Domů     Podvýživa seniorů: Nenápadný zloděj sil
Podvýživa seniorů: Nenápadný zloděj sil
23.4.2020

Je to obrovský problém jak v soukromí rodiny, tak celkově. Starších lidí, kteří trpí nějakou formou podvýživy, je totiž obrovské množství. A důvod není tak prostý, jak si myslíme.

Důchodci na jídle šetří, protože nemají na vyhazování, zní obvyklé vysvětlení. Jenže stejně velký problém s podvýživou seniorů zaznamenávají i jinde, třeba v sousedním Německu.

A jak se ukazuje, příčin je více a v našich podmínkách zůstávají často skryté za zdůvodněním finančním. Přitom důsledky podvýživy jsou pro naše rodiče a prarodiče drtivé.

Předčasně, už někdy od 65 let, kdy se teprve o seniorském věku začíná mluvit, ztrácejí síly. Zhoršuje se imunita, stoupá dlouhodobá nemocnost a čeho dramaticky ubývá, to je radost ze života.

Žvýkej pořádně!

Říkáváme to malým dětem, ale ledabyle žvýkáme všichni. S věkem se to může výrazně zhoršovat, což má dva důvody. Tím hlavním jsou potíže s chrupem.

Starší lidé nemívají motivaci řešit problémy se zuby jako v mládí, u mužů klesá zájem o udržování vzhledu, kam pěkný chrup patří, už po padesátce, u žen asi o deset let později. Odrazující jsou navíc i vysoké výdaje na „generální opravu“ chrupu.

Tady by měla zasáhnout rodina a prarodiče přimět, aby nad svými zuby nemávali rukou. Rodina může pomoct finančně, ale i citově, protože je na potomcích, aby své rodiče přesvědčili o tom, že je chtějí vidět dlouho v dobré kondici a spokojené.

Ztráta chuti

Ve vyšším věku se vytrácí jak apetit, tak smysl pro vnímání chuti. Jídlo se pak stává povinností, ztrácí lákavost a lidé na něj zapomínají. Pocit hladu přestávají vnímat, zvyknou si na něj stejně jako na pocit žízně.

A když už pak něco snědí, tak to často špatně rozkoušou. Nepravidelný a k tomu malý objem špatně rozkousaného jídla zhoršuje práci střeva, takže tělo dokáže hůře využít i to málo, co dostane.

Výsledný obraz může být velmi podobný tělesnému chátrání lidí postižených anorexií.

Pořád totéž na talíři

Nechutenství a nezájem o jídlo vede ke zjednodušování nákupů a jídelníček se zploští tak, že nemůže poskytnout tělu, co by potřebovalo. Na jedné straně obvykle přebývá bílého pečiva, na straně druhé se nedostává masa, vajec, celozrnných výrobků.

Velkou bolestí současných generací důchodců je jejich netečnost k ovoci a zelenině, které se v mladších letech nenaučili jíst.

Když kupují ovoce, tak obvykle pro vnoučata, přitom sami mají potřebu živin, které se nacházejí právě v ovoci a zelenině, mnohem větší než děti.

Nezájem o tyto potraviny vede k prohlubujícímu se nedostatku hořčíku, železa, stopových prvků, vitaminu C a A, a pokud na stole chybí i celozrnné obiloviny, tak i vlákniny a vitaminů řady B.

Kriticky chybí

Vitamin B9 čili kyselina listová

Patří k živinám, jejichž nedostatek už u seniorů vede k poškozování zdraví. Kyselina listová je nezbytná pro tvorbu krve, při jejím nedostatku vzniká těžká anémie.

B9 je ale důležitý také pro trávení a podporu chuti k jídlu, což seniorům často chybí. Když si k tomu přičtete deprese, kterými starší lidé trpívají, je společná příčina v podobě nedostatku vitaminu B9 zjevná.

Hlavní zdroje: Zelená listová zelenina, játra, žloutek

Vitamin B 12

I ten je naprosto nezbytný pro tvorbu krve a dobré trávení, takže o něm platí totéž, co pro kyselinu listovou. Vážný nedostatek B12 však může vést k nebezpečnější anémii, která je zhoubná.

K dalším užitečným vlastnostem B 12 patří jeho schopnost podporovat činnost mozku jako paměť a učení.

Hlavní zdroje: játra a ledviny, maso, vejce

Vápník

Známá je jeho nepostradatelnost pro pevnost kostí, která ve vyšším věku ještě narůstá. Vápník je ale stejně důležitý pro regulaci srdečního rytmu.

Uklidňuje nervovou soustavu a likviduje kyselinu mléčnou, která v těle vzniká po nadměrném fyzickém vypětí nebo následkem stresu. Nezbytný je také pro správnou srážlivost krve.

Hlavní zdroje: sardinky, sezamová pasta, tvrdé sýry, ořechy, vývar z hovězích kostí

Zinek

Je nesmírně důležitý pro všechny hojivé pochody v těle a pro dobré fungování imunity. Uklidňuje nervy a pomáhá při depresích.

Hlavní zdroje: ryby, maso, vejce, pšeničné klíčky a olej z nich

Vitamin D

Podporuje nejen ukládání vápníku v kostech a tím jejich pevnost, ale také imunitní systém. Při nedostatku vitaminu D se protahují i banální infekce a oddaluje vyléčení. Vitamin D pomáhá udržovat také zdravý nervový systém, normální puls a srážlivost krve.

Hlavní zdroje: Tím nejdůležitějším je sluneční záření, které při dopadu na kůži vyvolává tvorbu vitaminu D. U seniorů, kteří chodí ven jen omezeně, je nutné dbát na vitamin D v potravinách. Najdete ho hlavně v rybách, dobrým zdrojem jsou sardinky, losos, tuňák.

Pozor: Podvýživa skrytá za nadváhu

Hubenost není podmínkou. Zvlášť u lidí, kteří měli nadváhu většinu života nebo s léty výrazně přibrali, se podvýživa nemusí projevit výrazným hubnutím. Je to podobný princip jako u chronických dietářek.

Tělo si na snížený přísun energie přivykne a začne omezovat výdej. Od pohledu tedy nepoznáte, jestli máte před sebou seniora, který jí dostatečně, nebo trpí podvýživou.

Kolik seniorů trpí podvýživou?

Čísla se různí, jsou to jen odhady, ale i tak nepříjemně vysoké. Nejhorší situace je u lidí starších 70 let, kteří žijí v domovech pro seniory, kde podvýživou může trpět až  80 % lidí, pak u hospitalizovaných ve zdravotnických zařízeních ( až 65 %).

A co je zarážející, k podobnému výsledku došli při náhodných průzkumech i v sousedním Německu. Příčin je vícero a patří k nim i depresivní stavy těchto seniorů.

Lepší je situace u seniorů bez vážných onemocnění, kteří žijí ve svých domovech, tam se podvýživa podle odhadů týká asi 10 % až 15 %, ale podle jiných čísel až 30 %.

Každopádně psychický stav prokazatelně hraje při nechutenství stejně velkou roli jako kvalita a lákavost jídla.

Následky podvýživy

Ubývání svalů – Když tělu chybí bílkoviny, odbourává svaly. Potíž je, že u starých lidí svalstva už tak jako tak ubývá kvůli hormonálním změnám. Ani při kvalitním jídelníčku se pak svaly neobnoví ve stejné míře jako u lidí dejme tomu třicetiletých.

S chátráním svalů ubývá seniorům nejen energie, ale také pohyblivosti a schopnosti zahřát se. Právě svaly produkují nejvíce tělesného tepla. Úbytku svalů se odborně říká sarkopenie a trpí jí i podvyživení lidé s nadváhou.

Obtížné hojení po operacích – I u zdravých lidí trvá několik měsíců, než se tělo po operačním zákroku dostane do stejné kondice jako před ním.

U seniorů s podvýživou se to už nemusí podařit nikdy a dědeček nebo babička zůstanou po operaci v chatrnějším tělesném stavu.

Celkové zhoršování zdraví – Nedostatek živin a energie přirozeně prohlubuje potíže, které měl postižený v mladším věku, a přidává k nim další, vyvolané právě váznoucí dodávkou určitých látek. Výsledkem pak bývá celková sešlost bez jasného ústředního problému.

Tento stav se odborně také označuje kachexie a jinak se objevuje také u těžkých onemocnění.

Ale co s tím?

Řešit příčiny je mnohem složitější, než si je detailně pojmenovat. Naráží to hlavně na nechuť seniorů měnit cokoli ve svém životě, bez pomoci blízkých to nepůjde. O zásadním významu opravy chrupu už byla řeč.

Co dalšího můžeme pro své rodiče a prarodiče udělat? Hodně, především je víc zahrnout do svého života. Podobnost německých a českých odhadů v počtech seniorů s podvýživou ukazuje, že velmi podstatným důvodem je deprese.

Jak u nás, tak v sousední zemi trpí podvýživou až čtyři pětiny seniorů žijících mimo domov v nějakém typu léčebného nebo pečovatelského zařízení. V domácích podmínkách je to jen zlomek tohoto čísla.

Z toho se dá usoudit, že starý člověk především potřebuje být zahrnut do rodinného prostředí, být mezi svými lidmi, aby měl pro koho žít.

Pomoc s nákupy a vařením

Nedostatek energie je jedním z citelných problémů, který rovněž vede k podvýživě starších lidí. Nákupy v supermarketech jsou vyčerpávající i pro řadu mladších, natož pak pro seniory, kteří se zdlouhavěji rozhodují a pomaleji orientují.

Uvařit domácí hovězí polévku se pak zdá jako zbytečný luxus, když se dají koupit polévky instantní.

Jenže právě poctivý domácí bujón z hovězích kostí, se zeleninou a nudlemi je životabudič dodávající významné množství živin, mimo jiné i kriticky chybějícího vápníku.

Pomoc rodiny s nákupy a vařením by proto měla směřovat nejen k tomu, aby se děda s babičkou najedli, ale aby jejich jídlo bylo připravené z poctivých surovin, nikoli polotovarů.

Praktické tipy

Zaměřit bychom se měli na drobné úpravy jídelníčku než prarodičům vnucovat něco, na co nejsou zvyklí. Ohled musíme brát i na horší trávení a slabou chuť k jídlu, jídla pro seniory by měla být odlehčená, ale chuťově přitažlivá. Jak toho dosáhnout?

Koření

Vynikající aroma má libeček, připomínající chutí tekuté polévkové koření. Je jeho zdravější variantou a senioři proti němu určitě nebudou nic namítat. Podobně uspějete i s dalším zeleným kořením, počínaje obyčejnou pažitkou.

Hůře stravitelná bývá petržel kudrnka, tu nejprve vyzkoušejte, zda nedělá prarodičům trávicí potíže.

Koriandr má příjemnou plnou chuť, aniž by dráždil trávicí trakt. Hodí se výborně na maso i do dušené zeleniny, vynikající je na hrášek s mrkví. Pro seniory kupujte výhradně mletý.

Trávení zlepšuje také mletý rozmarýn, zlepšuje hlavně vylučování žluči, takže je vhodný do tučnějších jídel.

Maso a spol.

Krůtí maso má jemnou strukturu a dá se dobře rozkousat. Prodává se navíc i mleté a oproti stejně dietnímu hovězímu je šťavnaté. Je vynikající alternativou pro karbanátky.

Nezapomínejte na vejce, od jejich zakazování při vysoké hladině cholesterolu v krvi se už upouští, naopak se ukazuje, že vejce jsou významným zdrojem jak bílkovin, tak důležitého vitaminu A a minerálů, především železa.

Měkké tvarohy jsou pro seniory ideální svačinou zvlášť se strouhaným ovocem, stejně jako se připravuje pro děti. Starší lidé obvykle ovoce jedí velmi málo, a když už, tak ho špatně rozkoušou.

Kombinace tvarohu a nastrouhaného ovoce je skoro geniální, tělo tím získává nejen kvalitní bílkoviny, ale i tuky a díky ovoci vitaminy rozpustné v tucích. Ty jsou hlavně v ovoci výrazných barev, v meruňkách, broskvích, mangu, kiwi a podobně.

Pro podporu zažívání je dobré nezapomínat na kvašené mléčné výrobky jako kefír a acidofilní mléko.

Zelenina a luštěniny

Starší generace byly zvyklé na minimum zeleniny na jídelníčku, obvykle je kysané zelí nebo rajčata a papriky. Přitom zelenina je hlavním zdrojem minerálů, které senioři (i když nejen oni) nutně potřebují ke zdraví a kondici.

U prarodičů nejspíš uspějete s bohatými zeleninovými polévkami. Mnohem méně vhodná je zelenina smažená, a nejen ta, ve vyšším věku mohou mít lidé potíže i s trávením zeleninových salátů. Proto není vhodné je prarodičům nutit.

Luštěniny jsou vůbec nejlepším zdrojem vlákniny a ta je potřebná pro dobrou práci střev. Současně jsou ale některé z nich hůře stravitelné. Které seniorům doporučit? Především hrášek, konzervovaný nebo mražený.

Také červená a žlutá čočka, druhy, které není nutné namáčet před vařením, nepůsobí nadýmání a rychle měknou. Dají se z nich připravit výborné pomazánky, stejně tak z konzervované cizrny. Konzervace je ve slaném nálevu a nijak nezhoršuje výživové kvality cizrny. Můžete ji ale samozřejmě také normálně uvařit.

Přílohy a pečivo

Bílé, nebo tmavé pečivo? To je otázka. Bílé šetří žaludeční a střevní sliznici, která může být podrážděná, ale pokud bude starší člověk jíst výhradně bílé housky, bude mít pravděpodobně potíže se zácpou. Takže lepší je oba typy kombinovat.

U tmavého pečiva pozor na chléb pouze přibarvovaný, nikoli z tmavé mouky bez balastních látek.

Na trhu je velké množství obilných, ale i luštěninových vloček.

Jejich předností je hlavně obsah vlákniny, minerálů a vitaminů B. Dají se použít pro přípravu vločkových kaší, výborně chutnají se skořicí podporující apetit a s dušeným ovocem (syrové by v kombinaci s kaší způsobilo nadýmání).

Pokud babička či děda kaše nechce, dají se tyto vločky používat aspoň jako zavářka do polévek.

Tuky a oleje

Staří lidé často jedí velmi málo a pak jim scházejí živiny rozpustné v tucích a také obsažené v některých kvalitních tucích, hlavně vitamin E. Například olej z pšeničných klíčků je dobrým zdrojem zinku, nutného pro regeneraci a hojivé procesy v těle.

Olej je sice dražší než obyčejný stolní, ale nepoužívá se na vlastní přípravu jídla, jen přidáme lžičku do hotové porce na talíři. Už jen tato změna může přinést nečekané zlepšení ve zdravotním stavu.

Vynikající je také olej dýňový, přezdívaný olej věčného mládí, a oleje z ořechů.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!