Domů     Na sklep se zapomíná…
Na sklep se zapomíná…
29.12.2022

… a je to škoda, protože i tento prostor si pozornost zaslouží. Proměňte odkladiště harampádí na útulný, ale hlavně přehledný úložný prostor.

Jinak si svůj sklep zařídíte, když bydlíte v paneláku, a jinak, když je součástí rodinného domu. Ani v jednom případě by to ale neměla být místnost pro odkládání nepotřebného haramburdí, odloženého sem chaoticky bez ladu a skladu na „někdy/nikdy“.

Ještě než začnete

Pojďte se do svého sklepa zamilovat a dopřejte mu a také sami sobě to nejlepší. Úplně nejdříve si sedněte doma ke stolu a sepište si, co všechno ve sklepě chcete skladovat. Podle toho si navrhněte, jak si ho vybavíte.

Pak by mělo následovat vyklizení této nenáročné místnosti. Asi by si zasloužila vymalovat, případně položit novou podlahu (jestli je to potřeba). Vyplatí se dlažba nebo speciální litý podklad pro zátěžové místnosti.

K jejich pokládce využijte šikovné kutily, které vám nabídnou přímo v prodejně, kde dlažbu koupíte. Teprve pak se pusťte do zařizování.

1. To správné vybavení

Přehledný, abyste v něm všechno bez potíží našli, a takový, který se snadno a rychle uklidí. Takový by měl být sklep, ať již ho máte kdekoli. To nejlépe zajistí sestava regálů a polic, do kterých si vše uspořádáte.

Je logické, když si sem odložíte věci, které jsou sezonní a jež momentálně nevyužíváte. Důležité je mít vše uspořádané tak, abyste uložené věci neodsoudili ke zkáze, a to z jakéhokoli důvodu. Jako další si do sklepa dejte držáky. Takové, které využijete.

a) Regály, police a skříňky

Kupte si regály, které můžete podle potřeby nastavovat a upravovat přikoupením dalších jak do délky, tak i do šířky. A které mají variabilní rozložení polic. Prodávají se plastové, kovové, dřevěné nebo kombinované.

Pro vaši bezpečnost je určitě nenechávejte jen stát, ale zafixujte je přichycením ke zdi, aby opravdu nespadly. Svoje poklady sem můžete volně vyskládat, nebo uložit do boxíků či přepravek. Popište si je, abyste přesně věděli, co ve které přepravce nebo boxíku máte.

Tip Paní domu: Ptejte se na nosnost a proberte s prodávajícím, jaká je vhodná právě pro vás (a sice podle toho, co všechno sem budete ukládat).

b) Držáky a kolejničky s háky

Jsou prima a moc praktické. Většinou se montují přímo na zeď a slouží k zavěšení sezonních věcí. Koupit si můžete například speciální držák nebo kolejničku:

* na kolo (nebo hned na dvě, na čtyři…)

* na lyže (také vybírejte podle toho, kolik jich doma máte)

* na pneumatiky (a jen si měníte podle sezony zimní za letní)

c) Přepravky

Budete ve sklepě ukládat také ovoce nebo zeleninu? Pak se vám vyplatí speciální, k tomu určené přepravky a pro lepší manipulaci s nimi také podvozky.

2. Co do sklepa (ne)patří

Tak, první a velmi důležitý krok máte za sebou. Sklep je připravený pojmout všechny (no, skoro všechny) poklady, o nichž soudíte, že je určitě musíte uchovat na dobu pozdější. Pojďme si tedy vyjmenovat, co sem opravdu, ale opravdu nepatří.

* Na vašem zvážení je, jestli sem uložíte opravdu drahé sezonní věci, třeba značkové sportovní vybavení (kolo, lyže, snowboard, nafukovací loďka, výbava pro windsurfing,…). V takovém případě ale určitě popřemýšlejte o velmi kvalitním zabezpečení sklepa. A samozřejmě také o dobré pojistce.

* Různé kompoty a zavařeniny, zvlášť když jich máte hojně, si o uskladnění na sklepním regále přímo říkají. A vhodně doplní prázdné zavařovačky, které sem také patří.

