Domů     Podvýživa seniorů: Nenápadný zloděj sil
Podvýživa seniorů: Nenápadný zloděj sil
23.4.2020

Je to obrovský problém jak v soukromí rodiny, tak celkově. Starších lidí, kteří trpí nějakou formou podvýživy, je totiž obrovské množství. A důvod není tak prostý, jak si myslíme.

Důchodci na jídle šetří, protože nemají na vyhazování, zní obvyklé vysvětlení. Jenže stejně velký problém s podvýživou seniorů zaznamenávají i jinde, třeba v sousedním Německu.

A jak se ukazuje, příčin je více a v našich podmínkách zůstávají často skryté za zdůvodněním finančním. Přitom důsledky podvýživy jsou pro naše rodiče a prarodiče drtivé.

Předčasně, už někdy od 65 let, kdy se teprve o seniorském věku začíná mluvit, ztrácejí síly. Zhoršuje se imunita, stoupá dlouhodobá nemocnost a čeho dramaticky ubývá, to je radost ze života.

Žvýkej pořádně!

Říkáváme to malým dětem, ale ledabyle žvýkáme všichni. S věkem se to může výrazně zhoršovat, což má dva důvody. Tím hlavním jsou potíže s chrupem.

Starší lidé nemívají motivaci řešit problémy se zuby jako v mládí, u mužů klesá zájem o udržování vzhledu, kam pěkný chrup patří, už po padesátce, u žen asi o deset let později. Odrazující jsou navíc i vysoké výdaje na „generální opravu“ chrupu.

Tady by měla zasáhnout rodina a prarodiče přimět, aby nad svými zuby nemávali rukou. Rodina může pomoct finančně, ale i citově, protože je na potomcích, aby své rodiče přesvědčili o tom, že je chtějí vidět dlouho v dobré kondici a spokojené.

Ztráta chuti

Ve vyšším věku se vytrácí jak apetit, tak smysl pro vnímání chuti. Jídlo se pak stává povinností, ztrácí lákavost a lidé na něj zapomínají. Pocit hladu přestávají vnímat, zvyknou si na něj stejně jako na pocit žízně.

A když už pak něco snědí, tak to často špatně rozkoušou. Nepravidelný a k tomu malý objem špatně rozkousaného jídla zhoršuje práci střeva, takže tělo dokáže hůře využít i to málo, co dostane.

Výsledný obraz může být velmi podobný tělesnému chátrání lidí postižených anorexií.

Pořád totéž na talíři

Nechutenství a nezájem o jídlo vede ke zjednodušování nákupů a jídelníček se zploští tak, že nemůže poskytnout tělu, co by potřebovalo. Na jedné straně obvykle přebývá bílého pečiva, na straně druhé se nedostává masa, vajec, celozrnných výrobků.

Velkou bolestí současných generací důchodců je jejich netečnost k ovoci a zelenině, které se v mladších letech nenaučili jíst.

Když kupují ovoce, tak obvykle pro vnoučata, přitom sami mají potřebu živin, které se nacházejí právě v ovoci a zelenině, mnohem větší než děti.

Nezájem o tyto potraviny vede k prohlubujícímu se nedostatku hořčíku, železa, stopových prvků, vitaminu C a A, a pokud na stole chybí i celozrnné obiloviny, tak i vlákniny a vitaminů řady B.

Kriticky chybí

Vitamin B9 čili kyselina listová

Patří k živinám, jejichž nedostatek už u seniorů vede k poškozování zdraví. Kyselina listová je nezbytná pro tvorbu krve, při jejím nedostatku vzniká těžká anémie.

B9 je ale důležitý také pro trávení a podporu chuti k jídlu, což seniorům často chybí. Když si k tomu přičtete deprese, kterými starší lidé trpívají, je společná příčina v podobě nedostatku vitaminu B9 zjevná.

Hlavní zdroje: Zelená listová zelenina, játra, žloutek

Vitamin B 12

I ten je naprosto nezbytný pro tvorbu krve a dobré trávení, takže o něm platí totéž, co pro kyselinu listovou. Vážný nedostatek B12 však může vést k nebezpečnější anémii, která je zhoubná.

K dalším užitečným vlastnostem B 12 patří jeho schopnost podporovat činnost mozku jako paměť a učení.

Hlavní zdroje: játra a ledviny, maso, vejce

Vápník

Známá je jeho nepostradatelnost pro pevnost kostí, která ve vyšším věku ještě narůstá. Vápník je ale stejně důležitý pro regulaci srdečního rytmu.

Uklidňuje nervovou soustavu a likviduje kyselinu mléčnou, která v těle vzniká po nadměrném fyzickém vypětí nebo následkem stresu. Nezbytný je také pro správnou srážlivost krve.

Hlavní zdroje: sardinky, sezamová pasta, tvrdé sýry, ořechy, vývar z hovězích kostí

Zinek

Je nesmírně důležitý pro všechny hojivé pochody v těle a pro dobré fungování imunity. Uklidňuje nervy a pomáhá při depresích.

Hlavní zdroje: ryby, maso, vejce, pšeničné klíčky a olej z nich

Vitamin D

Podporuje nejen ukládání vápníku v kostech a tím jejich pevnost, ale také imunitní systém. Při nedostatku vitaminu D se protahují i banální infekce a oddaluje vyléčení. Vitamin D pomáhá udržovat také zdravý nervový systém, normální puls a srážlivost krve.

Hlavní zdroje: Tím nejdůležitějším je sluneční záření, které při dopadu na kůži vyvolává tvorbu vitaminu D. U seniorů, kteří chodí ven jen omezeně, je nutné dbát na vitamin D v potravinách. Najdete ho hlavně v rybách, dobrým zdrojem jsou sardinky, losos, tuňák.

Pozor: Podvýživa skrytá za nadváhu

Hubenost není podmínkou. Zvlášť u lidí, kteří měli nadváhu většinu života nebo s léty výrazně přibrali, se podvýživa nemusí projevit výrazným hubnutím. Je to podobný princip jako u chronických dietářek.

Tělo si na snížený přísun energie přivykne a začne omezovat výdej. Od pohledu tedy nepoznáte, jestli máte před sebou seniora, který jí dostatečně, nebo trpí podvýživou.

Kolik seniorů trpí podvýživou?

Čísla se různí, jsou to jen odhady, ale i tak nepříjemně vysoké. Nejhorší situace je u lidí starších 70 let, kteří žijí v domovech pro seniory, kde podvýživou může trpět až  80 % lidí, pak u hospitalizovaných ve zdravotnických zařízeních ( až 65 %).

A co je zarážející, k podobnému výsledku došli při náhodných průzkumech i v sousedním Německu. Příčin je vícero a patří k nim i depresivní stavy těchto seniorů.

Lepší je situace u seniorů bez vážných onemocnění, kteří žijí ve svých domovech, tam se podvýživa podle odhadů týká asi 10 % až 15 %, ale podle jiných čísel až 30 %.

Každopádně psychický stav prokazatelně hraje při nechutenství stejně velkou roli jako kvalita a lákavost jídla.

Následky podvýživy

Ubývání svalů – Když tělu chybí bílkoviny, odbourává svaly. Potíž je, že u starých lidí svalstva už tak jako tak ubývá kvůli hormonálním změnám. Ani při kvalitním jídelníčku se pak svaly neobnoví ve stejné míře jako u lidí dejme tomu třicetiletých.

S chátráním svalů ubývá seniorům nejen energie, ale také pohyblivosti a schopnosti zahřát se. Právě svaly produkují nejvíce tělesného tepla. Úbytku svalů se odborně říká sarkopenie a trpí jí i podvyživení lidé s nadváhou.

Obtížné hojení po operacích – I u zdravých lidí trvá několik měsíců, než se tělo po operačním zákroku dostane do stejné kondice jako před ním.

U seniorů s podvýživou se to už nemusí podařit nikdy a dědeček nebo babička zůstanou po operaci v chatrnějším tělesném stavu.

Celkové zhoršování zdraví – Nedostatek živin a energie přirozeně prohlubuje potíže, které měl postižený v mladším věku, a přidává k nim další, vyvolané právě váznoucí dodávkou určitých látek. Výsledkem pak bývá celková sešlost bez jasného ústředního problému.

Tento stav se odborně také označuje kachexie a jinak se objevuje také u těžkých onemocnění.

Ale co s tím?

Řešit příčiny je mnohem složitější, než si je detailně pojmenovat. Naráží to hlavně na nechuť seniorů měnit cokoli ve svém životě, bez pomoci blízkých to nepůjde. O zásadním významu opravy chrupu už byla řeč.

Co dalšího můžeme pro své rodiče a prarodiče udělat? Hodně, především je víc zahrnout do svého života. Podobnost německých a českých odhadů v počtech seniorů s podvýživou ukazuje, že velmi podstatným důvodem je deprese.

Jak u nás, tak v sousední zemi trpí podvýživou až čtyři pětiny seniorů žijících mimo domov v nějakém typu léčebného nebo pečovatelského zařízení. V domácích podmínkách je to jen zlomek tohoto čísla.

Z toho se dá usoudit, že starý člověk především potřebuje být zahrnut do rodinného prostředí, být mezi svými lidmi, aby měl pro koho žít.

Pomoc s nákupy a vařením

Nedostatek energie je jedním z citelných problémů, který rovněž vede k podvýživě starších lidí. Nákupy v supermarketech jsou vyčerpávající i pro řadu mladších, natož pak pro seniory, kteří se zdlouhavěji rozhodují a pomaleji orientují.

Uvařit domácí hovězí polévku se pak zdá jako zbytečný luxus, když se dají koupit polévky instantní.

Jenže právě poctivý domácí bujón z hovězích kostí, se zeleninou a nudlemi je životabudič dodávající významné množství živin, mimo jiné i kriticky chybějícího vápníku.

Pomoc rodiny s nákupy a vařením by proto měla směřovat nejen k tomu, aby se děda s babičkou najedli, ale aby jejich jídlo bylo připravené z poctivých surovin, nikoli polotovarů.

Praktické tipy

Zaměřit bychom se měli na drobné úpravy jídelníčku než prarodičům vnucovat něco, na co nejsou zvyklí. Ohled musíme brát i na horší trávení a slabou chuť k jídlu, jídla pro seniory by měla být odlehčená, ale chuťově přitažlivá. Jak toho dosáhnout?

Koření

Vynikající aroma má libeček, připomínající chutí tekuté polévkové koření. Je jeho zdravější variantou a senioři proti němu určitě nebudou nic namítat. Podobně uspějete i s dalším zeleným kořením, počínaje obyčejnou pažitkou.

Hůře stravitelná bývá petržel kudrnka, tu nejprve vyzkoušejte, zda nedělá prarodičům trávicí potíže.

Koriandr má příjemnou plnou chuť, aniž by dráždil trávicí trakt. Hodí se výborně na maso i do dušené zeleniny, vynikající je na hrášek s mrkví. Pro seniory kupujte výhradně mletý.

Trávení zlepšuje také mletý rozmarýn, zlepšuje hlavně vylučování žluči, takže je vhodný do tučnějších jídel.

Maso a spol.

Krůtí maso má jemnou strukturu a dá se dobře rozkousat. Prodává se navíc i mleté a oproti stejně dietnímu hovězímu je šťavnaté. Je vynikající alternativou pro karbanátky.

Nezapomínejte na vejce, od jejich zakazování při vysoké hladině cholesterolu v krvi se už upouští, naopak se ukazuje, že vejce jsou významným zdrojem jak bílkovin, tak důležitého vitaminu A a minerálů, především železa.

Měkké tvarohy jsou pro seniory ideální svačinou zvlášť se strouhaným ovocem, stejně jako se připravuje pro děti. Starší lidé obvykle ovoce jedí velmi málo, a když už, tak ho špatně rozkoušou.

Kombinace tvarohu a nastrouhaného ovoce je skoro geniální, tělo tím získává nejen kvalitní bílkoviny, ale i tuky a díky ovoci vitaminy rozpustné v tucích. Ty jsou hlavně v ovoci výrazných barev, v meruňkách, broskvích, mangu, kiwi a podobně.

Pro podporu zažívání je dobré nezapomínat na kvašené mléčné výrobky jako kefír a acidofilní mléko.

Zelenina a luštěniny

Starší generace byly zvyklé na minimum zeleniny na jídelníčku, obvykle je kysané zelí nebo rajčata a papriky. Přitom zelenina je hlavním zdrojem minerálů, které senioři (i když nejen oni) nutně potřebují ke zdraví a kondici.

U prarodičů nejspíš uspějete s bohatými zeleninovými polévkami. Mnohem méně vhodná je zelenina smažená, a nejen ta, ve vyšším věku mohou mít lidé potíže i s trávením zeleninových salátů. Proto není vhodné je prarodičům nutit.

Luštěniny jsou vůbec nejlepším zdrojem vlákniny a ta je potřebná pro dobrou práci střev. Současně jsou ale některé z nich hůře stravitelné. Které seniorům doporučit? Především hrášek, konzervovaný nebo mražený.

Také červená a žlutá čočka, druhy, které není nutné namáčet před vařením, nepůsobí nadýmání a rychle měknou. Dají se z nich připravit výborné pomazánky, stejně tak z konzervované cizrny. Konzervace je ve slaném nálevu a nijak nezhoršuje výživové kvality cizrny. Můžete ji ale samozřejmě také normálně uvařit.

Přílohy a pečivo

Bílé, nebo tmavé pečivo? To je otázka. Bílé šetří žaludeční a střevní sliznici, která může být podrážděná, ale pokud bude starší člověk jíst výhradně bílé housky, bude mít pravděpodobně potíže se zácpou. Takže lepší je oba typy kombinovat.

U tmavého pečiva pozor na chléb pouze přibarvovaný, nikoli z tmavé mouky bez balastních látek.

Na trhu je velké množství obilných, ale i luštěninových vloček.

Jejich předností je hlavně obsah vlákniny, minerálů a vitaminů B. Dají se použít pro přípravu vločkových kaší, výborně chutnají se skořicí podporující apetit a s dušeným ovocem (syrové by v kombinaci s kaší způsobilo nadýmání).

Pokud babička či děda kaše nechce, dají se tyto vločky používat aspoň jako zavářka do polévek.

Tuky a oleje

Staří lidé často jedí velmi málo a pak jim scházejí živiny rozpustné v tucích a také obsažené v některých kvalitních tucích, hlavně vitamin E. Například olej z pšeničných klíčků je dobrým zdrojem zinku, nutného pro regeneraci a hojivé procesy v těle.

Olej je sice dražší než obyčejný stolní, ale nepoužívá se na vlastní přípravu jídla, jen přidáme lžičku do hotové porce na talíři. Už jen tato změna může přinést nečekané zlepšení ve zdravotním stavu.

Vynikající je také olej dýňový, přezdívaný olej věčného mládí, a oleje z ořechů.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve