Domů     Naďa Konvalinková: Hlavně klid v duši
Naďa Konvalinková: Hlavně klid v duši
2.10.2019

Herečka s věčně usměvavou tváří s velkýma očima byla jako předurčená k naivním a pohádkovým rolím. Její život zdaleka tak pohádkový nebyl, s tím se musela vypořádat jako bojovnice. O záři v očích tím nepřišla, naopak získala moudrost.

A s moudrostí přišly i zkušenosti a s těmi se pojí témata, která ženy zvláště zajímají – jak si udržovat klid v duši, ale také jak prakticky bojovat s nadváhou.

Naďu Konvalinkovou, která v dubnu oslavila pětašedesátiny, přivedly bouře v životě k meditacím a poznání, že na vnitřním klidu a síle je třeba soustavně pracovat.

Zájem o meditace, alternativní medicínu a vaření se pak u ní spojily v zaujetí o stravování podle pěti elementů. Na počátku všeho ale byla složitá situace v rodině v době, kdy byla dítě. Ta ji přivedla k dalšímu velkému tématu jejího života…

Pomáhá dětem v pěstounské péči

Kromě divadla a filmu se jméno Nadi Konvalinkové spojuje s nadačním fondem „Rozum a cit“. Pomáhá pěstounským rodičům, kteří si vezmou do péče opuštěné děti a jejichž rodiče nesouhlasí s adopcí.

Je patronkou fondu a svým jménem se snaží upozorňovat na lidské i právní problémy takto postižených dětí i lidí, již jim chtějí nahradit rodinu.

„Obdivuji pěstouny pro jejich schopnost trpělivě a láskyplně vést děti, které ztratily životní jistoty, k novým vztahům a přátelstvím. Hluboce se před nimi skláním a chci učinit vše, aby se o činnosti tohoto fondu hovořilo co nejvíce,“ říká Naďa Konvalinková.

Při křtu zábavně poučné a odlehčeně esoterické knížky Štěstí, láska, čokoláda od autorky jménem Menna Van Prag.
Při křtu zábavně poučné a odlehčeně esoterické knížky Štěstí, láska, čokoláda od autorky jménem Menna Van Prag.

Rok v dětském domově

Tyto aktivity souvisí také s jejím nelehkým dětstvím. Se sestrou Ljubou bývala často sama doma a samota se pro ni stala celoživotním traumatem. Utěšovala se tím, že jednou bude mít velkou rodinu a děti, jimž poskytne svoji lásku.

Alespoň takto, v myšlenkách, se snažila utéci z reality.

Opravdové peklo pro ni a sestru znamenal bouřlivý rozvod rodičů, když je úřady daly do dětského domova a ony tam zavřené v nelehkých podmínkách musely strávit celý rok, než se babičce podařilo zařídit veškeré náležitosti, vzít si je k sobě domů a vychovávat je.

„Šikanovali nás tam, ubližovali, brali jídlo a zavírali do sprch. Bylo to strašné, s Ljubou jsme stále plakaly,“ vzpomíná Naďa Konvalinková na tuto nelehkou část svého života.

Pomáhá pěstounským rodičům, kteří si vezmou do péče opuštěné děti, jejichž rodiče nesouhlasí s adopcí. Pomoc zastřešuje nadační fond Rozum a cit.
Pomáhá pěstounským rodičům, kteří si vezmou do péče opuštěné děti, jejichž rodiče nesouhlasí s adopcí. Pomoc zastřešuje nadační fond Rozum a cit.

Složité manželství

Ani soukromý život se však Nadě Konvalinkové nevydařil tak, jak si ho vysnila a představovala.

Když se v roce 1975 poznala s hercem Oldřichem Kaiserem, za něhož se o pět let později provdala, netušila, jak tento ze začátku idylický vztah bude mít smutný průběh a konec. Její manžel se časem změnil, začal pít a hovořilo se i o jeho milostných záletech.

Několikrát se rozešli, ale Naďa manželovi pokaždé odpustila, až nakonec v roce 2005 rezignovala a následoval rozvod. Po pětadvaceti letech se rozvedli, ale jak říká Naďa Konvalinková dnes, zůstali přátelé a to přátelství je lepší, než bylo ke konci manželství.

Kulinářství má v krvi

Celým životem Nadi Konvalinkové se prolíná i téma diet. „Dělala jsem léta chyby, protože jsem jedla nárazově a hodně, ale teď dodržuju snídani, oběd, večeři a mezitím i svačinky,” přiznává.

Jídelníček jí ušili na míru výživoví poradci a jejich rady se herečka snaží dodržovat. „Vím, že je důležité se více poslouchat a zjistit, co tělu opravdu prospívá. Moje někdejší pokusy s dietami všeho druhu dnes už v podstatě vyprávím jako anekdoty.”

Má ráda kuchini, která je gurmánská a zároveň zdravá. Zde ochutnávka takových dobrot při zahájení Irského hudebního festivalu.
Má ráda kuchini, která je gurmánská a zároveň zdravá. Zde ochutnávka takových dobrot při zahájení Irského hudebního festivalu.

Pro zdraví i pro chuť

Přestože diety už nedrží, novinky z této oblasti sleduje se zájmem a také ví, co spolehlivě snižuje vysokou hladinu cholesterolu, s níž se potýkala před lety.

„Hodnota se mi z 8,6 upravila na 6,2, a to díky každodennímu užívání lžíce lněného oleje přidaného do nějaké bílkoviny, což u mě je nejčastěji sojový jogurt. Kromě oleje do něj přidávám i trošku marmelády a různá semínka,“ odhaluje tajemství svého úspěchu.

Je přesvědčená, že chuťové i zdravotní požadavky jídelníčku lze skloubit.

Na Českém rozhlasu Region uvádí s Patrikem Rozehnalem už více než deset let pořad Pochoutky na talíři, hodinovou talk-show odehrávající se v reálné kuchyni s profesionálním kuchařem, který opravdu vaří.

Moderátoři si navíc jako hlavního degustátora vždy pozvou nějakého zajímavého hosta, se kterým si v průběhu vaření povídají nejen o jídle. „Dozvím se při tom lecjaké fígle a také získám nové zajímavé recepty.

Baví mě kuchyně, která je gurmánská a zároveň zdravá,“ říká Naďa Konvalinková. Proto má také ráda Kuchařku podle pěti elementů, vycházející z tradiční čínské medicíny.

Sojový jogurt se lžící lněného oleje je její recept na snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Přidává i semínka nebo marmeládu.
Sojový jogurt se lžící lněného oleje je její recept na snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Přidává i semínka nebo marmeládu.

Věčná optimistka

Navzdory všemu, co v dětství a dál v životě prožila, je Naďa Konvalinková nezlomnou optimistkou, z níž neustále srší dobrá nálada a snaha vidět věci z té lepší stránky. Na otázku, jak to dokáže, odpovídá, že „všechno je to ve způsobu myšlení.

Zakazuji si negativní myšlenky, strach a úzkost.“ S věčným optimismem souvisí i životní krédo Nadi Konvalinkové: „S úsměvem se žije lépe.“

Ve zkratce

* Naďa Konvalinková se narodila 18. dubna 1951 v Praze.

* Poprvé se dostala do kontaktu s divadlem během studia na pražském Gymnáziu Jana Nerudy, kde chodila do dramatického kroužku a spolu s několika dalšími studenty si podala přihlášku na DAMU.

* Divadelní kariéru zahájila v roce 1973 v Divadle J. K. Tyla v Plzni, ale již po třech letech se stěhovala zpátky do Prahy do Městských divadel pražských.

Měla tady i nemocnou babičku, která ji vychovala, a tak se o ni mohla lépe starat než z devadesát kilometrů vzdálené Plzně. V MDP působila až do roku 1994, kdy se rozhodla jít na „volnou nohu“ a být herečkou bez stálého angažmá.

* Od sedmdesátých let je také obsazována do filmových a televizních rolí. Poprvé se však na filmovém plátně objevila už v roce 1969 ve studentském filmu Iluze. Brzy následovaly role ve filmech Tajemství velkého vypravěče, Ženy v ofsajdu a Princ a chuďas.

Se svojí usměvavou tváří s velkýma očima byla předurčená k postavám naivních až jednoduchých děvčat. Její nejznámější rolí z tohoto období byla Květuška z filmu Adéla ještě nevečeřela.

* Hojně je obsazována v pohádkách, pro děti natáčela gramofonové desky, několik let moderovala televizní pořad Kuřátka pro nejmenší diváky a její hlas jsme mohli slyšet i ve večerníčcích.

* V letech 1980-2005 byla provdaná za herce Oldřicha Kaisera (*1955), s nímž má dceru Karolínu (*1983), která je rovněž herečkou.

Text: Bohumil Brejžek, foto: Herminapress, Nextfoto, Shutterstock, Wikimedia

Související články
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
iluxus.cz
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
Milovníci mechanických hodinek a investičního potenciálu by si měli poznačit datum 26. června 2025. Právě tehdy proběhne ve vídeňském Paláci Dorotheum další aukce hodinek a doplňků, kterou pořádá jede
Týral Karel Havlíček Borovský své přátele?
historyplus.cz
Týral Karel Havlíček Borovský své přátele?
„Proč jsi přestal psát?“ ptá se vyčítavě mladý Havlíček přítele Jirgla. „Bolí mě ruka,“ zasténá dotázaný a promne si namožené zápěstí. Nato Havlíček pouze obrátí oči v sloup. Snad aspoň druhý kamarád dělá, co má nakázáno. Havlíček ví, že s lajdačením by to daleko nedotáhli, a chce z nich přece vychovat řádné vlastence.   Legenda
Dokonalá proměna belgického statku
rezidenceonline.cz
Dokonalá proměna belgického statku
Bydlení pro úspěšného mladého podnikatele v zemědělství má punc komfortu a domácké pohody. Příjemná atmosféra vyzařuje především z vysoce kvalitních přírodních materiálů, použitých k realizaci. Vášnivě zaujatá ukrajinská návrhářka Mila Podiablonska si poměrně rycpodlahovéhle vybudovala pevnou pozici nejen na domácím, ale také na mezinárodním trhu. Patří k designérům, jež bohatí klienti vyhledávají kvůli jejich neochvějnému
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
epochaplus.cz
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
epochalnisvet.cz
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
Polytechnické vzdělávání propojuje technické, praktické i tvořivé dovednosti. V dnešní době je důležité porozumět moderním technologiím, jelikož jsou stále běžnější součástí každodenního života. Komplexní řešení nabízí výuka robotiky. Začátek v útlém věku Robotika pro děti může být relativně jednoduchá – zaujme, zabaví a naučí přitom cenné dovednosti. Spojuje hru a učení, děti jsou aktivní, musí zapojit logické
Kouřová hora Boreč: Místo, kde prý kněžna Libuše rozmlouvala s bohy!
enigmaplus.cz
Kouřová hora Boreč: Místo, kde prý kněžna Libuše rozmlouvala s bohy!
V létě je to nenápadný vrch nedaleko Lovosic, v zimě je zde však možno pozorovat zajímavý geologický jev, který se zasloužil o to, že se vrchu Boreč říká „kouřová hora“. Podle legendy zaujal i myticko
Duchové Kunžvartu
epochanacestach.cz
Duchové Kunžvartu
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradím
Muzikant nebyl podle představ mých rodičů
skutecnepribehy.cz
Muzikant nebyl podle představ mých rodičů
Babička plakala, máma byla zoufalá a táta si otevřel lahev, když jsem je seznámila s Romanem. Byl to výstředně oblečený hudebník. Měla jsem potíže s rodiči, kteří stále nějak nemohli uvěřit, že mému nápadníkovi buší pod drsnou skořápkou srdce hodného a laskavého člověka. Babička z něj málem dostala šok. Předtím mi pořád říkali: „Holka nešťastná, tak už si rychle najdi
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Tisíce let ve společné posteli: Jak si štěnice zamilovala člověka a nikdy ho neopustila
21stoleti.cz
Tisíce let ve společné posteli: Jak si štěnice zamilovala člověka a nikdy ho neopustila
Je to vztah starý čtvrt milionu let. A přestože je jednostranný, je stále pevný. Štěnice domácí (Cimex lectularius), drobný parazit, který leckomu po nocích pije krev, je s lidmi už tak dlouho, že se
Manželství Benešové a Matonohy už funguje jenom na papíře?
nasehvezdy.cz
Manželství Benešové a Matonohy už funguje jenom na papíře?
Krásná blondýnka ze seriálu ZOO Nové začátky a její manžel, herec Tomáš Matonoha (54), mají podle některých lidí už v podstatě oddělené domácnosti. Nějakou dobu se spekulovalo o jejich rozvodu, zl
Grilovaná zelenina
nejsemsama.cz
Grilovaná zelenina
Grilovat můžete podle libosti téměř jakoukoli zeleninu: kukuřici, lilek, cuketu, zelený chřest… Potřebujete: ✿ 1 lilek ✿ 1 cuketu ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 oranžovou papriku ✿ 1 mrkev ✿ 1 červenou cibuli ✿ olivový olej ✿ lžičku citronové šťávy ✿ středomořské koření ✿ čerstvé bylinky 1. Lilek nakrájejte na