Strach je silnou energií a mocnou emocí. Dokáže nás ovládnout a zcela převálcovat. A protože je to negativní emoce, může poškodit i naše zdraví. Dá se s ním ale bojovat a zvítězit nad ním.
Tradiční čínská medicína v tom má jasno. Všechno se vším souvisí a jedno ovlivňuje druhé. Když čínský lékař léčí pacienta, zkoumá všechny spojitosti, všímá si těla i duše. Se strachem podle něj souvisejí ledviny.
Když strach a úzkost působí dlouhodobě, jsou navíc oslabované kosti, ochabují nohy, dochází k poruchám spánku a postiženy bývají i plíce. Dostaví se prudké bušení srdce.
Nejdůležitější orgány v těle
Tradiční čínská medicína považuje za nejdůležitější orgány těla játra, srdce, slezinu, plíce a ledviny. Ty podle ní řídí chod celého organismu jak po stránce fyzické, tak i psychické.
* Mimo to do každého z těchto pěti orgánů umísťuje konkrétní emoci (játra produkují hněv, srdce radost, slezina neklid a starosti, plíce smutek a ledviny strach).
* Vyznává pravidlo, že když je narušena funkce nějakého orgánu, vyvolá to charakteristickou emoci, a naopak když nějaká emoce trvá delší dobu, může poškodit orgán, ke kterému patří.
* Přiřazuje k orgánům také smyslové orgány, kterými do nich vstupuje energie (játra jsou takto spojena s očima, srdce s jazykem, slezina s ústy, plíce s nosem a ledviny s ušima).
Párový orgán
Ne nadarmo jsou ledviny dvě. Jedná se o tzv. párový orgán a mají velmi úzký vztah k partnerství. Ať se jedná o přítele, kamarádku, potomka nebo kolegu či nadřízeného v práci, někde to mezi vámi skřípe. Zkuste se zamyslet a odpovězte si pravdivě:
Bojíte se, že se rozpadne váš vztah? Že přijdete o kamarádku? Nebo naopak – koho nechcete přijímat takového, jaký je? Komu nechcete naslouchat? Nebo kdo nechce naslouchat vám? Z koho máte strach?
Strach a vztahy
Každá žena, která má za sebou těžký vztah, nebo ta, která stále v takovém stavu setrvává, žije vlastně v neustálém strachu.
Obává se, že není dost dobrá a zklame každého partnera svým chováním, bojí se, že ji každý muž opustí, děsí se reakcí svého protějšku, má hrůzu ze samoty, ale i z každé možné změny. Taková žena chronicky zatěžuje své ledviny na energetické úrovni.
Není divu, že nastane doba, kdy se jí ozvou fyzicky. Jaké jsou signály? Dlouhodobě oslabené ledviny se projeví třeba bolestí kolen. Zasáhnou i oční okolí. Najednou jsou oči oteklé, s tmavými kruhy a nepěknými vráskami.
Amygdala a katecholaminy
Pojďme ale na začátek. Kde vlastně strach opravdu vzniká? Jeho prvotní projevy vyvolává část mozku, která se nazývá amygdala. Je to jakési emoční jádro mozku, které hraje hlavní roli při spuštění strachové reakce.
Dokáže spustit alarm ještě před tím, než si ostatní části mozku stačí uvědomit, že taková emoce vznikla. Inkubátorem strachu jsou pak nadledvinky.
Produkují mimo jiné hormony zvané katecholaminy, které jsou jakousi obrannou reakcí při jakékoli úzkosti a podobným stavům. Mají mimo jiné také na svědomí zrychlení srdeční frekvence, které vždy nastane bezprostředně po prožitém strachu.
Respekt je něco jiného
Ovšem nepleťte si strach s respektem. To je úplně jiná energie, pro náš život naopak velmi důležitá a prospěšná. Zatímco strachem obracíte zničující energii proti sobě, respektem energii pouštíte ven a to vás vede k akci.
Situace, kterou prožíváte, se nezměnila. Změnili jste svůj postoj vůči ní. Neohlížíte se zpět ani se nesnažíte zjistit, co bude pak. Nesoustředíte se na výsledek, ale na kroky, které chcete podniknout, abyste situaci zvrátili ve svůj prospěch. Právě teď a právě tady.
Zákon přitažlivosti
Dobrou zprávou je, že strach je možné proměnit na jinou energii. Na tu pozitivní. Když si to promítneme v reálu, je vlastně strach převlečenou láskou. Vy sami máte možnost volby a můžete se rozhodnout, jak budete reagovat.
Nepůjde to sice hned, ale cvikem se bude situace a stav zlepšovat. Uvědomte si, že strach existuje ve vaší mysli. Je to pouhá myšlenka. Výtvor vaší představivosti.
Na druhou stranu ale tato velmi silná emoce dokáže to, čeho se obáváme, přitáhnout do našeho života. A funguje přímá úměra: čím víc se bojíte, tím spíše se vám daná věc přihodí. Znáte zákon přitažlivosti?
Na co svou mysl zaměříte, to dostanete, a to bez ohledu na to, zdali to chcete, nebo ne.
Jak se strachem zatočit?
Celé tajemství už znáte. Pocit strachu vzniká z obavy ze ztráty. Stačí si uvědomit, že když to strachu vy sami nedovolíte, nemůže na vás mít žádný vliv. Když vás strach začne ovládat, zjistěte přesně a velmi konkrétně, čeho se vlastně bojíte. Pojmenujte to.
Už tím ho dostáváte pod svou kontrolu. Pak si představte ten nejhorší scénář, který se v dané situaci může stát. A postavte se mu čelem. Přece teď neutečete. Co v daném případě můžete dělat? Jak můžete tento problém vyřešit?
Zatím se vůbec nic neděje a vy si to jen představujete. A sami jste scénáristou daného příběhu. Možná si přitom uvědomíte, že vše je relativní. Hrajte si s různými možnostmi dalšího děje a strach se bude zmenšovat. Pak už je to snadné.
Pomalu přestanete strach živit svou energií. Je čas narovnat ramena a vztyčit hlavu vzhůru. Teď už víte, že nedovolíte, aby ve vás strach rostl a aby vás ovládal. Zvládnete to. I když zrovna teď netušíte jak, jste rozhodnuti, že to půjde…
Postupně se vypracujete až do chvíle, kdy svůj strach zvládnete přetransformovat na lásku.
Všechno chce svůj čas
Důležité je uvědomit si při tom, že svůj strach pod kontrolu nedostanete okamžitě. Chce to cvik, trénink, den po dni, týdny, měsíce i roky. Důležité je vydržet a nevzdat to.
Je nesmírně cenné, když jste schopni záměrně způsobit i to nejmenší zlepšení svých pocitů. A přestože jste vládu nad svým strachem ještě nezískali plně, už se nebudete cítit bezmocní.
Každé zlepšení, každý posun vás nabije emocí pozitivní, radostí z úspěchu a láskou k sobě samému. A o to tady přece jde.
Užitečné afirmace
Čelit strachu můžete i tím, že si začnete vážit sami sebe. Že si budete věřit. Naučte se těchto 7 základních afirmací, které vám k tomu pomohou:
1) Jsem svobodný.
2) Jsem mocný.
3) Jsem dobrý.
4) Jsem láska.
5) Mám hodnotu.
6) Mám smysl.
7) Všechno je v pořádku.
Jaké nejčastější druhy strachu se nás snaží ovládnout
1) Již zmíněný strach ze vztahů a z osamělosti
2) Strach ze ztráty zaměstnání
3) Strach o děti a blízké
4) Strach ze stáří a nemoci
5) Strach z chudoby
6) Strach z budoucnosti
7) Strach ze sebe samého, ale i před sebou samým
Vedle strachu bojujeme často také s úzkostí. Jaký je mezi těmito emocemi rozdíl?
Zatímco strach vzniká z konkrétní situace a je zaměřený na reálné hrozby tady a teď, úzkost nás ovládá bez zjevné příčiny a zaměřuje se do nejasné budoucnosti. Člověk, který trpí úzkostí, nedokáže přesně vyjádřit, čeho se bojí a proč. Strach pociťujeme velmi intenzivně, úzkost nás požírá vlekle a trvá dlouho.
Strach a jeho převleky
Kolik názvů můžeme pro tu nepříjemnou emoci plnou bolesti použít? Tady jsou některé z nich:
TRÉMA – strach z neúspěchu a veřejného ponížení, jedná se o emoční napětí, které nás odzbrojí, když se chystáme na důležitou událost.
OBAVA – slabší a méně intenzivní sestra strachu, je to pocit nejistoty z neznáma, které ještě nenastalo, ale odehraje se (možná) někdy v budoucnosti.
PANIKA – iracionální, nepodložené chování, stav náhlého zděšení a obav z očekávaného vývoje událostí. Říká se, že je větší než obava, ale menší než strach.
FOBIE – chorobný strach z určitých věcí, lidí nebo objektů.
HRŮZA a ZDĚŠENÍ – intenzivní strach vystupňovaný v krátkodobou, silnou a prudkou emoční reakci.
Foto: Shutterstock