Domů     S prachovkou mezi klasiky
S prachovkou mezi klasiky
23.4.2020

Knihovna vypovídá o svém majiteli víc, než by se na první pohled mohlo zdát. A nejen svým obsahem. Dbát bychom měli i na stav publikací a aspoň jednou ročně je důkladně ošetřit. Nejlepším časem na očistu knižní sbírky je jaro.

Úklid knihovny je časově náročný a patří k těm, které se často odkládají. Když se už do něj pustíte, měli byste to vzít z gruntu. Proto raději počítejte s větší časovou rezervou.

 Každou knihu je třeba oprášit zvlášť

Důležité je vytáhnout knihy z polic a čistit je jednu po druhé. Pokud jich je hodně, můžete si úklid rozdělit po regálech. Začněte tím, že nejprve plochu, na níž knihy stály, otřete vlhkým hadříkem. Poté důkladně očistěte každou publikaci.

Nejprve použijte opět vlhký hadřík, kterým povrch knihy zbavíte prachu. Pak zbytek prachu vyluxujte. Následně zkontrolujte, zda se uvnitř neschovává zapomenutá záložka nebo něco jiného. Vše vyjměte.

Mastné skvrny

Pokud najdete mastnou skvrnu, můžete ji odstranit řídkou kašičkou z magnézia a benzínu. Tou potřete skvrnu z obou stran listu, mezi zamaštěné stránky vložte savý papír, knihu zavřete a zatěžkejte. Do druhého dne by měla skvrna zmizet.

Jiným způsobem odstranění čerstvé mastné skvrny z knihy je přežehlení jednotlivých stránek mezi dvěma hedvábnými nebo savými papíry vlažnou žehličkou.

Plíseň

Dlouho nepoužívané tituly mohou být napadeny plísní. V takovém případě do vody, kterou knihu potíráte, kápněte ocet. Stejnou službu poskytne i líh, případně obyčejné mýdlo. Nestačí ale otřít jen obal, musíte ošetřit i jednotlivé stránky.

Po tomto zásahu je nezbytně nutné nechat knihu vyschnout na dobře větraném místě. Pozor na sluníčko, které by mohlo způsobit vyblednutí nebo zežloutnutí listů.

Chcete-li proces urychlit, vysušíte vlhké knihy snadno fénem na vlasy.Plíseň a její spóry neotírejte nasucho, jen byste je rozvířili do prostoru a poté snadno vdechli.

Vlhkost

Vlhkost může často způsobit slepení listů. V takovém případě opatrně knihu přehýbejte ze strany na stranu. Pokud to nepomůže, podržte ji nad párou. Vlhké listy opět podložte hedvábným papírem a druhý den je přežehlete vlažnou žehličkou dosucha.

Živí vetřelci

Může se to zdát neuvěřitelné, ale knihy bývají nezřídka i zajímavým mikro-ekosystémem. Poskytují domov mnoha organismům a některé jim to oplácejí prospěšnou službou. Nevěříte? Tak třeba taková pisivka, nazývaná též knižní veš.

Je to drobný hmyz, který se živí mimo jiné i plísněmi, čímž publikace dokonale čistí. Na pisivkách, ale i na škodlivých roztočích, si naopak pochutnávají malinkatí štírci, jež můžete v publikacích také objevit. Jak je odstranit? Jednoduše.

Jejich výskyt je přímo úměrný četnosti používání knihy. Čtěte knížky, listuje v nich. A vetřelci odtáhnou jinam.

Zatuchlina

Častým používáním knih zamezíme i jejich dalšímu nepříteli – zatuchlině. Je jako nakažlivá nemoc, ráda napadá jeden titul po druhém. A když se objeví, poradit si s ní bývá oříšek. Můžete zkusit mezi jednotlivé stránky knížky vložit sušenou levanduli.

Do knihovny položte voňavé mýdlo či otevřený flakonek s aromatickým olejíčkem. Někdo proti zápachu doporučuje vložit publikaci na pár dní do papírového sáčku s přídavkem steliva pro kočky. Všechno to kombinujte s pravidelným větráním knih.

Zpátky do knihovny

Konečně nadešel čas knihy opět naskládat zpět do knihovny. Můžete si vybrat různé systémy, podle nichž je na policích budete mít uložené. Osvědčeným způsobem je rovnání podle autorů a žánrů.

To znamená, že zvlášť budou detektivky, zvlášť literatura milostná, zvlášť tituly dobrodružné… Knihy stejného autora dejte vedle sebe. Beletrii lze řadit abecedně dle autora.

Položit nebo postavit?

Výška knížky je přitom nedůležitá. Naopak skládání podle velikosti na úkor obsahu je v rozporu s cítěním profesionálních knihovníků. Zda knihy na polici postavit, položit nebo kombinovat obojí, to už je rozhodnutí na vás.

Zvolte způsob dle svého estetického cítění a potřeby, vždy ale tak, aby názvy knih mířily stejným směrem.

Kam s nimi

Jisté pravidlo platí i při umístění knih. Příručně, tedy do úrovně očí – tam, kde se dobře dostáváte – uložte knihy, které používáte nejčastěji. Do výšky patří knihy, po nichž saháte výjimečně. Například cizojazyčné tituly, slovníky.

Knihy a děti

Děti mají mít již od útlého věku svou vlastní knihovničku. Je dobré je vést k tomu, aby si ke knihám vypěstovaly hezký vztah. Zpočátku postačí jen police, měly by však na ni bez potíží dosáhnout.

Do příručního prostoru jim uložíme knihy, které v daném období čtou nejčastěji. Školákům tady vyhradíme místo na publikace, z nichž budou čerpat do školy. Tedy nejrůznější encyklopedie, slovníky a atlasy.

Poškozené knihy do koše nepatří

Kam s poškozenými knihami? Neukvapujte se v rozhodnutí je zahodit. Byla by to škoda. Většinu závad lze při troše trpělivosti odstranit, a pokud si netroufáte sami, můžete knížky svěřit odborníkovi.

Restaurátor umí nejen opravit vytrhané listy, prasklé hřbety a utržené desky. Dovede nahradit chybějící kousky papíru, vybere ty nejvhodnější materiály a barvy, aby odpovídaly době vydání, a poradí si i s historickými vazbami.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
12.6.2025
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich kombinováním. Pomůže příroda i technika a my se tak zbavíme tře
30.5.2025
Ručníky používáme mnohokrát denně. Na tom, jak působí při kontaktu s naší pletí a pokožkou celého těla, i jejich funkčnosti proto hodně záleží. Chcete pohlazení nebo se škrábavou drátěnku? K tomu, abychom si příjemné chvíle při relaxační koupeli, rychlé očistné sprše nebo každodenní péči o pleť obličeje mohli protáhnout i na momenty poté, stačí dodržovat určité postupy a pravidla při nákupu ručn
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsou UFO u Oblasti 51 jenom kamufláž?
enigmaplus.cz
Jsou UFO u Oblasti 51 jenom kamufláž?
Již před nějakou dobou CIA potvrdila to, co se přes 50 let snažila utajit. Základna známá jako Oblast 51 je skutečná. Mimozemské stroje na ní ale podle oficiální zprávy nejsou. I když neidentifikovate
Suché, nebo mokré?
nejsemsama.cz
Suché, nebo mokré?
Pravidelné a pečlivé odličování a čištění pleti je základním předpokladem pro její krásný a zdravý vzhled. Každé ráno pleť potřebuje vyčistit, večer také a navíc zbavit make-upu. Mělo by jít o naprostou rutinu, ať se děje, co se děje. Čištění můžete provádět několika způsoby. Suché odličování Neznamená to drhnutí pleti nasucho. Použijte odličovací mléko, gel či micelární vodu podle typu
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island oslaví letošní Global Wellness Day sérií zážitků na téma Reconnect
iluxus.cz
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island oslaví letošní Global Wellness Day sérií zážitků na téma Reconnect
U příležitosti letošního Global Wellness Day, který se koná 14. června 2025, resort Waldorf Astoria Seychelles Platte Island představuje pečlivě sestavenou nabídku zážitků přirozeně odrážející filozof
Pitný režim večer nedoženete
epochalnisvet.cz
Pitný režim večer nedoženete
Dodržovat pitný režim je správné, ale pít večer, to je jiné téma. Přeženete-li to, může se vám stát, že se kvůli potřebě častého močení nevyspíte. V kolik hodin pít naposledy, abyste netrpěli žízní, ale neproseděli noc na toaletě?   Podle urologů zdravý způsob močení je 8x za den a 1x za noc. Ale čím to, že
Přišla jsem vlastně o vše
skutecnepribehy.cz
Přišla jsem vlastně o vše
Ta, kterou jsem považovala za nejlepší přítelkyni, se ukázala jako ta nejhorší osoba, jakou jsem kdy potkala. Ženská mrcha, která mi vzala vše! Byla to manipulátorka a lhářka a já jsem díky ní přišla o manželství i klid v duši. S Andreou jsem se poznala před deseti lety na kurzu jógy. Byla okouzlující, usměvavá, vtipná a vždycky perfektně upravená. Lichotila mi Hned jsme si
Vypadal takto svatý Václav? Vědci zrekonstruoval 1100 let starý obličej českého knížete
21stoleti.cz
Vypadal takto svatý Václav? Vědci zrekonstruoval 1100 let starý obličej českého knížete
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého kní
Nechali si Bernášková a Merkner pootevřené dveře k návratu?
nasehvezdy.cz
Nechali si Bernášková a Merkner pootevřené dveře k návratu?
Herečka Jana Bernášková (44) ze seriálu ZOO Nové začátky a režisér Rudolf Merkner (53) se po rozvodu dohodli na netradičním řešení. Kvůli dětem si ponechali společný byt, ve kterém se střídají. Když
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
epochaplus.cz
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého
Pikantní cuketový salát
tisicereceptu.cz
Pikantní cuketový salát
Nejvhodnější jsou malé cukety. Suroviny na 4 sklenice 2 kg cuket 2 chilli papričky 1 česnek Na nálev 1 l vody 200 ml vinného octa 1 Deko 10 kuliček pepře 10 kuliček nového koření 3
Duchové Kunžvartu
epochanacestach.cz
Duchové Kunžvartu
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradím
Casa Clara, óda na životní styl South Beach
rezidenceonline.cz
Casa Clara, óda na životní styl South Beach
Výjimečná, architektonicky významná rezidence s okouzlujícími interiéry, vybavenými designovým nábytkem a doplňky italské firmy Henge, představuje moderní plážovou vilu s luxusem nejvyššího kalibru. Pohlednicově krásné prostředí široké mořské zátoky na půvabném pobřeží jedné z nejkrásnějších částí amerického Miami je dokonalým rámcem pro elitní bydlení ve vysokém stylu značky, která představuje mnohem více než jenom nábytek. Jde
Prvního ředitele Národního divadla zdrtila nešťastná láska
historyplus.cz
Prvního ředitele Národního divadla zdrtila nešťastná láska
„Ta jeho neodbytnost je směšná. Nelidsky mne nudí, “ stěžuje si Anna Lauermannová deníku na svého ctitele. Odmítá ho, ale přitom stačí, aby jenom na týden zmizel z Prahy a nedal vědět kam, a už má o něj strach.   „Myslím, že by bylo lépe, kdybyste ke mně nechodil… Máte ještě čas se oženit, máte