Domů     Stres napadá celé tělo: Braňte se
Stres napadá celé tělo: Braňte se
30.12.2022

Strach spouští stresovou reakci. Tu řídí stresové hormony a zasahují do funkce celého těla, často dost ničivě.

Čas od času dopadne stres se strachem a úzkostí na každého z nás. Když rychle odezní, nic se nestane. Za pár dní jsme v pořádku. Naproti tomu déletrvající stres je skutečnou zdravotní hrozbou. Jen se podívejte, co vše svým účinkem v těle vyvolává.

Co způsobí stresové hormony

Podrážděnost a horečnatá, často nesmyslná aktivita: Rychle vede k fyzickému a psychickému vyčerpání.

Zmatenost a porucha koncentrace: Ztěžuje řešení aktuálního problému i normální fungování v běžném životě.

Bolesti hlavy a migrény: Patří mezi nejčastější fyzické následky stresu, strachu a úzkosti.

Oslabená paměť: Stresové hormony odvádějí energii ke svalům, aby nám umožnily boj nebo útěk, duševní schopnosti a zejména paměť jsou znatelně oslabené.

Bušení srdce: Doprovází záchvaty paniky. Zrychlení tepu a pocit, že srdce bije s větší silou, můžete ale cítit i při vyšší psychické zátěži a strachu.

Zvýšení krevního tlaku: Při stresové situaci je jen přechodný, ale pokud strach a úzkost trvají dlouhodobě, pak může dojít i trvalému nárůstu tlaku.

Potíže s dýcháním: Strach vede k povrchovému, mělkému dýchání. To je rizikem především pro lidi s plicními a srdečními chorobami a astmatem.

Potíže se žaludkem: Může to být nevolnost, návaly na zvracení, nechutenství a neschopnost cokoli sníst, po delším trvání i bolesti v žaludku, neboť stresové hormony snižují tvorbu ochranného hlenu. Poměrně rychle může vzniknout žaludeční vřed.

Ženské problémy: Mohou se projevit poruchami cyklu nebo nezájmem o intimnosti. Je to dáno mimo jiné tím, že stresový hormon kortizol tělo vytváří ze stejné počáteční látky jako estrogen. Při velké produkci kortizolu jde tedy cyklus stranou.

Zhoršení imunity: To je jeden z nejvážnějších následků stresu. Nejdřív se projeví celkovou únavou, pak častějšími infekcemi, zhoršením stavu kůže, sklonem k chronickým zánětům a nádorovým onemocněním.

Nárůst váhy: Pod vlivem stresových hormonů se energetické přebytky přednostně ukládají na břiše.

Celková únava: Je následkem vyčerpání energetických zásob. Dokud stres trvá, tak je tělo těžko doplňuje.

Bolesti, hlavně svalů: Objevují se zdánlivě bez příčiny a případné vyšetření ani žádný problém neobjeví.

První pomoc proti stresu

Prostředků je celá řada, od léků, přes uklidňující byliny až po metody, které působením na tělo zklidňují psychiku. Každý si tedy může vybrat, co mu nejlépe vyhovuje.

Pokud se rozhodnete pro byliny, pak nezapomeňte, že stejně jako léky mohu mít i nežádoucí účinky, a to zejména při dlouhodobém užívání. Proto je třeba si předem podrobně pročíst informace o bylinách, které si vyberete.

Uklidňující koupel

Teplá voda má sama o sobě výrazný uklidňující účinek. Přispívá k němu nejen útulná atmosféra v koupelně, ale stejně výrazně také uvolnění svalů v teplé vodě. Při stresu jsou nepřirozeně napjaté, ale pokud je uvolníme, relaxace se přenese i na psychiku.

Účinek koupele ještě zvýší aromatické oleje s uklidňujícím a relaxačním působením.

Které si vybrat?

Ylang-ylang: Snižuje psychické napětí a neklid a uklidňuje.

Růžové dřevo: Odbourává nervozitu a vytváří pocit pohody.

Červený pomeranč: Má antidepresivní účinky, uvolňuje napětí a stres.

Mandarinka: Zklidňuje podráždění a rozpouští smutek.

Meduňka: Uvolňuje psychický tlak, pomáhá také proti bolestem hlavy

Jalovec: Působí antidepresivně a současně účinně uvolňuje svaly.

Levandule: Zmírňuje stres a podráždění, pomáhá usnout.

Malé denní rituály

Rituály jsou ostrůvkem jistoty v nejistých časech. Proto pomáhají zklidnit podrážděnou psychiku a strach. Rituály si můžete vytvořit z běžných denních činností, které vám přinášejí radost. Typickým příkladem je šálek kávy nebo čaje.

Posezením nad ním můžete změnit v malý kávový nebo čajový rituál. Vyndejte si parádní hrnek a postavte si ho na tác s cukřenkou. Nebo použijte pěkný ubrousek. Našlehejte smetanu a nakupte si své oblíbené sušenky.

Čas nad kávou zkuste strávit v klidu, nedívejte se na mobil ani na televizi a vychutnávejte nápoj a pohodu v něm ukrytou. Stačí deset minut, které tak vypadnou ze stresu celého dne, a psychika pookřeje.

Pohyb venku

Pohyb je velmi účinná metoda na odbourávání stresu a zmírňování strachů. Reaguje totiž jedním ze způsobů, k nimž nás stresové hormony tlačí – útěkem. Samozřejmě není třeba běžet, stejný účinek má i procházka svižným tempem, nejlépe v zeleni.

Důležitá je také pravidelnost, pohyb venku by měl být každodenní, v délce aspoň 15 minut.

Protistresový jídelníček

Působí sice pomaleji, ale pomáhá předcházet hlubšímu vyčerpání organizmu. Při stresu totiž spotřebováváme ve vyšší míře vitamíny a minerály důležité pro správné fungování nervové soustavy.

Jsou to především vitaminy B1, B2, B3, B6, B12 a biotin, z minerálů především hořčík.

Jejich nedostatek pak zvyšuje psychickou labilitu, podrážděnost, neklid, problémy se spánkem, celkovou únavu a v případě hořčíku i neurologické potíže jako třes nebo záchvaty migrén.

Co tedy jíst?

* Vitaminy B bohatě obsahují ořechy, pšeničné klíčky, vejce, luštěniny, mléčné výrobky, játra.

* Hořčík nejlépe doplníte kakaovým práškem, ať už v nápoji, hořké čokoládě nebo v mléčné kaši. Dobrým zdrojem je také kukuřičná mouka, krupice nebo lupínky a pak všechny druhy ořechů.

* Omega-3 tuky neovlivňují přímo reakci na stres, ale jsou nezbytné pro harmonické fungování mozku. Hlavním zdrojem jsou tučné mořské ryby, v menší míře panenský lněný olej.

* Tryptofan je látka, z níž tělo vytváří serotonin, přezdívaný hormon dobré nálady. Dodává ho především krůtí a kuřecí maso, losos, tuňák, sardinky, z ovoce především banány.

* Sacharidy jsou základním zdrojem energie pro mozkové buňky. Proto máme při stresu takovou chuť na sladké. Výhodnější je ale sacharidy doplňovat celozrnným výrobky, které se tráví pomaleji.

A nakonec: Realisticky zhodnotit situaci

Při stresu máme sklon upadat je jednoho ze dvou typických extrémů a rizika situace záměrně batelizovat nebo naopak z ní vyvozovat další katastrofy, ačkoli reálně nehrozí. Vyplatí se tedy podívat se na celou věc s chladnou hlavou.

Zkuste si vzít tužku a papír a vytvořit si jednoduché schéma stresové situace a nakreslit si krok za krokem cestu k jejímu řešení. Papír si spřipevněte na lednici a sledujte, jak se situace průběžně mění.

Pokud se vývoj odchýlil od vašich předpokladů, nakreslete si novou cestu z problémů.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk