Domů     Rituály u štědrovečerního stolu
Rituály u štědrovečerního stolu
14.12.2023

O svátcích se stále častěji a s oblibou vracíme ke zvykům předků. Co všechno je o Štědrém dni čekalo a které aktivity nesměly chybět?

Štědrý den, tedy spíše večer, byl v minulosti považován za dobu, v níž kouzla a magie měly větší sílu než kdykoli jindy a v níž se plnila tajná přání.

Lidé proto prováděli rituály, které jim měly předpovědět budoucnost, a dodržovali zvyklosti, o kterých věřili, že jim ochrání zdraví a přinesou bohatství.

Jak to tenkrát bylo?

Nevstávat od stolu, rozkrojit jablko, lít olovo, číst z kávové sedliny nebo sfouknout svíčku. Tohle a další rituály se během štědrovečerní večeře každoročně dodržovaly. Některé dodržujeme dodnes a k mnoha dalším se zase vracíme. Které to jsou?

Při prostírání a přípravě stolu

* Pod každý talíř patří mince a šupina. Mince má za úkol udržet, přinést nebo rozmnožit bohatství a peníze. Šupina přináší vedle peněz také štěstí. I proto by měly být tři kapří šupinky po celý rok v peněžence.

* Na stole nesmí chybět krajíc chleba, sůl a peněženka. Zajistí se tím dostatek jídla, hojnosti a peněz po celý následující rok.

* Talířů musí být sudý počet, i kdyby byl jeden talíř navíc. To zaručovalo, že se všichni dožijí ve zdraví dalších Vánoc.

* Jedním z chodů musí být čočka, a to na jakýkoliv způsob. Je to záruka, že nebudou chybět peníze. Čím víc čočky strávník sní, tím více mincí mu do kapsy přiteče.

* Nohy stolu se ovážou řetězem proto, aby rodina zůstala pohromadě a v laskavém soužití. Kdo nemá řetěz, může použít i provaz, ale dostatečně silný, aby pouto bylo pevné.

Během jídla

* Nikdo nesmí od stolu za žádnou cenu odejít, kromě hospodyňky, která se stará, aby všichni měli, co potřebují. Kdo by od stolu vstal, tomu podle pověry hrozí nebezpečí (nemoc, úraz, neštěstí…).

* Všichni musejí ochutnat od každého chodu, který se podává. I kdyby to bylo jen maličké, symbolické sousto. Jinak hrozí, že na toho, kdo tuto zásadu poruší, přijde „hladový rok“.

* Nakonec hodování si každý rozkrojí jablko. Hvězdička uvnitř plodu prozradí, jak na tom bude příští rok se svým zdravím.

* Jeden člen rodiny na závěr sfoukne svíčku. Podle toho, kam míří kouř, se pozná, jaké bude mít zdraví (kouř stoupá nahoru, míří „do nebíčka“ a bude dobře, kouř jde dolů nebo do strany – míří „do peklíčka“, což symbolizuje nemoc).

Po večeři

Ty opravdové vánoční rituály jsou na řadě až po štědrovečerním hodování. Někdo začne hned po jídle, v jiných rodinách vše vypuklo až po rozdání dárků.

* Kdo nedá nikomu žádný dárek, do roka skončí v bídě.

* Svobodná děvčata hází střevícem. Hodí ho za sebe.

Podle toho, kam míří špička střevíce, buď zůstane dívka „na ocet“ (tedy doma, když špička míří dovnitř pokoje), nebo si najde mládence (půjde do světa, když špička míří z pokoje ven, tedy ke dveřím nebo k oknu).

* Po vodě se pouští světýlka. Malinké svíčky uchycené ve skořápkách vlašských ořechů napoví, kdo zůstane doma (lodička se svíčkou se drží u kraje nádoby) a kdo půjde do světa (lodička se svíčkou pluje doprostřed nádoby). Komu hoří svíčka dlouho, bude dlouho živ.

* Lití olova je zvyk, který je dnes znovu v módě. Dají se koupit speciální sady na lití olova. Na lžíci roztavený kousíček olova se vhodí do studené vody, kde ztuhne. Z jeho tvaru se pak věští osud.

* Kávová sedlina se používala ke stejnému účelu.

Nakonec se vychází ven

* Zbytky jídla se zakopou do země u ovocného stromu. Zajistí tak příští rok bohatou úrodu. S tím je nutné počítat už při večeři a zajistit, aby něco z hostiny vždy zůstalo.

Je však třeba to stromu sdělit, říct mu, že je požehnaný čas a poprosit jej s pokorou o bohatou úrodu.

* Určitá část zbytků se musí spálit a něco se hodí do vody. Usmiřuje to hospodyni se živlem ohně a vody a oddaluje nebezpečí požáru a povodně.

* Nakrmit se musí i zvířata… Zvlášť o Vánocích, kdy se jim dopřálo více než jindy. Proměňte tento zvyk v obdarování psího nebo kočičího útulku, kam zaneste nějaké psí nebo kočičí dobroty.

A další zvyky

Na Štědrý den…

* … se nesmí věšet prádlo. Mohlo by to přinést smůlu někomu z rodiny.

* … se postíme, abychom večer viděli zlaté prasátko.

* … zpíváme koledy, které jsou oslavou malého Ježíška.

* … vystavujeme svůj betlém (nebo navštívíme jiný), který je připomínkou narození Krista.

* … se scházejí blízcí, rodina a přátelé, aby nikdo o Vánocích nezůstal sám.

* … se chodí na Půlnoční mši, která má neopakovatelné kouzlo.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
27.2.2024
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do plechových formiček na košíčky o průměru asi 3 cm. De
22.2.2024
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?
15.2.2024
Vybrat správnou dózu na uskladnění potravin není vůbec jednoduché. Věděli jste, že ta správná prodlouží životnost i čerstvost potravin? A ještě to s ní ve spíži vypadá skvěle. Mouka, cukr, luštěniny… Jak je máte doma uskladněné? Ponecháte je po otevření v původním obalu, nebo je přesypete jinam? A co brambory a čerstvá zelenina? Na trhu je obrovské množství různých krabiček, dóz, přepravek a boxů
13.2.2024
Rajčata kam se podíváš Pokud je milujete a máte zahrádku, asi si je sami pěstujete. Ale někdy nezbývá, než je koupit. A na trhu objevíte tolik odrůd, že rázem nevíte, která vybrat. Tady už nevystačíte s dělením na koktejlová cherry rajčátka, která se jedí i tepelně upravují v celku, a takzvaná salátová. Paradoxem je, že se sice salátová jmenují, ale přitom jsou vhodná i k tepelné úpravě. Nav
11.2.2024
To ví každý, kdo vlastní zahradu a potřebuje uchovat úrodu. Využívají ho i chovatelé domácích zvířat nebo třeba myslivci a rybáři. Mrazák se ale může hodit i nám ostatním. Kolikrát už jste měli možnost koupit výborné levné maso nebo vám sousedé nabízeli přebytky ze zahrady a vy jste odmítli s tím, že to prostě nemáte kam dát, protože i když máte velkou lednici s mrazákem, už se vám tam nic víc ne
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g