Domů     Rychlejší než samo jaro
Rychlejší než samo jaro
25.2.2019

Od zahrady se očekává, že pokvete od jara do podzimu. Ale i teď, kdy zima zdaleka ještě neskončila, mohou váš pozemek zdobit půvabné květy.

Uprostřed sněhu a v mrazu kvetou například čemeřice, vřesovce a talovíny, při mírném oteplení je následují sněženky, kaliny či krokusy.

Až se za pár týdnů vydáte do zahradnictví pro jarní sadbu a pro letničky, vzpomeňte si i na zimní sezónu, abyste včas tyhle rostlinné otužilce vysadili. Zimní zahrada přece nemusí vypadat smutně a opuštěně.

Čemeřice

Žádný mráz ji nepokoří. Dokáže se prodrat na světlo i přes silnou sněhovou přikrývku a minusové teploty a patří k prvním květům, které zkrášlí naši zahradu po zimě.

Kvete od února do května v mnoha barvách – od krémově bílé, světle zelené, růžové, purpurové až po fialově černou. Kvetení urychlíte, když rostliny přiklopíte skleněnými zvony nebo širšími zavařovacími sklenicemi.

Jak ji pěstovat

Čemeřice prospívá v humózní, vlhčí půdě, v polostínu až stínu na nerušeném místě. Množit ji můžete na jaře po odkvětu dělením. Jednotlivé oddělky by měly mít alespoň 4 pupeny. Sází se na venkovní záhony asi 30 cm od sebe.

Talovíny

Vykvétají již v únoru při prvním mírném oteplení. Na záhonu, klidně uprostřed ostrůvků tajícího sněhu, se objeví drobné žluté sasankovité kvítky podepřené zelenými lístky.

Kvetou v únoru až dubnu, ale když je mírná zima, můžete se s jejich kvítky setkat už v lednu. Talovíny se hodí do skalek, záhonů, na okraje trávníků i pod keře a stromy.

Jak je pěstovat

Talovínům se dobře daří na polozastíněných stanovištích (ostré slunce poškozuje listy), kde je humózní, trvale vlhká, neutrální nebo mírně alkalická půda. Žádnou zvláštní péči tyto rostlinky nevyžadují.

Radost jim uděláte, když občas jejich stanoviště překryjete slabou vrstvou kompostu nebo listovky. Snadno se množí ze semínek, ale trvá to až 4 roky, než začnou kvést. Lepší je koupit hlízky a vysadit je v září nebo říjnu 5 až 10 cm od sebe, do hloubky 5 cm. Vzrostlé trsy pak můžete úspěšně množit dělením hlíz.

Violka rohatá

Violky dokážou kvést neúnavně téměř po celý rok podle druhu a sadby. Existují ve všech běžných barevných odstínech kromě zelené. Hodí se do skupinových výsadeb, na obruby záhonů, na skalky, ale i do truhlíků.

Odrůdy, které se pěstují venku, mají menší květy, a je-li zima mírná, dělají radost po celé měsíce.

Jak ji pěstovat

Violky mají rády lehce slunná až polostinná místa. Potřebují vlhčí, ale zároveň dobře propustnou půdou.

V případě krutých mrazivých a vlhkých dní mohou některé rostlinky odumřít, proto je dobré při takových podmínkách záhony s violkami zakrýt slámou či chvojím.

Vřesovec plěťový

Na rozdíl od jiných druhů vřesovců snáší zimu bez problémů. Rozkvétá uprostřed zimy a kvete až do května. Květy má rubínové, purpurové, růžové či fialovočervené, krémové i čistě bílé.

Jak ho pěstovat

Vřesovec pleťový sázejte na slunná až polostinná vlhčí místa. Na plném slunci ho v zimě lehce přikryjte chvojím, které ho mírně přistíní. Prospívá mu písčito-humózní půda, ale snáší i půdy vápenité. Když ho po odkvětu lehce sestřihnete, v příštím roce bude mít více poupat.

Vilíny

Jsou to okrasné dřeviny. Jejich květům nevadí sníh ani mráz a nádherně voní. Všechny druhy kvetou od podzimu až do jara.

Zajímavostí je, že pokud už rozkvetlé květy překvapí sníh a mráz, stočí se korunní plátky do klubíček  a rozevřou se, když špatné počasí pomine, a to mohou i několikrát opakovat. Malé květy mají nápadnou  žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. Na bezlistých výhonech to působí dekorativně.

Jak je pěstovat

Keře sázejte je do hlubší a vlhké půdy bohaté na živiny, sucho nemají rády.

Sněženky

Vyrůstá a vykvétá často ještě za sněhové pokrývky již v únoru.

Jak je pěstovat

Sněženka se velmi často pěstuje v zahradách či ve skalkách. Daří se jí i v polostínu a vyžaduje dostatek vláhy. Rozmnožuje se velmi snadno – trs cibulek se v době při odkvétání vyndá ze země a rozdělí na menší části, které se opět zasadí.

Můžete je rovněž množit ze semen, ale to pak sněženky vykvetou za tři až čtyři roky.

Krokusy

Krokusy neboli šafrány rozzáří vaši zahradu hned poté, co na zbytcích sněhu odkvetou sněženky a vyklubou se talovíny. Chcete-li, aby vám na zahradě krokusy kvetly ještě letos, zasaďte ty, které kvetou od září do prvních mrazíků.

Do té doby si vyberete krokusy pro říjnovou výsadbu, jež rozkvete příští jaro.

Jak je pěstovat

V obchodě s osivy si kupte cibule krokusů a zasaďte je na okraj záhonů, na skalku, jen tak na trávu, pod stromy. Sázejí se do hloubky 8–12 centimetrů, hlouběji ne, protož by je okousaly myši nebo hraboši, pro které jsou pochoutkou.

Sázejí se do skupin po třech či pěti rostlinkách. Rozestupy mezi nimi volte 3-5 cm. Půda by měla být lehčí humózní, dobře prokypřená. Pozor na přemokření, krokusy to nemají rády, ale nesvědčí jim ani příliš přeschlá zemina.

Podzimní druhy dobře kvetou na výsluní, jarní v mírném stínu. Oba typy krokusů však potřebují minimálně 4 hodiny (ideálně 6 hodin) denního světla.

Kalina

Pěkný keř s bílými či růžovými květy bude hezky vonět a kvést i v zimě jen za předpokladu, že vyberete ten správný kultivar.

Kalina bodnantská začíná nasazovat na květ během prosince, nebo dokonce vykvete, ale nebojte se, teploty pod bodem mrazu poupata neponičí. Kvetení se pouze zastaví a pokračuje v přijatelnější době, například v lednu, nebo v únoru.

Uprostřed zimy vykvétá tento keř velkými růžovými květy, které koncem období mění barvu do běla.

Jak ji pěstovat

Kalina vyžaduje slunné maximálně pohostinné místo. Stálezelené druhy potřebují výživné, přiměřeně vlhké a spíše kyselé dobře propustné půdy. Ty ostatní se spokojí obvykle s normální zahradní půdou a stanovištěm na plném slunci.

Nevyžadují žádný speciální řez, ale vždycky, když je trochu prořežete, začnou mnohem víc kvést. Se zálivkou si není třeba dělat velké starosti. Pravidelně zalévat potřebují pouze v prvních dvou letech po výsadbě.

V dalších letech, když se pevně zakořenění, si vystačí s přirozenou zálivkou ve formě deště a rosy. Ve velmi parných dnech zaléváme mladší rostliny navečer a vydatně.

Štítky:
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované