Domů     Na sklep se zapomíná…
Na sklep se zapomíná…
od 29.12.2022

… a je to škoda, protože i tento prostor si pozornost zaslouží. Proměňte odkladiště harampádí na útulný, ale hlavně přehledný úložný prostor.

Jinak si svůj sklep zařídíte, když bydlíte v paneláku, a jinak, když je součástí rodinného domu. Ani v jednom případě by to ale neměla být místnost pro odkládání nepotřebného haramburdí, odloženého sem chaoticky bez ladu a skladu na „někdy/nikdy“.

Ještě než začnete

Pojďte se do svého sklepa zamilovat a dopřejte mu a také sami sobě to nejlepší. Úplně nejdříve si sedněte doma ke stolu a sepište si, co všechno ve sklepě chcete skladovat. Podle toho si navrhněte, jak si ho vybavíte.

reklama

Pak by mělo následovat vyklizení této nenáročné místnosti. Asi by si zasloužila vymalovat, případně položit novou podlahu (jestli je to potřeba). Vyplatí se dlažba nebo speciální litý podklad pro zátěžové místnosti.

K jejich pokládce využijte šikovné kutily, které vám nabídnou přímo v prodejně, kde dlažbu koupíte. Teprve pak se pusťte do zařizování.

1. To správné vybavení

Přehledný, abyste v něm všechno bez potíží našli, a takový, který se snadno a rychle uklidí. Takový by měl být sklep, ať již ho máte kdekoli. To nejlépe zajistí sestava regálů a polic, do kterých si vše uspořádáte.

reklama

Je logické, když si sem odložíte věci, které jsou sezonní a jež momentálně nevyužíváte. Důležité je mít vše uspořádané tak, abyste uložené věci neodsoudili ke zkáze, a to z jakéhokoli důvodu. Jako další si do sklepa dejte držáky. Takové, které využijete.

a) Regály, police a skříňky

Kupte si regály, které můžete podle potřeby nastavovat a upravovat přikoupením dalších jak do délky, tak i do šířky. A které mají variabilní rozložení polic. Prodávají se plastové, kovové, dřevěné nebo kombinované.

Pro vaši bezpečnost je určitě nenechávejte jen stát, ale zafixujte je přichycením ke zdi, aby opravdu nespadly. Svoje poklady sem můžete volně vyskládat, nebo uložit do boxíků či přepravek. Popište si je, abyste přesně věděli, co ve které přepravce nebo boxíku máte.

reklama

Tip Paní domu: Ptejte se na nosnost a proberte s prodávajícím, jaká je vhodná právě pro vás (a sice podle toho, co všechno sem budete ukládat).

b) Držáky a kolejničky s háky

Jsou prima a moc praktické. Většinou se montují přímo na zeď a slouží k zavěšení sezonních věcí. Koupit si můžete například speciální držák nebo kolejničku:

* na kolo (nebo hned na dvě, na čtyři…)

* na lyže (také vybírejte podle toho, kolik jich doma máte)

* na pneumatiky (a jen si měníte podle sezony zimní za letní)

c) Přepravky

Budete ve sklepě ukládat také ovoce nebo zeleninu? Pak se vám vyplatí speciální, k tomu určené přepravky a pro lepší manipulaci s nimi také podvozky.

2. Co do sklepa (ne)patří

Tak, první a velmi důležitý krok máte za sebou. Sklep je připravený pojmout všechny (no, skoro všechny) poklady, o nichž soudíte, že je určitě musíte uchovat na dobu pozdější. Pojďme si tedy vyjmenovat, co sem opravdu, ale opravdu nepatří.

* Na vašem zvážení je, jestli sem uložíte opravdu drahé sezonní věci, třeba značkové sportovní vybavení (kolo, lyže, snowboard, nafukovací loďka, výbava pro windsurfing,…). V takovém případě ale určitě popřemýšlejte o velmi kvalitním zabezpečení sklepa. A samozřejmě také o dobré pojistce.

* Různé kompoty a zavařeniny, zvlášť když jich máte hojně, si o uskladnění na sklepním regále přímo říkají. A vhodně doplní prázdné zavařovačky, které sem také patří.

* Stejné je to s čerstvým ovocem a zeleninou, potažmo bramborami, určenými k uskladnění. Optimální pro ně je, když je ve sklepě chladno. Místnosti v panelových domech k takovému účelu moc vhodné nejsou, protože je v nich přílišné teplo.

* Další „drobnosti“ už zvažte.

Vyřazený televizor, pytel hraček po dítěti, které dnes již mutuje a většinu času prosedí u počítače, krabice s naťuklými hrníčky nebo igelitový pytel s halenkami, jež se nějak podivně srazily a už vám nejsou, vám – ruku na srdce – budou jen zabírat místo a stejně je již nikdy nepoužijete.

Možná se vyplatí něco vhodit do speciálních kontejnerů na oblečení, něco rozdat a třeba se podaří i něco prodat za symbolickou cenu. Zbavovat se zbytečností je dobrá věc, která osvobozuje nejen místo, ale i duši. Uvidíte, jak se vám bude po jejich odstranění volněji dýchat.

* Ať už se k tomu odhodláte nebo ne, co do sklepa rozhodně nepatří, jsou odpadky. Ty zlikvidujte bez lítosti. Ať už jsou jakékoli, patří do popelnice nebo na skládku či do sběrného dvora.

K odpadu patří také staré matrace, nevzhledný ošoupaný nábytek, vysloužilé elektrospotřebiče, oprýskané hrnce… Když už jste se pustili do velkého úklidu, vymeťte všechno tohle harampádí pryč.

* Zapomeňte také na skladování hořlavých nebo výbušných látek.

* A asi není třeba připomínat, že sem nepatří ani cennosti, věci mimořádné umělecké či historické hodnoty, starožitnosti a sbírky. Těm obstarejte nedobytný trezor.

3. Proti zlodějům chytře

Když si to všechno pěkně poskládáte, nezapomeňte na pořádné zabezpečení, abyste o nic nepřišli. A neopomeňte navštívit také pojišťovnu. Ta většinou neurčí přesně, co můžete nebo nesmíte ve sklepě mít.

Při plnění pojistky v případě, že by se k vám zloději přece jen vloupali, zkoumají, jestli jste měli sklep přiměřeně k ceně uloženým věcem zabezpečený. Obecně by měl mít takové zabezpečení jako byt.

Někdy už při sjednávání pojistné smlouvy vám určí strop plnění. Může to být například deset tisíc korun bez ohledu na to, co uvnitř bylo.

a) Co říká právo

Abyste si mohli sklep pojistit, měl by být uzamykatelný, výlučně vámi užívaný a měl by se nacházet v téže budově, v níž máte byt (maximálně na stejném pozemku).

Při sjednávání pojistky se vám vyplatí porovnat jednotlivé pojišťovny, protože jejich nabídky se docela hodně liší. Výplata škody také může pro vás být zklamáním, zvlášť když vám pojišťovna vyplatí pouhá dvě procenta z celkové pojistné částky.

Tip Paní domu: Jednou z podmínek pro pojištění sklepa a případné následné výplaty pojistné události je nutnost jeho zabezpečení tak, aby dovnitř nebylo vidět.

b) Jen petlice nestačí

Postarejte se, aby zámek byl opravdu kvalitní. Nejlépe bezpečnostní, dózický, nejlépe v kombinaci s dalšími zabezpečovacími prvky.

Tip Paní domu: K pojištění kola nabízejí některé pojišťovny (například ČPP nebo Pojišťovna ČSOB) speciální pojistku. Seznamte se ale důkladně s podmínkami výplaty pojistného plnění.

4. Chytrý nápad

Máte spoustu věcí, kterých se zbavit nechcete, ale do svého sklepa je prostě dát nemůžete? Jednoduše se vám sem už nevejdou? Bezpečně si vše uložte do speciálních skladových prostor, které jsou hlídány 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Střeženy jsou nepřetržitě po celý rok. Díky unikátnímu osobnímu kódu máte navíc přístup ke svému zabezpečenému skladu 24 hodin, 365 dní v roce, nikdo vás neomezuje v tom, abyste se ke svým uskladněným věcem kdykoliv dostali.

Samozřejmostí je monitoring veškerých prostor tím nejkvalitnějším kamerovým systémem a pojištění uskladněných věcí. Za tuto službu se platí a společností, které ji nabízejí, je víc. Kontakty na ně najdete na internetu.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
16.1.2023
Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické. Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě
14.1.2023
Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché. A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů. 1) Rostlina má hnědé listy. Většinou je to obvyklá součást procesu stárnu
31.12.2022
Zabořit se do pohodlného křesla s pěknou knížkou a šálkem kávy po ruce, to je jedna z radostí dlouhých večerů, kdy se brzy stmívá. Pro příjemnou pohodu pro čtení je ale třeba správné osvětlení. Možností, jak koutek ke čtení osvětlit, je vícero. Záleží na tom, kde čtete. Zda k tomu máte ušák vyhrazený právě k odpočinku nebo se s knihou raději uvelebíte na pohovce či v posteli. Zda je to vaše stálé
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řeší první problémy?
nasehvezdy.cz
Řeší první problémy?
Herec Václav Matějovský (26) ze seriálu O mě se neboj míří znovu před kamery. Tentokrát do drsné reality show Survivor, ve které ukáže, že není jen věšák na obleky, ale pořádný bojovník. Zanechá tu
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
skutecnepribehy.cz
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
nasehvezdy.cz
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
Nikdo nedokázal svým fanouškům v poslední době zamotat hlavu více než Jiří Mádl (36). Prasklo na něj totiž, že se mu narodil syn František. Čím více gratulací ale herec přijímá, tím více otazníků k