Domů     Papiňáky jdou s dobou
Papiňáky jdou s dobou
18.3.2025

Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte.

Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí.

V každém případě vždycky vybírejte hrnec od ověřených výrobců, protože ti také poskytují záruční a pozáruční servis a na trh dodávají náhradní díly. Před koupí se také vyplatí si pár věcí rozmyslet, protože hrnec vám bude určitě sloužit dlouho.

Velikost je důležitá

Samozřejmě záleží na tom, pro kolik lidí budete většinou vařit, ale také na tom, jaká jídla. Musíte totiž počítat s tím, že hrnec můžete naplnit jen do 2/3 objemu, kvůli vznikající páře. Má-li tedy nádoba obsah 3 litry, uděláte v ní 1 litr vývaru.

Malé hrnce se hodí, když počítáte s tím, že budete připravovat spíš zeleninu, polévky a malé kousky masa, které chcete hlavně dusit.

Pokud ale víte, že chcete častěji vařit velké kusy masa jako například vepřová kolena nebo dělat vývary z kostí, potřebujete nádobu velkou. V každém případě ale neplatí, že čím větší tím lépe. Důležitý je i počet osob, pro které chcete vařit.

Pro dva stačí hrnec o objemu do 5 litrů. Pro běžnou čtyřčlennou domácnost se doporučuje 6 litrů.

Materiál

Většina dnešních hrnců je vyrobena z nerezové oceli. Ty nejen dobře vedou teplo, ale dokáží je i udržet. Jen je potřeba, aby ocel byla opravdu kvalitní. Na etiketě najdete 18/10 což znamená, že obsahuje 18% chromu a 10 % niklu a je tedy odolný vůči kyselinám.

Ocelový hrnec se také hodí na všechny typy sporáků. Mohlo by se zdát, že na hliníkový papiňák už nenarazíte, ale není to tak úplně pravda. Vyrábějí se hrnce, které z hliníku jsou a mají nepřilnavý povrch.

Jsou o něco lehčí a díky povrchu se potraviny nepřichytávají. Důležitý je i materiál, ze kterého jsou vyrobena madla. Nejčastěji jde o plast, který odolá vysokým teplotám. Při vaření se zahřejí minimálně. Problematičtější jsou madla kovová.

Ta se rozehřejí a tak je potřeba být při manipulaci s hrncem obzvlášť opatrní. Výhodná jsou ale pro ty, kteří vaří na plynu.

Podívejte se na dno

Důležité je, aby bylo takzvané sendvičové. To nejen pomůže rychlému vaření, ale pomáhá udržovat teplotu i po odstavení z plotny. Může být dvojité nebo ještě lépe trojité. To má obvykle mezi dvěma vrstvami ocele hliníkovou vrstvu.

Způsob zavírání

Poklice a uzávěr je vlastně na tlakovém hrnci to nejdůležitější a záleží na tom, který způsob vám bude vyhovovat.

Pákový – poklici se dává do hrnce šikmo, umístí se do správné polohy a pomocí páky hrnec uzavřete. Pákových hrnců je na trhu velké množství, takž si vybere každý.

Bajonetový – na horní části hrnce jsou výstupky do nichž zasadíte poklici a pootočíte ji. Obvykle k tomu potřebujete obě ruce, ale uzavírání je velmi jednoduché.

V poslední době se ale výrobci snaží manipulaci zjednodušovat, takže existují uzávěry se kterými si poradíte jednou rukou.

Příslušenství

Skleněná poklička – umožňuje použití hrnce na běžné vaření či ohřívání jídla a poslouží i při uložení do lednice.

Parní koš – děrovaná vložka se hodí pro vaření různých surovin, zejména zeleniny, v páře.

Recepty – někteří výrobci dodávají k hrncům kuchařku s návody, a tipy pro vaření.

Funkce

Stupnice naplnění – nesmí chybět u žádného hrnce. Vlastně jsou to rysky uvnitř, podle nichž se orientujete.

Dvojí vaření – jde o možnost nastavit dvě úrovně tlaku, nižší pro zeleninu a polévky, vyšší pro maso. Dražší modely dokonce umožní regulovat tlak podle druhu masa.

Časovač – na něm si nastavíte dobu vaření a o jejím konci vás upozorní zvukovým signálem.

Indikátor zbytkového tlaku – ukáže, kdy je možné hrnec otevřít, nebo jestli musíte přebytek páry ještě vypustit.

Nezapomínejte na údržbu

Samotný hrnec obvykle umyjete ručně nebo v myčce, ale poklice a těsnění si zaslouží víc pozornosti. Pokličku myjte vždycky ručně, v žádném případě do myčky nepatří. Těsnění, které může být z gumy nebo silikonu, vyžaduje rovněž ruční mytí.

Vždycky zkontrolujte, zda je průchozí pojistný ventil a těsnění není opotřebené. Při častém používání se doporučuje vyměnit je jednou za rok za nové.

Existuje i hrnec elektrický

Jeho výhodou je především to, že si sám reguluje přívod tepla a tlak a nevypouští žádnou páru. Většinou má také ještě další funkce, například se dá používat stejně jako hrnec na pomalé vaření.

Na displeji si jen zvolíte program, kromě vaření pod tlakem také dušení, pečení či vaření v páře, klidně nahradí i zavařovací hrnec. Některé mají i možnost odloženého startu. Rozdíl bývá v příkonu jednotlivých typů.

Pohybuje se v rozmezí 1 000–1 600 W. Čím je větší, tím rychleji se suroviny uvaří. Samozřejmě musíte počítat s vyšší cenou.

Víte, že…

…tlakový hrnec vymyslel francouzský vynálezce Denis Papin již v roce 1679? Sice nešlo primárně o hrnec na vaření, nýbrž o experiment s tlakem a párou pro parní čerpadlo, ale to už je dnes jedno.

Jisté je, že se tlaková nádoba při prvním předvádění roztrhla, ale jakmile přidal bezpečnostní ventil, vše fungovalo bezchybně. Na tomto vynálezu, stejně jako mnoha dalších ovšem nezbohatl a zemřel v chudobě. Teprve daleko později papiňák, jak se mu u nás říká, opanoval kuchyně.

Foto: archiv firem
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál