Domů     Podvýživa seniorů: Nenápadný zloděj sil
Podvýživa seniorů: Nenápadný zloděj sil
23.4.2020

Je to obrovský problém jak v soukromí rodiny, tak celkově. Starších lidí, kteří trpí nějakou formou podvýživy, je totiž obrovské množství. A důvod není tak prostý, jak si myslíme.

Důchodci na jídle šetří, protože nemají na vyhazování, zní obvyklé vysvětlení. Jenže stejně velký problém s podvýživou seniorů zaznamenávají i jinde, třeba v sousedním Německu.

A jak se ukazuje, příčin je více a v našich podmínkách zůstávají často skryté za zdůvodněním finančním. Přitom důsledky podvýživy jsou pro naše rodiče a prarodiče drtivé.

Předčasně, už někdy od 65 let, kdy se teprve o seniorském věku začíná mluvit, ztrácejí síly. Zhoršuje se imunita, stoupá dlouhodobá nemocnost a čeho dramaticky ubývá, to je radost ze života.

Žvýkej pořádně!

Říkáváme to malým dětem, ale ledabyle žvýkáme všichni. S věkem se to může výrazně zhoršovat, což má dva důvody. Tím hlavním jsou potíže s chrupem.

Starší lidé nemívají motivaci řešit problémy se zuby jako v mládí, u mužů klesá zájem o udržování vzhledu, kam pěkný chrup patří, už po padesátce, u žen asi o deset let později. Odrazující jsou navíc i vysoké výdaje na „generální opravu“ chrupu.

Tady by měla zasáhnout rodina a prarodiče přimět, aby nad svými zuby nemávali rukou. Rodina může pomoct finančně, ale i citově, protože je na potomcích, aby své rodiče přesvědčili o tom, že je chtějí vidět dlouho v dobré kondici a spokojené.

Ztráta chuti

Ve vyšším věku se vytrácí jak apetit, tak smysl pro vnímání chuti. Jídlo se pak stává povinností, ztrácí lákavost a lidé na něj zapomínají. Pocit hladu přestávají vnímat, zvyknou si na něj stejně jako na pocit žízně.

A když už pak něco snědí, tak to často špatně rozkoušou. Nepravidelný a k tomu malý objem špatně rozkousaného jídla zhoršuje práci střeva, takže tělo dokáže hůře využít i to málo, co dostane.

Výsledný obraz může být velmi podobný tělesnému chátrání lidí postižených anorexií.

Pořád totéž na talíři

Nechutenství a nezájem o jídlo vede ke zjednodušování nákupů a jídelníček se zploští tak, že nemůže poskytnout tělu, co by potřebovalo. Na jedné straně obvykle přebývá bílého pečiva, na straně druhé se nedostává masa, vajec, celozrnných výrobků.

Velkou bolestí současných generací důchodců je jejich netečnost k ovoci a zelenině, které se v mladších letech nenaučili jíst.

Když kupují ovoce, tak obvykle pro vnoučata, přitom sami mají potřebu živin, které se nacházejí právě v ovoci a zelenině, mnohem větší než děti.

Nezájem o tyto potraviny vede k prohlubujícímu se nedostatku hořčíku, železa, stopových prvků, vitaminu C a A, a pokud na stole chybí i celozrnné obiloviny, tak i vlákniny a vitaminů řady B.

Kriticky chybí

Vitamin B9 čili kyselina listová

Patří k živinám, jejichž nedostatek už u seniorů vede k poškozování zdraví. Kyselina listová je nezbytná pro tvorbu krve, při jejím nedostatku vzniká těžká anémie.

B9 je ale důležitý také pro trávení a podporu chuti k jídlu, což seniorům často chybí. Když si k tomu přičtete deprese, kterými starší lidé trpívají, je společná příčina v podobě nedostatku vitaminu B9 zjevná.

Hlavní zdroje: Zelená listová zelenina, játra, žloutek

Vitamin B 12

I ten je naprosto nezbytný pro tvorbu krve a dobré trávení, takže o něm platí totéž, co pro kyselinu listovou. Vážný nedostatek B12 však může vést k nebezpečnější anémii, která je zhoubná.

K dalším užitečným vlastnostem B 12 patří jeho schopnost podporovat činnost mozku jako paměť a učení.

Hlavní zdroje: játra a ledviny, maso, vejce

Vápník

Známá je jeho nepostradatelnost pro pevnost kostí, která ve vyšším věku ještě narůstá. Vápník je ale stejně důležitý pro regulaci srdečního rytmu.

Uklidňuje nervovou soustavu a likviduje kyselinu mléčnou, která v těle vzniká po nadměrném fyzickém vypětí nebo následkem stresu. Nezbytný je také pro správnou srážlivost krve.

Hlavní zdroje: sardinky, sezamová pasta, tvrdé sýry, ořechy, vývar z hovězích kostí

Zinek

Je nesmírně důležitý pro všechny hojivé pochody v těle a pro dobré fungování imunity. Uklidňuje nervy a pomáhá při depresích.

Hlavní zdroje: ryby, maso, vejce, pšeničné klíčky a olej z nich

Vitamin D

Podporuje nejen ukládání vápníku v kostech a tím jejich pevnost, ale také imunitní systém. Při nedostatku vitaminu D se protahují i banální infekce a oddaluje vyléčení. Vitamin D pomáhá udržovat také zdravý nervový systém, normální puls a srážlivost krve.

Hlavní zdroje: Tím nejdůležitějším je sluneční záření, které při dopadu na kůži vyvolává tvorbu vitaminu D. U seniorů, kteří chodí ven jen omezeně, je nutné dbát na vitamin D v potravinách. Najdete ho hlavně v rybách, dobrým zdrojem jsou sardinky, losos, tuňák.

Pozor: Podvýživa skrytá za nadváhu

Hubenost není podmínkou. Zvlášť u lidí, kteří měli nadváhu většinu života nebo s léty výrazně přibrali, se podvýživa nemusí projevit výrazným hubnutím. Je to podobný princip jako u chronických dietářek.

Tělo si na snížený přísun energie přivykne a začne omezovat výdej. Od pohledu tedy nepoznáte, jestli máte před sebou seniora, který jí dostatečně, nebo trpí podvýživou.

Kolik seniorů trpí podvýživou?

Čísla se různí, jsou to jen odhady, ale i tak nepříjemně vysoké. Nejhorší situace je u lidí starších 70 let, kteří žijí v domovech pro seniory, kde podvýživou může trpět až  80 % lidí, pak u hospitalizovaných ve zdravotnických zařízeních ( až 65 %).

A co je zarážející, k podobnému výsledku došli při náhodných průzkumech i v sousedním Německu. Příčin je vícero a patří k nim i depresivní stavy těchto seniorů.

Lepší je situace u seniorů bez vážných onemocnění, kteří žijí ve svých domovech, tam se podvýživa podle odhadů týká asi 10 % až 15 %, ale podle jiných čísel až 30 %.

Každopádně psychický stav prokazatelně hraje při nechutenství stejně velkou roli jako kvalita a lákavost jídla.

Následky podvýživy

Ubývání svalů – Když tělu chybí bílkoviny, odbourává svaly. Potíž je, že u starých lidí svalstva už tak jako tak ubývá kvůli hormonálním změnám. Ani při kvalitním jídelníčku se pak svaly neobnoví ve stejné míře jako u lidí dejme tomu třicetiletých.

S chátráním svalů ubývá seniorům nejen energie, ale také pohyblivosti a schopnosti zahřát se. Právě svaly produkují nejvíce tělesného tepla. Úbytku svalů se odborně říká sarkopenie a trpí jí i podvyživení lidé s nadváhou.

Obtížné hojení po operacích – I u zdravých lidí trvá několik měsíců, než se tělo po operačním zákroku dostane do stejné kondice jako před ním.

U seniorů s podvýživou se to už nemusí podařit nikdy a dědeček nebo babička zůstanou po operaci v chatrnějším tělesném stavu.

Celkové zhoršování zdraví – Nedostatek živin a energie přirozeně prohlubuje potíže, které měl postižený v mladším věku, a přidává k nim další, vyvolané právě váznoucí dodávkou určitých látek. Výsledkem pak bývá celková sešlost bez jasného ústředního problému.

Tento stav se odborně také označuje kachexie a jinak se objevuje také u těžkých onemocnění.

Ale co s tím?

Řešit příčiny je mnohem složitější, než si je detailně pojmenovat. Naráží to hlavně na nechuť seniorů měnit cokoli ve svém životě, bez pomoci blízkých to nepůjde. O zásadním významu opravy chrupu už byla řeč.

Co dalšího můžeme pro své rodiče a prarodiče udělat? Hodně, především je víc zahrnout do svého života. Podobnost německých a českých odhadů v počtech seniorů s podvýživou ukazuje, že velmi podstatným důvodem je deprese.

Jak u nás, tak v sousední zemi trpí podvýživou až čtyři pětiny seniorů žijících mimo domov v nějakém typu léčebného nebo pečovatelského zařízení. V domácích podmínkách je to jen zlomek tohoto čísla.

Z toho se dá usoudit, že starý člověk především potřebuje být zahrnut do rodinného prostředí, být mezi svými lidmi, aby měl pro koho žít.

Pomoc s nákupy a vařením

Nedostatek energie je jedním z citelných problémů, který rovněž vede k podvýživě starších lidí. Nákupy v supermarketech jsou vyčerpávající i pro řadu mladších, natož pak pro seniory, kteří se zdlouhavěji rozhodují a pomaleji orientují.

Uvařit domácí hovězí polévku se pak zdá jako zbytečný luxus, když se dají koupit polévky instantní.

Jenže právě poctivý domácí bujón z hovězích kostí, se zeleninou a nudlemi je životabudič dodávající významné množství živin, mimo jiné i kriticky chybějícího vápníku.

Pomoc rodiny s nákupy a vařením by proto měla směřovat nejen k tomu, aby se děda s babičkou najedli, ale aby jejich jídlo bylo připravené z poctivých surovin, nikoli polotovarů.

Praktické tipy

Zaměřit bychom se měli na drobné úpravy jídelníčku než prarodičům vnucovat něco, na co nejsou zvyklí. Ohled musíme brát i na horší trávení a slabou chuť k jídlu, jídla pro seniory by měla být odlehčená, ale chuťově přitažlivá. Jak toho dosáhnout?

Koření

Vynikající aroma má libeček, připomínající chutí tekuté polévkové koření. Je jeho zdravější variantou a senioři proti němu určitě nebudou nic namítat. Podobně uspějete i s dalším zeleným kořením, počínaje obyčejnou pažitkou.

Hůře stravitelná bývá petržel kudrnka, tu nejprve vyzkoušejte, zda nedělá prarodičům trávicí potíže.

Koriandr má příjemnou plnou chuť, aniž by dráždil trávicí trakt. Hodí se výborně na maso i do dušené zeleniny, vynikající je na hrášek s mrkví. Pro seniory kupujte výhradně mletý.

Trávení zlepšuje také mletý rozmarýn, zlepšuje hlavně vylučování žluči, takže je vhodný do tučnějších jídel.

Maso a spol.

Krůtí maso má jemnou strukturu a dá se dobře rozkousat. Prodává se navíc i mleté a oproti stejně dietnímu hovězímu je šťavnaté. Je vynikající alternativou pro karbanátky.

Nezapomínejte na vejce, od jejich zakazování při vysoké hladině cholesterolu v krvi se už upouští, naopak se ukazuje, že vejce jsou významným zdrojem jak bílkovin, tak důležitého vitaminu A a minerálů, především železa.

Měkké tvarohy jsou pro seniory ideální svačinou zvlášť se strouhaným ovocem, stejně jako se připravuje pro děti. Starší lidé obvykle ovoce jedí velmi málo, a když už, tak ho špatně rozkoušou.

Kombinace tvarohu a nastrouhaného ovoce je skoro geniální, tělo tím získává nejen kvalitní bílkoviny, ale i tuky a díky ovoci vitaminy rozpustné v tucích. Ty jsou hlavně v ovoci výrazných barev, v meruňkách, broskvích, mangu, kiwi a podobně.

Pro podporu zažívání je dobré nezapomínat na kvašené mléčné výrobky jako kefír a acidofilní mléko.

Zelenina a luštěniny

Starší generace byly zvyklé na minimum zeleniny na jídelníčku, obvykle je kysané zelí nebo rajčata a papriky. Přitom zelenina je hlavním zdrojem minerálů, které senioři (i když nejen oni) nutně potřebují ke zdraví a kondici.

U prarodičů nejspíš uspějete s bohatými zeleninovými polévkami. Mnohem méně vhodná je zelenina smažená, a nejen ta, ve vyšším věku mohou mít lidé potíže i s trávením zeleninových salátů. Proto není vhodné je prarodičům nutit.

Luštěniny jsou vůbec nejlepším zdrojem vlákniny a ta je potřebná pro dobrou práci střev. Současně jsou ale některé z nich hůře stravitelné. Které seniorům doporučit? Především hrášek, konzervovaný nebo mražený.

Také červená a žlutá čočka, druhy, které není nutné namáčet před vařením, nepůsobí nadýmání a rychle měknou. Dají se z nich připravit výborné pomazánky, stejně tak z konzervované cizrny. Konzervace je ve slaném nálevu a nijak nezhoršuje výživové kvality cizrny. Můžete ji ale samozřejmě také normálně uvařit.

Přílohy a pečivo

Bílé, nebo tmavé pečivo? To je otázka. Bílé šetří žaludeční a střevní sliznici, která může být podrážděná, ale pokud bude starší člověk jíst výhradně bílé housky, bude mít pravděpodobně potíže se zácpou. Takže lepší je oba typy kombinovat.

U tmavého pečiva pozor na chléb pouze přibarvovaný, nikoli z tmavé mouky bez balastních látek.

Na trhu je velké množství obilných, ale i luštěninových vloček.

Jejich předností je hlavně obsah vlákniny, minerálů a vitaminů B. Dají se použít pro přípravu vločkových kaší, výborně chutnají se skořicí podporující apetit a s dušeným ovocem (syrové by v kombinaci s kaší způsobilo nadýmání).

Pokud babička či děda kaše nechce, dají se tyto vločky používat aspoň jako zavářka do polévek.

Tuky a oleje

Staří lidé často jedí velmi málo a pak jim scházejí živiny rozpustné v tucích a také obsažené v některých kvalitních tucích, hlavně vitamin E. Například olej z pšeničných klíčků je dobrým zdrojem zinku, nutného pro regeneraci a hojivé procesy v těle.

Olej je sice dražší než obyčejný stolní, ale nepoužívá se na vlastní přípravu jídla, jen přidáme lžičku do hotové porce na talíři. Už jen tato změna může přinést nečekané zlepšení ve zdravotním stavu.

Vynikající je také olej dýňový, přezdívaný olej věčného mládí, a oleje z ořechů.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
27.2.2025
Jsou náchylné k prochladnutí a případný zánět není nic, o co by člověk stál. Ale o ledviny bychom tak jako tak měli pečovat celoročně. Pro tělo jsou nesmírně důležité a mají více funkcí než jen filtrování a vylučování škodlivin. Například produkují hormony, které ovlivňují krevní tlak i tvorbu červených krvinek. Udržují v rovnováze minerály jako jsou draslík a sodík. Podílejí se i na tvorbě důlež
reklama
Šikovné tipy
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mušle na bílém víně
tisicereceptu.cz
Mušle na bílém víně
Delikatesa, která si v přímořských zemích vydobyla svoje nezastupitelné místo. Ingredience na 4 porce 1 kg mušlí 200 ml bílého vína 2 stroužky česneku 1 cibule 2 lžíce olivového oleje petrž
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
nasehvezdy.cz
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
Půvabná herečka Jana Bernášková (44), známá ze seriálu ZOO, budí pozornost nejen na obrazovce, ale i ve svém osobním životě. Na slavnostní premiéru filmu Tichá pošta dorazila sice bez doprovodu, ale
Vášnivá šlechtična svedla kováře
historyplus.cz
Vášnivá šlechtična svedla kováře
Mladý muž se viditelně potí, neustále si mne dlaně, klopí zrak. Kováře Jiříka Wagnera, který působil na zámku Smiřických v Kostelci nad Černými lesy, právě vyslýchají kvůli jeho vášnivému románku s dcerou zdejšího pána. Nic pěkného ho nečeká… „Eliška Kateřina ke mně směle přistoupila a mý ruce, že jsou i byly černé, mocně mi je
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
nejsemsama.cz
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
Bali je exotický ráj, kde se snoubí tropická příroda, nádherné pláže a bohatá kultura. Najdete zde mystické chrámy, dechberoucí vodopády i výbornou kuchyni. Bali, nazývané také „ostrov bohů“, je jednou z nejkrásnějších destinací jihovýchodní Asie. Tento indonéský ostrov vás uchvátí nádhernými scenériemi, zelenými rýžovými terasami a rozmanitými plážemi. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci, nebo duchovní probuzení, Bali má co
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
21stoleti.cz
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k č
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
epochalnisvet.cz
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
Úžasný 37karátový smaragd zasazený do diamantové a smaragdové brože Cartier se nedávno stal nejdražším zeleným drahokamem. Šperk v hodnotě téměř devíti milionů dolarů přitom není jen dokonalou ukázkou špičkového řemesla a kvality drahokamů, má také velmi zajímavou historii. Už jen výčet jmen klenotníků, kterým se v průběhu let šperk dostal do rukou, je skutečně výjimečný.
Matylda nám svým tancem zachránila život
skutecnepribehy.cz
Matylda nám svým tancem zachránila život
Hlídali jsme tu fretku neradi, naši sousedé nás ale přemluvili, když jeli na dovolenou. Kousala, škrábala a v noci dělala rámus. Stala se ale nakonec naší hrdinkou! Naši sousedé měli doma fretku. Říkali jí Matylda. Oni sami si ji nepořídili, domů ji tehdy přinesla jejich dcera Zdenička, už ani nevím odkud. Dva roky s ní všude chodila, venku
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
epochaplus.cz
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
iluxus.cz
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
S prevencí slunečního záření, které způsobuje předčasné stárnutí kůže a navíc je karcinogenní, je potřeba začít hned s příchodem jara. Dokonalý přípravek pro toto období vyvinula česká společnost Kosm
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
enigmaplus.cz
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
Člověk ovládající šamanismus údajně umí komunikovat se světem duchů, léčit nemocné nebo převádět zemřelé do říše mrtvých. Šamanské schopnosti využívají snad všechny známé civilizace. Může tato tajemná
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
epochanacestach.cz
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky.