Domů     Paliativní péče: Jde hlavně o úlevu
Paliativní péče: Jde hlavně o úlevu
27.8.2020

Paliativní medicína a péče jsou názvy, s nimiž se seznámíte za nepříliš veselé situace: Věnují se zmírňování obtíží lidí s nevyléčitelným onemocněním v závěrečném stadiu.

Mohou přinést velkou úlevu jak nemocnému, tak jeho blízkým, kteří o něj pečují. I když se přirozeně upínáme k naději na obrat k lepšímu a vyléčení, je dobré se včas seznámit s tím, co může nabízet paliativní péče a jak ji zajistit.

Hospic, nebo nemocnice?

Hospic je známějším označením než paliativní péče a jde v zásadě o totéž: Hospicová péče zajišťuje nevyléčitelně nemocným, jimž zpravidla zbývá jen pár týdnů života, komfort v podobě tlumení obtíží zdravotních i psychických.

Hlavním cílem je celkově zlepšit kvalitu jejich života a úlevou od projevů nemoci jim poskytnout čas, který by mohli strávit se svými blízkými, aniž by přetěžovali jejich síly.

Proto také hospicová péče zahrnuje nejen nemocného, ale i jeho rodinu a blízké a také jim věnuje odbornou pomoc, a to i v období po úmrtí nemocného.

Jde to i doma

Hospicová péče má několik forem. Jednou je příslušné lůžkové zařízení, specializované na tišení projevů nevyléčitelných onemocnění, u nichž se nedaří zastavit postup nemoci.

Zpravidla jde o onkologické diagnózy, ale mohou to být i lidé s těžkými orgánovými chorobami, s AIDS nebo těžkou demencí. Ani věkově není hospic omezený, i když převažují starší lidé, mohou se tu postarat i o těžce nemocné děti.

V ČR je momentálně 14 takových zařízení, což je málo. Proto existují hospicová lůžka i v rámci některých nemocnic či zařízení pro denní pobyt, kdy se nemocný večer vrací domů.

Momentálně nejrozšířenější možností ale je mobilní hospicová péče, která je nemocným poskytována v jejich domově. Podmínkou ovšem je, aby rodina byla schopna zajistit 24hodinový dohled u nemocného.

Jak péče vypadá

Hospicová zařízení zaměstnávají zdravotníky různých specializací, a to lékaře, mezi nimiž je anesteziolog či jiný odborník na tlumení bolesti, dále sestry a pečovatelky.

První krokem hospicové péče pak bývá přezkoumání léků podávaných proti bolesti, lékař je může vyměnit za jiné, snížit nebo zvýšit dávkování. Cílem je, aby se nemocný cítil co nejpříjemněji, nebyl trápen nesnesitelnými bolestmi nebo naopak zbytečnou obluzeností.

Péče v lůžkových zařízeních je pro nemocné i ošetřovatele pohodlnější díky kompenzačním pomůckám, ovšem i mobilní hospice je na potřebnou dobu do domácností zapůjčují.

Mohou to být elektrické polohovací postele, matrace proti proleženinám, invalidní vozíky, WC křesla, chodítka, ale i speciální zdravotnické pomůcky jako infúzní pumpa, dávkovač morfinu, odsávačka nebo koncentrátor kyslíku.

Není tedy třeba mít obavy, že by péče o nemocného v domácích podmínkách byla jen omezená ve srovnání s lůžkovým zařízením.

Neformální režim

Oproti nemocničním oddělením panuje v lůžkových hospicích uvolněnější režim bez pravidelných časů pro vstávání, hygienu nebo jídlo. To vše si nemocní mohou posouvat podle svých potřeb. Na pokojích mohou své věci z vlastní domácnosti, k nimž mají vztah.

Kdykoli mohou přijít na návštěvu příbuzní a přátelé, lze tam i na přistýlce přespat. Někde nebývá ani problém domluvit si přítomnost domácího mazlíčka. Nemocný se má na čas, který mu zbývá, cítit co nejpříjemněji.

Osamělí mohou využít nabídky hospiců a nechat se navštěvovat dobrovolníky, kteří se zařízením spolupracují. Dobrovolníci mohou s nemocným trávit čas, povídat si s ním nebo mu třeba předčítat knihy.

Jsou církevní…

Část hospiců jsou skutečně církevní zařízení, ovšem pro nemocného z toho nevyplývají žádná omezení, která by si nepřál. Pohovor s duchovním hospic zprostředkuje jen na jeho výslovnou žádost.

Jinak se duchovní pozadí služby projevuje jen větším pochopením pro utrpení nemocného ve srovnání s běžným nemocničním prostředím.

Jak je to s placením?

Hospicová péče není plně hrazená. Průměrné denní náklady na pacienta na hospicovém lůžku se pohybují kolem 2000 Kč, z této částky proplácejí zdravotní pojišťovny jen položky za léčbu a ošetřování.

Úhrada za další služby je skládána z více zdrojů, ze státních dotací, grantů, darů soukromých osob nebo firem a poplatků klientů. Proto je nutné si předem zjistit podmínky u konkrétního zařízení, neboť mezi poplatky panují rozdíly. Někde je péče zcela zdarma.

Jak se tam dostat?

Prvním krokem bývá rozhodnutí o ukončení pobytu v nemocnici. Bývá to v případech, kdy léčba nezabírá a choroba postupuje do závěrečného stadia. Toto období chce většina nemocných prožít v příjemnějším prostředí domova.

Ovšem péče o těžce nemocného je vysilující, takže se rodina bez pomoci neobejde, vlastní síly a možnosti se brzy vyčerpají. Pak bývá obvyklým řešením návrat do nemocnice nebo léčebna dlouhodobě nemocných, alternativou pak hospic v některé z jeho podob.

Problémem u hospice bývá, že se rodina nemocného musí sama aktivně snažit získat si informace a vyhledat vhodné zařízení. Dostupné jsou na internetu, často včetně formulářů s žádostí o přijetí.

Zpravidla jsou to právě příbuzní, kteří o přijetí nemocného do hospicové péče požádají.

Kontakty

Hospicová zařízení všech tří druhů pracují v různých koutech republiky. Jejich seznam lze najít na webu www.hospice.cz, na mapě si je můžete vyhledat na www.umirani.cz. Na obou webech najdete současně mnoho dalších užitečných informací o této paliativní péči. Velmi přehledně jsou uspořádány také na webu asociacehospicu.cz.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned