Domů     Podvýživa seniorů: Nenápadný zloděj sil
Podvýživa seniorů: Nenápadný zloděj sil
od 23.4.2020

Je to obrovský problém jak v soukromí rodiny, tak celkově. Starších lidí, kteří trpí nějakou formou podvýživy, je totiž obrovské množství. A důvod není tak prostý, jak si myslíme.

Důchodci na jídle šetří, protože nemají na vyhazování, zní obvyklé vysvětlení. Jenže stejně velký problém s podvýživou seniorů zaznamenávají i jinde, třeba v sousedním Německu.

A jak se ukazuje, příčin je více a v našich podmínkách zůstávají často skryté za zdůvodněním finančním. Přitom důsledky podvýživy jsou pro naše rodiče a prarodiče drtivé.

reklama

Předčasně, už někdy od 65 let, kdy se teprve o seniorském věku začíná mluvit, ztrácejí síly. Zhoršuje se imunita, stoupá dlouhodobá nemocnost a čeho dramaticky ubývá, to je radost ze života.

Žvýkej pořádně!

Říkáváme to malým dětem, ale ledabyle žvýkáme všichni. S věkem se to může výrazně zhoršovat, což má dva důvody. Tím hlavním jsou potíže s chrupem.

Starší lidé nemívají motivaci řešit problémy se zuby jako v mládí, u mužů klesá zájem o udržování vzhledu, kam pěkný chrup patří, už po padesátce, u žen asi o deset let později. Odrazující jsou navíc i vysoké výdaje na „generální opravu“ chrupu.

reklama

Tady by měla zasáhnout rodina a prarodiče přimět, aby nad svými zuby nemávali rukou. Rodina může pomoct finančně, ale i citově, protože je na potomcích, aby své rodiče přesvědčili o tom, že je chtějí vidět dlouho v dobré kondici a spokojené.

Ztráta chuti

Ve vyšším věku se vytrácí jak apetit, tak smysl pro vnímání chuti. Jídlo se pak stává povinností, ztrácí lákavost a lidé na něj zapomínají. Pocit hladu přestávají vnímat, zvyknou si na něj stejně jako na pocit žízně.

reklama

A když už pak něco snědí, tak to často špatně rozkoušou. Nepravidelný a k tomu malý objem špatně rozkousaného jídla zhoršuje práci střeva, takže tělo dokáže hůře využít i to málo, co dostane.

Výsledný obraz může být velmi podobný tělesnému chátrání lidí postižených anorexií.

Pořád totéž na talíři

Nechutenství a nezájem o jídlo vede ke zjednodušování nákupů a jídelníček se zploští tak, že nemůže poskytnout tělu, co by potřebovalo. Na jedné straně obvykle přebývá bílého pečiva, na straně druhé se nedostává masa, vajec, celozrnných výrobků.

Velkou bolestí současných generací důchodců je jejich netečnost k ovoci a zelenině, které se v mladších letech nenaučili jíst.

Když kupují ovoce, tak obvykle pro vnoučata, přitom sami mají potřebu živin, které se nacházejí právě v ovoci a zelenině, mnohem větší než děti.

Nezájem o tyto potraviny vede k prohlubujícímu se nedostatku hořčíku, železa, stopových prvků, vitaminu C a A, a pokud na stole chybí i celozrnné obiloviny, tak i vlákniny a vitaminů řady B.

Kriticky chybí

Vitamin B9 čili kyselina listová

Patří k živinám, jejichž nedostatek už u seniorů vede k poškozování zdraví. Kyselina listová je nezbytná pro tvorbu krve, při jejím nedostatku vzniká těžká anémie.

B9 je ale důležitý také pro trávení a podporu chuti k jídlu, což seniorům často chybí. Když si k tomu přičtete deprese, kterými starší lidé trpívají, je společná příčina v podobě nedostatku vitaminu B9 zjevná.

Hlavní zdroje: Zelená listová zelenina, játra, žloutek

Vitamin B 12

I ten je naprosto nezbytný pro tvorbu krve a dobré trávení, takže o něm platí totéž, co pro kyselinu listovou. Vážný nedostatek B12 však může vést k nebezpečnější anémii, která je zhoubná.

K dalším užitečným vlastnostem B 12 patří jeho schopnost podporovat činnost mozku jako paměť a učení.

Hlavní zdroje: játra a ledviny, maso, vejce

Vápník

Známá je jeho nepostradatelnost pro pevnost kostí, která ve vyšším věku ještě narůstá. Vápník je ale stejně důležitý pro regulaci srdečního rytmu.

Uklidňuje nervovou soustavu a likviduje kyselinu mléčnou, která v těle vzniká po nadměrném fyzickém vypětí nebo následkem stresu. Nezbytný je také pro správnou srážlivost krve.

Hlavní zdroje: sardinky, sezamová pasta, tvrdé sýry, ořechy, vývar z hovězích kostí

Zinek

Je nesmírně důležitý pro všechny hojivé pochody v těle a pro dobré fungování imunity. Uklidňuje nervy a pomáhá při depresích.

Hlavní zdroje: ryby, maso, vejce, pšeničné klíčky a olej z nich

Vitamin D

Podporuje nejen ukládání vápníku v kostech a tím jejich pevnost, ale také imunitní systém. Při nedostatku vitaminu D se protahují i banální infekce a oddaluje vyléčení. Vitamin D pomáhá udržovat také zdravý nervový systém, normální puls a srážlivost krve.

Hlavní zdroje: Tím nejdůležitějším je sluneční záření, které při dopadu na kůži vyvolává tvorbu vitaminu D. U seniorů, kteří chodí ven jen omezeně, je nutné dbát na vitamin D v potravinách. Najdete ho hlavně v rybách, dobrým zdrojem jsou sardinky, losos, tuňák.

Pozor: Podvýživa skrytá za nadváhu

Hubenost není podmínkou. Zvlášť u lidí, kteří měli nadváhu většinu života nebo s léty výrazně přibrali, se podvýživa nemusí projevit výrazným hubnutím. Je to podobný princip jako u chronických dietářek.

Tělo si na snížený přísun energie přivykne a začne omezovat výdej. Od pohledu tedy nepoznáte, jestli máte před sebou seniora, který jí dostatečně, nebo trpí podvýživou.

Kolik seniorů trpí podvýživou?

Čísla se různí, jsou to jen odhady, ale i tak nepříjemně vysoké. Nejhorší situace je u lidí starších 70 let, kteří žijí v domovech pro seniory, kde podvýživou může trpět až  80 % lidí, pak u hospitalizovaných ve zdravotnických zařízeních ( až 65 %).

A co je zarážející, k podobnému výsledku došli při náhodných průzkumech i v sousedním Německu. Příčin je vícero a patří k nim i depresivní stavy těchto seniorů.

Lepší je situace u seniorů bez vážných onemocnění, kteří žijí ve svých domovech, tam se podvýživa podle odhadů týká asi 10 % až 15 %, ale podle jiných čísel až 30 %.

Každopádně psychický stav prokazatelně hraje při nechutenství stejně velkou roli jako kvalita a lákavost jídla.

Následky podvýživy

Ubývání svalů – Když tělu chybí bílkoviny, odbourává svaly. Potíž je, že u starých lidí svalstva už tak jako tak ubývá kvůli hormonálním změnám. Ani při kvalitním jídelníčku se pak svaly neobnoví ve stejné míře jako u lidí dejme tomu třicetiletých.

S chátráním svalů ubývá seniorům nejen energie, ale také pohyblivosti a schopnosti zahřát se. Právě svaly produkují nejvíce tělesného tepla. Úbytku svalů se odborně říká sarkopenie a trpí jí i podvyživení lidé s nadváhou.

Obtížné hojení po operacích – I u zdravých lidí trvá několik měsíců, než se tělo po operačním zákroku dostane do stejné kondice jako před ním.

U seniorů s podvýživou se to už nemusí podařit nikdy a dědeček nebo babička zůstanou po operaci v chatrnějším tělesném stavu.

Celkové zhoršování zdraví – Nedostatek živin a energie přirozeně prohlubuje potíže, které měl postižený v mladším věku, a přidává k nim další, vyvolané právě váznoucí dodávkou určitých látek. Výsledkem pak bývá celková sešlost bez jasného ústředního problému.

Tento stav se odborně také označuje kachexie a jinak se objevuje také u těžkých onemocnění.

Ale co s tím?

Řešit příčiny je mnohem složitější, než si je detailně pojmenovat. Naráží to hlavně na nechuť seniorů měnit cokoli ve svém životě, bez pomoci blízkých to nepůjde. O zásadním významu opravy chrupu už byla řeč.

Co dalšího můžeme pro své rodiče a prarodiče udělat? Hodně, především je víc zahrnout do svého života. Podobnost německých a českých odhadů v počtech seniorů s podvýživou ukazuje, že velmi podstatným důvodem je deprese.

Jak u nás, tak v sousední zemi trpí podvýživou až čtyři pětiny seniorů žijících mimo domov v nějakém typu léčebného nebo pečovatelského zařízení. V domácích podmínkách je to jen zlomek tohoto čísla.

Z toho se dá usoudit, že starý člověk především potřebuje být zahrnut do rodinného prostředí, být mezi svými lidmi, aby měl pro koho žít.

Pomoc s nákupy a vařením

Nedostatek energie je jedním z citelných problémů, který rovněž vede k podvýživě starších lidí. Nákupy v supermarketech jsou vyčerpávající i pro řadu mladších, natož pak pro seniory, kteří se zdlouhavěji rozhodují a pomaleji orientují.

Uvařit domácí hovězí polévku se pak zdá jako zbytečný luxus, když se dají koupit polévky instantní.

Jenže právě poctivý domácí bujón z hovězích kostí, se zeleninou a nudlemi je životabudič dodávající významné množství živin, mimo jiné i kriticky chybějícího vápníku.

Pomoc rodiny s nákupy a vařením by proto měla směřovat nejen k tomu, aby se děda s babičkou najedli, ale aby jejich jídlo bylo připravené z poctivých surovin, nikoli polotovarů.

Praktické tipy

Zaměřit bychom se měli na drobné úpravy jídelníčku než prarodičům vnucovat něco, na co nejsou zvyklí. Ohled musíme brát i na horší trávení a slabou chuť k jídlu, jídla pro seniory by měla být odlehčená, ale chuťově přitažlivá. Jak toho dosáhnout?

Koření

Vynikající aroma má libeček, připomínající chutí tekuté polévkové koření. Je jeho zdravější variantou a senioři proti němu určitě nebudou nic namítat. Podobně uspějete i s dalším zeleným kořením, počínaje obyčejnou pažitkou.

Hůře stravitelná bývá petržel kudrnka, tu nejprve vyzkoušejte, zda nedělá prarodičům trávicí potíže.

Koriandr má příjemnou plnou chuť, aniž by dráždil trávicí trakt. Hodí se výborně na maso i do dušené zeleniny, vynikající je na hrášek s mrkví. Pro seniory kupujte výhradně mletý.

Trávení zlepšuje také mletý rozmarýn, zlepšuje hlavně vylučování žluči, takže je vhodný do tučnějších jídel.

Maso a spol.

Krůtí maso má jemnou strukturu a dá se dobře rozkousat. Prodává se navíc i mleté a oproti stejně dietnímu hovězímu je šťavnaté. Je vynikající alternativou pro karbanátky.

Nezapomínejte na vejce, od jejich zakazování při vysoké hladině cholesterolu v krvi se už upouští, naopak se ukazuje, že vejce jsou významným zdrojem jak bílkovin, tak důležitého vitaminu A a minerálů, především železa.

Měkké tvarohy jsou pro seniory ideální svačinou zvlášť se strouhaným ovocem, stejně jako se připravuje pro děti. Starší lidé obvykle ovoce jedí velmi málo, a když už, tak ho špatně rozkoušou.

Kombinace tvarohu a nastrouhaného ovoce je skoro geniální, tělo tím získává nejen kvalitní bílkoviny, ale i tuky a díky ovoci vitaminy rozpustné v tucích. Ty jsou hlavně v ovoci výrazných barev, v meruňkách, broskvích, mangu, kiwi a podobně.

Pro podporu zažívání je dobré nezapomínat na kvašené mléčné výrobky jako kefír a acidofilní mléko.

Zelenina a luštěniny

Starší generace byly zvyklé na minimum zeleniny na jídelníčku, obvykle je kysané zelí nebo rajčata a papriky. Přitom zelenina je hlavním zdrojem minerálů, které senioři (i když nejen oni) nutně potřebují ke zdraví a kondici.

U prarodičů nejspíš uspějete s bohatými zeleninovými polévkami. Mnohem méně vhodná je zelenina smažená, a nejen ta, ve vyšším věku mohou mít lidé potíže i s trávením zeleninových salátů. Proto není vhodné je prarodičům nutit.

Luštěniny jsou vůbec nejlepším zdrojem vlákniny a ta je potřebná pro dobrou práci střev. Současně jsou ale některé z nich hůře stravitelné. Které seniorům doporučit? Především hrášek, konzervovaný nebo mražený.

Také červená a žlutá čočka, druhy, které není nutné namáčet před vařením, nepůsobí nadýmání a rychle měknou. Dají se z nich připravit výborné pomazánky, stejně tak z konzervované cizrny. Konzervace je ve slaném nálevu a nijak nezhoršuje výživové kvality cizrny. Můžete ji ale samozřejmě také normálně uvařit.

Přílohy a pečivo

Bílé, nebo tmavé pečivo? To je otázka. Bílé šetří žaludeční a střevní sliznici, která může být podrážděná, ale pokud bude starší člověk jíst výhradně bílé housky, bude mít pravděpodobně potíže se zácpou. Takže lepší je oba typy kombinovat.

U tmavého pečiva pozor na chléb pouze přibarvovaný, nikoli z tmavé mouky bez balastních látek.

Na trhu je velké množství obilných, ale i luštěninových vloček.

Jejich předností je hlavně obsah vlákniny, minerálů a vitaminů B. Dají se použít pro přípravu vločkových kaší, výborně chutnají se skořicí podporující apetit a s dušeným ovocem (syrové by v kombinaci s kaší způsobilo nadýmání).

Pokud babička či děda kaše nechce, dají se tyto vločky používat aspoň jako zavářka do polévek.

Tuky a oleje

Staří lidé často jedí velmi málo a pak jim scházejí živiny rozpustné v tucích a také obsažené v některých kvalitních tucích, hlavně vitamin E. Například olej z pšeničných klíčků je dobrým zdrojem zinku, nutného pro regeneraci a hojivé procesy v těle.

Olej je sice dražší než obyčejný stolní, ale nepoužívá se na vlastní přípravu jídla, jen přidáme lžičku do hotové porce na talíři. Už jen tato změna může přinést nečekané zlepšení ve zdravotním stavu.

Vynikající je také olej dýňový, přezdívaný olej věčného mládí, a oleje z ořechů.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
enigmaplus.cz
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
Psal se rok 1917, evropská pevnina i okolní moře byly dějištěm první světové války. U pláže jižně od francouzského přístavu Cherbourg byla objevena opuštěná britská plachetnice Zebrina. Ne, nejednalo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
Nad manželstvím herečky Tori Spelling (49) se zase stahují mračna. Není to sice poprvé, co se její vztah s hercem Deanem McDermottem (56) otřásá v základech, ostatně i loni plnily titulní strany bu
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p