Domů     Než začnete malovat…
Než začnete malovat…
19.6.2024

Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken.

A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř.

A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozhodnutí, že to zvládnete sami. Proč ne? Máme pro vás pár šikovných tipů.

Dobře měřte

To je první, co musíte udělat. A není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pravděpodobně si budete muset zopakovat trochu té geometrie ze základní školy.

Existují samozřejmě laserová měřidla, která vám práci ušetří, ale pro jednu akci se je nevyplatí kupovat. Takže přijde ke slovu obyčejný metr.

Nemusíte měřit na milimetry, když naměříte víc, nic se nestane, ale na tom, kolik vypočítáte plochy, závisí množství barvy, kterou budete muset koupit. Ideální je, když vám pomůže někdo z rodiny a pokud nikdo takový není, poproste kamaráda nebo kamarádku. Ve dvou vám to půjde líp a budete mít větší jistotu, že jste nic nespletli.

Naměřeno? Vyberte barvu

Nemáme na mysli odstín, to záleží na vašem vkusu i na interiéru, který se chystáte vymalovat. Spíš si ujasněte, co od ní očekáváte. Na trhu je jich totiž spousta. Některé umí například čistit vzduch, jiné dobře kryjí. Nedívejte se jen na cenu.

Například některé levné barvy jsou řídké a málo kryjí, takže jich spotřebujete více. Navíc nemusí dostatečně přilnout a rychle blednou. Pak byste museli malovat brzo znovu a to se nevyplatí. Určitě je lepší poradit se ve specializované prodejně.

Tam se také obraťte, když potřebujete namíchat nějaký odstín. A mějte na paměti, že na každý nátěr budete potřebovat jiné množství barvy, záleží, jakou zvolíte techniku. Určitě počítejte s rezervou.

A pokud by vám barva v průběhu malování došla, nakupte další od stejného výrobce, protože u každého se barvy mírně liší.

Nepodceňujte přípravu

Každý, kdo někdy maloval, ví, kolik si tím přidělal práce. Samotné malování je časově náročné, , takže čím lépe se na začátku připravíte, tím menší úklid vás potom čeká. Začněte tím, že vystěhujete veškerý nábytek.

Teď přijde na řadu maskovací páska a budete jí potřebovat pravděpodobně dost, tak na to při nákupu nezapomeňte. Vyrábějí se v různých šířkách a každou použijete na něco trochu jiného.

Ty širší se hodí na vypínače a zásuvky, které potřebujete zakrýt celé, užší vám stačí na různé lišty, okenní rámy a futra dveří. Nábytek, který vám v místnosti zůstal, zakryjte fólií a opět ji důkladně připevněte páskou.

Na podlahu se používá fólie silnější a pro jistotu ji ještě zakryjte lepenkou nebo rozloženými papírovými krabicemi. Nezapomeňte zakrýt také radiátory, ty se čistí obzvláště špatně.

Pokud chcete zakrýt celá okna nebo některou stěnu, například dřevěnou, podívejte se po fólii, jejíž součástí je páska, ulehčí vám práci. A nezapomínejte na sebe.

Hodí se vám montérky, overal nebo v nouzi starší oblečení a tenisky, protože barvu opravdu už dokonale nevyperete.

Štětku nebo váleček

Pokud chcete pracovat rychleji, vyberte si váleček. Práce s ním je jednodušší i pro začátečníka, protože nenaděláte žádné šmouhy. Navíc nebude tolik nepořádku, jako když malujete štětkou. Ale také záleží na typu omítky.

Pokud je hrubá, je lepší použít štětku, ta se hodí také tam, kde má omítka více vrstev a mohla by se olupovat a vy nechcete škrábat. A menší štětec budete potřebovat i k válečku.

Jaký váleček zvolit?

Záleží na povrchu. Na hladký se hodí z váleček z polyamidu s kratším vláknem, na hrubší omítku se vláknem delším. Polyamid je kvalitní materiál a můžete váleček použít opakovaně.

Existují ale i válečky z polyakrylu a polyesteru, ty se používají spíš jednorázově. V každém případě platí, že když kvalitní barva, tak kvalitní váleček.

A budete jich potřebovat víc, určitě jeden velký a další menší na těžko přístupná místa, jako jsou rohy nebo plochy u radiátorů. Tady vám pomůže i menší štětec. K válečku nezapomeňte koupit odkapávací mřížku, a pokud je to potřeba, teleskopickou tyč.

Škrábat nebo ne?

To zjistíte, když po stěně přejedete válečkem namočeným do teplé vody. Pokud se starý nátěr lepí na váleček, škrábat budete muset. K této nemilé proceduře se hodí jedna rada odborníků.

Místnost si rozdělte na čtvrtiny a pracujte na každé zvlášť. Nejprve zdi pomocí válečku s teplou vodou namáčejte 10–15 minut. A pak nátěr odstraňujte škrabkou Pokud to jen trochu jde, nevětrejte, vlhkost v místnosti vám pomůže.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je