* Stejné je to s čerstvým ovocem a zeleninou, potažmo bramborami, určenými k uskladnění. Optimální pro ně je, když je ve sklepě chladno. Místnosti v panelových domech k takovému účelu moc vhodné nejsou, protože je v nich přílišné teplo.

* Další „drobnosti“ už zvažte.

Vyřazený televizor, pytel hraček po dítěti, které dnes již mutuje a většinu času prosedí u počítače, krabice s naťuklými hrníčky nebo igelitový pytel s halenkami, jež se nějak podivně srazily a už vám nejsou, vám – ruku na srdce – budou jen zabírat místo a stejně je již nikdy nepoužijete.

Možná se vyplatí něco vhodit do speciálních kontejnerů na oblečení, něco rozdat a třeba se podaří i něco prodat za symbolickou cenu. Zbavovat se zbytečností je dobrá věc, která osvobozuje nejen místo, ale i duši. Uvidíte, jak se vám bude po jejich odstranění volněji dýchat.

* Ať už se k tomu odhodláte nebo ne, co do sklepa rozhodně nepatří, jsou odpadky. Ty zlikvidujte bez lítosti. Ať už jsou jakékoli, patří do popelnice nebo na skládku či do sběrného dvora.

K odpadu patří také staré matrace, nevzhledný ošoupaný nábytek, vysloužilé elektrospotřebiče, oprýskané hrnce… Když už jste se pustili do velkého úklidu, vymeťte všechno tohle harampádí pryč.

* Zapomeňte také na skladování hořlavých nebo výbušných látek.

* A asi není třeba připomínat, že sem nepatří ani cennosti, věci mimořádné umělecké či historické hodnoty, starožitnosti a sbírky. Těm obstarejte nedobytný trezor.

3. Proti zlodějům chytře

Když si to všechno pěkně poskládáte, nezapomeňte na pořádné zabezpečení, abyste o nic nepřišli. A neopomeňte navštívit také pojišťovnu. Ta většinou neurčí přesně, co můžete nebo nesmíte ve sklepě mít.

Při plnění pojistky v případě, že by se k vám zloději přece jen vloupali, zkoumají, jestli jste měli sklep přiměřeně k ceně uloženým věcem zabezpečený. Obecně by měl mít takové zabezpečení jako byt.

Někdy už při sjednávání pojistné smlouvy vám určí strop plnění. Může to být například deset tisíc korun bez ohledu na to, co uvnitř bylo.

a) Co říká právo

Abyste si mohli sklep pojistit, měl by být uzamykatelný, výlučně vámi užívaný a měl by se nacházet v téže budově, v níž máte byt (maximálně na stejném pozemku).

Při sjednávání pojistky se vám vyplatí porovnat jednotlivé pojišťovny, protože jejich nabídky se docela hodně liší. Výplata škody také může pro vás být zklamáním, zvlášť když vám pojišťovna vyplatí pouhá dvě procenta z celkové pojistné částky.

Tip Paní domu: Jednou z podmínek pro pojištění sklepa a případné následné výplaty pojistné události je nutnost jeho zabezpečení tak, aby dovnitř nebylo vidět.

b) Jen petlice nestačí

Postarejte se, aby zámek byl opravdu kvalitní. Nejlépe bezpečnostní, dózický, nejlépe v kombinaci s dalšími zabezpečovacími prvky.

Tip Paní domu: K pojištění kola nabízejí některé pojišťovny (například ČPP nebo Pojišťovna ČSOB) speciální pojistku. Seznamte se ale důkladně s podmínkami výplaty pojistného plnění.

4. Chytrý nápad

Máte spoustu věcí, kterých se zbavit nechcete, ale do svého sklepa je prostě dát nemůžete? Jednoduše se vám sem už nevejdou? Bezpečně si vše uložte do speciálních skladových prostor, které jsou hlídány 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Střeženy jsou nepřetržitě po celý rok. Díky unikátnímu osobnímu kódu máte navíc přístup ke svému zabezpečenému skladu 24 hodin, 365 dní v roce, nikdo vás neomezuje v tom, abyste se ke svým uskladněným věcem kdykoliv dostali.

Samozřejmostí je monitoring veškerých prostor tím nejkvalitnějším kamerovým systémem a pojištění uskladněných věcí. Za tuto službu se platí a společností, které ji nabízejí, je víc. Kontakty na ně najdete na internetu.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý