Domů     Myslete na radost a štěstí
Myslete na radost a štěstí
6.6.2023

Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie.

Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odborníka, který upřednostňuje právě pozitivní psychologii.

Co to vlastně je

Jedná se o poměrně nový směr, který vznikl na přelomu 20. a 21. století v USA. Velmi rychle se rozšířil do celého světa. Hlavním cílem pozitivní psychologie je hledání co nejvyšší kvality života.

Poradci na duši se snaží v každém, kdo k nim přijde pro pomoc, objevit jeho nejlepší vlastnosti a podpořit rozvoj jeho vnitřní síly a pozitivní motivace.

Spiritualita i tvořivost

Psycholog, který se zabývá pozitivním směrem vývoje osobnosti, ve vás nejspíš bude rozvíjet touhu po poznání a také tvořivost. Podpoří vaši spiritualitu, která má obrovský vliv na zvládání náročných životních situací.

Dotkne se možná i otázky smysluplnosti života, kterou spolu jistě proberete. Pobídne vás, abyste vyjmenovali vaše silné stránky, připomněli si to, v čem vynikáte.

Zkrátka vás nabije vším, co vám dodá radost, sílu jít životem stále kupředu a překonávat překážky, které se na cestě vyskytnou.

Vydolujte jen to nejlepší

I bez pomoci psychologů se můžete každý den zaměřit na to nejlepší, co v sobě máte. Hned ráno, po probuzení, se ujistěte, že jste hodni lásky, radosti a štěstí. Pochvalte se.

Co nejdříve potom si napište jména tří osob a uveďte vedle nich, za co jste jim vděčni. Stejně tak si napište názvy tří míst a tří věcí. Večer před usnutím nezapomeňte poděkovat za vše, co vám den přinesl.

Za to dobré, ale i za to špatné, protože i to, i když to teď zrovna nepociťujete, má ve vašem životě nějakou funkci a úkol. Vděčnost není jedinou kladnou vlastností, kterou byste měli rozvíjet. Zaměřte se také na toleranci, pokoru a empatii.

Staňte se altruistou

Víte, co to znamená? Altruista je člověk, který potlačí své ego a snaží se být prospěšný jiným lidem. Jeho dobročinnost však není na úkor jeho samotného. Naopak mu to dodá dobrý pocit, sebevědomí a lásku, které bude mít najednou na rozdávání.

Vlastně takovou osobu můžeme označit za nesobeckou, nezištnou a laskavou vůči ostatním. Proč to také nezkusit? A když vám to nejde, vyzkoušejte si „svého altruistu“ jen hodinu denně. Pak dvě, tři…

Buďte upřímní

Naše současná společnost má jednu ne úplně dobrou vlastnost. Žijeme pro výkon. Stále si musíme něco dokazovat, stále zvyšujeme své cíle, ženeme se za úspěchem… Tak se můžeme mylně domnívat, že být pozitivní znamená mít stále úsměv na tváři.

Namlouvat si, že problémy neexistují. Popírat bolest. Ovšem je třeba vědět, že když se rozhodnete vydat se cestou pozitivní psychologie, neznamená to, že všechny problémy zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Jen se je naučíte přijímat s větší lehkostí a s nadhledem. Ale zapomeňte na strnulý, nepřirozený úsměv, za kterým se skrývá tolik trápení. Nenoste masku neupřímnosti a nepřetvařujte se, že jste dokonale šťastni. Dopřejte si slzy, které pomohou očistit duši.

Nestyďte se za zamračenou tvář ani za ostřejší slova, kterými si tak ulevíte. Sundejte růžové brýle.

Nemusíte…

A pamatujte, že nemusíte být nejlepší, nejkrásnější, nejštíhlejší, nejvýkonnější, nejpracovitější, nejchytřejší, nejvíce sexy. Nemusíte mít nejlepší práci, bydlení, oblečení, make-up. Nemusíte být stále pozitivně naladěni. Nemusíte… Stačí, když budete. Zaměřte se jen na své bytí, bez posuzování, odsuzování, přijímání a odmítání.

Hledejte jistotu v sobě

Zkuste být alespoň jednou za čas (nejdříve třeba jednou za týden, ale pak každý den) určitý čas jen sami se sebou. To je pro mnohé lidi velmi těžké. Doba je rychlá, hektická a takovému setkávání moc nepřeje.

Jen tak si cíleně sednout někde o samotě, nebo se jít projít podél řeky, po lese, po louce. A vnímat sám sebe. Uklidnit roztěkané myšlenky a soustředit se na své nitro. Být k sobě jemný, vlídný a trpělivý.

Uvědomit si pro tu chvíli, že nic není v mém životě důležitější než moje osoba. To není sobecké ani egoistické. Je to jen ujištění své autenticity, opravdovosti. A poté se zase můžeme vrátit zpět „do světa“.

Takové setkávání se se svým Já člověka povznese a dodá mu tu správnou energii. A to by mohla být ta správná pozitivní psychologie, která léčí i povznáší.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut