reklama

Peklo zvané ischias

Těžko bychom našli člověka, který tímto bolestivým onemocněním někdy netrpěl. Ischiasem trpí lidé zvedající těžké předměty, mající sedavá zaměstnání, ale i ti, kteří pracují ve stoje. Rad, jak si ulevit od bolesti, je více, ale to, co pomáhá ihned, je dosti individuální. Záleží totiž na stupni bolesti.

Pro určení postupu léčby je třeba zjistit přesně místo postižení nervu, což potvrzují neurologové. Bederní páteří procházejí totiž silné nervové svazky, které se větví do obou nohou. Pokud nejde o tzv. kořenové dráždění způsobující již úporné až nesnesitelné bolesti, kdy už je nutné brát silné utišující léky, pak postačí naše jednodušší rady.

Příčin může být více

Někdy stačí jen potřít postižené místo masážním krémem nebo lékárníkem doporučeným gelem, který proniká hluboko do tkáně, jindy je opravdu nutné navštívit lékaře, buď praktického, nebo neurologa – většinou na doporučení od praktického lékaře. Lidé obvykle nevědí, co je vlastní příčinou těchto bolestí, ale těchto může být z lékařského hlediska více.

Může to být sedavé zaměstnání, prochlazení, nošení těžkých nákupů a břemen, ale i nedostatek pohybu a pravidelného cvičení, jindy zase přemíra fyzické jednostranné zátěže, např. u vrcholových sportovců. Nelze však vyloučit i jiná mnohem závažnější onemocnění.

Při značných bolestech zabírá obvykle obstřik od neurologa (někdy i opakovaně), anebo lék na uvolnění svalstva v daném místě z lékárny.

Co dělat a jak místo ošetřit svépomocí?

Příslušný nerv může být tzv. skřípnutý „jinde“ nebo není řádně vyživen, proto se jako podpůrná léčba doporučuje vitamin B komplex po dobu 14 dnů a masáže (neurologové hovoří o mobilizaci páteře). Někdy stačí, aby se daný problém vyřešil hloubkovou masáží odborného fyzioterapeuta, kdy obvyklá doba procedur je přibližně 14 dní.

Můžete vyzkoušet i automasáž, kterou si člověk provede sám svými masážními hmaty, nebo vás namasíruje partner. Vždy je nutné použít kvalitní masážní krém, třeba s kafrem nebo mentolem. Bolestivé a krémem namazané místo pak překryjte a upevněte teplým suchým ručníkem. Doporučuje se také jakési „ poštipování“ nad místem bolesti, aby se do daného místa dostala nerv zásobující krev.

Často pomohou i kapsaicinové velké náplasti, které lze koupit v lékárně a jež se snímají zhruba po 3 dnech. V té době se má ležet na tvrdém povrchu, a tak páteř postupně srovnávat.

Nikdy však nepoužívejte mokré zábaly!

Necvičte při velkých bolestech

Při ischiasu se cvičení zásadně nedoporučuje. S tím můžete začít, a to s poměrně dobrým účinkem, ale až po odeznění největších bolestí. Potom můžete zahájit cvičení doporučené sady cviků, ale provádějte je zásadně pomalými ( nikoliv trhavými a rychlými pohyby ), jinak by se vám bolest mohla vrátit.

Jedním z doporučovaných cviků je leh na zádech na tvrdé podložce a rotace v oblasti křížové páteře.

Tento cvik patří k doporučovaným a také k nejúčinnějším:

Ležíme na zádech na podložce, ruce si dáme za hlavu a pokrčíme kolena tak, aby se nohy opíraly o podložku. Pomalu sklopíme kolena doleva a setrváme v této poloze 10 sec. Tentýž cvik opakujeme směrem doprava. V bederní páteři dojde k rotaci, přičemž trup otáčíme do protisměru. Totéž pak levou nohou.

Užitečné desatero

  • Při bolestech necvičte nápravné cviky.

  • Kupte si B-komplex a užívejte ho po dobu 14 dnů.

  • Pořiďte si v lékárně přípravky na uvolnění svalstva nebo masážní gel – proniká hluboko do těla.

  • Místo, kam nanesete masážní gel nebo krém, pevně přebalte nahřátým ručníkem.

  • Nikdy nepoužívejte mokré obklady, vhodné je suché teplo.

  • Ležte na tvrdé matraci.

  • Nechte si předepsat rehabilitaci (masáže, elektroléčbu nebo magnetickou léčbu).

  • Po odeznění bolestí cvičte doporučené cviky, a to pravidelně

  • Choďte denně pěšky – alespoň 3 km.

  • Dopřejte si l hodinu plavání týdně.

Pozor: V případě velkých bolestí co nejdřív navštivte lékaře.

Jak pomůže fyzioterapeut?

Určitě efektivně, nejenže provede hloubkovou masáž a zjistí pohmatem vlastní příčinu, ale může vám pomoci i dalšími rehabilitačními metodami, jako je elektroléčba nebo magnetické proudy. Na masáže choďte pravidelně dle lékařského doporučení. Fyzioterapeut vás seznámí s vhodnými cviky a tyto cvičte i po odeznění bolesti.

Poraďte se právě s rehabilitačním pracovníkem, jaké cviky jsou pro vás nejvhodnější. V některých závažných případech, kdy dochází k blokaci nervů, může už jít i o vysunutou meziobratlovou ploténku, což je poměrně často řešeno chirurgickým zákrokem (operací). Ale i „ploténka“ se dá řešit rehabilitací, pokud není až příliš vysunutá.

Cviky, které uleví


Cvičíme na břiše s pažemi podél těla, hlavu máme otočenou na stranu. Vzepřeme se na rukou a zdviháme trup, dokud nejsou paže propnuté. V této poloze chvíli setrváme a následně se vrátíme do výchozí polohy.

Ležíme na zádech s pažemi podél těla s pokrčenými koleny a s nohama opřenýma o podložku. Zvedneme pánev a poté se vrátíme do výchozí polohy.

Klečíme, hrudník máme položený na stehnech a paže dopředu napjaté. Zvedneme záda a následně se vrátíme do výchozí polohy.

Klečíme na pravém koleni, trup je vzpřímený, levou nohu máme opřenou vpředu o podložku a ruce na bocích. Posunujeme trup směrem dopředu, přičemž pravým lýtkem a nohou se opíráme o podložku a udržujeme trup vzpřímený. V této poloze setrváme 3 vteřiny a následně se vrátíme do výchozí polohy. Tentýž cvik opakujeme vkleče na levém koleni.

Klečíme na všech čtyřech s rovnými zády. Zvedneme pravou paži a protáhneme ji dopředu v prodloužení trupu. V této poloze setrváme po dobu 10 vteřin a pak se vrátíme do výchozí polohy. Tentýž cvik opakujeme s protažením levé paže a natažením pravé nohy.

Cviky vybrala a předvádí osobní trenérka Ludmila Kristofčáková z Form Factory Vinohradská www.formfactory.cz.

Proč se problém v zádech nazývá ischias?

V neapolském zálivu je ostrov Ischia, který je sopečného původu. Je to vyhlášené lázeňské středisko, kde vyvěrají teplé prameny a páry. Zde se můžete ponořit do bahenních jezírek nebo do vyvěrajících zřídel (některá jsou zčásti léčebně radioaktivní). Minerální prameny jsou nasyceny zdraví prospěšnými látkami. Po pobytu zde se budete cítit jako znovuzrození.

V okolí je nádherná příroda, a pokud si můžete tento pobyt dovolit, věřte, že se vám tato investice vyplatí. Už nebudete mluvit o ischiasu, ale jen o ostrově Ischia. Zaplavete si v moři a vrátíte se osvěženi a zrelaxováni.

/ad/

Foto: Shutterstock a David Pártl FORM FACTORY Vinohradská

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Skládačka jménem Bond: Kdo byl předlohou nejslavnějšího agenta?
epochaplus.cz

Skládačka jménem Bond: Kdo byl...

Tak jako jeho herecký představitel nemá jen jednu...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Whistlerova matka: Skandální obraz spořádané ženy
epochaplus.cz

Whistlerova matka: Skandální...

Kdyby byla modelka Maggie spolehlivá,...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
0 shares