Domů     Omrzliny a oznobeniny dokážou potrápit
Omrzliny a oznobeniny dokážou potrápit
4.2.2019

I když jsme u nás opravdovou mrazivou zimu už dlouho neměli, je dobré vědět, jak snadné je přijít k omrzlinám. Nejohroženější skupinou jsou diabetici s poruchami prokrvení končetin, což mrazu vyhovuje, a lidé s kardiovaskulárními chorobami.

Zní to neuvěřitelně, ale omrzliny a popáleniny mají hodně společného. V obou případech to je poškození kůže v důsledku rozdílných stupňů tepla, které však může mít stejně tragické následky.

Kdy a kde vznikají

Omrzliny nejčastěji vznikají při teplotách pod -7 °C, zvláště pak při velkém větru. Kůže chladne a krevní vlásečnice, které přivádějí do tkáně stále méně krve, se stahují. Omrznout vám může kterákoliv část těla, i když se vám zdá, že si je dobře chráníte.

Hodně bývají ohrožené prsty ve slabých rukavicích a vlhkých botách, ale nejnáchylnější k omrzlinám jsou vyčnívající části hlavy – uši, tváře, nos a brada.

Větší riziko

Vyšší riziko omrzlin hrozí, když máte těsný oděv nebo obuv, ve které se vám navíc potí nohy a to, že si zmrzlé šaty a boty nemůže vyměnit.

Negativně také působí, jste-li podchlazení a nemáte dostatečný příjem teplé stravy a tekutin a jste-li, jak už bylo výše řečeno, diabetik či kardiak.

Stupně omrzlin

1. stupeň – nejlehčí poškození. Kůže je bílá či nafialovělá, chladná, ztrácí citlivost. Postižený má v místě omrzliny pocit svírání a mravenčení, při oteplování v něm palčivě píchá.

2. stupeň – kůže je bílá až šedožlutá, mohou se tvořit puchýře. Celé místo je totálně necitlivé a pocit tepla nebo chladu se zcela vytrácí. Tento stupeň je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při prvním stupni a nevratným poškozením při třetím stupni.

3. stupeň – kůže je tvrdá, „vosková“ s nebolestivými ložisky. Po několika dnech se projeví zčernáním a úplným ztvrdnutím postižené části těla – dochází k odumření tkáně. Takto postižená místa se musí odstranit.

Ošetření

Omrzliny je třeba ošetřit ihned. Nejdříve vyhledejte přístřeší a sundejte veškeré oblečení a prsteny nebo hodinky, které se dotýkají postiženého místa. Pak ho pomalu zahřívejte, nejlépe přiložením ruky nebo jiné části těla.

Rozhodně nepoužívejte topení či fén, a nikdy ho netřete sněhem! Místo toho třeba ruce a nohy ponořte do teplé vody s dezinfekcí. Podaří-li se vám oběh rozproudit, může postižená pokožka zmodrat a změnit se v krvavé puchýře.

Nesnažte se je protrhnout ani je neošetřujte mastí. Postiženou část zabalte do kousku látky a přikryjte ji něčím teplejším, například kabátem nebo přikrývkou.

Intenzivní bolest způsobenou rozmrzáním omrzlé části můžete utišit tak, že končetinu zdvihnete nad úroveň hrudníku. Postiženému podávejte teplé slazené nápoje. K těžkým případům zavolejte lékaře.

Prevence

Zimní boty byste měli mít vždy o něco větší než nohy, aby nedocházelo k otlakům. Rozhodně by neměly propouštět vlhkost, protože vlhkost v botách, rukavicích nebo šatstvu usnadňuje a urychluje promrznutí tkáně.

Na sebe si berte několik tenčích vrstev prádla (i ponožek) a ne jeden tlustý svetr. Vzduchové vrstvy mezi prádlem totiž mnohem lépe izolují, tedy chrání. Únik tepla z organismu také výrazně sníží kvalitní čepice.

Neustále kontrolujte pokožku a sebemenším změnám věnujte pozornost. Pokud se někde objeví bělavá ohraničená místa, ještě ne tuhá, jde pravděpodobně o počínající omrzlinu.

Postižené místo zahřívejte třeba dlaní, nebo suchou rukavicí, studené prsty vložte do podpaždí. Na kůži nedýchejte, protože odpařovaná tekutina ochlazuje. Obličej si mažte mastným krémem (pozor, aby v něm nebyla voda!). Sázkou na jistotu je sádlo. Pokožku ochrání dokonale.

OZNOBENINY

Po opakovaném nebo dlouhotrvajícím působení vlhkého chladu – kolem 0 °C – se vám na těle můžou udělat oznobeniny. Mívají je lidé pracující například v rybárnách, mrazírnách, v masném průmyslu.

K postiženým často patří i mladé dívky, které chodí nalehko, bez šál, rukavic a čepic a málo jedí. Nemoc se projevuje skvrnami či flíčky vystupujícími nad kůži, které jsou v chladu červenomodré a v teple světle červené, při stlačení blednou.

Dělají se nejčastěji na rukou, nohou, bércích, nose, uších. Oznobeniny svědí a pálí, zhoršují se vlhkem a při přechodu do tepla intenzivně bolí.

Prevence

Spočívá v péči o krevní oběh pomocí masáží a cvičení. Pomáhá otužování, dostatečná výživa. Nezbytné je vhodné oblečení – teplé a suché rukavice, volnější oděv a boty.

Léčba

Postižená místa udržujte v teple a v suchu a chraňte je oblečením. Nikdy je nezahřívejte u ohně nebo jiného zdroje přímého tepla a neškrábejte je. Měly by samy zmizet v průběhu několika týdnů. Pokud přetrvávají, poraďte se s lékařem.

Lék

Tradičním lékem na oznobeniny je vývar z 250 g celerové natě v litru vody. Do vychladlého si vždy na pět minut ponořte ruce nebo nohy.

Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk