Domů     Proč by vás mělo zajímat očkování, když…
Proč by vás mělo zajímat očkování, když…
23.2.2022

Poslední dobou se zdá, že o očkování se mluví snad jen v souvislosti koronavirem. Jenže očkování nám pochopitelně slouží i v boji s dalšími nemoci. A přemýšlet byste o něm měli také, pokud…

Jezdíte na koni

Milovníci koní často ani netuší, že právě kolem koňských stájí se mohou nejčastěji setkat s jednou z nejzákeřnějších infekcí – s tetanem. Bakterie, která tuto nemoc vyvolává, je totiž součástí běžné střevní mikroflóry zvířat.

S výkaly se dostává do půdy a tam je schopná přežívat i stovky let. K infekci pak stačí drobná oděrka, třeba jen zadřená tříska z vidlí ve stáji nebo nepatrné škrábnutí od psa nebo kočky, kteří se kolem stájí obvykle také pohybují.

Co hrozí? Infekce způsobí ztuhlost svalstva, která typicky začíná na obličeji, nejprve omezuje mimiku a otvírání úst, poté i polykání. Záškuby a křeče se pak rozšiřují dál po těle a mohou omezit dýchání.

Vyléčení je nejisté, úmrtnost vysoká, proto je u nás očkování proti tetanu povinné. Základní dávku dostávají s hexavakcínou už novorozenci, přeočkování následuje v pěti a deseti letech věku.

V dospělosti bychom se měli nechávat přeočkovat vždy po 10 až 15 letech. Pokud se ovšem pohybujete kolem koní, pak se doporučuje dodržovat spodní hranici kvůli zvýšenému riziku nákazy.

Momentálně máte na výběr mezi hrazenou monovakcínou proti tetanu nebo placenou trojkombinací, která chrání také před záškrtem a černým kašlem.

Je vám přes 60

Výkonnost imunitního systému není neměnná, ve zralém věku klesá a po šedesátce se už dá srovnat s nezralou obranyschopností nejmenších dětí.

Starší lidé jsou tak ve značné nevýhodě oproti dvacetiletým nebo třicetiletým, které imunita chrání mnohem lépe, proto jsou také nejméně náchylní k infekčním onemocněním. Specifickým potřebám imunity u seniorů by mělo být přizpůsobeno i očkování.

To znamená například výběr vakcín speciálního složení, které i u seniorů podpoří tvorbu potřebně vysoké hladiny protilátek. Jindy se používají vyšší dávky, konkrétně u očkování proti chřipce.

U starších lidí je zapotřebí zkrátit také intervaly pro přeočkování, což se týká především tetanu. Zatímco v mladším věku vydrží ochrana 15 až 20 let, u starších lidí se doporučuje přeočkování po 10 letech.

Jaká očkování se v seniorském věku vyplatí? Kromě zmíněné chřipky a tetanu se doporučuje očkování proti pneumokokokové infekci, protože v této věkové kategorii může mít velmi vážné následky pro zdraví, a dokonce ohrozit na životě.

Riziko nákazy je u lidí nad 65 let navíc 14x vyšší než ve středním věku. K dispozici jsou dvě vakcíny, které je výhodné kombinovat, protože společně chrání až proti 90 % pneumokokových kmenů vyvolávajících onemocnění. Lidem nad 65 let pojišťovny hradí obě vakcíny.

Jste ve středním věku

Ohrožovat vás mohou spalničky, ve věku nad 35 let je totiž už hladina protilátek velmi nízká. Kolem padesátky by vás zase mělo zajímat očkování proti pásovému oparu. Je to následná fáze planých neštovic, jejichž původce v těle po celý život zůstává.

Zatím není jasné, proč u některých lidí zůstává spící, zatímco u jiných vyvolá v pozdějším věku pásový opar, u malého procenta dokonce opakovaně.

Onemocnění je mimořádně bolestivé, a pokud postihne obličej, může způsobit ochrnutí lícních svalů nebo poškození zraku. Očkování do značné míry brání propuknutí pásového oparu a jeho opakování, i když účinnost klesá se stoupajícím věkem. Přesto zůstává vysoká, u lidí nad 70 let je asi 75%.

Čekáte miminko

V těhotenství se očkování zpravidla nedoporučuje, ovšem s jistými výjimkami, které prospívají dítěti. Především jde o očkování proti černému kašli.

Tato infekce je vysoce riziková pro kojence v prvních měsících života, kdy je ještě není možné očkováním chránit. Právě mezi takto malými dětmi do šesti měsíců je nejvyšší úmrtnost na černý kašel.

Očkováním matky ale získávají protilátky, které je při styku s infekcí mohou chránit. Vakcinace se doporučuje mezi 28. až 36. týdnem těhotenství.

Doporučené je i očkování proti chřipce. Ta totiž představuje tak velkou zdravotní zátěž, že se mohou rozvinout rozmanité komplikace, a to jak vlastní chřipky, tak i těhotenství, včetně předčasného porodu.

Máte v rodině malé dítě

Je to společná zkušenost všech rodičů a prarodičů: Malé dítě má velkou náchylnost k infekčním onemocněním a těmi pak může nakazit i dospělé. Kromě infekcí banálních to mohou být záněty středního ucha, způsobené pneumokoky, a černý kašel.

A tato onemocnění mohou představovat nebezpečí pro dospělé oslabené chronickým onemocněním nebo pro prarodiče, kteří jsou už ve věku, kdy výkonnost imunitního systému klesá.

Proto se těmto lidem doporučuje chránit se vakcinací proti pneumokokovým infekcím a černému kašli.

Ohrožovat mohou ale i naopak rodinní příslušníci malé dítě, aniž by si toho byli vědomi. Až desetina lidí může totiž mít v nosohltanu bakterii meningokoku. Sami neonemocní, zůstávají bez příznaků, přesto mohou infekci šířit až šest měsíců.

Největší riziko představují pro kojence, u nichž je největší riziko úmrtí. Průběh nákazy je překvapivě rychlý – pouhých 24 až 48 hodin stačí na to, aby meningokok napadl mozek nebo přivodil otravu krve, v nejhorším případě dokonce i smrt.

Očkování nepatří mezi povinné, je tedy na úvaze rodičů. Nejvhodnější je poradit se s pediatrem, dozvíte se také, že vakcína proti meningokoku B, který u nás nejčastěji infekci vyvolává, je momentálně k dispozici ve zjednodušeném očkovacím schématu.

Trpíte chronickým onemocněním

Pak vás ve zvýšené míře ohrožuje infekce pneumokoky. Je to běžná bakterie, kterou má v nosohltanu až 10 % dospělých lidí a 60 % dětí, aniž by jim působila zdravotní potíže.

Při oslabení organismu se ale může začít šířit a vyvolat těžký zápal plic, zánět mozkových blan nebo otravu krve. Ohroženi jsou zejména lidé s chronickým onemocněním.

Riziko, že se po setkání s přenašečem nemoci, který je sám bez příznaků, infekce rozvine, je u diebetiků 6x vyšší, u lidí s plicním onemocněním 7x vyšší, a při srdečně-cévním onemocnění dokonce 10x vyšší než u zdravé populace.

Co hrozí? První příznaky ukazují na chřipku nebo podobné virové onemocnění. Bývá to zvýšená teplota, zimnice, třesavka, bolest hlavy, někdy i zvracení. Příznaky nejsou jednoznačně varující, proto řada lidí nejprve spoléhá na domácí léčbu.

Odbornou péči vyhledávají až později, kdy je už pneumokoková infekce hůře léčitelná a narůstá riziko trvalých následků, či dokonce smrti. Pneumokoky jsou navíc odolné vůči běžně používaným antibiotikům.

Očkování je zdarma pro lidi nad 65 let a bez ohledu na věk také u určitých závažných zdravotních stavů. Podrobnosti zjistíte ve své zdravotní pojišťovně.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan