Domů     Pravidla pro pořádnou spižírnu
Pravidla pro pořádnou spižírnu
15.8.2019

Před třiceti lety byla samozřejmostí, dnes už je to mizející vzácnost. Spižírna – srdce vašeho domácího zásobování.

Tradiční spíž je většinou menší místnost umístěná v blízkosti kuchyně, vybavená policemi a dobře ventilovaná okénkem nebo mřížkou. Dnes už to ale bývá spíše vyhrazený kout se skříňkami v kuchyni, nebo jen jedna větší spížní skříň.

Důležité je, aby byla po ruce, abyste nemuseli pro skladované potraviny odbíhat někam daleko. Jen tak vám vaření půjde snadno a rychleji.

Jaká by měla být

Možnost kvalitně uskladnit zásoby potravin, které nepotřebují chladničku nebo mrazák, je k nezaplacení, má to ale svá pravidla. Spižírna musí být chladná, ideální je, pokud je situovaná na severní stranu domu či bytu s dobrou ventilací.

Teplota v ní by se měla pohybovat v rozmezí 5 až 7 °C, určitě ale ne víc než 10 °C. To ale v panelákových či činžovních bytech, kde funkci zásobárny jídla plní spížní skříně nebo moderní úložní systémy v rámci kuchyňské linky, bude problém dodržet.

A tak to ještě nezhoršujte a dbejte na to, aby se skříň na potraviny nenacházela příliš blízko sporáku, který nejen produkuje teplo, ale také páry a pachy z vaření, což by mohlo některé potraviny znehodnotit.

Ať už jde o jakoukoliv spíž, dobře ji osvětlete, na police položte papír (dobrý je voskovaný), který půjde vyměnit, pokud ho některá potravina znečistí, nebo je opatřete snadno omyvatelným povrchem.

Hloubka polic by neměla přesáhnout 30 centimetrů, aby byly přehledné a dosáhli jste pohodlně až dozadu.

Organizace prostoru

Spíž je vždy limitovaná prostorem. Pokud jde o samostatnou místnost, police bývají rozmístěné po jejím obvodu, takže na všechny potraviny dobře vidíte a máte je na dosah ruky.

Pravděpodobnější ale je, že si budete muset poradit spíše s hlubokými skříňkami, kde bude jedna potravina zakrývat druhou. Ale ani to nemusí být problém. V první řadě si roztřiďte potraviny podle toho, jak často a kdy je používáte.

Do výše pasu a očí patří např. cukr, sůl, mouka, olej a snídaňové a svačinové potraviny, jako zavařeniny, med, vločky. Zásoby kávy a čaje, knedlíky v prášku, těstoviny uložte do vrchních polic. Naopak těžké potraviny dejte dolů, kde je chladněji.

Tam patří nápoje (aby nezteplaly), mléko, ale také trvanlivá zelenina.

V případě zmíněných hlubokých skříněk naskládejte do předních řad potraviny, které používáte pravidelně, uprostřed budou ty, co přijdou na řadu jednou za čas, a zcela dozadu pak dejte zásoby.

Potravinám určeným dětem (cereálie,  nápoje, sladkosti) vyhraďte místo, kde na ně nemohou samy dosáhnout.

Jak naložit s potravinami

Sypké potraviny, jako mouku, rýži či luštěniny, přesypte z původních obalů do skleněných nebo plastových dóz s pevným uzávěrem. Bude se vám s nimi lépe nakládat a nebude hrozit, že je omylem rozsypete.

Navíc původní obal nikdy neutěsníte tak dobře jako dózu s dobrým uzávěrem. Do průhledných dóz uložte také těstoviny. A nezapomeňte si z původního obalu vystřihnout část s informací o době vaření a tu zvenku na nádobu přilepit.

Všechny nádoby nebo police označte štítky, jen tak hned najdete to, co hledáte. Také by se hodilo na štítky napsat datum spotřeby, aby se potravina nezkazila.

Pokud si děláte zásoby, dávejte nově koupené potraviny až dozadu za ostatní a ty starší posuňte ve frontě dopředu. Tak se vám nikdy nestane, abyste skladovali staré věci.

Gumičky, kolík, izolepa

V případě, že necháváte potraviny v původním načatém balení, naučte se ho správně otevírat a uzavírat. Nastřihávejte vždy pouze růžek, ve kterém jde obal dobře ohnout, a načaté balení znovu uzavřete pomocí gumičky, kolíku nebo izolepy.

Dobře zabalené ingredience si déle zachovají svou chuť a vůni a také se do nich nedostane nezvaný hmyz či hlodavci.

Hmyzí nepřátelé

Když už se vaše spíž stane útočištěm nezvaných hmyzích návštěvníků nebo hlodavců, pokud máte dům, v první řadě často stačí zjistit, co je ve spíži láká. Může to být marmeláda, med nebo sladké šťávy, které unikají pod uzávěrem.

V takovém případě celou sklenici nebo lahev omyjte a dobře osušte, záležet si dejte především u hrdla. Omyjte také víčko. Zkontrolujte, zda není police nebo skříňka špinavá od sladkých kapek, a pokud ano, vyměňte podkladové papíry.

Horší je to s  moly, kteří potraviny znehodnotí. Často dokážou překonat i dobře utěsněné dózy, takže raději zkontrolujte a prosejte vše, co se dá – mouku, strouhanku, vločky, ořechy nebo krupici. Napadené potraviny je bohužel nutné okamžitě zlikvidovat.

Nejlepší bude, když celou spíž vykliďte, důkladně vymyjte dezinfekčním prostředkem a do komory nainstalujte pastičky a lapače hmyzu.

Jen si dejte pozor, abyste vybrali takové, které v sobě nemají jedovaté látky nebo aroma (většinou na nich bývá napsáno, že jsou vhodné k použití u potravin).

Pravidelná obměna

Zhruba jednou za čtvrt roku projděte všechny zásoby, abyste zjistili, kterým už končí doba použitelnosti a jestli se z vaší spíže nestalo skladiště zapomenutých potravin.

Ty prošlé bez milosti vyhoďte, ty na hranici spotřeby co nejrychleji použijte do některého z pokrmů. Dobré je naučit se se svou spíží počítat při každodenním vaření.

Už při plánování, co ukuchtíte, se nejprve podívejte, co všechno v ní máte, a jednou za čas vyhlaste speciální den, kdy budete vařit pouze z toho, co je ve špajzce. Díky tomu udržíte stáří vašich potravin na rozumné úrovni a skvělým způsobem omezíte plýtvání.

Čas na velký nákup

Jakmile se zbavíte déle skladovaných potravin, nastane čas na velký nákup.

Dnes už není problém nakoupit jídlo z pohodlí domova za pomoci některé z online služeb.

Můžete v nich vytvářet vlastní seznamy potravin, takže přesně víte, kolik vás bude nákup stát. A ještě vám těžké potraviny přivezou ve stanovený čas až do kuchyně. A vy nemusíte v supermarketech trávit čas, který lze věnovat vaření.

Šetří čas i peníze

Pokud se naučíte spižírnu správným způsobem používat, zjistíte, že vám šetří nejen námahu, čas, ale ve výsledku i peníze. A hlavně brzy přijdete na to, že mít pořádek v potravinách a umět s nimi hospodařit je vlastně příjemný koníček.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
31.5.2023
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem a velikostí bytu. Jinak se dá se žlutou pracovat v paneláku, jinak v histo
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
26.5.2023
Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky. Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce,
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla