Domů     Naďa Konvalinková: Hlavně klid v duši
Naďa Konvalinková: Hlavně klid v duši
2.10.2019

Herečka s věčně usměvavou tváří s velkýma očima byla jako předurčená k naivním a pohádkovým rolím. Její život zdaleka tak pohádkový nebyl, s tím se musela vypořádat jako bojovnice. O záři v očích tím nepřišla, naopak získala moudrost.

A s moudrostí přišly i zkušenosti a s těmi se pojí témata, která ženy zvláště zajímají – jak si udržovat klid v duši, ale také jak prakticky bojovat s nadváhou.

Naďu Konvalinkovou, která v dubnu oslavila pětašedesátiny, přivedly bouře v životě k meditacím a poznání, že na vnitřním klidu a síle je třeba soustavně pracovat.

Zájem o meditace, alternativní medicínu a vaření se pak u ní spojily v zaujetí o stravování podle pěti elementů. Na počátku všeho ale byla složitá situace v rodině v době, kdy byla dítě. Ta ji přivedla k dalšímu velkému tématu jejího života…

Pomáhá dětem v pěstounské péči

Kromě divadla a filmu se jméno Nadi Konvalinkové spojuje s nadačním fondem „Rozum a cit“. Pomáhá pěstounským rodičům, kteří si vezmou do péče opuštěné děti a jejichž rodiče nesouhlasí s adopcí.

Je patronkou fondu a svým jménem se snaží upozorňovat na lidské i právní problémy takto postižených dětí i lidí, již jim chtějí nahradit rodinu.

„Obdivuji pěstouny pro jejich schopnost trpělivě a láskyplně vést děti, které ztratily životní jistoty, k novým vztahům a přátelstvím. Hluboce se před nimi skláním a chci učinit vše, aby se o činnosti tohoto fondu hovořilo co nejvíce,“ říká Naďa Konvalinková.

Při křtu zábavně poučné a odlehčeně esoterické knížky Štěstí, láska, čokoláda od autorky jménem Menna Van Prag.
Při křtu zábavně poučné a odlehčeně esoterické knížky Štěstí, láska, čokoláda od autorky jménem Menna Van Prag.

Rok v dětském domově

Tyto aktivity souvisí také s jejím nelehkým dětstvím. Se sestrou Ljubou bývala často sama doma a samota se pro ni stala celoživotním traumatem. Utěšovala se tím, že jednou bude mít velkou rodinu a děti, jimž poskytne svoji lásku.

Alespoň takto, v myšlenkách, se snažila utéci z reality.

Opravdové peklo pro ni a sestru znamenal bouřlivý rozvod rodičů, když je úřady daly do dětského domova a ony tam zavřené v nelehkých podmínkách musely strávit celý rok, než se babičce podařilo zařídit veškeré náležitosti, vzít si je k sobě domů a vychovávat je.

„Šikanovali nás tam, ubližovali, brali jídlo a zavírali do sprch. Bylo to strašné, s Ljubou jsme stále plakaly,“ vzpomíná Naďa Konvalinková na tuto nelehkou část svého života.

Pomáhá pěstounským rodičům, kteří si vezmou do péče opuštěné děti, jejichž rodiče nesouhlasí s adopcí. Pomoc zastřešuje nadační fond Rozum a cit.
Pomáhá pěstounským rodičům, kteří si vezmou do péče opuštěné děti, jejichž rodiče nesouhlasí s adopcí. Pomoc zastřešuje nadační fond Rozum a cit.

Složité manželství

Ani soukromý život se však Nadě Konvalinkové nevydařil tak, jak si ho vysnila a představovala.

Když se v roce 1975 poznala s hercem Oldřichem Kaiserem, za něhož se o pět let později provdala, netušila, jak tento ze začátku idylický vztah bude mít smutný průběh a konec. Její manžel se časem změnil, začal pít a hovořilo se i o jeho milostných záletech.

Několikrát se rozešli, ale Naďa manželovi pokaždé odpustila, až nakonec v roce 2005 rezignovala a následoval rozvod. Po pětadvaceti letech se rozvedli, ale jak říká Naďa Konvalinková dnes, zůstali přátelé a to přátelství je lepší, než bylo ke konci manželství.

Kulinářství má v krvi

Celým životem Nadi Konvalinkové se prolíná i téma diet. „Dělala jsem léta chyby, protože jsem jedla nárazově a hodně, ale teď dodržuju snídani, oběd, večeři a mezitím i svačinky,” přiznává.

Jídelníček jí ušili na míru výživoví poradci a jejich rady se herečka snaží dodržovat. „Vím, že je důležité se více poslouchat a zjistit, co tělu opravdu prospívá. Moje někdejší pokusy s dietami všeho druhu dnes už v podstatě vyprávím jako anekdoty.”

Má ráda kuchini, která je gurmánská a zároveň zdravá. Zde ochutnávka takových dobrot při zahájení Irského hudebního festivalu.
Má ráda kuchini, která je gurmánská a zároveň zdravá. Zde ochutnávka takových dobrot při zahájení Irského hudebního festivalu.

Pro zdraví i pro chuť

Přestože diety už nedrží, novinky z této oblasti sleduje se zájmem a také ví, co spolehlivě snižuje vysokou hladinu cholesterolu, s níž se potýkala před lety.

„Hodnota se mi z 8,6 upravila na 6,2, a to díky každodennímu užívání lžíce lněného oleje přidaného do nějaké bílkoviny, což u mě je nejčastěji sojový jogurt. Kromě oleje do něj přidávám i trošku marmelády a různá semínka,“ odhaluje tajemství svého úspěchu.

Je přesvědčená, že chuťové i zdravotní požadavky jídelníčku lze skloubit.

Na Českém rozhlasu Region uvádí s Patrikem Rozehnalem už více než deset let pořad Pochoutky na talíři, hodinovou talk-show odehrávající se v reálné kuchyni s profesionálním kuchařem, který opravdu vaří.

Moderátoři si navíc jako hlavního degustátora vždy pozvou nějakého zajímavého hosta, se kterým si v průběhu vaření povídají nejen o jídle. „Dozvím se při tom lecjaké fígle a také získám nové zajímavé recepty.

Baví mě kuchyně, která je gurmánská a zároveň zdravá,“ říká Naďa Konvalinková. Proto má také ráda Kuchařku podle pěti elementů, vycházející z tradiční čínské medicíny.

Sojový jogurt se lžící lněného oleje je její recept na snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Přidává i semínka nebo marmeládu.
Sojový jogurt se lžící lněného oleje je její recept na snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Přidává i semínka nebo marmeládu.

Věčná optimistka

Navzdory všemu, co v dětství a dál v životě prožila, je Naďa Konvalinková nezlomnou optimistkou, z níž neustále srší dobrá nálada a snaha vidět věci z té lepší stránky. Na otázku, jak to dokáže, odpovídá, že „všechno je to ve způsobu myšlení.

Zakazuji si negativní myšlenky, strach a úzkost.“ S věčným optimismem souvisí i životní krédo Nadi Konvalinkové: „S úsměvem se žije lépe.“

Ve zkratce

* Naďa Konvalinková se narodila 18. dubna 1951 v Praze.

* Poprvé se dostala do kontaktu s divadlem během studia na pražském Gymnáziu Jana Nerudy, kde chodila do dramatického kroužku a spolu s několika dalšími studenty si podala přihlášku na DAMU.

* Divadelní kariéru zahájila v roce 1973 v Divadle J. K. Tyla v Plzni, ale již po třech letech se stěhovala zpátky do Prahy do Městských divadel pražských.

Měla tady i nemocnou babičku, která ji vychovala, a tak se o ni mohla lépe starat než z devadesát kilometrů vzdálené Plzně. V MDP působila až do roku 1994, kdy se rozhodla jít na „volnou nohu“ a být herečkou bez stálého angažmá.

* Od sedmdesátých let je také obsazována do filmových a televizních rolí. Poprvé se však na filmovém plátně objevila už v roce 1969 ve studentském filmu Iluze. Brzy následovaly role ve filmech Tajemství velkého vypravěče, Ženy v ofsajdu a Princ a chuďas.

Se svojí usměvavou tváří s velkýma očima byla předurčená k postavám naivních až jednoduchých děvčat. Její nejznámější rolí z tohoto období byla Květuška z filmu Adéla ještě nevečeřela.

* Hojně je obsazována v pohádkách, pro děti natáčela gramofonové desky, několik let moderovala televizní pořad Kuřátka pro nejmenší diváky a její hlas jsme mohli slyšet i ve večerníčcích.

* V letech 1980-2005 byla provdaná za herce Oldřicha Kaisera (*1955), s nímž má dceru Karolínu (*1983), která je rovněž herečkou.

Text: Bohumil Brejžek, foto: Herminapress, Nextfoto, Shutterstock, Wikimedia

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
historyplus.cz
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí