Domů     Peklo zvané ischias
Peklo zvané ischias
10.2.2022

Těžko bychom našli člověka, který tímto bolestivým onemocněním někdy netrpěl. Ischiasem trpí lidé zvedající těžké předměty, mající sedavá zaměstnání, ale i ti, kteří pracují ve stoje.

Rad, jak si ulevit od bolesti, je více, ale to, co pomáhá ihned, je dosti individuální. Záleží totiž na stupni bolesti.

Pro určení postupu léčby je třeba zjistit přesně místo postižení nervu, což potvrzují neurologové. Bederní páteří procházejí totiž silné nervové svazky, které se větví do obou nohou. Pokud nejde o tzv.

kořenové dráždění způsobující již úporné až nesnesitelné bolesti, kdy už je nutné brát silné utišující léky, pak postačí naše jednodušší rady.

Příčin může být více

Někdy stačí jen potřít postižené místo masážním krémem nebo lékárníkem doporučeným gelem, který proniká hluboko do tkáně, jindy je opravdu nutné navštívit lékaře, buď praktického, nebo neurologa – většinou na doporučení od praktického lékaře.

Lidé obvykle nevědí, co je vlastní příčinou těchto bolestí, ale těchto může být z lékařského hlediska více.

Může to být sedavé zaměstnání, prochlazení, nošení těžkých nákupů a břemen, ale i nedostatek pohybu a pravidelného cvičení, jindy zase přemíra fyzické jednostranné zátěže, např. u vrcholových sportovců. Nelze však vyloučit i jiná mnohem závažnější onemocnění.

Při značných bolestech zabírá obvykle obstřik od neurologa (někdy i opakovaně), anebo lék na uvolnění svalstva v daném místě z lékárny.

Co dělat a jak místo ošetřit svépomocí?

Příslušný nerv může být tzv. skřípnutý „jinde“ nebo není řádně vyživen, proto se jako podpůrná léčba doporučuje vitamin B komplex po dobu 14 dnů a masáže (neurologové hovoří o mobilizaci páteře).

Někdy stačí, aby se daný problém vyřešil hloubkovou masáží odborného fyzioterapeuta, kdy obvyklá doba procedur je přibližně 14 dní. Můžete vyzkoušet i automasáž, kterou si člověk provede sám svými masážními hmaty, nebo vás namasíruje partner.

Vždy je nutné použít kvalitní masážní krém, třeba s kafrem nebo mentolem. Bolestivé a krémem namazané místo pak překryjte a upevněte teplým suchým ručníkem.

Doporučuje se také jakési „ poštipování“ nad místem bolesti, aby se do daného místa dostala nerv zásobující krev. Často pomohou i kapsaicinové velké náplasti, které lze koupit v lékárně a jež se snímají zhruba po 3 dnech.

V té době se má ležet na tvrdém povrchu, a tak páteř postupně srovnávat. Nikdy však nepoužívejte mokré zábaly!

Necvičte při velkých bolestech

Při ischiasu se cvičení zásadně nedoporučuje. S tím můžete začít, a to s poměrně dobrým účinkem, ale až po odeznění největších bolestí.

Potom můžete zahájit cvičení doporučené sady cviků, ale provádějte je zásadně pomalými ( nikoliv trhavými a rychlými pohyby ), jinak by se vám bolest mohla vrátit.

Jedním z doporučovaných cviků je leh na zádech na tvrdé podložce a rotace v oblasti křížové páteře. Tento cvik patří k doporučovaným a také k nejúčinnějším:

Ležíme na zádech na podložce, ruce si dáme za hlavu a pokrčíme kolena tak, aby se nohy opíraly o podložku. Pomalu sklopíme kolena doleva a setrváme v této poloze 10 sec. Tentýž cvik opakujeme směrem doprava.

V bederní páteři dojde k rotaci, přičemž trup otáčíme do protisměru. Totéž pak levou nohou.

Užitečné desatero

Při bolestech necvičte nápravné cviky.

Kupte si B-komplex a užívejte ho po dobu 14 dnů.

Pořiďte si v lékárně přípravky na uvolnění svalstva nebo masážní gel – proniká hluboko do těla.

Místo, kam nanesete masážní gel nebo krém, pevně přebalte nahřátým ručníkem.

Nikdy nepoužívejte mokré obklady, vhodné je suché teplo.

Ležte na tvrdé matraci.

Nechte si předepsat rehabilitaci (masáže, elektroléčbu nebo magnetickou léčbu).

Po odeznění bolestí cvičte doporučené cviky, a to pravidelně

Choďte denně pěšky – alespoň 3 km.

Dopřejte si l hodinu plavání týdně.

Pozor: V případě velkých bolestí co nejdřív navštivte lékaře.

Jak pomůže fyzioterapeut?

Určitě efektivně, nejenže provede hloubkovou masáž a zjistí pohmatem vlastní příčinu, ale může vám pomoci i dalšími rehabilitačními metodami, jako je elektroléčba nebo magnetické proudy. Na masáže choďte pravidelně dle lékařského doporučení. Fyzioterapeut vás seznámí s vhodnými cviky a tyto cvičte i po odeznění bolesti.

Poraďte se právě s rehabilitačním pracovníkem, jaké cviky jsou pro vás nejvhodnější. V některých závažných případech, kdy dochází k blokaci nervů, může už jít i o vysunutou meziobratlovou ploténku, což je poměrně často řešeno chirurgickým zákrokem (operací). Ale i „ploténka“ se dá řešit rehabilitací, pokud není až příliš vysunutá.

Cviky, které uleví

Cvičíme na břiše s pažemi podél těla, hlavu máme otočenou na stranu. Vzepřeme se na rukou a zdviháme trup, dokud nejsou paže propnuté. V této poloze chvíli setrváme a následně se vrátíme do výchozí polohy.

Ležíme na zádech s pažemi podél těla s pokrčenými koleny a s nohama opřenýma o podložku. Zvedneme pánev a poté se vrátíme do výchozí polohy.

Klečíme, hrudník máme položený na stehnech a paže dopředu napjaté. Zvedneme záda a následně se vrátíme do výchozí polohy.

Klečíme na pravém koleni, trup je vzpřímený, levou nohu máme opřenou vpředu o podložku a ruce na bocích. Posunujeme trup směrem dopředu, přičemž pravým lýtkem a nohou se opíráme o podložku a udržujeme trup vzpřímený.

V této poloze setrváme 3 vteřiny a následně se vrátíme do výchozí polohy. Tentýž cvik opakujeme vkleče na levém koleni.

Klečíme na všech čtyřech s rovnými zády. Zvedneme pravou paži a protáhneme ji dopředu v prodloužení trupu. V této poloze setrváme po dobu 10 vteřin a pak se vrátíme do výchozí polohy. Tentýž cvik opakujeme s protažením levé paže a natažením pravé nohy.

Cviky vybrala a předvádí osobní trenérka Ludmila Kristofčáková z Form Factory Vinohradská www.formfactory.cz.

Proč se problém v zádech nazývá ischias?

V neapolském zálivu je ostrov Ischia, který je sopečného původu. Je to vyhlášené lázeňské středisko, kde vyvěrají teplé prameny a páry. Zde se můžete ponořit do bahenních jezírek nebo do vyvěrajících zřídel (některá jsou zčásti léčebně radioaktivní).

Minerální prameny jsou nasyceny zdraví prospěšnými látkami. Po pobytu zde se budete cítit jako znovuzrození. V okolí je nádherná příroda, a pokud si můžete tento pobyt dovolit, věřte, že se vám tato investice vyplatí.

Už nebudete mluvit o ischiasu, ale jen o ostrově Ischia. Zaplavete si v moři a vrátíte se osvěženi a zrelaxováni. /ad/

Foto: Shutterstock a David Pártl FORM FACTORY Vinohradská

Štítky:
reklama
Související články
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot