Domů     Aby skalka měla duši
Aby skalka měla duši
1.11.2021

Založit si skalku není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Nejlepší čas k započetí práce je právě teď, na podzim. Že se neprodávají skalničky? Ty zatím vůbec potřebovat nebudete.

Po vyřazeném bazénu vám na zahradě zbyl holý nevzhledný kruh bez trávy o průměru asi 3,60 metrů. Co s tím?

Přisypali jste hlínu, nakoupili skalničky, zasadili je jednu vedle druhé a teď ještě musíte nasbírat nějaké kameny a rozmístit je mezi rostlinky tam, kde na ně zbylo místo. Přihodíte i ty, co jste si přivezli od moře… Jsou sice malé, ale krásné, každý je jiný.

A skalka je hotová! Tak takhle to určitě nedělejte. Stavba skalky má svá pevná pravidla, která je dobré dodržet. A ještě jedna rada… nespěchejte. Chcete přece skalku s duší a ta vyžaduje cit, přemýšlení, trpělivost a láskyplný přístup.

S čím začít?

Jednoznačně s místem. Jestli jste začátečníci, vyhraďte si menší prostor. Pamatujte však, že pokud kouzlu skalky propadnete, budete jej nejspíš postupně stejně rozšiřovat.

Dobrá zpráva je i pro ty, kteří moc místa k dispozici nemají – krásná miniskalka se dá pořídit i v kamenném korytě nebo ve větším plochém květináči. Je stejně kvalitní a přinese vám stejnou radost, jako ta „velká“. Dokonce v takto miniaturním formátu vypadá velmi atraktivně.

Kam tedy s ní?

Vlastně kamkoli.

Může být v rohu zahrady, lemovat schodiště nebo plot, oživit bazén nebo vítat příchozí v předzahrádce… Co se světových stran týče, někdo doporučuje východ, který nabídne rostlinkám pouze milosrdné dopolední sluníčko, jiný radí jižní svahy, ale dokonale od slunce odstíněné.

Nejlépe velkými kameny nebo keři. Další zase říká, že rostlinkám bude dobře na jihozápadě. Určitě by v blízkosti skalky neměly být vzrostlé stromy.

Jednak vám přidají práci, když budete na podzim uklízet spadlé listí, ale zároveň rostlinkám ubírají světlo a po deštích je pod nimi dlouho vlhko a skalničky by mohly zahnívat. Dopřejte rostlinám také hojnost proudícího vzduchu.

Jestli máte svažitý terén určitě skalku umístěte sem. Využít můžete i jinak nepraktická příliš úzká nebo členitá místa. Máte „jen“ rovinu? Vyplatí se, když ji přemodelujete na „kopečky“ a „prohlubně“.

A co dál?

Už jsme tak trochu napověděli… Úprava terénu. Nejprve je dobré jej poctivě odplevelit. Pak přijde na řadu již zmíněné modelování. Na výběr máte více typů skalek, tři nejčastější jsou: stupňovitá (je optimální právě pro svažitý terén), vrstevnatá nebo tzv.

suchá zídka. Skalku vytvářejte vždy odspodu. Vytvořte si potřebnou drenáž. Vrstva musí být dostatečně silná, aby byl zajištěn odvod vody od kořenů rostlin a nedocházelo k jejich přemokření a zahnívání, zvláště v chladných měsících roku.

Na drenáž lze použít například stavební suť (úlomky cihel, drcený beton apod.). Lze požít i hrubá kamenná drť, ta už je ale finančně náročnější. Základ ze suti, nepotřebných kamenů nebo cihel zahrňte dostatečnou vrstvou půdy promísené s pískem a menšími kameny.

Když si dáte záležet a skalka bude mít mírný sklon, může přebytečná voda volně odtékat. To ocení drtivá většina skalniček. Většinou jsou to totiž trvalky z horských oblastí, které mají rády trochu nepohodlí.

Nedělá jim dobře vysoký obsah živin v půdě, ani časté zalévání, běžné na klasickém záhoně.

Tip Paní domu: Zemina by neměla být bohatá na živiny. Naopak má napodobovat tu, kterou mají rostlinky v hornatých oblastech.

Kameny nesmí chybět

Jsou vedle rostlinek nejdůležitější částí skalky. Jejich výběr je také moc důležitý. Pravidlo zní, vybírat kameny, které se přirozeně vyskytují ve vašem okolí. Můžete si je přivézt i odjinud, ale vždy byste měli stavět z jednoho, dvou typů kamene.

Jen tak bude konečné dílo působit přirozeně. Nejoblíbenější jsou vápence a pískovce. Jsou drsné a pórovité, skalničky se na nich snadno přichytí. Při osazování skalky je pak třeba vybírat ty rostlinky, kterým použitý kámen svědčí.

Některým vadí vápenitá půda, ve vápencových kamenech tudíž nebudou prospívat, křemičité kameny ocení rostliny, které dávají přednost kyselé půdě. Při výběru vám v zahradnictví určitě poradí. Krásně vypadá břidlicová skalka.

Dalším pravidlem je, že ploché kameny se ukládají do spodní části skalky, ostatní do nepravidelných skupin s vynecháním míst k výsadbě. Nezapomínejte na chodníčky, nějak zatoulaný plevel odstranit musíte.

Jednoduchá pravidla

* Kameny ukládejte do „lůžka“ celou svou vahou a co největší plochou, nejlépe tak, jak byly umístěny v přírodě. Sledujte směr vrstev kamenů podle jejich štěpení a snažte se ho dodržovat.

Zkušený skalničkář potvrdí, že každý kámen vezme do ruky několikrát, než ho usadí na místo.

* Každý kámen musí být vždy stabilní. Když ho zapustíte do země, dopřeje skalničkám skvělou oporu, přistínění i ochranu před větrem a kořenům dodá vlhko.V edle kamenů rostlinkám zajišťují „putující“ stín nízké stromky a keře a vysoké trávy.

* Nikdy kameny neukládejte jednotlivě, využijte i ty drobnější, které odvedou dobrou práci u paty velkých balvanů. Za dešťů budou bránit vyplavování půdy.

* Kameny bývají obvykle těžké, místa, kde budou uloženy, si proto předem vyznačte, abyste je nemuseli znovu přenášet. Pro velké balvany si zajistěte pomoc a nejlépe i vhodnou stavební techniku.

Tip Paní domu: Možná zjistíte, že stavba skalky je nad vaše síly. Nepospíchejte s jejím dokončením. Využijte literaturu, internet i zkušenosti známých. Nakonec se klidně obraťte i na odborníky, kteří poradí slovem i pomohou skutkem.

Zdroj: Martin Brejník (www.brejnik.cz), Martin Pilný (www.skalnicky.cz) Foto: Martin Brejnik a PX FUEL

Další článek
reklama
Související články
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
26.2.2024
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové, je v souladu s ekologií a přírodou. A navíc zahánějí nudu a budete z nich mít o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.