Domů     Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
19.9.2019

Oteklé, zanícené dásně, choboty, viklavé zuby – parodontitida, lidově paradentóza, není nic příjemného. Může skončit ztrátou zubů, často jinak zdravých, a ještě navíc zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Jak a proč vzniká, jaké má příznaky a rizika?

K základním pravidlům péče o chrup patří čistit si zuby alespoň dvakrát denně, používat zubní nit a mezizubní kartáčky a chodit k zubaři nejméně dvakrát ročně. Kdo to nedělá, koleduje si o zubní kazy a zánět dásní, který, když se neléčí, vede až k paradentóze.

V hlavní roli plak

Parodontitida neboli paradentóza či parodontóza je zánětlivé chronické onemocnění tkáně, která obklopuje zub, fixuje ho v jeho pozici a slouží jako hráz, jež brání vstupu bakterií a nečistot.

Vzniká špatnou hygienou ústní dutiny, kvůli níž se na zubech a dásních usazuje měkký povlak, tzv. plak, v němž mikroorganismy sídlí. Bohužel i když si čistíte zuby, plak se nejpozději za 6–12 hodin obnoví.

Proto je nutné čistit si zuby alespoň ráno a večer, nejlépe však půl hodiny po každém jídle.

Příliš mnoho sladkostí

Příčinou paradentózy je kromě zmíněné špatné ústní hygieny také nadměrná konzumace sladkostí a sycených sladkých nápojů, které ulpívají na zubech a dásních, kde vytvářejí vhodné prostředí pro množení škodlivých bakterií.

Další příčinou je zubní kámen, což není nic jiného než mineralizací ztvrdlý plak, takže už nejde odstranit zubním kartáčkem.

Na vzniku paradentózy se rovněž podílí kouření a nadměrné požívání alkoholu, stres a úzkostné stavy, které negativně působí na imunitní systém, nebo poruchy zažívání či látkové výměny.

První příznaky

Paradentózu předchází zánět dásní – zarudnou, otečou a začnou krvácet. Krvácení se objevuje při čištění zubů nebo při žvýkání potravy.

Už v tomto počátečním stadiu je dobré nechat si chrup zkontrolovat a ošetřit lékařem, protože zánět dásní je možné zcela vyléčit. Můžete také zajít k dentální hygienistce na profesionální čištění. Hygienistka vám také ukáže správnou techniku odstraňování plaku.

Profesionální čištění bystě měli absolvovat alespoň jednou za půl roku, v případě rozvinutého onemocnění i častěji, a jednou za čtvrt roku si u stomatologa nechat odstranit zubní kámen.

Symptomem jsou choboty

S rozvojem neléčeného zánětu se začnou obnažovat krčky zubů, jež mohou být zvýšeně citlivé.

Objevuje se zápach z úst a občasné nepříjemné pocity brnění, napětí a tlaku v dásních nebo i bolestivost v důsledku nahromadění hnisu v některém z parodontálních chobotů. A právě choboty jsou hlavním příznakem parodontitidy.

Jedná se o jakési kapsy či štěrbiny, které vznikají mezi dásní a zubem v důsledku činnosti bakterií žijících v zubním plaku. V chobotech totiž existuje ideální prostředí pro jejich množení.

Bakterie produkují jedy, které dráždí tkáně kolem zubů a způsobují jejich zánět. Pokud se tento stav neléčí, začínají se dosud těsně u sebe stojící zuby viklat a rozestupovat. V konečné fázi paradentózy nakonec vypadnou.

Rizika

Nebezpečí paradentózy nespočívá pouze ve ztrátě zubů. Když se neléčí, může zhoršovat některé nemoci. Např. aterosklerózu (kornatění tepen), onemocnění srdce, při němž hrozí infarkt, cukrovku nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Vyšší je i riziko vzniku mozkové mrtvice, u žen pak potratu či porodu dítěte s nízkou porodní hmotností. Důsledný boj se zubním plakem a bakteriemi jako hlavní příčinou nemoci má tedy doslova životní význam.

Paradentóza versus diabetes

Zajímavý je vztah těchto dvou nemocí. Paradentóza může vzniknout jako důsledek diabetu, ale zároveň diabetes zapříčinit.

Diabetikům se hůře a pomaleji hojí ranky vznikající v souvislosti se zánětem dásní, a tak u nich často dochází k rozvoji paradentózy – podle statistiky 3–4 krát častěji než u zdravých lidí.

Ti, kteří cukrovku nemají, ale mají paradentózu, zase trpí tím, že se z jejich parodontálních chobotů dostávají do krve škodlivé bakterie, které tam mohou (po určitých medicínských procesech) způsobit třeba diabetes.

Prevence

Velmi důležité je správné čištění zubů. Zubní plak musíte odstraňovat i v mezizubních prostorech pomocí dentální nitě nebo mezizubního kartáčku. Také jazyk a dásně je třeba čistit, protože na nich rovněž ulpívají bakterie.

Na jazyk existují speciální kartáčky, v případě nouze lze jako škrabku použít kávovou lžičku. Důležité je používat správnou techniku čištění. Kartáček na zuby, který by měl být měkký, byste měli vyměnit vždy jednou za 4–8 týdnů. I volba zubní pasty je důležitá.

Na trhu je k dostání spousta kvalitních a speciálních zubních past. Po čištění zubů, ale i několikrát během dne je vhodné vypláchnout si ústa antibakteriální ústní vodou. Doporučuje se také žvýkat po jídle žvýkačku bez cukru.

Žvýkání zvyšuje produkci slin a pomáhá tak zbavovat zuby zbytků potravy a zubního plaku.

Jak si správně čistit zuby

Přiložte kartáček tak, aby jeho vlákna směřovala asi pod úhlem 45 stupňů od korunky ke krčkům zubů a drobnými vibračními pohyby a mírně stoupajícím tlakem se snažte vlákna kartáčku vtlačit do ústí mezizubních prostor a po krčku zubu i do dásňového žlábku.

Celý postup je třeba opakovat vždy na jednom místě několikrát (nejlépe pětkrát). Kartáček by měl mít menší hlavici, abyste se dobře dostali i k zadním zubům – ty často trpí nedostatečným čištěním. Lepší je používat měkký kartáček, protože tvrdý zbytečně dráždí dásně.

Léčba

Pokud jste se o svůj chrup dobře nestarali a paradentóza už začala, nevěště hlavu, stále ještě není pozdě. Postup onemocnění lze zpomalit nebo zakonzervovat několika způsoby.

*První je samozřejmě pečlivé čištění zubů správnou technikou spolu s pravidelným odstraňováním zubního kamene.

* Čištění zubů lze doplnit použitím irigátoru – ústní sprchy. Tlak proudu vody čistí zuby, můstky i korunky, a to i na obtížně dosažitelných místech.

*Základem vyzkoušené péče jsou masáže dásní opakované mnohokrát za den. Nepotřebujete ani žádnou mechanickou pomůcku, stačí prsty. Mírným tlakem přejíždějte od dásně k zubu a přitlačujte tak sliznici k čelistní kosti a k zubu.

*Bakterie můžete ničit pomocí dezinfekčních výplachů antibakteriální ústní vodou. Některé jsou speciálně vyvinuté pro podpůrnou léčbu paradentózy, mají stahující účinek a zabraňují krvácení z dásní.

*V případech těžké paradentózy vám lékař nasadí antibiotika.

*Jestliže pečlivá hygiena při odstraňování zubního plaku a kamene nevyhojí parodontální choboty, je v záloze léčba chirurgická.

Při ní vám stomatolog v místním znecitlivění odklopí s pomocí skalpelu dásně a vyčistí povrch kořene od zubního kamene, plaku a zánětlivých granulací a odstraní zanícené části dásně ve vnitřní stěně chobotu.

I po této terapii je však důležité dbát na dokonalou hygienu ústní dutiny a využít při ní všechny způsoby likvidace nebezpečného plaku.

Chytrá houba

Pomoci s paradentózou vám může i revoluční objev českých vědců – Chytrá houba (Pythium oligandrum). Mikroskopická houba působí na nepřátelské buňky jako upír – čerpá z nich látky, které potřebuje pro výživu, a když svou úlohu splní, ztratí se.

V lékárně si můžete pořídit speciální výplachovou ústní vodu využívající účinků této houby, která příznivě působí na zmírnění zánětů dásní.

Je to jen podpůrný prostředek, pravidelnou hygienu dutiny ústní ale nenahrazuje.

Přírodní preparáty

V prevenci onemocnění dásní a paradentózy účinně pomáhá také příroda.

Tymián: V ¼ litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu a pak louhujte dalších 15 minut. Nálev přeceďte a kloktejte (měl by mít pokojovou teplotu). Nakonec dásně promasírujte.

Hřebíček: Působí jako prevence paradentózy i zubního kazu. Pro léčebné účely je nejvhodnější tinktura složená z hřebíčku, skořice a 60% lihu. Ve skleněné nádobě (nechte ji na teplém místě) vše máčejte 14 dní a každý den dvakrát protřepte.

Pro potírání dásní je třeba tinkturu zředit – na dvě dcl destilované vody dávejte jednu polévkovou lžíci lihového výtažku.

Šalvěj: Jako kloktadlo pomáhá při zánětech dutiny ústní. Odvar připravíte tak, že jednu polévkovou lžíci drogy přelijete dvěma dcl vroucí vody a necháte dvacet minut louhovat. Poté přecedíte a vlažným odvarem pětkrát denně vyplachujete ústa. Odvar byste měli držet v ústech dvě až tři minuty.

Propolis: Tento včelí produkt je antiseptický, působí velmi hojivě a navíc obsahuje řadu účinných látek. Při zánětech dásní dobře účinkuje denní žvýkání drceného nebo práškového propolisu.

Zaplní mezery mezi zuby a odtud léčebně působí, zejména přes noc. Můžete použít i propolisovou tinkturu, kterou si budete třikrát denně potírat dásně. Používejte samozřejmě jen v případě, že nemáte alergii na včelí produkty.

Aloe vera: Velmi účinná je i čerstvá šťáva nebo listy z aloe vera, ale i jiných tučnolistých rostlin jako například aloe aborescens či netřesku skalního. Šťávou nebo řezem listu potíráme třikrát denně dásně.

Lžičník lékařský: Čerstvou šťávu z natě lžičníku naneste na nemocné dásně a měkkým kartáčkem nebo polštářky prstů provádějte jemnou masáž.

Zubní olej: Obsahuje éterické oleje, mj. z mateřídoušky, šalvěje, rozmarýnu a máty, a rostlinné oleje, např. sojový, z vlašských ořechů, mandlový, olivový. Jemně a důkladně čistí ústní dutinu.

Při pravidelném používání chrání před paradentózou, záněty dásní (odbourává zubní kaz), krvácením z dásní i vznikem zubního kazu.

Nová čelist

Paradentóza může postihnout jediný zub, několik zubů nebo všechny zuby. Když o ně přijdete, nahradí je zuby umělé, a to buď pevně ukotvené či snímací. Jenže chronický zánět způsobuje i úbytek kostní tkáně, v níž je zub ukotvený, a to už je veliký problém.

Moderní stomatologie si s tím naštěstí umí poradit. Stejně jako dokáže nahradit zub implantátem, umí nahradit i čelistní kost. Je to krajní řešení a velký zákrok, tak dělejte všechno pro to, abyste ho nemuseli absolvovat.

Text: Laura Skrčená

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla