Domů     Na sklep se zapomíná…
Na sklep se zapomíná…
29.12.2022

… a je to škoda, protože i tento prostor si pozornost zaslouží. Proměňte odkladiště harampádí na útulný, ale hlavně přehledný úložný prostor.

Jinak si svůj sklep zařídíte, když bydlíte v paneláku, a jinak, když je součástí rodinného domu. Ani v jednom případě by to ale neměla být místnost pro odkládání nepotřebného haramburdí, odloženého sem chaoticky bez ladu a skladu na „někdy/nikdy“.

Ještě než začnete

Pojďte se do svého sklepa zamilovat a dopřejte mu a také sami sobě to nejlepší. Úplně nejdříve si sedněte doma ke stolu a sepište si, co všechno ve sklepě chcete skladovat. Podle toho si navrhněte, jak si ho vybavíte.

Pak by mělo následovat vyklizení této nenáročné místnosti. Asi by si zasloužila vymalovat, případně položit novou podlahu (jestli je to potřeba). Vyplatí se dlažba nebo speciální litý podklad pro zátěžové místnosti.

K jejich pokládce využijte šikovné kutily, které vám nabídnou přímo v prodejně, kde dlažbu koupíte. Teprve pak se pusťte do zařizování.

1. To správné vybavení

Přehledný, abyste v něm všechno bez potíží našli, a takový, který se snadno a rychle uklidí. Takový by měl být sklep, ať již ho máte kdekoli. To nejlépe zajistí sestava regálů a polic, do kterých si vše uspořádáte.

Je logické, když si sem odložíte věci, které jsou sezonní a jež momentálně nevyužíváte. Důležité je mít vše uspořádané tak, abyste uložené věci neodsoudili ke zkáze, a to z jakéhokoli důvodu. Jako další si do sklepa dejte držáky. Takové, které využijete.

a) Regály, police a skříňky

Kupte si regály, které můžete podle potřeby nastavovat a upravovat přikoupením dalších jak do délky, tak i do šířky. A které mají variabilní rozložení polic. Prodávají se plastové, kovové, dřevěné nebo kombinované.

Pro vaši bezpečnost je určitě nenechávejte jen stát, ale zafixujte je přichycením ke zdi, aby opravdu nespadly. Svoje poklady sem můžete volně vyskládat, nebo uložit do boxíků či přepravek. Popište si je, abyste přesně věděli, co ve které přepravce nebo boxíku máte.

Tip Paní domu: Ptejte se na nosnost a proberte s prodávajícím, jaká je vhodná právě pro vás (a sice podle toho, co všechno sem budete ukládat).

b) Držáky a kolejničky s háky

Jsou prima a moc praktické. Většinou se montují přímo na zeď a slouží k zavěšení sezonních věcí. Koupit si můžete například speciální držák nebo kolejničku:

* na kolo (nebo hned na dvě, na čtyři…)

* na lyže (také vybírejte podle toho, kolik jich doma máte)

* na pneumatiky (a jen si měníte podle sezony zimní za letní)

c) Přepravky

Budete ve sklepě ukládat také ovoce nebo zeleninu? Pak se vám vyplatí speciální, k tomu určené přepravky a pro lepší manipulaci s nimi také podvozky.

2. Co do sklepa (ne)patří

Tak, první a velmi důležitý krok máte za sebou. Sklep je připravený pojmout všechny (no, skoro všechny) poklady, o nichž soudíte, že je určitě musíte uchovat na dobu pozdější. Pojďme si tedy vyjmenovat, co sem opravdu, ale opravdu nepatří.

* Na vašem zvážení je, jestli sem uložíte opravdu drahé sezonní věci, třeba značkové sportovní vybavení (kolo, lyže, snowboard, nafukovací loďka, výbava pro windsurfing,…). V takovém případě ale určitě popřemýšlejte o velmi kvalitním zabezpečení sklepa. A samozřejmě také o dobré pojistce.

* Různé kompoty a zavařeniny, zvlášť když jich máte hojně, si o uskladnění na sklepním regále přímo říkají. A vhodně doplní prázdné zavařovačky, které sem také patří.

* Stejné je to s čerstvým ovocem a zeleninou, potažmo bramborami, určenými k uskladnění. Optimální pro ně je, když je ve sklepě chladno. Místnosti v panelových domech k takovému účelu moc vhodné nejsou, protože je v nich přílišné teplo.

* Další „drobnosti“ už zvažte.

Vyřazený televizor, pytel hraček po dítěti, které dnes již mutuje a většinu času prosedí u počítače, krabice s naťuklými hrníčky nebo igelitový pytel s halenkami, jež se nějak podivně srazily a už vám nejsou, vám – ruku na srdce – budou jen zabírat místo a stejně je již nikdy nepoužijete.

Možná se vyplatí něco vhodit do speciálních kontejnerů na oblečení, něco rozdat a třeba se podaří i něco prodat za symbolickou cenu. Zbavovat se zbytečností je dobrá věc, která osvobozuje nejen místo, ale i duši. Uvidíte, jak se vám bude po jejich odstranění volněji dýchat.

* Ať už se k tomu odhodláte nebo ne, co do sklepa rozhodně nepatří, jsou odpadky. Ty zlikvidujte bez lítosti. Ať už jsou jakékoli, patří do popelnice nebo na skládku či do sběrného dvora.

K odpadu patří také staré matrace, nevzhledný ošoupaný nábytek, vysloužilé elektrospotřebiče, oprýskané hrnce… Když už jste se pustili do velkého úklidu, vymeťte všechno tohle harampádí pryč.

* Zapomeňte také na skladování hořlavých nebo výbušných látek.

* A asi není třeba připomínat, že sem nepatří ani cennosti, věci mimořádné umělecké či historické hodnoty, starožitnosti a sbírky. Těm obstarejte nedobytný trezor.

3. Proti zlodějům chytře

Když si to všechno pěkně poskládáte, nezapomeňte na pořádné zabezpečení, abyste o nic nepřišli. A neopomeňte navštívit také pojišťovnu. Ta většinou neurčí přesně, co můžete nebo nesmíte ve sklepě mít.

Při plnění pojistky v případě, že by se k vám zloději přece jen vloupali, zkoumají, jestli jste měli sklep přiměřeně k ceně uloženým věcem zabezpečený. Obecně by měl mít takové zabezpečení jako byt.

Někdy už při sjednávání pojistné smlouvy vám určí strop plnění. Může to být například deset tisíc korun bez ohledu na to, co uvnitř bylo.

a) Co říká právo

Abyste si mohli sklep pojistit, měl by být uzamykatelný, výlučně vámi užívaný a měl by se nacházet v téže budově, v níž máte byt (maximálně na stejném pozemku).

Při sjednávání pojistky se vám vyplatí porovnat jednotlivé pojišťovny, protože jejich nabídky se docela hodně liší. Výplata škody také může pro vás být zklamáním, zvlášť když vám pojišťovna vyplatí pouhá dvě procenta z celkové pojistné částky.

Tip Paní domu: Jednou z podmínek pro pojištění sklepa a případné následné výplaty pojistné události je nutnost jeho zabezpečení tak, aby dovnitř nebylo vidět.

b) Jen petlice nestačí

Postarejte se, aby zámek byl opravdu kvalitní. Nejlépe bezpečnostní, dózický, nejlépe v kombinaci s dalšími zabezpečovacími prvky.

Tip Paní domu: K pojištění kola nabízejí některé pojišťovny (například ČPP nebo Pojišťovna ČSOB) speciální pojistku. Seznamte se ale důkladně s podmínkami výplaty pojistného plnění.

4. Chytrý nápad

Máte spoustu věcí, kterých se zbavit nechcete, ale do svého sklepa je prostě dát nemůžete? Jednoduše se vám sem už nevejdou? Bezpečně si vše uložte do speciálních skladových prostor, které jsou hlídány 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Střeženy jsou nepřetržitě po celý rok. Díky unikátnímu osobnímu kódu máte navíc přístup ke svému zabezpečenému skladu 24 hodin, 365 dní v roce, nikdo vás neomezuje v tom, abyste se ke svým uskladněným věcem kdykoliv dostali.

Samozřejmostí je monitoring veškerých prostor tím nejkvalitnějším kamerovým systémem a pojištění uskladněných věcí. Za tuto službu se platí a společností, které ji nabízejí, je víc. Kontakty na ně najdete na internetu.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
8.9.2023
Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán. Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii. Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
21.8.2023
Je to šatna, místo, kde relaxujete a také možná čtete nebo se díváte na televizi. V noci zde trávíte osm hodin, tedy celou třetinu života. Nezaslouží si proto ložnice pečlivě a s důmyslem naplánovat? Nejdříve si ale zkuste najít svůj styl... Elegantní Jednoduše elegantního vzhledu dosáhneme pomocí jediné intenzivní barvy, kterou využijeme v širokém rozmezí odstínů, od tmavých po světlé. Tento
14.8.2023
Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout. Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office? Nebo c
12.8.2023
Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat. V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat. Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo