dobrou věc – ať už na konto Bariéry, teď jsem přispěla na opravu tří kostelů.

Chtěla bych také přidat na sanitku pro centrum, v němž se starají o nemocné alzheimerovou chorobou a o seniory. Takže někdo má v autě na klíně počítač, já svoji malou dílničku.

Letošní rok je pro vás jubilejní pracovně i osobně.

Já jsem se na něj těšila a byla jsem i zvědavá a on opravdu splnil moje očekávání. Měla jsem obrovské koncerty, nyní jsem na vánočním turné, jehož koncerty se zdvojují, protože jsou všude vyprodané.

Vydala jsem desku, která mě těší a která má úspěch, ocenila ji i kritika.

Můžu být tedy spokojená, a hurá na plány do příštího roku, v němž mám před sebou 35 let spolupráce s Arakainem, 25 let s Ondřejem Soukupem a Gábinou Osvaldovou, 20 let se svým manažérem Jiřím Koublem.

V pražské zoo při křtu gorilího samečka Ajabu v létě 2016.
V pražské zoo při křtu gorilího samečka Ajabu v létě 2016.

Nejdůležitější je rodina

Jaké je tedy Lucie Bílá po tolika letech kariéry?

Myslím, že se až tolik nezměnila. Možná jsem byla před patnácti lety půvabnější, ale byla jsem hloupější. Dnes víc věcí vím a víc věcí mám. Ale to, že jsem si vždycky vážila rodičů a že pro mě byla důležitá rodina, to zůstává. Pro ni bych udělala cokoliv.

Blíží se Vánoce, pečete na ně cukroví?

Na cukroví byla mistr moje maminka, teď mi pomáhají kamarádky nebo jejich maminky, které pečou vánočky. Co si ale opravdu vychutnávám, a dělám to i pro svoji milovanou vesnici, je vánoční výzdoba, od loňského roku ji mám opravdu vychytanou. Na ni jsem pyšná.

A nejen u mne doma. Vedle školy stojí velký smrk, na něj jsem pořídila světelný řetěz, k němuž letos přibudou i vánoční hvězda a ozdoby. Pro mne rodina je i celá naše vesnice.

Jak bude vypadat váš vánoční stůl?

Některé věci, jako právě cukroví, nestíhám, ale vánoční stůl si připravuji vždy sama. Vím, že bude bílý a dám si na něj svoje uháčkované vánoční hvězdy, vločky, srdíčka, anděly.

A bude i tradiční kapr se salátem?

Salát určitě, takový ten maminčin. Máme rádi řízky, ale máme rádi i kapra. A rybí polévku, tu nejlepší dělá můj bývalý partner Péťa. Tak se těším, že ji přinese i letos.

Ve zkratce

Narodila ve v roce 1966 v Otvovicích, kde dnes žije.

Jako zpěvačka prošla nejznámějšími muzikály uváděnými v Česku jako Les Misérables, Dracula nebo Krysař, vydala řadu sólových alb, podílela se na několika filmech jako zpěvačka i herečka a po několik let se pevně držela na výsluní popularity ve výroční anketě Český slavík.

S někdejším přítelem Petrem Kratochvílem má syna Filipa (nar. 1995).

Text: Bohumil Brejžek, foto: Herminapress, Nextfoto, Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
12.1.2023
Narodil se v Brně, v Praze se stal hercem a v kanadském Vancouveru psychoterapeutem. Tam se stará o seniory a tady dělá radost nám, svým divákům. Hraní ho začalo bavit jako školáka a brzy nato už byl členem dětského sboru brněnského Divadla Husa na provázku. O tom, že by se hercem skutečně stal, ale tehdy příliš neuvažoval. Chtěl být lékařem, chtěl pomáhat lidem. Představoval si, že půjde po zákl
4.1.2023
V orientálních zemích má používání parfémů delší a silnější tradici než v naší kultuře, určované po staletí asketickým křesťanstvím. Odlišné je i složení, vonné esence se oproti evropských zvyklostem nerozpouštěly v alkoholovém roztoku, ale v olejovém. Tím obvykle také získaly větší intenzitu a výdrž. Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. [caption
20.12.2022
Vánoce potěší všechny naše smysli – čich nevyjímaje. Které vůně tedy k Vánocům neodmyslitelně patří? Přinášíme vám tipy, jak si je připravit. Kořeněný čaj... K adventu patří svařené víno, ale pokud si potřebujete zachovat hlavu čistou, pak ho zkuste nahradit čajovou lahůdkou původem z Indie. Základem je silný čaj, který můžete po libosti osladit a zjemnit mlékem nebo smetanou. Mléko totiž harmon
5.12.2022
„Je naprosto vyloučené, aby tzv. chybovost podpisů předaných Ing. Tomášem Březinou činila v průměru 29 procent, jak je uvedeno v rozhodnutí MV ČR č.j. MV-193543-5/OV-2022 ze dne 25.11.2022,“ říká ve svém prohlášení Tomáš Březina. Zde je celé jeho znění: Stanovisko k neregistrování pana Ing. Tomáš Březiny mezi zákonné kandidáty pro volbu prezidenta ČR dne 13. a 14. ledna 2023 Dne 25.11.
30.11.2022
Ceny štěňat z chovatelských stanic už několik let stoupají a začaly dosahovat závratných výšek několika desítek tisíc korun. Pokud máte zamilované plemeno, prostě cenu skousnete a na štěně si našetříte. Jenže pozor, ani štěně z chovatelské stanice, která se chlubí mnoha poháry z psích výstav a úspěchy svých odchovů, nemusí být zárukou, že štěně bude zdravé. Na co si dát pozor? Varující je nízký
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
enigmaplus.cz
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
Kostra objevená v centrální Asii v roce 1969 nese nezpochybnitelné stopy po chirurgickém zákroku. Jsou-li domněnky vědců správné, jde o nejstarší důkaz úspěšné operace srdce na světě. Předběhla primit
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
Kde hledat lepší útěchu po rozchodu se snoubenkou než v  náručí herečky Angeliny Jolie (47)? Takové štěstí má, jak se zdá, herec Paul Mescal (26). Nedávno byl totiž spatřen v jedné londýnské kavárn
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto