Při dobré péči kvetou letničky od května až do prvních mrazíků. A to je také důvod, proč si založit letničkový záhon. Kousek voňavé divočiny na zahrádce.
Je podzim a my se zmiňujeme o letničkách? Ano, a má to svůj důvod. Právě teď totiž odkvétají. A zanechávají po sobě to nejcennější – semínka. Sbírejte je a dobře schovejte. Na jaře se budou hodit.
Jen tak je rozhodíte na připravený záhon a vznikne vám změť květů a vůní, která přiláká motýly i další zástupce hmyzí rodinky.
Krásné zátiší pořídíte s minimálními náklady a vaši zahradu ozdobí od jara zase až do podzimu – a pak bezpracně, bez stříhání, zazimujete a na jaře se vše opakuje znovu.
Na co nezapomenout?
Nasbíraná semínka nechte usušit. Nedávejte je do krabiček a sáčků vlhká nebo mokrá. Chytnou plíseň a můžete je vyhodit. Suchá semínka si uskladněte v papírových sáčcích nebo v malých krabičkách.
Vhodné jsou například krabičky od bonbonů Iic tac nebo od Kinder vajíček. Nezapomeňte si semínka popsat, abyste přesně věděli, jaké květiny ukrývají.
Jak si je roztřídit?
Jednoleté rostliny, kterým říkáme letničky, toho musí v jedné sezoně stihnout opravdu hodně. Vyklíčit, vyrůst, vykvést, některé kvetou i opakovaně, vydat semínka… O nenáročné druhy se během sezony nemusíte vůbec starat.
Stačí vymyslet, které rostlinky zasejete a v jakých variacích. Třeba v kruhu je sestavujte podle:
* vzrůstu: Dejte nejvyšší rostlinky doprostřed kruhu a směrem ven nižší, na okraj pak úplně nízké. Nebo sázejte v půlkruhu, vzadu budou nejvyšší květiny a směrem dopředu nižší. Pozor, aby vysoké druhy nezahltily nízké. Bez milosti je redukujte. Jinou variantou je kruh osázený pouze nízkými nebo pouze vysokými květinami.
* barvy: Jednou z možností je vytvořit pestrou variaci, která bude hýřit všemi barvami. Nebo je možné osázet rostliny tón v tónu v jedné barvě. Tak můžete mít variantu modrou, žluto-oranžovou, červenou, bílou…
* nároků: Požadavky na pěstování mívají nenáročné letničky nenáročné… Většina požaduje plné sluníčko. A to je kromě občasné zálivky vše. Ale může se stát, že svým bujným růstem některé květiny vytlačí ty druhé.
Proto buďte nekompromisní, a když se některá rostlinka začne přemnožovat, omezte ji.
Tip Paní domu: Pokud nechcete semínka sbírat, je možné si koupit již hotové směsi. Vždy si ale přečtěte, jaké druhy rostlin v nich jsou. Některé jsou spíš plevelem, kterého se jen obtížně zbavíte.
Převislé druhy
Vedle vzpřímených květin jsou i mezi letničkami typy převislé. Patří sem třeba hrachor, vikev, lichořeřišnice, povíjice… Sázejte je k opoře. Když je necháte volně na záhonu, mají tendenci ovinout se kolem ostatních rostlin, kterým se to většinou moc nelíbí.
Sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) miluje slunce. Říká se jí také kalifornské máčky. Její květy se rozevřou při plném slunečním svitu, většinou před polednem, zavřou se po 16. hodině.
Černucha damašská modrá (Nigella Damascena) stejně jako sluncovka kalifornská přitahuje ptáky. Semínka má ukrytá v „makovici“, která se využívá do suchých vazeb.
Mák nemusí být jen ten známý, červený. Třeba odrůda (Papaver Nudicaule) ozdobí záhon krásnými květy s výškou asi 38 centimetrů a v pastelových odstínech žluté, růžové a oranžové barvy.
Další vhodné rostliny
Aksamitník (Tagetes), nebo také afrikán, vysaďte i k růžím, postará se o mšice.
Krásenka (Cosmos) dorůstá až do 120 centimetrů. Má krásné, nápadné květy v barvách bílé, růžové, fialové, které ve váze vydrží až týden.
Kokarda (Gaillardia) je módní květinou francouzských a anglických zámeckých zahrad.
Okrasný česnek (Allium Christophii)
Šrucha (Portulaca umbraticola) patří k nižším druhům. Bohatě kvete a nevyžaduje zvláštní péči. Malinká semínka má ukrytá v tobolce.
Gazánie (Gazania) je příbuzná kopretiny a říká se jí „dítě slunce“. Neúnavně kvete po celé léto nepřehlédnutelnými barevnými květy.
Ostálka (Zinnia), nebo také cínie, patří k nejoblíbenějším záhonovým květinám. Za příznivých podmínek kvetou až do října.
Astra (Aster) znamená v řečtině „hvězda“ a napovídá, jaký tvar květu rostlina má. Existuje obrovská řada druhů a odrůd v nepřeberné stupnici barev.
Foto: PX FUEL