Domů     Stres napadá celé tělo: Braňte se
Stres napadá celé tělo: Braňte se
30.12.2022

Strach spouští stresovou reakci. Tu řídí stresové hormony a zasahují do funkce celého těla, často dost ničivě.

Čas od času dopadne stres se strachem a úzkostí na každého z nás. Když rychle odezní, nic se nestane. Za pár dní jsme v pořádku. Naproti tomu déletrvající stres je skutečnou zdravotní hrozbou. Jen se podívejte, co vše svým účinkem v těle vyvolává.

Co způsobí stresové hormony

Podrážděnost a horečnatá, často nesmyslná aktivita: Rychle vede k fyzickému a psychickému vyčerpání.

Zmatenost a porucha koncentrace: Ztěžuje řešení aktuálního problému i normální fungování v běžném životě.

Bolesti hlavy a migrény: Patří mezi nejčastější fyzické následky stresu, strachu a úzkosti.

Oslabená paměť: Stresové hormony odvádějí energii ke svalům, aby nám umožnily boj nebo útěk, duševní schopnosti a zejména paměť jsou znatelně oslabené.

Bušení srdce: Doprovází záchvaty paniky. Zrychlení tepu a pocit, že srdce bije s větší silou, můžete ale cítit i při vyšší psychické zátěži a strachu.

Zvýšení krevního tlaku: Při stresové situaci je jen přechodný, ale pokud strach a úzkost trvají dlouhodobě, pak může dojít i trvalému nárůstu tlaku.

Potíže s dýcháním: Strach vede k povrchovému, mělkému dýchání. To je rizikem především pro lidi s plicními a srdečními chorobami a astmatem.

Potíže se žaludkem: Může to být nevolnost, návaly na zvracení, nechutenství a neschopnost cokoli sníst, po delším trvání i bolesti v žaludku, neboť stresové hormony snižují tvorbu ochranného hlenu. Poměrně rychle může vzniknout žaludeční vřed.

Ženské problémy: Mohou se projevit poruchami cyklu nebo nezájmem o intimnosti. Je to dáno mimo jiné tím, že stresový hormon kortizol tělo vytváří ze stejné počáteční látky jako estrogen. Při velké produkci kortizolu jde tedy cyklus stranou.

Zhoršení imunity: To je jeden z nejvážnějších následků stresu. Nejdřív se projeví celkovou únavou, pak častějšími infekcemi, zhoršením stavu kůže, sklonem k chronickým zánětům a nádorovým onemocněním.

Nárůst váhy: Pod vlivem stresových hormonů se energetické přebytky přednostně ukládají na břiše.

Celková únava: Je následkem vyčerpání energetických zásob. Dokud stres trvá, tak je tělo těžko doplňuje.

Bolesti, hlavně svalů: Objevují se zdánlivě bez příčiny a případné vyšetření ani žádný problém neobjeví.

První pomoc proti stresu

Prostředků je celá řada, od léků, přes uklidňující byliny až po metody, které působením na tělo zklidňují psychiku. Každý si tedy může vybrat, co mu nejlépe vyhovuje.

Pokud se rozhodnete pro byliny, pak nezapomeňte, že stejně jako léky mohu mít i nežádoucí účinky, a to zejména při dlouhodobém užívání. Proto je třeba si předem podrobně pročíst informace o bylinách, které si vyberete.

Uklidňující koupel

Teplá voda má sama o sobě výrazný uklidňující účinek. Přispívá k němu nejen útulná atmosféra v koupelně, ale stejně výrazně také uvolnění svalů v teplé vodě. Při stresu jsou nepřirozeně napjaté, ale pokud je uvolníme, relaxace se přenese i na psychiku.

Účinek koupele ještě zvýší aromatické oleje s uklidňujícím a relaxačním působením.

Které si vybrat?

Ylang-ylang: Snižuje psychické napětí a neklid a uklidňuje.

Růžové dřevo: Odbourává nervozitu a vytváří pocit pohody.

Červený pomeranč: Má antidepresivní účinky, uvolňuje napětí a stres.

Mandarinka: Zklidňuje podráždění a rozpouští smutek.

Meduňka: Uvolňuje psychický tlak, pomáhá také proti bolestem hlavy

Jalovec: Působí antidepresivně a současně účinně uvolňuje svaly.

Levandule: Zmírňuje stres a podráždění, pomáhá usnout.

Malé denní rituály

Rituály jsou ostrůvkem jistoty v nejistých časech. Proto pomáhají zklidnit podrážděnou psychiku a strach. Rituály si můžete vytvořit z běžných denních činností, které vám přinášejí radost. Typickým příkladem je šálek kávy nebo čaje.

Posezením nad ním můžete změnit v malý kávový nebo čajový rituál. Vyndejte si parádní hrnek a postavte si ho na tác s cukřenkou. Nebo použijte pěkný ubrousek. Našlehejte smetanu a nakupte si své oblíbené sušenky.

Čas nad kávou zkuste strávit v klidu, nedívejte se na mobil ani na televizi a vychutnávejte nápoj a pohodu v něm ukrytou. Stačí deset minut, které tak vypadnou ze stresu celého dne, a psychika pookřeje.

Pohyb venku

Pohyb je velmi účinná metoda na odbourávání stresu a zmírňování strachů. Reaguje totiž jedním ze způsobů, k nimž nás stresové hormony tlačí – útěkem. Samozřejmě není třeba běžet, stejný účinek má i procházka svižným tempem, nejlépe v zeleni.

Důležitá je také pravidelnost, pohyb venku by měl být každodenní, v délce aspoň 15 minut.

Protistresový jídelníček

Působí sice pomaleji, ale pomáhá předcházet hlubšímu vyčerpání organizmu. Při stresu totiž spotřebováváme ve vyšší míře vitamíny a minerály důležité pro správné fungování nervové soustavy.

Jsou to především vitaminy B1, B2, B3, B6, B12 a biotin, z minerálů především hořčík.

Jejich nedostatek pak zvyšuje psychickou labilitu, podrážděnost, neklid, problémy se spánkem, celkovou únavu a v případě hořčíku i neurologické potíže jako třes nebo záchvaty migrén.

Co tedy jíst?

* Vitaminy B bohatě obsahují ořechy, pšeničné klíčky, vejce, luštěniny, mléčné výrobky, játra.

* Hořčík nejlépe doplníte kakaovým práškem, ať už v nápoji, hořké čokoládě nebo v mléčné kaši. Dobrým zdrojem je také kukuřičná mouka, krupice nebo lupínky a pak všechny druhy ořechů.

* Omega-3 tuky neovlivňují přímo reakci na stres, ale jsou nezbytné pro harmonické fungování mozku. Hlavním zdrojem jsou tučné mořské ryby, v menší míře panenský lněný olej.

* Tryptofan je látka, z níž tělo vytváří serotonin, přezdívaný hormon dobré nálady. Dodává ho především krůtí a kuřecí maso, losos, tuňák, sardinky, z ovoce především banány.

* Sacharidy jsou základním zdrojem energie pro mozkové buňky. Proto máme při stresu takovou chuť na sladké. Výhodnější je ale sacharidy doplňovat celozrnným výrobky, které se tráví pomaleji.

A nakonec: Realisticky zhodnotit situaci

Při stresu máme sklon upadat je jednoho ze dvou typických extrémů a rizika situace záměrně batelizovat nebo naopak z ní vyvozovat další katastrofy, ačkoli reálně nehrozí. Vyplatí se tedy podívat se na celou věc s chladnou hlavou.

Zkuste si vzít tužku a papír a vytvořit si jednoduché schéma stresové situace a nakreslit si krok za krokem cestu k jejímu řešení. Papír si spřipevněte na lednici a sledujte, jak se situace průběžně mění.

Pokud se vývoj odchýlil od vašich předpokladů, nakreslete si novou cestu z problémů.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského