Domů     Stres napadá celé tělo: Braňte se
Stres napadá celé tělo: Braňte se
30.12.2022

Strach spouští stresovou reakci. Tu řídí stresové hormony a zasahují do funkce celého těla, často dost ničivě.

Čas od času dopadne stres se strachem a úzkostí na každého z nás. Když rychle odezní, nic se nestane. Za pár dní jsme v pořádku. Naproti tomu déletrvající stres je skutečnou zdravotní hrozbou. Jen se podívejte, co vše svým účinkem v těle vyvolává.

Co způsobí stresové hormony

Podrážděnost a horečnatá, často nesmyslná aktivita: Rychle vede k fyzickému a psychickému vyčerpání.

Zmatenost a porucha koncentrace: Ztěžuje řešení aktuálního problému i normální fungování v běžném životě.

Bolesti hlavy a migrény: Patří mezi nejčastější fyzické následky stresu, strachu a úzkosti.

Oslabená paměť: Stresové hormony odvádějí energii ke svalům, aby nám umožnily boj nebo útěk, duševní schopnosti a zejména paměť jsou znatelně oslabené.

Bušení srdce: Doprovází záchvaty paniky. Zrychlení tepu a pocit, že srdce bije s větší silou, můžete ale cítit i při vyšší psychické zátěži a strachu.

Zvýšení krevního tlaku: Při stresové situaci je jen přechodný, ale pokud strach a úzkost trvají dlouhodobě, pak může dojít i trvalému nárůstu tlaku.

Potíže s dýcháním: Strach vede k povrchovému, mělkému dýchání. To je rizikem především pro lidi s plicními a srdečními chorobami a astmatem.

Potíže se žaludkem: Může to být nevolnost, návaly na zvracení, nechutenství a neschopnost cokoli sníst, po delším trvání i bolesti v žaludku, neboť stresové hormony snižují tvorbu ochranného hlenu. Poměrně rychle může vzniknout žaludeční vřed.

Ženské problémy: Mohou se projevit poruchami cyklu nebo nezájmem o intimnosti. Je to dáno mimo jiné tím, že stresový hormon kortizol tělo vytváří ze stejné počáteční látky jako estrogen. Při velké produkci kortizolu jde tedy cyklus stranou.

Zhoršení imunity: To je jeden z nejvážnějších následků stresu. Nejdřív se projeví celkovou únavou, pak častějšími infekcemi, zhoršením stavu kůže, sklonem k chronickým zánětům a nádorovým onemocněním.

Nárůst váhy: Pod vlivem stresových hormonů se energetické přebytky přednostně ukládají na břiše.

Celková únava: Je následkem vyčerpání energetických zásob. Dokud stres trvá, tak je tělo těžko doplňuje.

Bolesti, hlavně svalů: Objevují se zdánlivě bez příčiny a případné vyšetření ani žádný problém neobjeví.

První pomoc proti stresu

Prostředků je celá řada, od léků, přes uklidňující byliny až po metody, které působením na tělo zklidňují psychiku. Každý si tedy může vybrat, co mu nejlépe vyhovuje.

Pokud se rozhodnete pro byliny, pak nezapomeňte, že stejně jako léky mohu mít i nežádoucí účinky, a to zejména při dlouhodobém užívání. Proto je třeba si předem podrobně pročíst informace o bylinách, které si vyberete.

Uklidňující koupel

Teplá voda má sama o sobě výrazný uklidňující účinek. Přispívá k němu nejen útulná atmosféra v koupelně, ale stejně výrazně také uvolnění svalů v teplé vodě. Při stresu jsou nepřirozeně napjaté, ale pokud je uvolníme, relaxace se přenese i na psychiku.

Účinek koupele ještě zvýší aromatické oleje s uklidňujícím a relaxačním působením.

Které si vybrat?

Ylang-ylang: Snižuje psychické napětí a neklid a uklidňuje.

Růžové dřevo: Odbourává nervozitu a vytváří pocit pohody.

Červený pomeranč: Má antidepresivní účinky, uvolňuje napětí a stres.

Mandarinka: Zklidňuje podráždění a rozpouští smutek.

Meduňka: Uvolňuje psychický tlak, pomáhá také proti bolestem hlavy

Jalovec: Působí antidepresivně a současně účinně uvolňuje svaly.

Levandule: Zmírňuje stres a podráždění, pomáhá usnout.

Malé denní rituály

Rituály jsou ostrůvkem jistoty v nejistých časech. Proto pomáhají zklidnit podrážděnou psychiku a strach. Rituály si můžete vytvořit z běžných denních činností, které vám přinášejí radost. Typickým příkladem je šálek kávy nebo čaje.

Posezením nad ním můžete změnit v malý kávový nebo čajový rituál. Vyndejte si parádní hrnek a postavte si ho na tác s cukřenkou. Nebo použijte pěkný ubrousek. Našlehejte smetanu a nakupte si své oblíbené sušenky.

Čas nad kávou zkuste strávit v klidu, nedívejte se na mobil ani na televizi a vychutnávejte nápoj a pohodu v něm ukrytou. Stačí deset minut, které tak vypadnou ze stresu celého dne, a psychika pookřeje.

Pohyb venku

Pohyb je velmi účinná metoda na odbourávání stresu a zmírňování strachů. Reaguje totiž jedním ze způsobů, k nimž nás stresové hormony tlačí – útěkem. Samozřejmě není třeba běžet, stejný účinek má i procházka svižným tempem, nejlépe v zeleni.

Důležitá je také pravidelnost, pohyb venku by měl být každodenní, v délce aspoň 15 minut.

Protistresový jídelníček

Působí sice pomaleji, ale pomáhá předcházet hlubšímu vyčerpání organizmu. Při stresu totiž spotřebováváme ve vyšší míře vitamíny a minerály důležité pro správné fungování nervové soustavy.

Jsou to především vitaminy B1, B2, B3, B6, B12 a biotin, z minerálů především hořčík.

Jejich nedostatek pak zvyšuje psychickou labilitu, podrážděnost, neklid, problémy se spánkem, celkovou únavu a v případě hořčíku i neurologické potíže jako třes nebo záchvaty migrén.

Co tedy jíst?

* Vitaminy B bohatě obsahují ořechy, pšeničné klíčky, vejce, luštěniny, mléčné výrobky, játra.

* Hořčík nejlépe doplníte kakaovým práškem, ať už v nápoji, hořké čokoládě nebo v mléčné kaši. Dobrým zdrojem je také kukuřičná mouka, krupice nebo lupínky a pak všechny druhy ořechů.

* Omega-3 tuky neovlivňují přímo reakci na stres, ale jsou nezbytné pro harmonické fungování mozku. Hlavním zdrojem jsou tučné mořské ryby, v menší míře panenský lněný olej.

* Tryptofan je látka, z níž tělo vytváří serotonin, přezdívaný hormon dobré nálady. Dodává ho především krůtí a kuřecí maso, losos, tuňák, sardinky, z ovoce především banány.

* Sacharidy jsou základním zdrojem energie pro mozkové buňky. Proto máme při stresu takovou chuť na sladké. Výhodnější je ale sacharidy doplňovat celozrnným výrobky, které se tráví pomaleji.

A nakonec: Realisticky zhodnotit situaci

Při stresu máme sklon upadat je jednoho ze dvou typických extrémů a rizika situace záměrně batelizovat nebo naopak z ní vyvozovat další katastrofy, ačkoli reálně nehrozí. Vyplatí se tedy podívat se na celou věc s chladnou hlavou.

Zkuste si vzít tužku a papír a vytvořit si jednoduché schéma stresové situace a nakreslit si krok za krokem cestu k jejímu řešení. Papír si spřipevněte na lednici a sledujte, jak se situace průběžně mění.

Pokud se vývoj odchýlil od vašich předpokladů, nakreslete si novou cestu z problémů.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla