Domů     Recepty ze spíže
Recepty ze spíže
23.3.2023

Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí, prostě použít, jak se říká, co dům dal. Ale v tom jsou naše hospodyňky víc než dobré. Takže my přidáváme jen pár receptů pro inspiraci.

Zapečená bulka s vejcem

(4 porce)

4 bulky, 4 vejce, olivový olej, sůl, pepř, pažitka nebo petrželka

1) Bulky ve dvou třetinách nařízněte a část vydlabejte. Potřete olivovým olejem a rozklepněte do nich vejce.

2) Osolte opepřete a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 8 minut.

3) Posypejte pažitkou nebo petrželkou a podávejte ještě horké.

Doba přípravy 20 minut

Náročnost 1

Snídaně na vidličku, která nedá žádnou práci, a přitom zasytí a zahřeje. Chcete-li, můžete do vydlabaných bulek přidat třeba šunku nebo sýr. Jako příloha se hodí opečená zelenina.

Sýrová polévka s chipsem

(4 porce)

1,2 l drůbežího vývaru, 5 stroužků česneku (můžete dát méně), 4 lžíce másla, 4 lžíce mouky, 120 ml bílého vína, 3 hrsti nastrouhaného sýra, 4 lžíce parmezánu

1) Nejdřív si udělejte chipsy. Nastrouhejte parmezán. Troubu vyhřejte na 200 °C, vyložte plech pečicím papírem a vytvořte na něm 4 sýrové kupičky (nechte mezi nimi dostatek místa, sýr se vám v troubě rozteče). Vložte do trouby asi na 10 minut. Hotové chipsy nechte vychladnout a pak je opatrně sloupněte z pečicího papíru.

2) Vývar uveďte do varu, přidejte stroužky česneku a zmírněte plamen.

3) Na pánvičce rozpusťte máslo, přidejte mouku a udělejte světlou jíšku. Zalijte vínem rozvařte a vlijte do vývaru. Na mírném plamenu vařte asi 15 minut.

4) Do hrnce vsypte sýr, míchejte, až se rozpustí a polévku ozdobenou chipsy hned podávejte. Se sýrem by se polévka už neměla vařit.

Doba přípravy 40 minut

Náročnost 1

V polévce skvěle zužitkujete různé zbylé sýry z lednice nebo z mrazáku. A nebojte se ani těch zrajících. Pokud nechcete použít víno, můžete přidat trochu mléka. A kdyby trochu krému zbylo, přidejte ještě sýr a trochu smetany a máte omáčku na těstoviny.

Strata

(4 porce)

1 sáček zmraženého listového nebo sekaného špenátu, 1 velká nadrobno nakrájená cibule, 3 lžíce másla, 250 g staršího bílého pečiva nakrájeného na kostky, 170 g ementálu, 60 g parmezánu, 700 ml mléka, 8 vajec, 2 lžíce dijonské hořčice, pepř, muškátový oříšek, sůl

1) Ze špenátu vymačkejte vodu a pak ho nasekejte nadrobno. Cibuli osmažte na másle na středním stupni, až zvláční, trvá to asi 5 minut. Osolte ji, opepřete, postrouhejte muškátovým oříškem, smažte ještě minutu, pak přidejte špenát a sejměte z ohně.

2) Zapékací formu (můžete udělat v několika malých) vymažte máslem a po dně rozložte třetinu chlebových kostek. Pokryjte třetinou špenátové směsi a posypte třetinou sýrů. Postup zopakujte, poslední vrstvu budou tvořit sýry.

3) Prošlehejte mléko s vejci a hořčicí, osolte a opepřete. Stratu přelijte ochuceným mlékem, formu přetáhněte fólií a dejte nejméně na 8 hodin do chladu.

4) Troubu předehřejte na 180 °C. Formu se stratou nechte stát 30 minut v pokojové teplotě, pak ji vložte do trouby a pečte asi 45 až 55 minut na střední příčce trouby až vyběhne, zezlátne a bude propečená.

Doba přípravy 100 minut + odležení

Náročnost 2

Strata je vlastně taková italská žemlovka naslano. Výhodou je, že v ní můžete zužitkovat různé zbytky, a při tom vytvoříte skvělé jídlo, takže fantazii se meze nekladou. A kdy ji udělat? Kdykoliv. Může to být oběd, večeře, ale klidně i pohoštění pro kamarády.

Pochoutka z jedné pánve

(4 porce)

3 plátky anglické slaniny, 2 střední brambory (varný typ B), ¼ lžičky soli, ¼ lžičky mletého pepře, 4 velká vejce, 50 g uzeného sýra nebo čedaru nastrouhaného nahrubo, čerstvá pažitka nebo petrželka na posypání (nemusí být)

1) Na plotnu postavte pánev o průměru cca 30 cm vhodnou do trouby a položte na ni vedle sebe plátky slaniny. Pak teprve zapněte na mírný výkon. Opékejte z obou stran, až budou plátky křupavé.

Odstavte, tuk nechte v pánvi, slaninu přesuňte na talíř vyložený papírovými utěrkami. Až slanina trochu zchladne, nakrájejte ji na kousky. Mezitím předehřejte troubu na 200 °C.

2) Brambory omyjte, oloupejte a nastrouhejte co nejvíc nahrubo, nebo nakrájejte na malé kousky a důkladně osušte a vymačkejte v látkové utěrce.

3) Pánev vraťte na sporák, a až bude vypečený tuk dobře rozehřátý, vsypte osušené brambory a rychle je promíchejte. Pak je rozprostřete a nechte 2 minuty opékat bez míchání. Osolte, opepřete a promíchejte. Opět bez míchání 3 minuty opékejte.

Poté znovu promíchejte a zase 2 minuty opékejte. Brambory by měly mírně zhnědnout. Pak vmíchejte nakrájenou slaninu a opékejte další 2 minuty.

4) Odstavte pánev a v bramborové směsi udělejte lžící čtyři prohlubně. Do každé rozklepněte vejce. Okolo vajec posypejte nastrouhaným sýrem.

5) Vložte do trouby a zapékejte asi 8–10 minut. Podle chuti dosolte a opepřete. Posypejte bylinkami a ihned podávejte.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 2

V Americe tomuto jídlu říkají „hash brown“ a připravují je jako víkendovou snídani. U nás bychom je asi nazvali selská pánev a dali bychom si je třeba i k večeři.

Výhodou je, že se nemusíte striktně držet receptu, ale můžete přidat podle chuti další ingredience.

Nudle s mákem

(4 porce)

180 g hrubé mouky, 2 žloutky, špetka soli, 1–2 lžíce vody, 20 g másla, mletý mák , moučkový cukr, olej, hrst rozinek

1) Mouku se žloutky, solí a vodou zpracujte v hladké tužší těsto a nechte půl hodiny pod utěrkou odležet.

2) Mezitím si namočte rozinky do vlažné vody, aby změkly.

3) Z těsta vyválejte tenký plát a krájejte širší nudle, které vařte v osolené vodě s olejem.

3) Jakmile vyplavou, jsou hotové. Nudle sceďte, vložte do mísy a prolijte rozpuštěným máslem.

4) Podávejte posypané mletým mákem smíchaným s moučkovým cukrem a posypané rozinkami.

Doba přípravy 70 minut

Náročnost 2

Prosté a obyčejné jídlo, které udělá radost dětem a vám možná také připomene doby dávno minulé. Možná se pak podivíte, proč jste je tak dlouho nedělali.

Francouzské tousty

(4 porce)

4 plátky toustového chleba, 300 ml mléka, 50 g másla, 10 g vanilkového cukru, 2 vejce, ¼ lžičky mleté skořice, 1 kávová lžička vanilkového aroma, špetka strouhaného muškátového oříšku, moučkový cukr na posypání

1) V míse vyšlehejte metličkou vejce, mléko, muškátový oříšek, skořici, vanilkové aroma a cukr.

2) Na středním ohni v pánvi rozehřejte máslo.

3) Plátky toustového chleba namočte ve vaječné směsi tak, aby dobře nasákly. V pánvi na velmi mírném ohni smažte na másle dozlatova z obou stran.

4) Po upečení tousty posypte moučkovým cukrem.

Doba přípravy 20 minut

Náročnost 1

K téhle sladké pochoutce, která se hodí ke kávě či čaji, ale i jen tak, když vás honí mlsná, můžete přidat ovoce, smetanu, nebo tousty zalít javorovým sirupem, či medem.

Text Eva Hořánková

Foto Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko