A nemusíte si je kupovat. Udělejte si je sami. Budou vám dělat radost a ještě ušetříte.
Nebudete potřebovat nic jiného než kvalitní olej, lepší jsou ty méně aromatické a lisované zastudena, a skleněné lahvičky, které se dají dobře uzavřít. Pro jistotu byste je měli sterilizovat ve vařící vodě a nechat dobře vyschnout.
Chilli
Budete potřebovat: 200 ml oleje, 2 lžíce drcených chilli papriček
1) Olej nalijte do kastrůlku a přidejte sušené chilli papričky. Opatrně zahřívejte při nízké teplotě asi 5 minut. Nezapomeňte míchat. Olej nesmíte zahřát příliš a rozhodně nesmí vřít, protože papričky by se spálily.
2) Po 5 minutách odstavte a nechte zchladit na pokojovou teplotu. Pak máte dvě možnosti. Buď olej přecedíte, nebo v něm kousky papriček necháte. Hotový olej nalijte do lahviček a uzavřete je.
Tip: Existuje ještě druhá možnost. Jednoduše vezměte skleněnou nádobu, nalijte olej a nakrájejte do něj chilli papričky zbavené semínek. Nechte asi 2 týdny odstát.
Olej bude možná trochu slabší, ale bude chutný a bude mít krásnou červenou barvu. Pokud se vám zdá, že je pálivý až moc, stačí ho pak jednoduše naředit dalším olejem.
Na co se hodí?
Používat ho můžete všude, kam byste přidávali chilli. Hodí se na grilované maso, do salátů, na těstoviny a do asijských jídel.
Vanilkový
Budete potřebovat: 400 ml oleje, 2 podélně rozříznuté vanilkové lusky
1) Lusky dejte do kastrůlku s olejem a pomalu zahřívejte. Jakmile začne být olej horký, odstavte a nechte deset minut chladnout.
2) Zchladlý olej přelijte do lahviček a uzavřete. Lusky můžete přidat. Skladujte v suchu a chladu.
Na co se hodí?
Vanilkový olej použijete zejména při pečení. Krásně provoní všechny zákusky. Navíc má tu výhodu, že nemusíte shánět vanilkové lusky.
Tip: Přidávejte ho jen o trochu víc než vanilkového extraktu.
Levandulový
Budete potřebovat: 4 vrchovaté lžíce sušených květů, 600 ml oleje
1) Květy levandule nasypete do sklenice a zalijete olejem. Uzavřete a nechte 14 dní louhovat.
2) Po 14 dnech olej přecedíte přes plátýnko a rozlijete do lahviček.
Na co se hodí?
Levandulový olej se odedávna využívá v kosmetice, ale bude se hodit i v kuchyni. Použijete ho při sladkém pečení, můžete jím pokapat ovocné saláty nebo ho přidat do marinád, ale i do sladko-slaných jídel, jako je třeba maso na medu.
Tip: Je více tipů levandule, ale jedlé jsou všechny. Do oleje můžete dát levanduli čerstvou i sušenou. Ten první ale nevydrží dlouho. A pamatujte, že nic se nemá přehánět, a přidávejte ho do jídla opatrně.
Rozmarýnový
Budete potřebovat: 300 ml olivového oleje, 3 větší snítky rozmarýnu + 1 snítka do láhve
1) Do rendlíku nalijte olivový olej a přidejte snítky rozmarýnu. Zahřívejte na mírném ohni, dokud olej nedosáhne asi 80 °C a pak ještě 5 minut.
2) Po pěti minutách olej odstavte a nechte ho vychladnout. Rozmarýn vyndejte
a olej přelijte do láhve s větvičkou rozmarýnu.
Na co se hodí?
Rozmarýnový olej použijte při nakládání ryb a masa na grilování, při přípravě marinád i na dochucení těstovin, skvělý je do pokrmů z masa připravovaných na víně.
Tip: Stejným způsobem můžete připravit i další bylinkové oleje, třeba bazalkový, s oreganem, šalvějí, estragonem, koriandrem… Bylinky můžete i různě kombinovat, třeba tymián s bobkovým listem, nebo rozmarýn či majoránku s česnekem.
Česnekový
Budete potřebovat: 3 stroužky česneku, 500 ml oleje
1) Česnek nasekejte na malé kousky a dejte do zavařovací sklenice. Nalijte olej, promíchejte a sklenici uzavřete. Nechte týden rozležet a čas od času se sklenicí zatřeste.
2) Poté olej sceďte a rozlijte do menších lahviček a dobře uzavřete.
Na co se hodí?
Olej je jemnější než samotný česnek, takže ho mohou i lidé, kteří jinak česnek hůře snášejí. Použijete ho do zeleninových salátů, pod masa, na přípravu majonézy.
Tip: Sílu oleje si můžete vyladit buď přidáním česneku, nebo delší dobou uležení.
Citronový
Budete potřebovat: 2 bio citrony, 200 ml olivového oleje
1) Citrony pořádně omyjte, osušte a nechte asi hodinu schnout na prkénku. Pak škrabkou opatrně oloupejte kůru. Trochu bílé části na ní zůstane, ale do oleje se nesmí dostat dužina, protože by se zkazil.
2) Kůru vložte do čisté, nejlépe sterilizované sklenice a zalijte olejem. Uzavřete, dejte do chladu a temna. Po dvou týdnech přefiltrujte a přelijte do tmavé lahve.
K čemu se hodí?
Jeho použití je opravdu široké. Je vhodný do salátů, do majonéz, na zakápnutí grilované zeleniny, na ryby, steaky, na opečené brambory a do všech receptů italské kuchyně, která s ním rozhodně nešetří.
Tip: Potřebujete rychle připravit marinádu? Stačí smíchat citronový olej s čerstvým tymiánem, oreganem, rozmarýnem, solí a pepřem.
Foto: Shutterstock