Domů     Peklo zvané ischias
Peklo zvané ischias
10.2.2022

Těžko bychom našli člověka, který tímto bolestivým onemocněním někdy netrpěl. Ischiasem trpí lidé zvedající těžké předměty, mající sedavá zaměstnání, ale i ti, kteří pracují ve stoje.

Rad, jak si ulevit od bolesti, je více, ale to, co pomáhá ihned, je dosti individuální. Záleží totiž na stupni bolesti.

Pro určení postupu léčby je třeba zjistit přesně místo postižení nervu, což potvrzují neurologové. Bederní páteří procházejí totiž silné nervové svazky, které se větví do obou nohou. Pokud nejde o tzv.

kořenové dráždění způsobující již úporné až nesnesitelné bolesti, kdy už je nutné brát silné utišující léky, pak postačí naše jednodušší rady.

Příčin může být více

Někdy stačí jen potřít postižené místo masážním krémem nebo lékárníkem doporučeným gelem, který proniká hluboko do tkáně, jindy je opravdu nutné navštívit lékaře, buď praktického, nebo neurologa – většinou na doporučení od praktického lékaře.

Lidé obvykle nevědí, co je vlastní příčinou těchto bolestí, ale těchto může být z lékařského hlediska více.

Může to být sedavé zaměstnání, prochlazení, nošení těžkých nákupů a břemen, ale i nedostatek pohybu a pravidelného cvičení, jindy zase přemíra fyzické jednostranné zátěže, např. u vrcholových sportovců. Nelze však vyloučit i jiná mnohem závažnější onemocnění.

Při značných bolestech zabírá obvykle obstřik od neurologa (někdy i opakovaně), anebo lék na uvolnění svalstva v daném místě z lékárny.

Co dělat a jak místo ošetřit svépomocí?

Příslušný nerv může být tzv. skřípnutý „jinde“ nebo není řádně vyživen, proto se jako podpůrná léčba doporučuje vitamin B komplex po dobu 14 dnů a masáže (neurologové hovoří o mobilizaci páteře).

Někdy stačí, aby se daný problém vyřešil hloubkovou masáží odborného fyzioterapeuta, kdy obvyklá doba procedur je přibližně 14 dní. Můžete vyzkoušet i automasáž, kterou si člověk provede sám svými masážními hmaty, nebo vás namasíruje partner.

Vždy je nutné použít kvalitní masážní krém, třeba s kafrem nebo mentolem. Bolestivé a krémem namazané místo pak překryjte a upevněte teplým suchým ručníkem.

Doporučuje se také jakési „ poštipování“ nad místem bolesti, aby se do daného místa dostala nerv zásobující krev. Často pomohou i kapsaicinové velké náplasti, které lze koupit v lékárně a jež se snímají zhruba po 3 dnech.

V té době se má ležet na tvrdém povrchu, a tak páteř postupně srovnávat. Nikdy však nepoužívejte mokré zábaly!

Necvičte při velkých bolestech

Při ischiasu se cvičení zásadně nedoporučuje. S tím můžete začít, a to s poměrně dobrým účinkem, ale až po odeznění největších bolestí.

Potom můžete zahájit cvičení doporučené sady cviků, ale provádějte je zásadně pomalými ( nikoliv trhavými a rychlými pohyby ), jinak by se vám bolest mohla vrátit.

Jedním z doporučovaných cviků je leh na zádech na tvrdé podložce a rotace v oblasti křížové páteře. Tento cvik patří k doporučovaným a také k nejúčinnějším:

Ležíme na zádech na podložce, ruce si dáme za hlavu a pokrčíme kolena tak, aby se nohy opíraly o podložku. Pomalu sklopíme kolena doleva a setrváme v této poloze 10 sec. Tentýž cvik opakujeme směrem doprava.

V bederní páteři dojde k rotaci, přičemž trup otáčíme do protisměru. Totéž pak levou nohou.

Užitečné desatero

Při bolestech necvičte nápravné cviky.

Kupte si B-komplex a užívejte ho po dobu 14 dnů.

Pořiďte si v lékárně přípravky na uvolnění svalstva nebo masážní gel – proniká hluboko do těla.

Místo, kam nanesete masážní gel nebo krém, pevně přebalte nahřátým ručníkem.

Nikdy nepoužívejte mokré obklady, vhodné je suché teplo.

Ležte na tvrdé matraci.

Nechte si předepsat rehabilitaci (masáže, elektroléčbu nebo magnetickou léčbu).

Po odeznění bolestí cvičte doporučené cviky, a to pravidelně

Choďte denně pěšky – alespoň 3 km.

Dopřejte si l hodinu plavání týdně.

Pozor: V případě velkých bolestí co nejdřív navštivte lékaře.

Jak pomůže fyzioterapeut?

Určitě efektivně, nejenže provede hloubkovou masáž a zjistí pohmatem vlastní příčinu, ale může vám pomoci i dalšími rehabilitačními metodami, jako je elektroléčba nebo magnetické proudy. Na masáže choďte pravidelně dle lékařského doporučení. Fyzioterapeut vás seznámí s vhodnými cviky a tyto cvičte i po odeznění bolesti.

Poraďte se právě s rehabilitačním pracovníkem, jaké cviky jsou pro vás nejvhodnější. V některých závažných případech, kdy dochází k blokaci nervů, může už jít i o vysunutou meziobratlovou ploténku, což je poměrně často řešeno chirurgickým zákrokem (operací). Ale i „ploténka“ se dá řešit rehabilitací, pokud není až příliš vysunutá.

Cviky, které uleví

Cvičíme na břiše s pažemi podél těla, hlavu máme otočenou na stranu. Vzepřeme se na rukou a zdviháme trup, dokud nejsou paže propnuté. V této poloze chvíli setrváme a následně se vrátíme do výchozí polohy.

Ležíme na zádech s pažemi podél těla s pokrčenými koleny a s nohama opřenýma o podložku. Zvedneme pánev a poté se vrátíme do výchozí polohy.

Klečíme, hrudník máme položený na stehnech a paže dopředu napjaté. Zvedneme záda a následně se vrátíme do výchozí polohy.

Klečíme na pravém koleni, trup je vzpřímený, levou nohu máme opřenou vpředu o podložku a ruce na bocích. Posunujeme trup směrem dopředu, přičemž pravým lýtkem a nohou se opíráme o podložku a udržujeme trup vzpřímený.

V této poloze setrváme 3 vteřiny a následně se vrátíme do výchozí polohy. Tentýž cvik opakujeme vkleče na levém koleni.

Klečíme na všech čtyřech s rovnými zády. Zvedneme pravou paži a protáhneme ji dopředu v prodloužení trupu. V této poloze setrváme po dobu 10 vteřin a pak se vrátíme do výchozí polohy. Tentýž cvik opakujeme s protažením levé paže a natažením pravé nohy.

Cviky vybrala a předvádí osobní trenérka Ludmila Kristofčáková z Form Factory Vinohradská www.formfactory.cz.

Proč se problém v zádech nazývá ischias?

V neapolském zálivu je ostrov Ischia, který je sopečného původu. Je to vyhlášené lázeňské středisko, kde vyvěrají teplé prameny a páry. Zde se můžete ponořit do bahenních jezírek nebo do vyvěrajících zřídel (některá jsou zčásti léčebně radioaktivní).

Minerální prameny jsou nasyceny zdraví prospěšnými látkami. Po pobytu zde se budete cítit jako znovuzrození. V okolí je nádherná příroda, a pokud si můžete tento pobyt dovolit, věřte, že se vám tato investice vyplatí.

Už nebudete mluvit o ischiasu, ale jen o ostrově Ischia. Zaplavete si v moři a vrátíte se osvěženi a zrelaxováni. /ad/

Foto: Shutterstock a David Pártl FORM FACTORY Vinohradská

Štítky:
reklama
Související články
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
8.11.2023
Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak. Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření. A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně že
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř