Najděte příčiny své únavy a porazte ji. Uvádíme sedm důvodů, proč můžete být unaveni a řešení, jak s nimi zatočit.
Právě jste se probudili, sotva otevřeli oči a už se cítíte tak vyčerpaní, že se vám nechce ani vstávat? Celý den jste malátní a večer už se těšíte, až padnete do postele? Zjistěte, kde je problém.
Stres
Vůbec největším spouštěčem únavy bývá stres. Přitom si stačí uvědomit, že s nikým nemusíte bojovat a nikdo vás neohrožuje na životě. Je jen a jen na vás, jestli se budete během dne u nepříjemných situací (a že jich bude nespočet) rozčilovat, nebo se naučíte neprožívat je tak vážně. Berte život s nadhledem, pusťte do něj humor a legraci, začněte myslet pozitivně. Udělejte si radost, odměňte se. A odpočívejte, lenošte, zítra je také den.
Nejlepší pomocníci
- Relaxační techniky (masáže, hluboká relaxace, autogenní trénink, vědomé dýchání)
- Zahradničení
- Koníčky
- Sauna
- Změna životního stylu
Co to vlastně stres je?
Příroda všechny tvory obdařila schopností bleskurychle reagovat na vzniklé nebezpečí. Aby přežili, jejich organismus při ohrožení automaticky spustí reakci k záchraně života. Když mozek signalizuje hrozbu, zvýší se produkce tzv. stresového hormonu (kortizolu) a ten zase okamžitě zvýší krevní tlak, zrychlí dýchání a zaktivuje svaly, aby byly připravené k obraně. Celé tělo se chystá k boji. Tento stav je však energeticky velmi náročný, proto vyčerpává a způsobuje únavu. Dnes už o holý život nebojujeme, přesto jsme ohroženi zátěžovými situacemi téměř neustále – v zaměstnání i doma. A dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu nám vůbec neprospívá. Jejím následkem je vyčerpání organismu a oslabení imunitního systému.
Ochablé svalstvo
Svalová ochablost je následkem nedostatečného pohybu a trápí osoby se sedavým zaměstnáním, ale také ty, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou pohybovat. Ochablost navíc zhoršuje i přirozený úbytek svalů, k němuž dochází už od věku kolem 30 let. Dříve u mužů, ovšem u žen se pak úbytek svalů zrychlí následkem menopauzy. Jak může ochablé svalstvo souviset s únavou? Jednoduše. Svaly jsou hlavním producentem naší energie. Lidské tělo je určeno k pohybu a cvičení prospívá i mysli a emocím. Lidé, kteří pravidelně cvičí, to brzy pocítí – zlepší se jim nálada, zmizí stres, pročistí se hlava, přibude energie … Cvičením se uvolňují do těla endorfiny, kterým se ne nadarmo říká hormony štěstí. Cvičit můžete i doma. Zprvu postačí procházky v přírodě. Nebo začněte chodit po schodech, ale každý den nebo nejméně 3x týdně. Důležitá je pravidelnost.
Nejlepší pomocníci
- Každodenní chůze (minimum je 10 tisíc kroků za den)
- Plavání
- Kombinace aerobního cvičení (rychlá chůze, běh) s posilovacími cviky (pilates)
- Procvičování vnitřních svalů (tzv. hluboký vnitřní stabilizační systém je nezbytný ke správnému držení těla, patří sem příčný břišní sval, sval pánevního dna, svaly podél páteře a hlavní dýchací sval bránice)
Nevhodný jídelníček
S ochablým svalstvem zase souvisí jídelníček. Aby se svaly tvořily, potřebují dostatek bílkovin. Kvalitní bílkoviny jsou základním stavebním materiálem a k udržení dobré kondice jdou kvalitní bílkoviny a správné cvičení ruku v ruce. Kvalitní bílkoviny najdete v libovém mase, tvarohu, luštěninách. Únavu mohou ale vyvolávat i další chybějící živiny, jejichž nedostatek pak narušuje hladký chod metabolismu a získávání energie z jídla. Při únavě proto zkuste zlepšit pestrost jídelníčku, přidejte zeleninu a nevynechávejte. Naopak omezte tuky, zejména živočišné, naopak jezte více ořechů olejnatých semen jako lněná semena, mák nebo slunečnice. Omezte jednoduché cukry, ale zbytečně nehladovte!
Nejlepší pomocníci
- Kvalitní, vyvážená strava
- Pravidelnost v jídle
Nespavost
Kdo špatně jí, také špatně spí… To už říkávaly naše babičky. Z potravy způsobují nespavost zejména mastná a těžká jídla a nadměrná konzumace uzenin. Vynechejte alkohol, černý čaj, kávu a cigarety. Nespavost často vyvolává stres, zejména dlouhodobý. Ještě na něco se zaměřte – totiž na ložnici jako takovou. Zkontrolujte, zda máte kvalitní matraci, jestli pokoj nepřetápíte, neruší-li vás hluk z ulice.
Nejlepší pomocníci
-
Vyvětrání ložnice
-
Koupel před spaním
-
Uklidňující bylinky (do koupele, čaje, polštářky)
-
Kvalitní postel
-
Každodenní „spánkový“ rituál (počítání oveček, pro někoho modlitba)
Zabijáci spánku
- Televizní obrazovka
- Počítač a veškeré elektronické přístroje, elektromagnetická pole
- Rozsvícená lampička, světlo zvenčí (tma je pro spánek moc důležitá)
- Práce ve směnách, přehozený denní rytmus
- Některé nemoci a některé léky
Dehydratace
Schválně… Kolik tekutin denně vypijete? Jestli je to málo, můžete trpět dehydratací. Ta je příčinou č. 1 bolesti hlavy a denní únavy. Je spojena s pocitem náhlého úbytku energie, potížemi s koncentrovaností a se zvýšenou podrážděností . Naučte se pít. Nemusíte nutně vypít najednou 3 litry vody za den, navyšujte příjem postupně. Ale pitný režim dodržujte.
Nejlepší pomocníci
- Karafa s pramenitou vodou postavená na pracovním stole
- Kontrola moči (měla by být čirá, světlá a bez zápachu)
Jarní únava
Konec zimy a začátek jara jsou vždy spojeny s pocitem únavy. Na vině jsou kratší dny a nedostatek slunečního svitu. Proto máme koncem zimy nejnižší zásoby velice důležitého vitamínu D v těle. Jeho nedostatek vede k únavě a zhoršuje výkonnost imunity. Jarní únavu pak může zhoršovat i nedostatek dalších vitamínů. Zapomeňte na redukční diety, ty do tohoto období nepatří.
Nejlepší pomocníci
- Pobyt na slunci
- Tučné ryby
- Procházky v přírodě
Nemoc
Příčinou únavy může být i nemoc nebo zdravotní potíž. Je jich celá řada například deprese, choroby srdce… Na vině může být třeba snížená činnost štítné žlázy, která se stará o hospodaření energie v těle. Při chudokrevnosti zase nejsou tkáně a orgány dostatečně zásobovány kyslíkem. Únavu trvající déle než šest týdnů už byste měli řešit s lékařem
Nejlepší pomocníci
- Lékaři, kteří provedou vyšetření, zjistí příčinu únavy a navrhnou vhodnou léčbu
Mýty o odbourávání únavy
- Půjdu dřív do postele a prospím více hodin, než jindy.
Dlouhé vyspávání vám přivodí malátnost, ještě větší únavu a mrzutou náladu. Důležitější je dodržovat pravidelný biorytmus – usínat a vstávat přibližně ve stejnou hodinu každý den.
- Zůstanu ležet v posteli a budu odpočívat.
Tak na to zapomeňte! Budete unaveni ještě víc. Při nedostatku pohybu není vaše svalstvo dostatečně zásobováno kyslíkem, a pak i sebemenší námaha a pohyb způsobí, že začne ochabovat. Vstaňte, jděte si zaběhat a únava bude pryč.
- Dám si pár šálků kávy a budu fit.
Kofein obsažený v kávě a v černém čaji má povzbuzující účinky a může pro vás být jakýmsi „životabudičem“. Když to ale s jejich pitím přeženete, může působit přesně opačně. To samé platí i o energetických nápojích. Místo toho si dejte večer bylinkový čaj
- Otevřu si láhev s alkoholem a ta mě spolehlivě uspí.
Mnoho lidí stres řeší skleničkou alkoholu. Ten ale vede k nespavosti. I když alkohol uvolňuje napětí a jako sedativum usnadňuje usínání, zároveň je příčinou přerušovaného, nekvalitního a málo hlubokého spánku a způsobuje předčasné probuzení. Alkohol vyměňte za čistou vodu.
Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock
Komentáře