Domů     Probiotika jsou všeuměl
Probiotika jsou všeuměl
2.4.2024

Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností.

Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie.

Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a zabraňují jim, aby se na stěně střeva přichytily a množily.

O zdraví se v překvapivě velké míře rozhoduje právě ve střevě. Lví podíl na tom má střevní mikroflóra či novějším názvem mikrobiom. Produkuje totiž řadu rozmanitých látek, které dokážou ovlivňovat tělesné, ale i psychické pochody v těle.

Výzkumy potvrzují, že nevhodné složení střevního osídlení může přispět k vyvolání deprese, poruch soustředění a paměti, může podpořit rozvoj obezity, cukrovky nebo třeba astmatu. A naopak převaha příznivě působících bakterií může před těmito nemocemi chránit. Důvodů, proč se zajímat o to, co dokážou probiotika, je tedy řada.

STŘEVNÍ POTÍŽE

Vedle podpory imunity je právě řešení střevních potíží nejznámějším způsobem využití probiotik. Pomohou upravit bouři ve střevech jak po krátkých infekčních průjmech, tak při chronických potížích.

Pro ty, ať už je to Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, dráždivý tračník nebo celiakie, je typická nepříznivě pozměná skladba střevní mikroflóry.

Vědci zatím netuší, zda jde o příčinu nebo následek, každopádně dodávání pozitivně působících bakterií potíže zmírňuje. A prospívá také celkové kondici, protože s rozvratem mikrobiomu se současně zhoršuje i imunita.

Po léčbě antibiotiky

Obecně známé je také poškození střevní mikroflóry při léčbě antibiotiky. Je to také jeden z nejčastějších důvodů, proč si kupujeme probiotika. Důležité ovšem je začít s užíváním až po skončení léčby.

Ani rozestup s užíváním antibiotik totiž nestačí bakterie chránit před zničením lékem.

Tip: Při vybírání přípravku berte ten, který obsahuje nejvíce různých typů bakterií. Osídlení střeva je u každého z nás přísně individuální, takže se nedá odhadnout, které typy budou nejvíce chybět.

Výhody i pro zdravé

Zatímco u lidí s chronickými střevními záněty probiotika zmírňují potíže, u zdravých se mohou projevit další bonusy, které optimální střevní mikroflóra přináší:

* Produkuje některé vitaminy řady B, které jsou nepostradatelné pro správné fungování nervů a psychickou pohodu.

* Mění škodlivý cholesterol na neškodnou tukovou látku.

* Pomáhá využívat vápník ze stravy.

* Snižuje riziko rakoviny, protože prospěšné bakterie zneškodňují škodlivé látky, které by mohly vyvolat rakovinné bujení.

PSYCHIKA A PAMĚŤ

Tenhle účinek střevních bakterií zůstává zatím nejméně známý, ačkoli je studiemi prokázaný. Jak funguje? Mezi střevem a mozkem existuje velmi úzké propojení. Látky, které produkují střevní bakterie, se totiž s krví dostávají do mozku a ten na ně reaguje.

Zdraví prospěšné bakterie tak vypouštějí látky, které pozitivně působí na část mozku odpovědnou za emoce a chrání před depresivními náladami.

Tenhle mechanismus současně podporují tím, že zvyšují produkci serotoninu, známého jako hormon štěstí, a také dopaminu, látky, které rovněž vděčíme za dobrou náladu, ale kromě toho také za schopnost se soustředit a podávat duševní výkon.

Proto chybí-li ty správné bakterie, pak se to na duševním stavu nepříznivě odrazí. Prokázaná je rovněž jejich schopnost výrazně zmírňovat stavy strachu a úzkosti.

Zlepšují i duševní kondici

I to potvrzují výzkumy. Vědecký tým na univerzitě v irském Corku zajímalo, jaký vliv budou mít bifidobakterie podávané v čistém koncentrovaném stavu.

S překvapením zjistili, že kromě zlepšení trávení vzrostla u účastníků experimentu duševní výkonnost a odolnost vůči stresu, což prokázaly i laboratorní testy. Hladina stresových hormonů v jejich krvi totiž poklesla. Naopak stoupla aktivita oblastí v mozku odpovědných za paměť a učení.

NADVÁHA

Jak mohou střevní bakterie ovlivňovat naši tělesnou váhu? Jednoduše řečeno tím, že „vybírají“, na co máme chuť. Jak? Látkami, které produkují. Ty putují krví do mozku a tam fungují jako signály, které probudí chuť na určité jídlo.

Proto tím, co obvykle jíme, sílí populace střevních bakterií, které taková strava vyhovuje.

Chutě nejsou náhoda

Prakticky to tedy znamená, že když milujete řízky a chlebíčky, pak bažení po nich je z jedné části vzpomínka na chuťový požitek, ale z druhé přímý požadavek určitých bakterií na novou porci kaloricky vydatného jídla.

Proto je tak obtížné opustit svůj zavedený způsob stravování a přejít na zdravější jídelníček. Komplikuje to právě převažující střevní osídlení, protože při změně jídelního lístku strádá.

Když ale vydržíte, pak za několik týdnů zjistíte, že touha po řízku ochabuje a že vám zdravější jídelníček více chutná. Je to tím, že zesílila populace bakterií, která volá po dušené zelenině a salátu.

Jak podpořit hubnutí?

Pomohou probiotika a kvašené potraviny. Omezí totiž populaci toho typu bakterií, který našim dávným předkům pomáhal přežít období hladu a získat maximum energie i z chudé stravy. Co bylo kdysi výhodou, je dnes problém.

V rodinách, kde se „dědí“ tloušťka, jde často spíš o dědičný sklon k bohatému osídlení těmito bakteriemi. Naštěstí tento typ bakterií, označované Firmicutes, dokáže držet v šachu jídelníček bohatý na kvašené potraviny.

Ty totiž podporují množení dalšího běžného kmene střevních bakterií (Bacteroidetes), které mají na hospodaření s energií z jídla opačný efekt.

IMUNITA

Probiotika zvyšují střevní imunitu a ta se o naši schopnost bránit se nemocem stará asi ze 70 %. Právě taková část imunitních buněk, které tělo chrání proti nemocem, vzniká ve střevě.

Přospěšné bakterie podporují jejich produkci a současně omezují růst patogenních bakterií, které negativně ovlivňují výkon imunity.

Podstatné přitom je, že efekt probiotik se projevuje nejen místně ve střevě při zánětech a průjmech, ale i na celkové obranyschopnosti.

Nevhodné složení mikrobiomu, kde převáží škodlivé bakterie, pak zhoršuje nejen ochranu před infekcemi, ale může také souviset se vznikem autoimunitních nemocí.

Jak na probiotickou kúru

Pokud se rozhodnete zlepšit střevní mikrobiom, pak budete potřebovat především trpělivost. Obnova populací příznivě působících bakterií trvá týdny, obvykle 1 až 3 měsíce.

* Po tu dobu je stejně důležité, co budete jíst nebo užívat v podobě kapslí, jako to, co jíst nebudete. Protože vědci upozorňují, že i při důsledném užívání probiotických přípravků se u některých lidí výsledek nedostavuje.

Příčinou může být právě jídelníček, který populace užitečných bakterií likviduje dřív, než se mohou uchytit.

* Škodlivinou číslo 1 je alkohol. Nevhodné jsou také veškeré uzeniny a průmyslově vyráběná hotová jídla včetně lahůdkářského zboží.

* Pozor na příliš velkou spotřebu tučného masa, při jehož trávení dochází ve střevě k hnilobným procesům. Těmi narůstá množství škodlivých bakterií ve střevě. Přemíra sladkostí narušuje normální trávení a posiluje kvasné procesy ve střevech.

* Pro přirozenou obnovu žádoucího osídlení střeva se hodí nejen kysané mléčné výrobky jako jogurty, acidofilní mléko, kefír nebo syrovátka, ale i mléčně kvašená zelenina. Tyto potraviny by měly být na jídelníčku několikrát týdně.

* Užívání kapslí je druhou volbou pro zlepšení střevního mikrobiomu. Výsledky ale nemusí být lepší než při konzumaci kvašených potravin. Zádrhel totiž bývá v tom, že kapsle nenutí k úpravě jídelníčku, a tím méně podporují zlepšení ve střevním osídlení.

Pouze probiotika totiž ke změně nestačí. Aby se zdraví prospěšné bakterie ve střevě uchytily a množily, musíme je také živit, což znamená jíst hlavně celozrnné cereálie a ovoce.

Ty obsahují určité druhy cukru a vlákninu, jimž se dohromady říká prebiotika a které jsou nepostradatelné pro výživu bakterií.

Foto: Shutterstock

Související články
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
reklama
Šikovné tipy
Když chcete zabavit tvořivé ruce
Pak budete potřebovat tři věci: nápad, návod a materiál. Nic z toho se neshání snadno, proto jsme pro vás dali dohromady hrst užitečných tipů. KLUBÍČKA, JEHLICE A HÁČKY Pletení se v posledních letech stalo velkou módou, ale časy, kdy se znalosti pletařských technik předávaly z matky na dceru, jsou ty tam. A zajít si jen […]
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
epochanacestach.cz
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel, je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
epochalnisvet.cz
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do