Domů     Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
od 19.9.2019

Oteklé, zanícené dásně, choboty, viklavé zuby – parodontitida, lidově paradentóza, není nic příjemného. Může skončit ztrátou zubů, často jinak zdravých, a ještě navíc zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Jak a proč vzniká, jaké má příznaky a rizika?

K základním pravidlům péče o chrup patří čistit si zuby alespoň dvakrát denně, používat zubní nit a mezizubní kartáčky a chodit k zubaři nejméně dvakrát ročně. Kdo to nedělá, koleduje si o zubní kazy a zánět dásní, který, když se neléčí, vede až k paradentóze.

V hlavní roli plak

Parodontitida neboli paradentóza či parodontóza je zánětlivé chronické onemocnění tkáně, která obklopuje zub, fixuje ho v jeho pozici a slouží jako hráz, jež brání vstupu bakterií a nečistot.

reklama

Vzniká špatnou hygienou ústní dutiny, kvůli níž se na zubech a dásních usazuje měkký povlak, tzv. plak, v němž mikroorganismy sídlí. Bohužel i když si čistíte zuby, plak se nejpozději za 6–12 hodin obnoví.

Proto je nutné čistit si zuby alespoň ráno a večer, nejlépe však půl hodiny po každém jídle.

Příliš mnoho sladkostí

Příčinou paradentózy je kromě zmíněné špatné ústní hygieny také nadměrná konzumace sladkostí a sycených sladkých nápojů, které ulpívají na zubech a dásních, kde vytvářejí vhodné prostředí pro množení škodlivých bakterií.

reklama

Další příčinou je zubní kámen, což není nic jiného než mineralizací ztvrdlý plak, takže už nejde odstranit zubním kartáčkem.

Na vzniku paradentózy se rovněž podílí kouření a nadměrné požívání alkoholu, stres a úzkostné stavy, které negativně působí na imunitní systém, nebo poruchy zažívání či látkové výměny.

První příznaky

Paradentózu předchází zánět dásní – zarudnou, otečou a začnou krvácet. Krvácení se objevuje při čištění zubů nebo při žvýkání potravy.

reklama

Už v tomto počátečním stadiu je dobré nechat si chrup zkontrolovat a ošetřit lékařem, protože zánět dásní je možné zcela vyléčit. Můžete také zajít k dentální hygienistce na profesionální čištění. Hygienistka vám také ukáže správnou techniku odstraňování plaku.

Profesionální čištění bystě měli absolvovat alespoň jednou za půl roku, v případě rozvinutého onemocnění i častěji, a jednou za čtvrt roku si u stomatologa nechat odstranit zubní kámen.

Symptomem jsou choboty

S rozvojem neléčeného zánětu se začnou obnažovat krčky zubů, jež mohou být zvýšeně citlivé.

Objevuje se zápach z úst a občasné nepříjemné pocity brnění, napětí a tlaku v dásních nebo i bolestivost v důsledku nahromadění hnisu v některém z parodontálních chobotů. A právě choboty jsou hlavním příznakem parodontitidy.

Jedná se o jakési kapsy či štěrbiny, které vznikají mezi dásní a zubem v důsledku činnosti bakterií žijících v zubním plaku. V chobotech totiž existuje ideální prostředí pro jejich množení.

Bakterie produkují jedy, které dráždí tkáně kolem zubů a způsobují jejich zánět. Pokud se tento stav neléčí, začínají se dosud těsně u sebe stojící zuby viklat a rozestupovat. V konečné fázi paradentózy nakonec vypadnou.

Rizika

Nebezpečí paradentózy nespočívá pouze ve ztrátě zubů. Když se neléčí, může zhoršovat některé nemoci. Např. aterosklerózu (kornatění tepen), onemocnění srdce, při němž hrozí infarkt, cukrovku nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Vyšší je i riziko vzniku mozkové mrtvice, u žen pak potratu či porodu dítěte s nízkou porodní hmotností. Důsledný boj se zubním plakem a bakteriemi jako hlavní příčinou nemoci má tedy doslova životní význam.

Paradentóza versus diabetes

Zajímavý je vztah těchto dvou nemocí. Paradentóza může vzniknout jako důsledek diabetu, ale zároveň diabetes zapříčinit.

Diabetikům se hůře a pomaleji hojí ranky vznikající v souvislosti se zánětem dásní, a tak u nich často dochází k rozvoji paradentózy – podle statistiky 3–4 krát častěji než u zdravých lidí.

Ti, kteří cukrovku nemají, ale mají paradentózu, zase trpí tím, že se z jejich parodontálních chobotů dostávají do krve škodlivé bakterie, které tam mohou (po určitých medicínských procesech) způsobit třeba diabetes.

Prevence

Velmi důležité je správné čištění zubů. Zubní plak musíte odstraňovat i v mezizubních prostorech pomocí dentální nitě nebo mezizubního kartáčku. Také jazyk a dásně je třeba čistit, protože na nich rovněž ulpívají bakterie.

Na jazyk existují speciální kartáčky, v případě nouze lze jako škrabku použít kávovou lžičku. Důležité je používat správnou techniku čištění. Kartáček na zuby, který by měl být měkký, byste měli vyměnit vždy jednou za 4–8 týdnů. I volba zubní pasty je důležitá.

Na trhu je k dostání spousta kvalitních a speciálních zubních past. Po čištění zubů, ale i několikrát během dne je vhodné vypláchnout si ústa antibakteriální ústní vodou. Doporučuje se také žvýkat po jídle žvýkačku bez cukru.

Žvýkání zvyšuje produkci slin a pomáhá tak zbavovat zuby zbytků potravy a zubního plaku.

Jak si správně čistit zuby

Přiložte kartáček tak, aby jeho vlákna směřovala asi pod úhlem 45 stupňů od korunky ke krčkům zubů a drobnými vibračními pohyby a mírně stoupajícím tlakem se snažte vlákna kartáčku vtlačit do ústí mezizubních prostor a po krčku zubu i do dásňového žlábku.

Celý postup je třeba opakovat vždy na jednom místě několikrát (nejlépe pětkrát). Kartáček by měl mít menší hlavici, abyste se dobře dostali i k zadním zubům – ty často trpí nedostatečným čištěním. Lepší je používat měkký kartáček, protože tvrdý zbytečně dráždí dásně.

Léčba

Pokud jste se o svůj chrup dobře nestarali a paradentóza už začala, nevěště hlavu, stále ještě není pozdě. Postup onemocnění lze zpomalit nebo zakonzervovat několika způsoby.

*První je samozřejmě pečlivé čištění zubů správnou technikou spolu s pravidelným odstraňováním zubního kamene.

* Čištění zubů lze doplnit použitím irigátoru – ústní sprchy. Tlak proudu vody čistí zuby, můstky i korunky, a to i na obtížně dosažitelných místech.

*Základem vyzkoušené péče jsou masáže dásní opakované mnohokrát za den. Nepotřebujete ani žádnou mechanickou pomůcku, stačí prsty. Mírným tlakem přejíždějte od dásně k zubu a přitlačujte tak sliznici k čelistní kosti a k zubu.

*Bakterie můžete ničit pomocí dezinfekčních výplachů antibakteriální ústní vodou. Některé jsou speciálně vyvinuté pro podpůrnou léčbu paradentózy, mají stahující účinek a zabraňují krvácení z dásní.

*V případech těžké paradentózy vám lékař nasadí antibiotika.

*Jestliže pečlivá hygiena při odstraňování zubního plaku a kamene nevyhojí parodontální choboty, je v záloze léčba chirurgická.

Při ní vám stomatolog v místním znecitlivění odklopí s pomocí skalpelu dásně a vyčistí povrch kořene od zubního kamene, plaku a zánětlivých granulací a odstraní zanícené části dásně ve vnitřní stěně chobotu.

I po této terapii je však důležité dbát na dokonalou hygienu ústní dutiny a využít při ní všechny způsoby likvidace nebezpečného plaku.

Chytrá houba

Pomoci s paradentózou vám může i revoluční objev českých vědců – Chytrá houba (Pythium oligandrum). Mikroskopická houba působí na nepřátelské buňky jako upír – čerpá z nich látky, které potřebuje pro výživu, a když svou úlohu splní, ztratí se.

V lékárně si můžete pořídit speciální výplachovou ústní vodu využívající účinků této houby, která příznivě působí na zmírnění zánětů dásní.

Je to jen podpůrný prostředek, pravidelnou hygienu dutiny ústní ale nenahrazuje.

Přírodní preparáty

V prevenci onemocnění dásní a paradentózy účinně pomáhá také příroda.

Tymián: V ¼ litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu a pak louhujte dalších 15 minut. Nálev přeceďte a kloktejte (měl by mít pokojovou teplotu). Nakonec dásně promasírujte.

Hřebíček: Působí jako prevence paradentózy i zubního kazu. Pro léčebné účely je nejvhodnější tinktura složená z hřebíčku, skořice a 60% lihu. Ve skleněné nádobě (nechte ji na teplém místě) vše máčejte 14 dní a každý den dvakrát protřepte.

Pro potírání dásní je třeba tinkturu zředit – na dvě dcl destilované vody dávejte jednu polévkovou lžíci lihového výtažku.

Šalvěj: Jako kloktadlo pomáhá při zánětech dutiny ústní. Odvar připravíte tak, že jednu polévkovou lžíci drogy přelijete dvěma dcl vroucí vody a necháte dvacet minut louhovat. Poté přecedíte a vlažným odvarem pětkrát denně vyplachujete ústa. Odvar byste měli držet v ústech dvě až tři minuty.

Propolis: Tento včelí produkt je antiseptický, působí velmi hojivě a navíc obsahuje řadu účinných látek. Při zánětech dásní dobře účinkuje denní žvýkání drceného nebo práškového propolisu.

Zaplní mezery mezi zuby a odtud léčebně působí, zejména přes noc. Můžete použít i propolisovou tinkturu, kterou si budete třikrát denně potírat dásně. Používejte samozřejmě jen v případě, že nemáte alergii na včelí produkty.

Aloe vera: Velmi účinná je i čerstvá šťáva nebo listy z aloe vera, ale i jiných tučnolistých rostlin jako například aloe aborescens či netřesku skalního. Šťávou nebo řezem listu potíráme třikrát denně dásně.

Lžičník lékařský: Čerstvou šťávu z natě lžičníku naneste na nemocné dásně a měkkým kartáčkem nebo polštářky prstů provádějte jemnou masáž.

Zubní olej: Obsahuje éterické oleje, mj. z mateřídoušky, šalvěje, rozmarýnu a máty, a rostlinné oleje, např. sojový, z vlašských ořechů, mandlový, olivový. Jemně a důkladně čistí ústní dutinu.

Při pravidelném používání chrání před paradentózou, záněty dásní (odbourává zubní kaz), krvácením z dásní i vznikem zubního kazu.

Nová čelist

Paradentóza může postihnout jediný zub, několik zubů nebo všechny zuby. Když o ně přijdete, nahradí je zuby umělé, a to buď pevně ukotvené či snímací. Jenže chronický zánět způsobuje i úbytek kostní tkáně, v níž je zub ukotvený, a to už je veliký problém.

Moderní stomatologie si s tím naštěstí umí poradit. Stejně jako dokáže nahradit zub implantátem, umí nahradit i čelistní kost. Je to krajní řešení a velký zákrok, tak dělejte všechno pro to, abyste ho nemuseli absolvovat.

Text: Laura Skrčená

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
29.1.2023
Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní doplněk: Sluneční brýle skutečně nejen sluší, ale především zachraňují zrak. Zbývá tedy už jen vybrat si pěkný model pro letošní léto. Samozřejmě lze nosit i loňské brýle, ale pozor, účinnost UV filtru na starších brýlích postupně klesá. Přitom mohou být na pohled nepoškozené. Jediná cesta, jak si ověřit, zda ještě zrak dostatečně chrání, vede
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
23.1.2023
Požitek bez následků, to měla slibovat umělá sladidla. Skutečnost je ovšem poněkud jiná. Nesladíte cukrem, jen jeho náhražkami, přesto neztrácíte na váze, či dokonce naopak přibýváte? Podle někdejších názorů byla chyba v tom, že jste se nechali svést falešnou vidinou „beztrestnosti“ mlsání s umělými sladidly a dopřávali jste víc, než byste si dovolili u jídel a nápojů s cukrem. Marně jste oponova
20.1.2023
Pokožka rukou se přirozeně jen velmi málo mastí, a tak potřebuje speciální péči. Možná si na umývání nádobí a domácí práce zodpovědně navlékáte latexové rukavice. Vyhráno tím nemáte, rukavice sice ochrání před vysušením a podrážděním saponáty, jenže kůže se v nich zapařuje a pak hrozí dermatitidy. Stavu rukou neprospívá ani zvýšená hygiena, časté mytí a používání dezinfekce opět kůži vysušuje a d
15.1.2023
Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík. Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky. U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceuti
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
enigmaplus.cz
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
Kostra objevená v centrální Asii v roce 1969 nese nezpochybnitelné stopy po chirurgickém zákroku. Jsou-li domněnky vědců správné, jde o nejstarší důkaz úspěšné operace srdce na světě. Předběhla primit
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
Kde hledat lepší útěchu po rozchodu se snoubenkou než v  náručí herečky Angeliny Jolie (47)? Takové štěstí má, jak se zdá, herec Paul Mescal (26). Nedávno byl totiž spatřen v jedné londýnské kavárn
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto