Domů     Peklo zvané ischias
Peklo zvané ischias
10.2.2022

Těžko bychom našli člověka, který tímto bolestivým onemocněním někdy netrpěl. Ischiasem trpí lidé zvedající těžké předměty, mající sedavá zaměstnání, ale i ti, kteří pracují ve stoje.

Rad, jak si ulevit od bolesti, je více, ale to, co pomáhá ihned, je dosti individuální. Záleží totiž na stupni bolesti.

Pro určení postupu léčby je třeba zjistit přesně místo postižení nervu, což potvrzují neurologové. Bederní páteří procházejí totiž silné nervové svazky, které se větví do obou nohou. Pokud nejde o tzv.

kořenové dráždění způsobující již úporné až nesnesitelné bolesti, kdy už je nutné brát silné utišující léky, pak postačí naše jednodušší rady.

Příčin může být více

Někdy stačí jen potřít postižené místo masážním krémem nebo lékárníkem doporučeným gelem, který proniká hluboko do tkáně, jindy je opravdu nutné navštívit lékaře, buď praktického, nebo neurologa – většinou na doporučení od praktického lékaře.

Lidé obvykle nevědí, co je vlastní příčinou těchto bolestí, ale těchto může být z lékařského hlediska více.

Může to být sedavé zaměstnání, prochlazení, nošení těžkých nákupů a břemen, ale i nedostatek pohybu a pravidelného cvičení, jindy zase přemíra fyzické jednostranné zátěže, např. u vrcholových sportovců. Nelze však vyloučit i jiná mnohem závažnější onemocnění.

Při značných bolestech zabírá obvykle obstřik od neurologa (někdy i opakovaně), anebo lék na uvolnění svalstva v daném místě z lékárny.

Co dělat a jak místo ošetřit svépomocí?

Příslušný nerv může být tzv. skřípnutý „jinde“ nebo není řádně vyživen, proto se jako podpůrná léčba doporučuje vitamin B komplex po dobu 14 dnů a masáže (neurologové hovoří o mobilizaci páteře).

Někdy stačí, aby se daný problém vyřešil hloubkovou masáží odborného fyzioterapeuta, kdy obvyklá doba procedur je přibližně 14 dní. Můžete vyzkoušet i automasáž, kterou si člověk provede sám svými masážními hmaty, nebo vás namasíruje partner.

Vždy je nutné použít kvalitní masážní krém, třeba s kafrem nebo mentolem. Bolestivé a krémem namazané místo pak překryjte a upevněte teplým suchým ručníkem.

Doporučuje se také jakési „ poštipování“ nad místem bolesti, aby se do daného místa dostala nerv zásobující krev. Často pomohou i kapsaicinové velké náplasti, které lze koupit v lékárně a jež se snímají zhruba po 3 dnech.

V té době se má ležet na tvrdém povrchu, a tak páteř postupně srovnávat. Nikdy však nepoužívejte mokré zábaly!

Necvičte při velkých bolestech

Při ischiasu se cvičení zásadně nedoporučuje. S tím můžete začít, a to s poměrně dobrým účinkem, ale až po odeznění největších bolestí.

Potom můžete zahájit cvičení doporučené sady cviků, ale provádějte je zásadně pomalými ( nikoliv trhavými a rychlými pohyby ), jinak by se vám bolest mohla vrátit.

Jedním z doporučovaných cviků je leh na zádech na tvrdé podložce a rotace v oblasti křížové páteře. Tento cvik patří k doporučovaným a také k nejúčinnějším:

Ležíme na zádech na podložce, ruce si dáme za hlavu a pokrčíme kolena tak, aby se nohy opíraly o podložku. Pomalu sklopíme kolena doleva a setrváme v této poloze 10 sec. Tentýž cvik opakujeme směrem doprava.

V bederní páteři dojde k rotaci, přičemž trup otáčíme do protisměru. Totéž pak levou nohou.

Užitečné desatero

Při bolestech necvičte nápravné cviky.

Kupte si B-komplex a užívejte ho po dobu 14 dnů.

Pořiďte si v lékárně přípravky na uvolnění svalstva nebo masážní gel – proniká hluboko do těla.

Místo, kam nanesete masážní gel nebo krém, pevně přebalte nahřátým ručníkem.

Nikdy nepoužívejte mokré obklady, vhodné je suché teplo.

Ležte na tvrdé matraci.

Nechte si předepsat rehabilitaci (masáže, elektroléčbu nebo magnetickou léčbu).

Po odeznění bolestí cvičte doporučené cviky, a to pravidelně

Choďte denně pěšky – alespoň 3 km.

Dopřejte si l hodinu plavání týdně.

Pozor: V případě velkých bolestí co nejdřív navštivte lékaře.

Jak pomůže fyzioterapeut?

Určitě efektivně, nejenže provede hloubkovou masáž a zjistí pohmatem vlastní příčinu, ale může vám pomoci i dalšími rehabilitačními metodami, jako je elektroléčba nebo magnetické proudy. Na masáže choďte pravidelně dle lékařského doporučení. Fyzioterapeut vás seznámí s vhodnými cviky a tyto cvičte i po odeznění bolesti.

Poraďte se právě s rehabilitačním pracovníkem, jaké cviky jsou pro vás nejvhodnější. V některých závažných případech, kdy dochází k blokaci nervů, může už jít i o vysunutou meziobratlovou ploténku, což je poměrně často řešeno chirurgickým zákrokem (operací). Ale i „ploténka“ se dá řešit rehabilitací, pokud není až příliš vysunutá.

Cviky, které uleví

Cvičíme na břiše s pažemi podél těla, hlavu máme otočenou na stranu. Vzepřeme se na rukou a zdviháme trup, dokud nejsou paže propnuté. V této poloze chvíli setrváme a následně se vrátíme do výchozí polohy.

Ležíme na zádech s pažemi podél těla s pokrčenými koleny a s nohama opřenýma o podložku. Zvedneme pánev a poté se vrátíme do výchozí polohy.

Klečíme, hrudník máme položený na stehnech a paže dopředu napjaté. Zvedneme záda a následně se vrátíme do výchozí polohy.

Klečíme na pravém koleni, trup je vzpřímený, levou nohu máme opřenou vpředu o podložku a ruce na bocích. Posunujeme trup směrem dopředu, přičemž pravým lýtkem a nohou se opíráme o podložku a udržujeme trup vzpřímený.

V této poloze setrváme 3 vteřiny a následně se vrátíme do výchozí polohy. Tentýž cvik opakujeme vkleče na levém koleni.

Klečíme na všech čtyřech s rovnými zády. Zvedneme pravou paži a protáhneme ji dopředu v prodloužení trupu. V této poloze setrváme po dobu 10 vteřin a pak se vrátíme do výchozí polohy. Tentýž cvik opakujeme s protažením levé paže a natažením pravé nohy.

Cviky vybrala a předvádí osobní trenérka Ludmila Kristofčáková z Form Factory Vinohradská www.formfactory.cz.

Proč se problém v zádech nazývá ischias?

V neapolském zálivu je ostrov Ischia, který je sopečného původu. Je to vyhlášené lázeňské středisko, kde vyvěrají teplé prameny a páry. Zde se můžete ponořit do bahenních jezírek nebo do vyvěrajících zřídel (některá jsou zčásti léčebně radioaktivní).

Minerální prameny jsou nasyceny zdraví prospěšnými látkami. Po pobytu zde se budete cítit jako znovuzrození. V okolí je nádherná příroda, a pokud si můžete tento pobyt dovolit, věřte, že se vám tato investice vyplatí.

Už nebudete mluvit o ischiasu, ale jen o ostrově Ischia. Zaplavete si v moři a vrátíte se osvěženi a zrelaxováni. /ad/

Foto: Shutterstock a David Pártl FORM FACTORY Vinohradská

Štítky:
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,