Domů     Probiotika jsou všeuměl
Probiotika jsou všeuměl
2.4.2024

Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností.

Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie.

Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a zabraňují jim, aby se na stěně střeva přichytily a množily.

O zdraví se v překvapivě velké míře rozhoduje právě ve střevě. Lví podíl na tom má střevní mikroflóra či novějším názvem mikrobiom. Produkuje totiž řadu rozmanitých látek, které dokážou ovlivňovat tělesné, ale i psychické pochody v těle.

Výzkumy potvrzují, že nevhodné složení střevního osídlení může přispět k vyvolání deprese, poruch soustředění a paměti, může podpořit rozvoj obezity, cukrovky nebo třeba astmatu. A naopak převaha příznivě působících bakterií může před těmito nemocemi chránit. Důvodů, proč se zajímat o to, co dokážou probiotika, je tedy řada.

STŘEVNÍ POTÍŽE

Vedle podpory imunity je právě řešení střevních potíží nejznámějším způsobem využití probiotik. Pomohou upravit bouři ve střevech jak po krátkých infekčních průjmech, tak při chronických potížích.

Pro ty, ať už je to Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, dráždivý tračník nebo celiakie, je typická nepříznivě pozměná skladba střevní mikroflóry.

Vědci zatím netuší, zda jde o příčinu nebo následek, každopádně dodávání pozitivně působících bakterií potíže zmírňuje. A prospívá také celkové kondici, protože s rozvratem mikrobiomu se současně zhoršuje i imunita.

Po léčbě antibiotiky

Obecně známé je také poškození střevní mikroflóry při léčbě antibiotiky. Je to také jeden z nejčastějších důvodů, proč si kupujeme probiotika. Důležité ovšem je začít s užíváním až po skončení léčby.

Ani rozestup s užíváním antibiotik totiž nestačí bakterie chránit před zničením lékem.

Tip: Při vybírání přípravku berte ten, který obsahuje nejvíce různých typů bakterií. Osídlení střeva je u každého z nás přísně individuální, takže se nedá odhadnout, které typy budou nejvíce chybět.

Výhody i pro zdravé

Zatímco u lidí s chronickými střevními záněty probiotika zmírňují potíže, u zdravých se mohou projevit další bonusy, které optimální střevní mikroflóra přináší:

* Produkuje některé vitaminy řady B, které jsou nepostradatelné pro správné fungování nervů a psychickou pohodu.

* Mění škodlivý cholesterol na neškodnou tukovou látku.

* Pomáhá využívat vápník ze stravy.

* Snižuje riziko rakoviny, protože prospěšné bakterie zneškodňují škodlivé látky, které by mohly vyvolat rakovinné bujení.

PSYCHIKA A PAMĚŤ

Tenhle účinek střevních bakterií zůstává zatím nejméně známý, ačkoli je studiemi prokázaný. Jak funguje? Mezi střevem a mozkem existuje velmi úzké propojení. Látky, které produkují střevní bakterie, se totiž s krví dostávají do mozku a ten na ně reaguje.

Zdraví prospěšné bakterie tak vypouštějí látky, které pozitivně působí na část mozku odpovědnou za emoce a chrání před depresivními náladami.

Tenhle mechanismus současně podporují tím, že zvyšují produkci serotoninu, známého jako hormon štěstí, a také dopaminu, látky, které rovněž vděčíme za dobrou náladu, ale kromě toho také za schopnost se soustředit a podávat duševní výkon.

Proto chybí-li ty správné bakterie, pak se to na duševním stavu nepříznivě odrazí. Prokázaná je rovněž jejich schopnost výrazně zmírňovat stavy strachu a úzkosti.

Zlepšují i duševní kondici

I to potvrzují výzkumy. Vědecký tým na univerzitě v irském Corku zajímalo, jaký vliv budou mít bifidobakterie podávané v čistém koncentrovaném stavu.

S překvapením zjistili, že kromě zlepšení trávení vzrostla u účastníků experimentu duševní výkonnost a odolnost vůči stresu, což prokázaly i laboratorní testy. Hladina stresových hormonů v jejich krvi totiž poklesla. Naopak stoupla aktivita oblastí v mozku odpovědných za paměť a učení.

NADVÁHA

Jak mohou střevní bakterie ovlivňovat naši tělesnou váhu? Jednoduše řečeno tím, že „vybírají“, na co máme chuť. Jak? Látkami, které produkují. Ty putují krví do mozku a tam fungují jako signály, které probudí chuť na určité jídlo.

Proto tím, co obvykle jíme, sílí populace střevních bakterií, které taková strava vyhovuje.

Chutě nejsou náhoda

Prakticky to tedy znamená, že když milujete řízky a chlebíčky, pak bažení po nich je z jedné části vzpomínka na chuťový požitek, ale z druhé přímý požadavek určitých bakterií na novou porci kaloricky vydatného jídla.

Proto je tak obtížné opustit svůj zavedený způsob stravování a přejít na zdravější jídelníček. Komplikuje to právě převažující střevní osídlení, protože při změně jídelního lístku strádá.

Když ale vydržíte, pak za několik týdnů zjistíte, že touha po řízku ochabuje a že vám zdravější jídelníček více chutná. Je to tím, že zesílila populace bakterií, která volá po dušené zelenině a salátu.

Jak podpořit hubnutí?

Pomohou probiotika a kvašené potraviny. Omezí totiž populaci toho typu bakterií, který našim dávným předkům pomáhal přežít období hladu a získat maximum energie i z chudé stravy. Co bylo kdysi výhodou, je dnes problém.

V rodinách, kde se „dědí“ tloušťka, jde často spíš o dědičný sklon k bohatému osídlení těmito bakteriemi. Naštěstí tento typ bakterií, označované Firmicutes, dokáže držet v šachu jídelníček bohatý na kvašené potraviny.

Ty totiž podporují množení dalšího běžného kmene střevních bakterií (Bacteroidetes), které mají na hospodaření s energií z jídla opačný efekt.

IMUNITA

Probiotika zvyšují střevní imunitu a ta se o naši schopnost bránit se nemocem stará asi ze 70 %. Právě taková část imunitních buněk, které tělo chrání proti nemocem, vzniká ve střevě.

Přospěšné bakterie podporují jejich produkci a současně omezují růst patogenních bakterií, které negativně ovlivňují výkon imunity.

Podstatné přitom je, že efekt probiotik se projevuje nejen místně ve střevě při zánětech a průjmech, ale i na celkové obranyschopnosti.

Nevhodné složení mikrobiomu, kde převáží škodlivé bakterie, pak zhoršuje nejen ochranu před infekcemi, ale může také souviset se vznikem autoimunitních nemocí.

Jak na probiotickou kúru

Pokud se rozhodnete zlepšit střevní mikrobiom, pak budete potřebovat především trpělivost. Obnova populací příznivě působících bakterií trvá týdny, obvykle 1 až 3 měsíce.

* Po tu dobu je stejně důležité, co budete jíst nebo užívat v podobě kapslí, jako to, co jíst nebudete. Protože vědci upozorňují, že i při důsledném užívání probiotických přípravků se u některých lidí výsledek nedostavuje.

Příčinou může být právě jídelníček, který populace užitečných bakterií likviduje dřív, než se mohou uchytit.

* Škodlivinou číslo 1 je alkohol. Nevhodné jsou také veškeré uzeniny a průmyslově vyráběná hotová jídla včetně lahůdkářského zboží.

* Pozor na příliš velkou spotřebu tučného masa, při jehož trávení dochází ve střevě k hnilobným procesům. Těmi narůstá množství škodlivých bakterií ve střevě. Přemíra sladkostí narušuje normální trávení a posiluje kvasné procesy ve střevech.

* Pro přirozenou obnovu žádoucího osídlení střeva se hodí nejen kysané mléčné výrobky jako jogurty, acidofilní mléko, kefír nebo syrovátka, ale i mléčně kvašená zelenina. Tyto potraviny by měly být na jídelníčku několikrát týdně.

* Užívání kapslí je druhou volbou pro zlepšení střevního mikrobiomu. Výsledky ale nemusí být lepší než při konzumaci kvašených potravin. Zádrhel totiž bývá v tom, že kapsle nenutí k úpravě jídelníčku, a tím méně podporují zlepšení ve střevním osídlení.

Pouze probiotika totiž ke změně nestačí. Aby se zdraví prospěšné bakterie ve střevě uchytily a množily, musíme je také živit, což znamená jíst hlavně celozrnné cereálie a ovoce.

Ty obsahují určité druhy cukru a vlákninu, jimž se dohromady říká prebiotika a které jsou nepostradatelné pro výživu bakterií.

Foto: Shutterstock

Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me