Domů     Příliš dobrého najednou?
Příliš dobrého najednou?
23.5.2020

Kombinace několika léků je náročná i pro nás v roli pacientů. Není lehké ohlídat, abychom je brali správně, a navíc nám mohou hrozit i skrytá nebezpečí.

Jeden, dva, možná ještě tři pilulky denně, to se ještě dá s trochou disciplíny uhlídat. Ale jakmile nám jich lékař naordinuje víc, jde do tuhého.

Když bereme pět a víc léků denně, označuje se takové množství jako „polymedikace“ a my si musíme dát velký pozor, abychom neudělali nějakou chybu.

Samozřejmě hlavně starší ročníky často polykají tolik prášků, že by si z nich mohli, s velkou dávkou nadsázky, dělat ráno müsli s mlékem.

Pilulky, kam se podíváme

Bereme léky na nějaký neduh, a rovnou k nim dostaneme jiný lék na odstranění nežádoucích účinků toho prvního léku, k tomu něco na bolest, to kvůli bolavým kloubům, nějaký prášek na spaní, pak i pilulku na paměť a nádavkem vitaminy tak nějak na všechno.

Spousta seniorů tak má na nočním stolku pět a víc krabiček, a čím víc léků, tím větší rizika: jednak že spolu budou léky nějak nechtěně reagovat, jednak že se nám užívání poplete, na něco zapomeneme, něco vezmeme později.

Nebojte se lékaře „otravovat“

Podle informací odborníků užívá průměrný český senior čtyři až šest léků na předpis zároveň.

Přitom těch zmíněných pět druhů pilulek, o kterých jsme se zmínili, se považuje za kritickou mez, kdy počet nežádoucích účinků a ovlivňování léků navzájem prudce vzrůstá.

Samozřejmě to neznamená, že musí všichni, koho se to týká, okamžitě sepsat závěť a začít propadat panice. Ale je to rozhodně na pováženou a stálo by za to zeptat se svého lékaře, jestli je náš „koktejl“ bezpečný.

Nevinné hrozby

Samozřejmě by to měla být starost lékaře, aby pečlivě zvážil, jestli jeho pacient neužívá zároveň něco, co by mohlo způsobit problémy.

Jenže málokdo chodí jen k jednomu lékaři, a může se docela snadno stát, že dva lékaři, třeba obvoďák a specialista, svoje recepty „nesladí“. Kromě toho je ve stresu snadné zapomenout, co vlastně bereme.

A hodně často člověka ani nenapadne vyjmenovat i léky, které užívá jako „lentilky“ a jsou běžně dostupné – třeba právě léky na bolest nebo různé doplňky stravy na spaní, na nervy, na zažívání.

A přitom obyčejný acylpyrin vás může ohrozit na životě, když užíváte léky na ředění krve.

S bylinkami opatrně

Na vitaminy a doplňky prodávané bez předpisu pozor. Příliš mnoho dobrého může škodit, nenamlouvejme si, že třeba bylinkami nemůžeme nic zkazit. Hodně obrazně řečeno, představte si, že vám doktor předepsal na váš neduh štamprdli slivovice denně.

A vy, abyste léčbu trochu „popostrčili“, si dopřejete ještě malé pivo a pojistíte to dvěma deci vína. A k tomu šláftruňk před spaním. S trochou štěstí trefíte večer do postele. Ale u kombinace mnoha neškodných přípravků na jeden problém to může být horší.

Pomozte babičce se seznamem

Aby člověk na nic nezapomněl, bude nejlepší si před návštěvou lékaře poctivě sepsat všechny léky, které užíváte. A poctivě znamená, že nevynecháme ani ty bez předpisu včetně vitaminů. Hlavně starším členům rodiny by měl někdo pomoct a dohlédnout na to.

Takový seznam je vůbec dobrá věc. Poslouží vám i v lékárně: když si půjdete vyzvednout něco nového, nechte si pro jistotu zkontrolovat, jestli se to „nepopere“ s ostatními léky.

Kdo jiný by měl umět poradit než lékárník (i proto je nejlepší mít „svou“ lékárnu, kde cítíte, že se vám věnují).

Jak si zachovat přehled?

Abyste se v lécích neztratili, pořiďte si speciální krabičku na dávkování léků. Můžete si v ní do jednotlivých přihrádek nasypat „zobání“ na celý den, odděleně na ráno, poledne a večer, nebo dokonce třeba na celý týden.

Místo abyste si lámali hlavu, jestli jste si nezapomněli vzít ranní prášek na tlak tak dlouho, až vám tlak spolehlivě stoupne rozčílením, nebo jako někteří „experti“ složitě počítali zbylé léky v lavičce a odčítali od nich, kolik jste jich už využívali, budete mít jasný přehled.

Pozor na grapefruit

Vitaminy jsou důležité a vitamin C jsme si zvykli považovat málem za všelék na všechny nemoci, snad s výjimkou zlomené nohy, i když ani tam by to člověka nepřekvapilo. Čaj s citronem, pomerančový nebo grapefruitový džus má na nočním stolku málem každý marod. Ovšem pozor, takový vitaminy nabitý grapefruit může být záludný.

Grapefruitová šťáva totiž ve spojení s mnoha léky vyvolává nežádoucí účinky. Může za to enzym, jehož název sestává jen z písmen a čísel a který máme v játrech a ve střevní stěně.

Tenhle enzym odbourává část účinných látek léků už ve stěně tenkého střeva, takže se nám „do těla“ dostane jen část léčivé látky z polknuté pilulky. Jenže látky obsažené v grapefruitu nám tyhle enzymy „vyřadí“ z provozu a to je problém.

Do těla se nám dostane mnohem větší procento z léku, než kdybychom grapefruit nejedli. S tím se ale při dávkování léků samozřejmě nepočítá.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve