Domů     Aby skalka měla duši
Aby skalka měla duši
1.11.2021

Založit si skalku není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Nejlepší čas k započetí práce je právě teď, na podzim. Že se neprodávají skalničky? Ty zatím vůbec potřebovat nebudete.

Po vyřazeném bazénu vám na zahradě zbyl holý nevzhledný kruh bez trávy o průměru asi 3,60 metrů. Co s tím?

Přisypali jste hlínu, nakoupili skalničky, zasadili je jednu vedle druhé a teď ještě musíte nasbírat nějaké kameny a rozmístit je mezi rostlinky tam, kde na ně zbylo místo. Přihodíte i ty, co jste si přivezli od moře… Jsou sice malé, ale krásné, každý je jiný.

A skalka je hotová! Tak takhle to určitě nedělejte. Stavba skalky má svá pevná pravidla, která je dobré dodržet. A ještě jedna rada… nespěchejte. Chcete přece skalku s duší a ta vyžaduje cit, přemýšlení, trpělivost a láskyplný přístup.

S čím začít?

Jednoznačně s místem. Jestli jste začátečníci, vyhraďte si menší prostor. Pamatujte však, že pokud kouzlu skalky propadnete, budete jej nejspíš postupně stejně rozšiřovat.

Dobrá zpráva je i pro ty, kteří moc místa k dispozici nemají – krásná miniskalka se dá pořídit i v kamenném korytě nebo ve větším plochém květináči. Je stejně kvalitní a přinese vám stejnou radost, jako ta „velká“. Dokonce v takto miniaturním formátu vypadá velmi atraktivně.

Kam tedy s ní?

Vlastně kamkoli.

Může být v rohu zahrady, lemovat schodiště nebo plot, oživit bazén nebo vítat příchozí v předzahrádce… Co se světových stran týče, někdo doporučuje východ, který nabídne rostlinkám pouze milosrdné dopolední sluníčko, jiný radí jižní svahy, ale dokonale od slunce odstíněné.

Nejlépe velkými kameny nebo keři. Další zase říká, že rostlinkám bude dobře na jihozápadě. Určitě by v blízkosti skalky neměly být vzrostlé stromy.

Jednak vám přidají práci, když budete na podzim uklízet spadlé listí, ale zároveň rostlinkám ubírají světlo a po deštích je pod nimi dlouho vlhko a skalničky by mohly zahnívat. Dopřejte rostlinám také hojnost proudícího vzduchu.

Jestli máte svažitý terén určitě skalku umístěte sem. Využít můžete i jinak nepraktická příliš úzká nebo členitá místa. Máte „jen“ rovinu? Vyplatí se, když ji přemodelujete na „kopečky“ a „prohlubně“.

A co dál?

Už jsme tak trochu napověděli… Úprava terénu. Nejprve je dobré jej poctivě odplevelit. Pak přijde na řadu již zmíněné modelování. Na výběr máte více typů skalek, tři nejčastější jsou: stupňovitá (je optimální právě pro svažitý terén), vrstevnatá nebo tzv.

suchá zídka. Skalku vytvářejte vždy odspodu. Vytvořte si potřebnou drenáž. Vrstva musí být dostatečně silná, aby byl zajištěn odvod vody od kořenů rostlin a nedocházelo k jejich přemokření a zahnívání, zvláště v chladných měsících roku.

Na drenáž lze použít například stavební suť (úlomky cihel, drcený beton apod.). Lze požít i hrubá kamenná drť, ta už je ale finančně náročnější. Základ ze suti, nepotřebných kamenů nebo cihel zahrňte dostatečnou vrstvou půdy promísené s pískem a menšími kameny.

Když si dáte záležet a skalka bude mít mírný sklon, může přebytečná voda volně odtékat. To ocení drtivá většina skalniček. Většinou jsou to totiž trvalky z horských oblastí, které mají rády trochu nepohodlí.

Nedělá jim dobře vysoký obsah živin v půdě, ani časté zalévání, běžné na klasickém záhoně.

Tip Paní domu: Zemina by neměla být bohatá na živiny. Naopak má napodobovat tu, kterou mají rostlinky v hornatých oblastech.

Kameny nesmí chybět

Jsou vedle rostlinek nejdůležitější částí skalky. Jejich výběr je také moc důležitý. Pravidlo zní, vybírat kameny, které se přirozeně vyskytují ve vašem okolí. Můžete si je přivézt i odjinud, ale vždy byste měli stavět z jednoho, dvou typů kamene.

Jen tak bude konečné dílo působit přirozeně. Nejoblíbenější jsou vápence a pískovce. Jsou drsné a pórovité, skalničky se na nich snadno přichytí. Při osazování skalky je pak třeba vybírat ty rostlinky, kterým použitý kámen svědčí.

Některým vadí vápenitá půda, ve vápencových kamenech tudíž nebudou prospívat, křemičité kameny ocení rostliny, které dávají přednost kyselé půdě. Při výběru vám v zahradnictví určitě poradí. Krásně vypadá břidlicová skalka.

Dalším pravidlem je, že ploché kameny se ukládají do spodní části skalky, ostatní do nepravidelných skupin s vynecháním míst k výsadbě. Nezapomínejte na chodníčky, nějak zatoulaný plevel odstranit musíte.

Jednoduchá pravidla

* Kameny ukládejte do „lůžka“ celou svou vahou a co největší plochou, nejlépe tak, jak byly umístěny v přírodě. Sledujte směr vrstev kamenů podle jejich štěpení a snažte se ho dodržovat.

Zkušený skalničkář potvrdí, že každý kámen vezme do ruky několikrát, než ho usadí na místo.

* Každý kámen musí být vždy stabilní. Když ho zapustíte do země, dopřeje skalničkám skvělou oporu, přistínění i ochranu před větrem a kořenům dodá vlhko.V edle kamenů rostlinkám zajišťují „putující“ stín nízké stromky a keře a vysoké trávy.

* Nikdy kameny neukládejte jednotlivě, využijte i ty drobnější, které odvedou dobrou práci u paty velkých balvanů. Za dešťů budou bránit vyplavování půdy.

* Kameny bývají obvykle těžké, místa, kde budou uloženy, si proto předem vyznačte, abyste je nemuseli znovu přenášet. Pro velké balvany si zajistěte pomoc a nejlépe i vhodnou stavební techniku.

Tip Paní domu: Možná zjistíte, že stavba skalky je nad vaše síly. Nepospíchejte s jejím dokončením. Využijte literaturu, internet i zkušenosti známých. Nakonec se klidně obraťte i na odborníky, kteří poradí slovem i pomohou skutkem.

Zdroj: Martin Brejník (www.brejnik.cz), Martin Pilný (www.skalnicky.cz) Foto: Martin Brejnik a PX FUEL

Další článek
Související články
26.10.2024
Sezóna sekání se chýlí ke konci. Možná i vám sekačka dosluhuje a plánujete koupit novou. Teď můžete natrefit i na posezónní slevy, které bývají výrazné, takže určitě ušetříte. Jenže jakou vybrat, aby vám dělala nejen radost, ale práce s ní byla pohodlná a váš trávník krásně vypadal? Možností je opravdu hodně a tak záleží na tom, jaký typ je vám bližší a samozřejmě i na penězích, které jste ochotn
22.10.2024
Asi to znáte. Chcete mít hezký trávník, záhonky plné květin a najednou, právě uprostřed, hromádka hlíny. A kdyby jen jedna. Je tu krtek. A to vám tak trochu, nebo možná víc, kazí náladu. A nic není platné, že jste už od dětství milovali toho roztomilého tvorečka, který si tak přál kalhotky s kapsami. A když je dostal, jeho radost neznala mezí. Jenže vaší jedinou radostí a přáním by teď bylo, kdyb
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
16.9.2024
I v babím létě, které se konečně hlásí o slovo, se nejlépe lenoší na zahradě v houpací síti nebo v závěsném křesle. Že jste si ještě žádné nepořídili? Tak to musíte rychle napravit! Klasické dřevěné lavice v pergole sice bývají hezké, ale pro dlouhé posezení nepříliš pohodlné. Proto je lepší si pro lenošení vybrat závěsná křesílka anebo rovnou závěsné postele. A co houpací sítě, z nichž můžete „
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč