Domů     Pravidla pro pořádnou spižírnu
Pravidla pro pořádnou spižírnu
15.8.2019

Před třiceti lety byla samozřejmostí, dnes už je to mizející vzácnost. Spižírna – srdce vašeho domácího zásobování.

Tradiční spíž je většinou menší místnost umístěná v blízkosti kuchyně, vybavená policemi a dobře ventilovaná okénkem nebo mřížkou. Dnes už to ale bývá spíše vyhrazený kout se skříňkami v kuchyni, nebo jen jedna větší spížní skříň.

Důležité je, aby byla po ruce, abyste nemuseli pro skladované potraviny odbíhat někam daleko. Jen tak vám vaření půjde snadno a rychleji.

Jaká by měla být

Možnost kvalitně uskladnit zásoby potravin, které nepotřebují chladničku nebo mrazák, je k nezaplacení, má to ale svá pravidla. Spižírna musí být chladná, ideální je, pokud je situovaná na severní stranu domu či bytu s dobrou ventilací.

Teplota v ní by se měla pohybovat v rozmezí 5 až 7 °C, určitě ale ne víc než 10 °C. To ale v panelákových či činžovních bytech, kde funkci zásobárny jídla plní spížní skříně nebo moderní úložní systémy v rámci kuchyňské linky, bude problém dodržet.

A tak to ještě nezhoršujte a dbejte na to, aby se skříň na potraviny nenacházela příliš blízko sporáku, který nejen produkuje teplo, ale také páry a pachy z vaření, což by mohlo některé potraviny znehodnotit.

Ať už jde o jakoukoliv spíž, dobře ji osvětlete, na police položte papír (dobrý je voskovaný), který půjde vyměnit, pokud ho některá potravina znečistí, nebo je opatřete snadno omyvatelným povrchem.

Hloubka polic by neměla přesáhnout 30 centimetrů, aby byly přehledné a dosáhli jste pohodlně až dozadu.

Organizace prostoru

Spíž je vždy limitovaná prostorem. Pokud jde o samostatnou místnost, police bývají rozmístěné po jejím obvodu, takže na všechny potraviny dobře vidíte a máte je na dosah ruky.

Pravděpodobnější ale je, že si budete muset poradit spíše s hlubokými skříňkami, kde bude jedna potravina zakrývat druhou. Ale ani to nemusí být problém. V první řadě si roztřiďte potraviny podle toho, jak často a kdy je používáte.

Do výše pasu a očí patří např. cukr, sůl, mouka, olej a snídaňové a svačinové potraviny, jako zavařeniny, med, vločky. Zásoby kávy a čaje, knedlíky v prášku, těstoviny uložte do vrchních polic. Naopak těžké potraviny dejte dolů, kde je chladněji.

Tam patří nápoje (aby nezteplaly), mléko, ale také trvanlivá zelenina.

V případě zmíněných hlubokých skříněk naskládejte do předních řad potraviny, které používáte pravidelně, uprostřed budou ty, co přijdou na řadu jednou za čas, a zcela dozadu pak dejte zásoby.

Potravinám určeným dětem (cereálie,  nápoje, sladkosti) vyhraďte místo, kde na ně nemohou samy dosáhnout.

Jak naložit s potravinami

Sypké potraviny, jako mouku, rýži či luštěniny, přesypte z původních obalů do skleněných nebo plastových dóz s pevným uzávěrem. Bude se vám s nimi lépe nakládat a nebude hrozit, že je omylem rozsypete.

Navíc původní obal nikdy neutěsníte tak dobře jako dózu s dobrým uzávěrem. Do průhledných dóz uložte také těstoviny. A nezapomeňte si z původního obalu vystřihnout část s informací o době vaření a tu zvenku na nádobu přilepit.

Všechny nádoby nebo police označte štítky, jen tak hned najdete to, co hledáte. Také by se hodilo na štítky napsat datum spotřeby, aby se potravina nezkazila.

Pokud si děláte zásoby, dávejte nově koupené potraviny až dozadu za ostatní a ty starší posuňte ve frontě dopředu. Tak se vám nikdy nestane, abyste skladovali staré věci.

Gumičky, kolík, izolepa

V případě, že necháváte potraviny v původním načatém balení, naučte se ho správně otevírat a uzavírat. Nastřihávejte vždy pouze růžek, ve kterém jde obal dobře ohnout, a načaté balení znovu uzavřete pomocí gumičky, kolíku nebo izolepy.

Dobře zabalené ingredience si déle zachovají svou chuť a vůni a také se do nich nedostane nezvaný hmyz či hlodavci.

Hmyzí nepřátelé

Když už se vaše spíž stane útočištěm nezvaných hmyzích návštěvníků nebo hlodavců, pokud máte dům, v první řadě často stačí zjistit, co je ve spíži láká. Může to být marmeláda, med nebo sladké šťávy, které unikají pod uzávěrem.

V takovém případě celou sklenici nebo lahev omyjte a dobře osušte, záležet si dejte především u hrdla. Omyjte také víčko. Zkontrolujte, zda není police nebo skříňka špinavá od sladkých kapek, a pokud ano, vyměňte podkladové papíry.

Horší je to s  moly, kteří potraviny znehodnotí. Často dokážou překonat i dobře utěsněné dózy, takže raději zkontrolujte a prosejte vše, co se dá – mouku, strouhanku, vločky, ořechy nebo krupici. Napadené potraviny je bohužel nutné okamžitě zlikvidovat.

Nejlepší bude, když celou spíž vykliďte, důkladně vymyjte dezinfekčním prostředkem a do komory nainstalujte pastičky a lapače hmyzu.

Jen si dejte pozor, abyste vybrali takové, které v sobě nemají jedovaté látky nebo aroma (většinou na nich bývá napsáno, že jsou vhodné k použití u potravin).

Pravidelná obměna

Zhruba jednou za čtvrt roku projděte všechny zásoby, abyste zjistili, kterým už končí doba použitelnosti a jestli se z vaší spíže nestalo skladiště zapomenutých potravin.

Ty prošlé bez milosti vyhoďte, ty na hranici spotřeby co nejrychleji použijte do některého z pokrmů. Dobré je naučit se se svou spíží počítat při každodenním vaření.

Už při plánování, co ukuchtíte, se nejprve podívejte, co všechno v ní máte, a jednou za čas vyhlaste speciální den, kdy budete vařit pouze z toho, co je ve špajzce. Díky tomu udržíte stáří vašich potravin na rozumné úrovni a skvělým způsobem omezíte plýtvání.

Čas na velký nákup

Jakmile se zbavíte déle skladovaných potravin, nastane čas na velký nákup.

Dnes už není problém nakoupit jídlo z pohodlí domova za pomoci některé z online služeb.

Můžete v nich vytvářet vlastní seznamy potravin, takže přesně víte, kolik vás bude nákup stát. A ještě vám těžké potraviny přivezou ve stanovený čas až do kuchyně. A vy nemusíte v supermarketech trávit čas, který lze věnovat vaření.

Šetří čas i peníze

Pokud se naučíte spižírnu správným způsobem používat, zjistíte, že vám šetří nejen námahu, čas, ale ve výsledku i peníze. A hlavně brzy přijdete na to, že mít pořádek v potravinách a umět s nimi hospodařit je vlastně příjemný koníček.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
12.6.2025
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich kombinováním. Pomůže příroda i technika a my se tak zbavíme tře
30.5.2025
Ručníky používáme mnohokrát denně. Na tom, jak působí při kontaktu s naší pletí a pokožkou celého těla, i jejich funkčnosti proto hodně záleží. Chcete pohlazení nebo se škrábavou drátěnku? K tomu, abychom si příjemné chvíle při relaxační koupeli, rychlé očistné sprše nebo každodenní péči o pleť obličeje mohli protáhnout i na momenty poté, stačí dodržovat určité postupy a pravidla při nákupu ručn
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
reklama
Šikovné tipy
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé