Domů     Parkinson vyžaduje denní cvičení
Parkinson vyžaduje denní cvičení
11.11.2020

Ačkoli je Parkinsonova choroba stále ještě nevyléčitelná, podstatný vliv na její průběh má včasné nasazení léčby. Značnou pomocí je i cílené cvičení a fyzioterapie.

Parkinsonova nemoc vzniká jako následek změn v mozku, které vedou k silnému úbytku hormonu dopaminu. Tento hormon má zjednodušeně řečeno dva důležité úkoly: Zlepšuje náladu, protože vyvolává příjemné pocity jako potěšenost a radost. Kromě toho ale také řídí a programuje pohyb.

Deprese a problém s pohybem

Z toho je jasné, že největšími problémy parkinsoniků jsou deprese a ztížená schopnost se hýbat. Nemocný postupně ztrácí schopnost kontroly nad svými pohyby. To, že někdo má Parkinsonovu chorobu, ale neznamená, že nemůže nadále zůstat aktivní. Naopak.

Fyzické aktivity jako strečink, procvičování správného držení těla a cvičení by mělo být hlavní součástí jeho každodenního života.

Na začátku je to nejasné

Minimálně 10 let a mnohem víc. Tak dlouhou dobu aktivního, plnohodnotného života slibují lékaři lidem s Parkinsonovou nemocí, pokud po objevení příznaků a potvrzení diagnózy začnou systematicky a pravidelně cvičit.

Problém je ovšem v tom, že počáteční projevy mohou být netypické a nemoc lékař nezřídka potvrdí až po vyloučení jiných příčin onemocnění.

Objevit se mohou:

bolesti ramen a zad

poruchy čichu

pocity těžkých nohou

poruchy spánku

zvýšená únava

zácpa

deprese

Typické příznaky jsou čtyři

Může trvat řadu měsíců od vyskytnutí prvních nejistých známek nemoci, než propuknou projevy charakteristické pro Parkinsonovu chorobu. Ty už jsou varovným signálem a pobídkou neprodleně navštívit lékaře.

Jsou jimi třes, svalová ztuhlost, velmi zpomalené pohyby a problémy se stáním a chůzí.

Třes

Je asi nejznámějším projevem parkinsoniků. Objevuje se nejčastěji na rukou a nohou. Začíná obvykle na prstech rukou. Zajímavé je, že postihne nemocného, když je v klidu. Jakmile se začne aktivně hýbat, třes zmizí. Mizí i ve spánku. Výraznější je naopak při rozrušení, strachu, úzkosti, ale i radosti.

Jednoduché tipy, jak skrýt třes:

dát ruku do kapsy

zatížit paži druhou rukou

nohu v sedě zaklesnout za židli

Svalová ztuhlost

Nemocní ji těžko snášejí. Zprvu postihuje nejvíce ramena a záda. Ztuhlý sval klade při činnosti zvýšený odpor podobně, jako kdybyste byli po pás ve vodě.

Tipy na jednoduché cviky: Nacvičuje se otáčení na bok, sed na lůžku a vstávání z lůžka, sed na židli. Procvičují se svaly v obličeji, cvičení hlavy a krční páteře.

Zpomalenost a omezení rozsahu pohybů

Nemocný má potíže s chůzí, se vstáváním ze židle, jeho pohyby jsou zpomalené. To ho omezuje při běžných denních činnostech – při čištění zubů, při jídle, oblékání, zavazování tkaniček, zapínání knoflíků…

Zamrznutí pohybu

Je obrovským problémem. Nemocný při chůzi najednou není chvíli vůbec schopen pohybu. Nebo začne přešlapovat na místě. Často se to stává před nějakou překážkou. „Zamrznutí“ se projevuje i během spánku.

Nemocný se nemůže sám přetočit ze strany na stranu ani jinak změnit svou polohu. Těžce se s tím psychicky vyrovnává.

Tip Paní domu: Při zamrznutí pomůže například plácnout se do stehna nebo přenést váhu z jedné nohy na druhou.

Poruchy stoje a chůze

Charakteristické je sehnuté držení těla. Typická je i „šouravá chůze, kroky připomínají cupitání. V pokročilejší fázi dochází k poruše rovnováhy a častým hrozivě vypadajícím pádům.

Tip Paní domu: Při nacvičování chůze lze úspěšně využít rytmickou hudbu, při níž postižení pociťují zmenšení ztuhlosti, volnější pohyblivost a větší jistotu při chůzi.

Existuje spousta kurzů cvičení, bubnování nebo tanců, které vedou muzikoterapeuti zaměření speciálně na parkinsoniky.

Jiné příznaky

Dalšími příznaky Parkinsonovy nemoci jsou porucha řeči a zvýšená tvorba slin (pomůže logopedie), zhoršení písma, chudá mimika obličeje a další.

Co pomáhá

Nejlepšími aktivitami jsou ty, při kterých se musí parkinsonik soustředit. To je zejména tai-chi a golf. Doporučuje se také pravidelná chůze a každodenní procházky, plavání a cvičení ve vodě, jóga, tanec nebo míčové hry.

Výborný je pobyt v lázních, kde bývá více aktivit pohromadě včetně léčivých koupelí. Na plně hrazenou lázeňskou léčbu má však parkinsonik nárok jen jednou.

Tip Paní domu: Je vhodné posilovat také paměť, postřeh, tvořivost a pocit sounáležitosti (aby měl parkinsonik jistotu, že někam patří a něco umí).

Sociální kontakt

Protože lidé s Parkinsonovou nemocí mají sklon se nehýbat (nemohou se přinutit), je pro ně důležitý pravidelný kontakt s okolím. Potěší je společenské aktivity, setkávání, společné výlety a jiné akce.

Tip Paní domu: Kontraproduktivní je přehnaná pomoc rodiny, protože pacienta podporuje v pasivitě. Naopak by ho okolí „nemělo šetřit“, pohyb je pro něj od prvopočátku nutností a v pozdějších stadiích nemoci naprostou nezbytností.

Fáze nemoci

Parkinsonova choroba má pomalý vývoj. Nemocný prochází čtyřmi fázemi.

fáze zahrnuje první příznaky, oznámení diagnózy a první roky s nemocí. Je to fáze velmi emoční. Zánik buněk začíná dlouho před tím, než se objeví první příznaky.

Nemocný si začíná uvědomovat, že je více unavený, pracovní výkon se snižuje, je zpomalený… Také ho může začít bolet rameno nebo ruka a má v nich pocit tuhnutí, popř. se mu špatně chodí, zakopává….

Může se projevit nemotornost rukou, nejdou zapnout knoflíky nebo má potíže s psaním.

fáze připomíná klid po bouři. Život se díky léčbě vrací do dřívějších kolejí. Léky zmírnily příznaky, nemocný si na svou nemoc zvykl, postupně se s ní vyrovnává, oznámí to známým, přátelům i v zaměstnání. Běžný život nemusí být omezen, aktivity také ne, ani pracovní činnost.

fáze začíná ve chvíli, kdy se objeví problémy v pohybech. Léky přestávají účinkovat na 100 %. Do této doby bylo možné nemoc zahrnout do života a vyrovnat se s ní.

fáze již nemocnému značně komplikuje život. Nastupují poruchy, které mají značný vliv na každodenní život nemocného i na jeho okolí. Jeho závislost na vnější pomoci roste.

Cviky

Každý pacient by se měl obrátit na rehabilitační oddělení s požadavkem vyhledání nejvhodnějších cviků právě pro něj. Pro vyšší bezpečnost je také vhodné zvláště u cviků prováděných ve stoje mít zpočátku u sebe další osobu.

Existují tři různé druhy cvičení – protahování, posilování a aerobní trénink. Denní program by měl zahrnovat všechny tři.

Aerobní cvičení zvyšuje tepovou frekvenci a tím podporuje srdce. Z aktivit jsou vhodné chůze, běh, plavání nebo jízda na kole. Je prokázáno, že aerobní cvičení snižuje stres a únavu, zlepšuje náladu a „fyzičku“.

Posilovací cvičení hraje důležitou roli při aktivaci svalů, zejména je důležité se zaměřit na lýtka, stehna, hýždě, záda, horní část paží a zadní část krku.

Protahování se při denním cvičení zapojuje až poté, co jsou svaly dostatečně zahřáté (po aerobním cvičení nebo po teplé sprše). Při cvičení se sval vždy napne a následně povolí.

Každý cvik se provádí jen do polohy, při níž není cítit bolest, zde nastává 20 sekund výdrž (pozor, mnoho lidí končí dříve) a pak se povolí. Při cvičení je nutné pravidelně a zhluboka dýchat. Cvik se opakuje 5 – 6x.

Tip Paní domu: Existuje řada videokazet s doporučenými cviky pro parkinsoniky.

Co je důležité:

S ranním cvičením se začíná hned po probuzení. Vhodné je cvičit při hudbě a nastavit si časovač, který odměří správnou délku cvičení (je dobré si připravit všechno potřebné už večer k posteli, včetně lahve s pitím).

Polovinou úspěchu je motivace, je dobré si cvičení naplánovat do kalendáře. Doporučuje se cvičit každý den ve stejnou dobu, cvičení se stane zvykem.

V případě, že se cvik nedaří, nepokračovat v něm a zkusit jiný.

Počáteční cviky mají být zahřívací, např. kalanetika, strečink (protahování) by měl blok uzavírat.

Cvičit lze ráno vleže i vsedě. Odpoledne a večer to může být i ve stoje.

Při chůzi na běžícím páse je výbornou pomůckou promítání filmu s přírodou. Stimulujte to parkinsonika k lepšímu výkonu a víc ho cvičení baví.

Nejčastěji Parkinsonova nemoc propukne v 55 – 60 letech života, více u mužů. Zvláštní skupinu nemocných tvoří mladí lidé, kteří onemocněli mezi 30. – 40. rokem života.

Příznaky nemoci jsou u nich často zpomalenost a ztuhlost. Nemoc se u nich vyvíjí velmi pomalu, výborně reagují na léčbu, ale dochází u nich k předčasným výkyvům hybnosti a k nekontrolovatelným pohybům. Je to nežádoucí následek dlouhodobě užívaných léků.

Text: Dana Pešková, Zdroj: www.parkinson-help.cz, www.spolecnost-parkinson.cz, Tereza Kabelková, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla