Domů     Průjem: Nebezpečí na cestách číhá hlavně na talíři
Průjem: Nebezpečí na cestách číhá hlavně na talíři
18.9.2019

A to je problém, protože na dovolené máme dost omezené možnosti, jak si ohlídat hygienu přípravy jídel a jejich konzumace. Proto jsou takzvané cestovatelské průjmy zdaleka nejčastější zdravotní komplikací na zahraniční dovolené.

V subtropických a tropických krajích se infekční průjmy šíří snáze než u nás. Důvodem je především odlišná úroveň hygieny, v níž se udržují rezervoáry. Mikroby zde přežívají a při vhodné příležitosti se lehce pomnoží.

Velmi častou příčinou průjmů bývají fekální bakterie. Ty se dostávají na talíř hlavně s čerstvou zeleninou a saláty. Důvodem je způsob hnojení. Je pak takřka nemožné saláty dokonale omýt a zbavit choroboplodných zárodků.

Bakterie mohou ulpět i na rukou personálu a dotykem se pak přenášet na nádobí i jiné potraviny. V každém případě se jako rozumná ochrana doporučuje konzumovat jen zeleninu a ovoce, které si můžete umýt a oloupat.

Je dobré vědět: K vysoce rizikovým oblastem, pokud jde o průjmová onemocnění, patří většina území Asie, dále severní, západní a východní Afrika a rovněž Latinská Amerika.

Střední riziko nákazy hrozí ve Středomoří, na Středním východě, v Jihoafrické republice.

Průjmy i ze stresu

Nervová soustava reaguje podrážděně na spěch, chaos a všechny změny, které odjezd na dovolenou provázejí. To je další příčina cestovatelského průjmu, k níž máme sklon zejména my ženy.

Kromě podrážděné nervové soustavy pak značnou roli hraje i sama změna stravy. Je to horší stravitelností potravin, s nimiž naše zažívání nemá zkušenost, ale častěji jde o reakci na nezvyklé bakteriální osídlení.

Naše imunita s ním – na rozdíl od tuzemských bakterií vyskytujících se na potravinách – nemá zkušenosti a reaguje bouřlivěji, i když nejde o jednoznačně choroboplodné mikroby.

Hlavně čisté ruce

Dnes jsou běžně dostupné dezinfekční přípravky určené právě na cesty, které se dají používat i bez možnosti mytí rukou a lze je mít stále u sebe. To je základ prevence cestovatelských průjmů.

Na tržištích je třeba prohlížet a vybírat očima, nebrat bezdůvodně do ruky potraviny ani jiné zboží.

Nakazit se můžete nejen průjmovým onemocněním, ale i žloutenkou typu A. Už v jižní Itálii je riziko této nemoci osmkrát vyšší než u nás, v Turecku pak padesátkrát vyšší.

Pozor na syrové saláty a ovoce, s nimi můžete zkonzumovat vajíčka měchožila, což je druh tasemnice, která se v člověku sice dál nevyvíjí, ale vytváří opouzdřené dutiny s larvou. Pokud obal praskne, může dojít k prudké alergické reakci.

Zákeřné jsou také améby, které se vyskytují rovněž v syrové zelenině. Je to parazit schopný poškodit vnitřní orgány, včetně jater, plic nebo mozku. Průjem, který infekce amébami vyvolá, přitom nemusí být výrazný.

Jak průjem léčit?

V řadě případů postačí odpočinek a dieta. Pomáhají volně prodejné přípravky, které působí jako střevní dezinfekce a které pohlcují toxické látky. S výběrem se poraďte v lékárně.

Naopak se nedoporučují léky zpomalující pohyb střev, přinesou sice rychlou úlevu, ale infekce zůstane v těle a léčení se protáhne.

Nejdéle po 3 až 5 dnech by potíže měly ustat. Zlepšení stavu můžete podpořit probiotiky, urychlí obnovení zdravé střevní mikroflóry.

Pokud obtíže trvají déle nebo je doprovázejí další příznaky, především třesavka a bolesti, pak je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Mohlo by se totiž jednat o nákazu salmonelózou, úplavicí, cholerou, tyfem, o parazitární nebo virovou infekci.

Pro rychlejší zotavení

Ať už průjem vznikl jako následek stresu nebo nákazy přenosnou nemocí, vede rychle k dehydrataci, a to tím spíše, že pobýváte v horkém podnebí. Ztráta tekutin se dá doplnit pitím, jenže tělo potřebuje nahradit i ztracené minerální složky.

Organismus s jejich pomocí udržuje stálé prostředí v krvi, jakékoli významnější vychýlení vede rychle k závažnému zdravotnímu stavu. Proto nesmíme pít jen čistou vodu nebo čaj, ale musíme dodávat současně ionty minerálů.

Ideální je, když si na cestu přibalíte tzv. rehydratační nápoje, určené právě k tomu účelu. Jsou volně prodejné. Pokud si přípravek nepřivezete s sebou, můžete si ho jednoduše poskládat z obyčejných a levných složek dostupných v každém obchodě s potravinami.

V 1 l vody rozpusťte:

• 8 čajových lžiček cukru

• 1 zarovnanou čajovou lžičku soli

• ¾ čajové lžičky jedlé sody (nebo prášku do pečiva s hydrogenuhličitanem sodným čili 2NaHCO3, což je totéž, uveden může být i natriumbikarbonat)

• pro chuť lze přidat ovocnou šťávu

Vzácná, ale hrozivá: Cholera

Loni vypukly epidemie v Keni a Tanzanii, oblíbených východoafrických destinacích. V červnu pak na následky cholery zemřel britský turista, který se nakazil na Kubě.

Vždy je tedy vhodné se před cestou do exotických lokalit informovat, zda tam aktuálně nehrozí cholera, protože je možné se chránit očkováním. Cholera je nejtěžším infekčním průjmovým onemocněním.

Propuká velmi rychle po nakažení, způsobuje řídké průjmy, které vedou rychle k obrovským ztrátám vody a minerálů. Dochází k extrémní dehydrataci s neuhasitelnou žízní a svalovými křečemi.

Selhávají ledviny a bez adekvátní náhrady vody a solí vede cholera k úmrtí za plného vědomí.

Tyfus neznamená průjem, ale…

… i tak je třeba se na něj při určitých exotických dovolených připravit. Břišní tyfus navzdory svému názvu nepatří mezi typické infekce vyvolávající průjmy, ale spíš bolesti břicha. Přesto jde vždy o těžké infekční onemocnění.

Vyvolává ho určitý druh salmonely a nejrozšířenější je v jihovýchodní Asii, tedy v Indonésii, Malajsii, na Srí Lance, Barmě i Thajsku. Přesnou mapku najdete na webu Centra cestovní medicíny.

Záludností břišního tyfu je delší inkubační doba, obnášející až tři týdny. Onemocnět tedy nemusíte přímo na dovolené, ale až po návratu. Infekce se pak může šířit dál. Průběh bývá těžký, s vysokými horečkami a bolestmi břicha.

K léčení se používají antibiotika, ale jejich účinnost právě u této choroby bohužel klesá. Pokud míříte do míst s vysokým výskytem břišního tyfu, pak je vhodné zauvažovat o preventivním očkování.

Středomoří: Hrozí nejen cestovatelské průjmy

Horečka papatači

Nákazu přenášejí komáři nebo noční mušky. Asi 3 a 4 dny po bodnutí nemoc propukne vysokou horečkou, kterou doprovázejí silné bolesti především hlavy a za očima, ale i ve svalech a kloubech.

Po pár dnech se stav zlepší, ale někdy se může nemoc vzápětí vrátit, a to v podobě zánětu mozkových blan.

Ochranou je spolehlivý repelent a moskytiéry na spaní, očkování neexistuje.

Legionářská nemoc

Pod názvem „legionella“ ji známe i z tuzemska. Tato bakterie osidluje potrubí s teplou vodou, nakazit se tedy lze z vody z kohoutku, sprchy nebo i zapnuté klimatizace v hotelu.

Ideální prostředí pro ni představují teploty mezi 20 – 45 °C, takže se může držet také ve vířivkách a jiných nádržích teplé vody. Po 5 až 6 dnech od nakažení se objevuje horečka s kašlem, v závažnějším případě nemoc probíhá jako zápal plic.

Přidat se můžou i bolesti břicha a průjem. Horší průběh bývá u starších a oslabených lidí.

Maltská horečka

Hrozí z ochutnávky nepasterovaného mléka, zvláště ovčího a kozího, přírodních sýrů a dalších místních specialit, které se ze syrového mléka připravují. Nemoc má delší inkubační dobu, propuknout může až 4 týdny po nakažení.

Potíž je, že v tu dobu už si nemoc s dovolenou nespojíte. Potrápí vás horečka, zimnice, bolesti svalů a potíže různých orgánů, které mohou dlouho přetrvávat. Kromě Malty je tato infekce častá i v Itálii, ale nakazit se lze i jinde ve Středomoří.

Bilharzie

Bilharzie (také se jim říká krevničky) jsou miniaturní červi, kteří se hojně drží ve sladkovodních jezerech a nádržích, narazit na ně můžete zejména při dovolené v Egyptě a dalších severoafrických státech.

Do těla se dostávají velmi rychle tím, že provrtají kůži a pak putují do míst, kde se usadí. Podle druhu pak vyvolávají potíže močové nebo střevní. Projevit se mohou ale až za několik let problémy s játry nebo krví v moči. Jedinou ochranou je důsledně se vyhýbat v těchto krajích sladkovodním nádržím.

Západonilská horečka

Je to viróza, kterou přenášejí komáři. Nemoc se podobá lehčí chřipce, vypukne 3 až 14 dní po nakažení. Proti západonilské horečce neexistuje očkování, a tak je nutné se chránit repelenty a moskytiérami kolem lůžka. Je nutné počítat s tím, že komáři jsou nejaktivnější večer.

Vzteklina

Vyskytuje se na Balkáně i v severní Africe. Nákaza se přenáší slinami, takže nemusíte být přímo pokousaní, stačí se dotknout srsti nemocného zvířete. Vzteklina se projeví 1 až 3 měsíce od nákazy křečemi a stavy ochrnutí.

Bohužel naděje na přežití je velmi nízká. Po nechtěném incidentu s místním psem se proto nechte okamžitě naočkovat. To stačí, aby se nemoc vůbec neprojevila.

2 tipy před cestou

• Zkontrolujte si své léky: Ověřte si předem, že nezpůsobí reakci vlivem prudkého slunečního záření. Nejlépe je zeptat se v lékárně.

• Je vám přes 50? V tom případě lékaři doporučují očkování proti pásovému oparu. Vyprovokovat ho může právě stres a únava z cestování, navíc ve věku nad padesát prudce stoupá pravděpodobnost onemocnění.

Připraveno s využitím informací na internetových stránkách Centra cestovní medicíny a německého webu Centrum für Reisemedizin. Další informace najdete také na www.ockovani-zahranici.cz.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
23.10.2024
Bolest lze mírnit i jinak než chemicky. Alternativ je řada, i když jejich síla a spolehlivost kolísá. Za pokus ale stojí. Teplo a chlad To je nejjednodušší, přitom účinný způsob, který působí na příčinu bolesti fyzikálně. * Studené obklady a koupele zmírňují bolest způsobenou záněty. Při zánětu se totiž intenzivně zvyšuje prokrvení postižené partie, což vede k otokům a horkosti. Chlad často po
21.10.2024
Záplava negativních informací v nás vytváří obraz světa, který je zraňující a šílený. Jak si v duši vytvořit opět schopnost věřit, že budoucnost ještě někdy přinese něco dobrého? Teroristické útoky, válka, hurikány - každý den prožíváme děsivé události světa, o nichž bychom ještě před lety neměli tušení. Ze srdceryvných lidských příběhů nás bodá u srdce a je nám smutno z toho, že chceme pomoci, a
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
historyplus.cz
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti. A když tento symbol nemravnosti později pohltí moře, spousta lidí si to vykládá jako boží trest za všechny hříchy, které v něm byly kdy spáchány.   Saint Tropez či
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
epochaplus.cz
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu.
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
skutecnepribehy.cz
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
Do domu se nám nastěhovala paní Dokonalá. Byli jsme z ní všichni tak znechucení, že se muselo něco stát. Nikdy jsem neměla problém se sousedy, v tom činžovním domě bydlím od svého dětství, byt jsem podědila po rodičích, a lidé, co tu s námi žili, byli vždycky skvělí. Jako sousedé jsme drželi pospolu, občas jsme se scházeli na dvorku
Pečený pikantní květák
tisicereceptu.cz
Pečený pikantní květák
Podávejte se zeleninovými hranolky a jogurtovým dipem, případně se zakysanou smetanou smíchanou s nivou nebo jiným modrým sýrem. Suroviny 1 květák 120 g hladké mouky 100 ml vody sůl Na omá
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
iluxus.cz
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
Victorinox hrdě představuje šestou limitovanou edici kapesního nože z kolekce Winter Magic. Spartan Winter Magic Limited Edition 2024, inspirovaný okouzlující švýcarskou zimou, je nejnovějším přírůstk
Velká léčivá síla
nejsemsama.cz
Velká léčivá síla
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Jejich kladný vliv na lidské tělo je nepopiratelný. O sezamu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje důležité minerální látky a kvalitní bílkoviny, takže je jasné, že jsou
Slováčková od základu mění život!
nasehvezdy.cz
Slováčková od základu mění život!
S rakovinou bojuje jako lvice. Anna Slováčková (29) přehodnotila priority a rozhodla se zásadně změnit život. Roli v tom hraje i její partner Matěj Růžička. Rakovina se jí vrátila po třech letech.
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
epochalnisvet.cz
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné. Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
21stoleti.cz
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních