Domů     7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
18.6.2024

Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit.

A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších:

* Jíte málo

Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než vydáte? Váš jídelníček musí obsahovat všechny důležité složky, tedy jak bílkoviny, tak tuky a sacharidy.

Sacharidy dodávají energii. Pokud je vyloučíte, budete unavení. Bílkoviny jsou nutné pro zachování svalové hmoty, ale musíte jich konzumovat přiměřeně. Pokud byste jich přijímali moc, přetížíte ledviny.

Tuky jsou nezbytné pro využití řady vitaminů a dalších látek z ovoce a zeleniny vlákninu i pro hladký chod metabolismu.

* 5x denně nebo méně?

Dnes už striktně neplatí, že musíte sníst pět porcí, ale je fakt, že více malých porcí vám pomůže alespoň ze začátku psychicky. Ani snídaně už se neprosazuje jako nezbytná tolik jako dřív. Ale pozor, abyste její vynechání nenahrazovali večer.

Pomoci mohou svačinky. Pokud zjistíte, že máte hlad, zkuste je do svého jídelníčku přidat. Hodí se nízkotučné mléčné výrobky s vyšším obsahem bílkovin a zelenina nebo oříšky.

Ty jsou vůbec nejlepší volbou, protože zasytí a obsahují spoustu minerálních látek a některé vitamíny. Navíc příznivě působí na váš mozek. Jen je potřeba jich nesníst moc. Stačí hrstička.

* Nenápadné kalorie

Jsou to ty, které takzvaně nevidíte. Protože různá dochucovadla za jídlo prostě nepovažujete. Týká se to hlavně všelijakých omáček. Tu si dáte trochu kečupu nebo některou z majonéz, hořčici či salátovou zálivku.

Aniž byste si to uvědomovali, spolu s nimi sníte spoustu cukru. Čtete pozorně etikety, volte nízkokalorické varianty a ideálně si zálivky na salát připravujte výhradně sami, nejlépe z octa a soli a olivového oleje.

* Málo pijete

To je častá chyba. Správný pitný režim přitom v hubnutí pomáhá, pokud chybí organismu tekutiny, nemůže probíhat správně látková výměna a zpomalí se metabolismus.

Ideální je voda bez bublinek, když přidáte trochu citronové šťávy nebo nějakou bylinku, pomůže vám to i zvládnout chutě, které se během hubnutí vyskytují často. Tekutinu ale můžete dodat i konzumací zeleniny s vysokým obsahem vody.

Ideální jsou okurky a rajčata nebo vodní meloun, ale samozřejmě to s jeho konzumací nepřehánějte.

U ovoce je to trochu složitější, vybírejte raději to s nízkým obsahem cukru a sníst můžete spíš dopoledne jednu porci, například jedno středně velké jablko, pomeranč, hrst jahod nebo jiných drobných plodů.

* Šumivé nápoje ne

Podle některých studií jejich pití způsobuje zvýšení produkce takzvaného hormonu hladu ghrelinu. Problematičtější než sycená voda nebo minerálka jsou ale nápoje slazené náhražkami cukru, tedy umělými sladidly.

Jejich vliv na zdraví je předmětem různých výzkumů a má se za to, že nepříznivě ovlivňují střevní mikrobiom a produkci inzulinu. Mozek vysílá signál hladu a tělo hromadí tuk, i když ho nepotřebuje.

Jedna z českých studií ukázala, že ti, kteří pijí hodně nápojů s náhradními sladidly, současně více snědí.

* Setrvalý stres

Určitou mírou stresu trpí každý, ale je-li ho moc, ovlivní naši snahu zhubnout. Je to působením stresového více hormonu kortizolu, který mění využití energie v těle. Při dlouhodobém stresu pomáhá kortizol střídat energii do zásoby a podporuje ukládání tuku.

To ale současně znamená, že tělu chybí energie pro akutní využití, proto čím více kortizolu se vyplaví, tím silněji nás pronásleduje nepřekonatelná chuť k jídlu a zejména na potraviny obsahující cukr. Se stresem také souvisí kvalita spánku.

Je prokázáno, že nedostatek spánku hubnutí zpomalí nebo zastaví a opět vede ke stresu. Je to jako začarovaný kruh.

* Pohyb je důležitý

Při hubnutí je důležité, abyste se zbavili tukové tkáně a vybudovali si tkáň svalovou. Problém může být, pokud jste se delší dobu nehýbali. Nicméně ani to není překážkou. Začněte zvolna a přidávejte na intenzitě.

Zařaďte nejdřív například procházky nebo lehčí cvičení, ale zvyšujte tempo a vyhraďte si na pohyb denně 20 až 30 minut. Ale nejde jen o cvičení, ideální je nevynechat žádnou příležitost. Zapomeňte na výtah, tam, kam dojdete, nejezděte autem.

Snažte se zapojit všechny části těla. Vaše kondice se bude zlepšovat. Nenechte se odradit tím, že zpočátku kila nejdou dolů tak, jak jste si představovali. Svaly jsou těžší než tuk, takže úspěch se projeví spíš ve vašich mírách.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je