Domů     Myslete na radost a štěstí
Myslete na radost a štěstí
6.6.2023

Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie.

Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odborníka, který upřednostňuje právě pozitivní psychologii.

Co to vlastně je

Jedná se o poměrně nový směr, který vznikl na přelomu 20. a 21. století v USA. Velmi rychle se rozšířil do celého světa. Hlavním cílem pozitivní psychologie je hledání co nejvyšší kvality života.

Poradci na duši se snaží v každém, kdo k nim přijde pro pomoc, objevit jeho nejlepší vlastnosti a podpořit rozvoj jeho vnitřní síly a pozitivní motivace.

Spiritualita i tvořivost

Psycholog, který se zabývá pozitivním směrem vývoje osobnosti, ve vás nejspíš bude rozvíjet touhu po poznání a také tvořivost. Podpoří vaši spiritualitu, která má obrovský vliv na zvládání náročných životních situací.

Dotkne se možná i otázky smysluplnosti života, kterou spolu jistě proberete. Pobídne vás, abyste vyjmenovali vaše silné stránky, připomněli si to, v čem vynikáte.

Zkrátka vás nabije vším, co vám dodá radost, sílu jít životem stále kupředu a překonávat překážky, které se na cestě vyskytnou.

Vydolujte jen to nejlepší

I bez pomoci psychologů se můžete každý den zaměřit na to nejlepší, co v sobě máte. Hned ráno, po probuzení, se ujistěte, že jste hodni lásky, radosti a štěstí. Pochvalte se.

Co nejdříve potom si napište jména tří osob a uveďte vedle nich, za co jste jim vděčni. Stejně tak si napište názvy tří míst a tří věcí. Večer před usnutím nezapomeňte poděkovat za vše, co vám den přinesl.

Za to dobré, ale i za to špatné, protože i to, i když to teď zrovna nepociťujete, má ve vašem životě nějakou funkci a úkol. Vděčnost není jedinou kladnou vlastností, kterou byste měli rozvíjet. Zaměřte se také na toleranci, pokoru a empatii.

Staňte se altruistou

Víte, co to znamená? Altruista je člověk, který potlačí své ego a snaží se být prospěšný jiným lidem. Jeho dobročinnost však není na úkor jeho samotného. Naopak mu to dodá dobrý pocit, sebevědomí a lásku, které bude mít najednou na rozdávání.

Vlastně takovou osobu můžeme označit za nesobeckou, nezištnou a laskavou vůči ostatním. Proč to také nezkusit? A když vám to nejde, vyzkoušejte si „svého altruistu“ jen hodinu denně. Pak dvě, tři…

Buďte upřímní

Naše současná společnost má jednu ne úplně dobrou vlastnost. Žijeme pro výkon. Stále si musíme něco dokazovat, stále zvyšujeme své cíle, ženeme se za úspěchem… Tak se můžeme mylně domnívat, že být pozitivní znamená mít stále úsměv na tváři.

Namlouvat si, že problémy neexistují. Popírat bolest. Ovšem je třeba vědět, že když se rozhodnete vydat se cestou pozitivní psychologie, neznamená to, že všechny problémy zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Jen se je naučíte přijímat s větší lehkostí a s nadhledem. Ale zapomeňte na strnulý, nepřirozený úsměv, za kterým se skrývá tolik trápení. Nenoste masku neupřímnosti a nepřetvařujte se, že jste dokonale šťastni. Dopřejte si slzy, které pomohou očistit duši.

Nestyďte se za zamračenou tvář ani za ostřejší slova, kterými si tak ulevíte. Sundejte růžové brýle.

Nemusíte…

A pamatujte, že nemusíte být nejlepší, nejkrásnější, nejštíhlejší, nejvýkonnější, nejpracovitější, nejchytřejší, nejvíce sexy. Nemusíte mít nejlepší práci, bydlení, oblečení, make-up. Nemusíte být stále pozitivně naladěni. Nemusíte… Stačí, když budete. Zaměřte se jen na své bytí, bez posuzování, odsuzování, přijímání a odmítání.

Hledejte jistotu v sobě

Zkuste být alespoň jednou za čas (nejdříve třeba jednou za týden, ale pak každý den) určitý čas jen sami se sebou. To je pro mnohé lidi velmi těžké. Doba je rychlá, hektická a takovému setkávání moc nepřeje.

Jen tak si cíleně sednout někde o samotě, nebo se jít projít podél řeky, po lese, po louce. A vnímat sám sebe. Uklidnit roztěkané myšlenky a soustředit se na své nitro. Být k sobě jemný, vlídný a trpělivý.

Uvědomit si pro tu chvíli, že nic není v mém životě důležitější než moje osoba. To není sobecké ani egoistické. Je to jen ujištění své autenticity, opravdovosti. A poté se zase můžeme vrátit zpět „do světa“.

Takové setkávání se se svým Já člověka povznese a dodá mu tu správnou energii. A to by mohla být ta správná pozitivní psychologie, která léčí i povznáší.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý