Domů     Pochoutky v zavařovačkách připravíte i v zimě
Pochoutky v zavařovačkách připravíte i v zimě
3.2.2024

Jestli teď kroutíte hlavou, že zavařujete přece v létě, možná vás nenapadlo, že i teď můžete ledacos vykouzlit.

Třeba jste nakoupili ve slevě zeleninu, a už teď víte, že ji nesníte. Totéž se může přihodit i s masem nebo jinými surovinami. A častý argument proč zavařovat, když se dá všechno koupit? Je to jednoduché.

Jednak ušetříte a nebudete plýtvat, kromě toho budete mít doma železnou zásobu, když nechcete chodit po obchodech a to se, jak jsme zažili v posledních měsících, hodí vždycky.

A zavařování hotových jídel je vhodné i pro ty, kteří jezdí v zimě na chalupy nebo na hory. Nemusejí se starat o jídlo, protože mají vařeno, navíc z domácích surovin. Možná i proto se zimní zavařování zase dostalo do módy. Zkuste to, bude vás to bavit.

Ajvar

200 g lilku, 600 g kapií, 3 utřené stroužky česneku, 20 ml oleje, uzená paprika, sůl, pepř, citronová šťáva na dochucení

1) Lilky dejte spolu s paprikami na plech vyložený pečicím papírem a vcelku i se slupkou pečte asi 30 minut na 200 °C.

2) Po vychladnutí z lilku vydlabejte dužinu. Papriky ještě horké dejte do mísy a přikryjte fólií, aby se zapařily. Pak je oloupejte.

3) Poté dužinu z paprik a lilku rozemelte, nebo nasekejte nadrobno. Použijete-li mixér, neměli byste suroviny mixovat příliš najemno.

4) Přendejte lilek, papriky a všechny další suroviny do hrnce, osolte, zalijte olejem a za stálého míchání vařte na mírném ohni asi tři hodiny. Směs by se neměla vařit.

Až se vše spojí a vznikne pasta, ochutnejte, případně dochuťte citronovou šťávou, přendejte ji do sklenic.

5) Sterilujete 20 minut při teplotě 85 °C.

Ajvar pochází ze Srbska, a říká se mu také srbský kaviár. Má mnoho variant, takže ho můžete přizpůsobit svým chutím. Může být pálivý, nakyslý i sladký. A k čemu se hodí? K masu, na těstoviny či na pizzu, na tousty a topinky i jako dip k hranolkům.

Boloňská omáčka

1 kg rajčat, 3 cibule, 2 mrkve, ¼ celeru, 4 stroužky česneku, 2 rajské protlaky, sůl, pepř, oregano, nasekaná bazalka, 2 lžíce olivového oleje, 350 g mletého hovězího masa

1) Zeleninu oloupejte a nakrájejte. Rajčata loupat nemusíte. Na oleji osmahněte cibulku, přidejte maso, osolte, opepřete a restujte asi 5 minut. Zalijte vodou, přidejte nakrájenou zeleninu, rajské protlaky, koření a vařte asi 30 minut. Měla by vzniknout hustá omáčka.

2) Poté ochutnejte, případně ještě přikořeňte a ještě horkou směs naplňte do sklenic a pevně je zavíčkujte.

3) Protože je v omáčce maso, budete ji muset zavařit dvakrát. A to buď 1 hodinu při 100 °C a po vychladnutí ještě jednou stejně, nebo v troubě při 180 °C 1 hodinu a podruhé 45 minut.

Boloňská omáčka pochází z Itálie, hodí k těstovinám, ale dá se použít i na topinky. V našich krajích se často podává se špagetami, což ale Italové nedělají nikdy. Spíš ji používají na lasagne nebo k větším dutým těstovinám.

Zelenina v soli

1 kg kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), 300 g soli

1) Kořenovou zeleninu omyjte, očistěte a nakrájejte na kostičky (můžete ji i nastrouhat na hrubém struhadle).

2) Nakrájenou zeleninu vsypte do mísy a přidejte sůl.

4) Směs pečlivě promíchejte, nejlépe rukama. Pak už stačí napěchovat do uzavíratelné sklenice.

Zelenina se hodí na polévku nebo pod maso, ale než ji použijete, je dobré ji propláchnout, aby jídlo nebylo přesolené.

Lahůdková paštika

500 g vepřové plece, 500 g vepřového bůčku, 250 g vepřových jater, 2 cibule, sůl, kmín, pepř, muškátový oříšek

1) Játra spařte vroucí vodou a potom nakrájejte spolu s masem na kousky a nejlépe dvakrát za sebou pomelte v mlýnku na maso. Vznikne tak jemná masová směs.

2) Opražte cibuli a tu pak ještě rozmixujte najemno. Do vzniklé a připravené masové směsi důkladně vmíchejte opraženou cibuli, sůl, koření a vše nechte asi půl hodinky odležet.

3) Pak naplňte do malých zavařovacích sklenic, přibližně do tří čtvrtin jejich výšky a dobře uzavřete.

4) Sterilujte dvě hodiny při 90–100°C nebo nadvakrát vždy po hodině.

Způsobů, jak udělat paštiku, je spousta, v podstatě využijete, co máte k dispozici. A můžete různě obměňovat nejen maso, ale samozřejmě koření. Nebo třeba přidejte brusinky, či zkuste vlašské ořechy a zalít trochou koňaku.

Utopenci

12 kvalitních špekáčků, 5 cibulí, sterilované feferonky, dijonská hořčice

Na nálev: 4 bobkové listy, 8 kuliček nového koření, 15 kuliček černého pepře, 4 stroužky česneku nakrájené na plátky, 300 ml octa, 600 ml vody, 1 lžíce soli, 2 lžíce krystalového cukru

1) Špekáčky oloupejte, nařízněte, vymažte hořčicí, vložte do nich několik plátků cibule a kousek sterilované feferonky.

2) Do sklenic vyskládejte na dno nakrájenou cibuli, přidejte špekáčky, feferonku, navrch opět zakončete cibulí.

3) Na nálev přiveďte k varu vodu s octem, přidejte koření, česnek, sůl i cukr a povařte 5 minut.

4) Utopence zalijte teplým nálevem, zavíčkujte a nechte vychladnout. Poté nechte v lednici alespoň 4–5 dní uležet.

5) Pokud se rozhodnete je zavařit, vložte do hrnce utěrku, na ni postavte sklenice, zalijte studenou vodou do 2/3 sklenic a přiveďte k varu. Pak snižte teplotu a špekáčky nechte táhnout asi 25 minut.

Klasika, na kterou Češi nedají dopustit. A způsobů nakládání je spousta. Každý tvrdí, že jeho je ten nejlepší. Takže i tady můžete popustit uzdu fantazii.

Jediné, co byste měli dodržovat, je to, že nálev na utopence by se měl před použitím převařit a samozřejmě kupujte opravdové špekáčky, tedy ty, co obsahují maso a špíček.

Rillettes z kachny

2 kachní stehna (nebo polovina kachny rozdělená na části), 250 g kachního sádla, snítka rozmarýnu, ½ lžičky sušeného tymiánu, 2 stroužky česneku, ½ cibule, sůl pepř

1) Pekáč rozehřejte na plotně, přidejte trošku kachního sádla a opečte oloupanou polovinu menší cibule, dva stroužky česneku a snítky bylinek, aby se všechno pěkně rozvonělo. Přidejte zbytek sádla a nechte rozehřát.

2) Kachní stehna osolte, opepřete, vložte do pekáče se sádlem a dejte péct do rozehřáté trouby minimálně na tři hodiny na cca 110 °C.

3) Jakmile jsou stehna hotová, to poznáte, protože se začnou rozpadat, vyndejte je ven ze sádla a nechte vychladnout. Pak oberte maso z kostí a vidličkou je rozdělte na jednotlivá vlákna. Dejte do sklenic a zalijte kachním sádlem.

V lednici rillettes chvilku vydrží, ale děláte-li víc porcí a chcete-li si být jistí trvanlivostí, nebo je připravujete na cesty, nechte uzavřené skleničky zavařit v mírně bublající vodní lázni asi 40–60 min.

Zavařené vepřové

1,5 kg vepřové kýty, 500 g vepřové plece, 800 g uzeného bůčku bez kůže, 8 stroužků česneku, 1 lžíce majoránky, ½ lžičky chilli, 4 bobkové listy, 1 lžička kuliček bílé hořčice, 10 kuliček nového koření, asi 2,5 lžičky soli, ½ lžičky mletého pepře

1) Nejméně tučnou část kýty a plece (asi jeden kilogram) nakrájejte na malé kostky, tučné kousky spolu s bůčkem umelte v mlýnku na maso. Vše promíchejte, přidejte drcený česnek, majoránku, chilli a bobkový list, hořčici a nové koření rozdrcené v hmoždíři. Osolte a nechte marinovat přes noc.

2) Další den vložte maso do vyhřátých sklenic a pečlivě zavíčkujte. Na dno širokého hrnce položte utěrku, vložte sklenice a zalijte vodou do ¾ jejich výšky. Hrnec zakryjte pokličkou, postavte na sporák a sterilujte.

3) Udělejte to třikrát s odstupem 24 hodin a to takto. Od uvedení vody do varu 60, 40 a 30 minut. Po první a druhé sterilizaci nechte sklenice vychladnout v hrnci. Vodu musíte samozřejmě doplňovat, aby sklenice byly ponořené vždycky do ¾ výšky. Po třetí sterilizaci vyndejte z hrnce a nechte vychladnout na lince.

Vepřové můžete vzít na cesty, ale i do práce a jíst je s chlebem, případně k němu uvařit nějakou přílohu.

Související články
17.9.2024
Když se řekne těstoviny, asi si každý představí Itálii, i když jejich původ není vůbec tak jasný. Jisté ovšem je, že jsou oblíbené po celém světě. Už kvůli tomu, že i jednoduchou přípravou vykouzlíte spoustu zajímavých a bohatých chutí. Penne a la vodka (4 porce) 1 cibule, 2 stroužky česneku, 300 g penne, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžička sušených chilli vloček, 2 lžíce rajského protlaku, 1 ple
13.9.2024
Už nikdy nechcete mít rýži příliš málo uvařenou, připálenou anebo dokonce rozvařenou? Kupte si rýžovar. Tohle vychytralé zařízení totiž pracuje na principu vaření v páře. Další hrnec navíc, řeknete si. Ale pokud si doma vaříte rýži často, nikdy neprohloupíte nákupem správného rýžovaru. Nebudete už totiž muset myslet na to, jak dlouho rýži musíte vařit, ani nic dalšího hlídat. Technika vše vyřeší
6.9.2024
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s dalšími přísadami
3.9.2024
Kedlubny jsou nízkokalorické, obsahují vitaminy i řadu tělu prospěšných látek a gurmáni tvrdí, že v tepelné úpravě jsou i velmi lahodné. Výhodou je, že se pěstují od jara až do pozdního podzimu, a tak si je můžete dopřávat v kuchyni téměř po celý rok. Největší lahůdkou jsou ale mladé jarní kedlubny. Před jakoukoliv úpravou kedlubny musíte nejprve zbavit tvrdé slupky. Co z nich připravujeme Zas
30.8.2024
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje, že tuto dobrotu omylem vytvořil Napoleonův kuchař díky své za
reklama
Šikovné tipy
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
historyplus.cz
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
Stotisícový dav se snaží prolomit policejní kordon před budovou, létají kameny a tříští se sklo. Fanynky klesají k zemi v mdlobách. Jejich idol už je ale přivítat ke dveřím nikdy nepřijde. Uhrančivé temné oči, exotický vzhled a neodolatelný šarm. To jsou vlastnosti, které musí mít filmový milovník. A americký herec italského původu Rudolph Valentino (1895–1926) je pro
Užívejte si opálení co nejdéle
nejsemsama.cz
Užívejte si opálení co nejdéle
Podařilo se vám velmi pracně na sluníčku nachytat vytoužený bronz? Pak vám poradíme, jak si jej zachovat. Když se o pokožku nebudete starat správně, do dvou týdnů bude ta krásná letní barva pryč. Stačí ale několik jednoduchých kroků, a můžete si ji užívat třeba až do zimy. Začněte už ve sprše Péče o opálenou pokožku začíná už při
Tomatová polévka s rýží
tisicereceptu.cz
Tomatová polévka s rýží
Hustá a lahodná rajčatová polévka se zelím a rýží provoní celou kuchyni. Suroviny na 4 porce 1 plechovka loupaných rajčat ¼ hlávky bílého zelí 1 cibule 1 hrst rýže 3 stroužky česneku olivov
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu
Jak vzniká produkce řeči?
21stoleti.cz
Jak vzniká produkce řeči?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje mechanismus naší řeči na psychologické úrovni? Jakým způsobem se stane například to, že svým přátelům řekneme o parádním zážitku z dovolené? Naše řeč je
Egyptská Atlantida Heracleion je možná klíčem k pochopení starověkých legend!
enigmaplus.cz
Egyptská Atlantida Heracleion je možná klíčem k pochopení starověkých legend!
V souvislosti s Egyptem se člověku vybaví především pyramidy, zaprášené sarkofágy ukrývající tisíce let staré mumie a všudypřítomný písek. Jenže ve skutečnosti se u pobřeží této země rýsuje podobně vý
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
epochalnisvet.cz
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
Francouzský egyptolog Gaston Maspero na konci června 1886 učiní šokující objev. V údolí Dér el-Bahrí nalezne záhadnou mumii. Má svázané ruce a nohy a ve tváři děsivý škleb. Kvůli němu se pro ostatky vžije označení „křičící mumie“.   Lékaři se připravují na pitvu záhadné mumie. Ta je neobvyklá i díky dalším detailům. Není totiž nabalzamovaná
Inspirativní prostor pro učení i hry
rezidenceonline.cz
Inspirativní prostor pro učení i hry
Vytvoření místa vhodného pro děti školního a studentského věku je klíčové pro podporu jejich růstu a osobního rozvoje. Správně zařízený pokoj pak nabízí vše, co je nezbytné pro tuto důležitou životní etapu. Výběr vybavení vyžaduje promyšlený přístup s důrazem na ergonomii, multifunkčnost, osobní styl i moderní technologie, jehož cílem je vytvoření komfortního stylového prostředí pro
Temné síly nám uzavřely vchod
skutecnepribehy.cz
Temné síly nám uzavřely vchod
S přítelem jsme se vydali do hor, když se spustil prudký liják. Poblíž byla jeskyně a tak nás napadlo, že se tam na chvíli schováme. Na odlehlém místě jsme se s přítelem Tomášem dostali do nebezpečné děsivé pasti. Během jedné naší dovolené jsme vstoupili na místa, která v sobě ukrývala tajemnou hrozbu. Chybělo málo a už bychom
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
nasehvezdy.cz
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
Celý život slýchá herec Vojtěch Vodochodský (30) ze seriálu Specialisté, že ani v nejmenším není podobný svému otci Ivanovi Vodochodskému (61) ze seriálu ZOO. Nebylo by tedy žádným překvapením, poku
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
iluxus.cz
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
Kdy jindy se ozdobit barevnými drahokamy zasazenými do prstenů, náhrdelníků, náramků či náušnic než na podzim, kdy sama příroda kolem nás hýří hřejivými odstíny barev od žluté přes oranžovou, červenou
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
epochaplus.cz
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
V lednu 2017 se švédská Upsala stala dějištěm hrůzostrašného činu, který byl navíc živě přenášen na sociální síti. Tři mladíci brutálně napadli a sexuálně zneužili ženu, zatímco jejich činy sledovaly stovky diváků. Tento případ otřásl společností a vyvolal otázky o bezpečnosti na internetu a odpovědnosti sociálních sítí. Násilníci vysílají svou zvůli naživo Znásilnění v přímém