Domů     Pryč s únavou! aneb 7 tipů, kde brát energii
Pryč s únavou! aneb 7 tipů, kde brát energii
25.9.2020

Najděte příčiny své únavy a porazte ji. Uvádíme sedm důvodů, proč můžete být unaveni a řešení, jak s nimi zatočit.

Právě jste se probudili, sotva otevřeli oči a už se cítíte tak vyčerpaní, že se vám nechce ani vstávat? Celý den jste malátní a večer už se těšíte, až padnete do postele? Zjistěte, kde je problém.

Stres

Vůbec největším spouštěčem únavy bývá stres. Přitom si stačí uvědomit, že s nikým nemusíte bojovat a nikdo vás neohrožuje na životě.

Je jen a jen na vás, jestli se budete během dne u nepříjemných situací (a že jich bude nespočet) rozčilovat, nebo se naučíte neprožívat je tak vážně. Berte život s nadhledem, pusťte do něj humor a legraci, začněte myslet pozitivně.

Udělejte si radost, odměňte se. A odpočívejte, lenošte, zítra je také den.

Nejlepší pomocníci

Relaxační techniky (masáže, hluboká relaxace, autogenní trénink, vědomé dýchání)

Zahradničení

Koníčky

Sauna

Změna životního stylu

Co to vlastně stres je?

Příroda všechny tvory obdařila schopností bleskurychle reagovat na vzniklé nebezpečí. Aby přežili, jejich organismus při ohrožení automaticky spustí reakci k záchraně života. Když mozek signalizuje hrozbu, zvýší se produkce tzv.

stresového hormonu (kortizolu) a ten zase okamžitě zvýší krevní tlak, zrychlí dýchání a zaktivuje svaly, aby byly připravené k obraně. Celé tělo se chystá k boji. Tento stav je však energeticky velmi náročný, proto vyčerpává a způsobuje únavu.

Dnes už o holý život nebojujeme, přesto jsme ohroženi zátěžovými situacemi téměř neustále – v zaměstnání i doma. A dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu nám vůbec neprospívá. Jejím následkem je vyčerpání organismu a oslabení imunitního systému.

Ochablé svalstvo

Svalová ochablost je následkem nedostatečného pohybu a trápí osoby se sedavým zaměstnáním, ale také ty, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou pohybovat. Ochablost navíc zhoršuje i přirozený úbytek svalů, k němuž dochází už od věku kolem 30 let.

Dříve u mužů, ovšem u žen se pak úbytek svalů zrychlí následkem menopauzy. Jak může ochablé svalstvo souviset s únavou? Jednoduše. Svaly jsou hlavním producentem naší energie. Lidské tělo je určeno k pohybu a cvičení prospívá i mysli a emocím.

Lidé, kteří pravidelně cvičí, to brzy pocítí – zlepší se jim nálada, zmizí stres, pročistí se hlava, přibude energie … Cvičením se uvolňují do těla endorfiny, kterým se ne nadarmo říká hormony štěstí. Cvičit můžete i doma. Zprvu postačí procházky v přírodě.

Nebo začněte chodit po schodech, ale každý den nebo nejméně 3x týdně. Důležitá je pravidelnost.

Nejlepší pomocníci

Každodenní chůze (minimum je 10 tisíc kroků za den)

Plavání

Kombinace aerobního cvičení (rychlá chůze, běh) s posilovacími cviky (pilates)

Procvičování vnitřních svalů (tzv. hluboký vnitřní stabilizační systém je nezbytný ke správnému držení těla, patří sem příčný břišní sval, sval pánevního dna, svaly podél páteře a hlavní dýchací sval bránice)

Nevhodný jídelníček

S ochablým svalstvem zase souvisí jídelníček. Aby se svaly tvořily, potřebují dostatek bílkovin. Kvalitní bílkoviny jsou základním stavebním materiálem a k udržení dobré kondice jdou kvalitní bílkoviny a správné cvičení ruku v ruce.

Kvalitní bílkoviny najdete v libovém mase, tvarohu, luštěninách. Únavu mohou ale vyvolávat i další chybějící živiny, jejichž nedostatek pak narušuje hladký chod metabolismu a získávání energie z jídla.

Při únavě proto zkuste zlepšit pestrost jídelníčku, přidejte zeleninu a nevynechávejte. Naopak omezte tuky, zejména živočišné, naopak jezte více ořechů olejnatých semen jako lněná semena, mák nebo slunečnice. Omezte jednoduché cukry, ale zbytečně nehladovte!

Nejlepší pomocníci

Kvalitní, vyvážená strava

Pravidelnost v jídle

Nespavost 

Kdo špatně jí, také špatně spí… To už říkávaly naše babičky. Z potravy způsobují nespavost zejména mastná a těžká jídla a nadměrná konzumace uzenin. Vynechejte alkohol, černý čaj, kávu a cigarety. Nespavost často vyvolává stres, zejména dlouhodobý.

Ještě na něco se zaměřte – totiž na ložnici jako takovou. Zkontrolujte, zda máte kvalitní matraci, jestli pokoj nepřetápíte, neruší-li vás hluk z ulice.

Nejlepší pomocníci

Vyvětrání ložnice

Koupel před spaním

Uklidňující bylinky (do koupele, čaje, polštářky)

Kvalitní postel

Každodenní „spánkový“ rituál (počítání oveček, pro někoho modlitba)

Zabijáci spánku

Televizní obrazovka

Počítač a veškeré elektronické přístroje, elektromagnetická pole

Rozsvícená lampička, světlo zvenčí (tma je pro spánek moc důležitá)

Práce ve směnách, přehozený denní rytmus

Některé nemoci a některé léky

Dehydratace

Schválně… Kolik tekutin denně vypijete? Jestli je to málo, můžete trpět dehydratací. Ta je příčinou č. 1 bolesti hlavy a denní únavy. Je spojena s pocitem náhlého úbytku energie, potížemi s koncentrovaností a se zvýšenou podrážděností . Naučte se pít.

Nemusíte nutně vypít najednou 3 litry vody za den, navyšujte příjem postupně. Ale pitný režim dodržujte.

Nejlepší pomocníci

Karafa s pramenitou vodou postavená na pracovním stole

Kontrola moči (měla by být čirá, světlá a bez zápachu)

Jarní únava

Konec zimy a začátek jara jsou vždy spojeny s pocitem únavy. Na vině jsou kratší dny a nedostatek slunečního svitu. Proto máme koncem zimy nejnižší zásoby velice důležitého vitamínu D v těle. Jeho nedostatek vede k únavě a zhoršuje výkonnost imunity.

Jarní únavu pak může zhoršovat i nedostatek dalších vitamínů. Zapomeňte na redukční diety, ty do tohoto období nepatří.

Nejlepší pomocníci

Pobyt na slunci

Tučné ryby

Procházky v přírodě

Nemoc

Příčinou únavy může být i nemoc nebo zdravotní potíž. Je jich celá řada například deprese, choroby srdce… Na vině může být třeba snížená činnost štítné žlázy, která se stará o hospodaření energie v těle.

Při chudokrevnosti zase nejsou tkáně a orgány dostatečně zásobovány kyslíkem. Únavu trvající déle než šest týdnů už byste měli řešit s lékařem

Nejlepší pomocníci

Lékaři, kteří provedou vyšetření, zjistí příčinu únavy a navrhnou vhodnou léčbu

Mýty o odbourávání únavy

Půjdu dřív do postele a prospím více hodin, než jindy.

Dlouhé vyspávání vám přivodí malátnost, ještě větší únavu a mrzutou náladu. Důležitější je dodržovat pravidelný biorytmus – usínat a vstávat přibližně ve stejnou hodinu každý den.

Zůstanu ležet v posteli a budu odpočívat.

Tak na to zapomeňte! Budete unaveni ještě víc. Při nedostatku pohybu není vaše svalstvo dostatečně zásobováno kyslíkem, a pak i sebemenší námaha a pohyb způsobí, že začne ochabovat. Vstaňte, jděte si zaběhat a únava bude pryč.

Dám si pár šálků kávy a budu fit.

Kofein obsažený v kávě a v černém čaji má povzbuzující účinky a může pro vás být jakýmsi „životabudičem“. Když to ale s jejich pitím přeženete, může působit přesně opačně. To samé platí i o energetických nápojích. Místo toho si dejte večer bylinkový čaj

Otevřu si láhev s alkoholem a ta mě spolehlivě uspí.

Mnoho lidí stres řeší skleničkou alkoholu. Ten ale vede k nespavosti. I když alkohol uvolňuje napětí a jako sedativum usnadňuje usínání, zároveň je příčinou přerušovaného, nekvalitního a málo hlubokého spánku a způsobuje předčasné probuzení. Alkohol vyměňte za čistou vodu.

Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
15.1.2025
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak příčinou může být právě nevhodná poloha při spánku. Není to banalit
9.1.2025
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. K tomu nepotřebujete spoustu líčid
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč