Domů     Stres napadá celé tělo: Braňte se
Stres napadá celé tělo: Braňte se
od 30.12.2022

Strach spouští stresovou reakci. Tu řídí stresové hormony a zasahují do funkce celého těla, často dost ničivě.

Čas od času dopadne stres se strachem a úzkostí na každého z nás. Když rychle odezní, nic se nestane. Za pár dní jsme v pořádku. Naproti tomu déletrvající stres je skutečnou zdravotní hrozbou. Jen se podívejte, co vše svým účinkem v těle vyvolává.

Co způsobí stresové hormony

Podrážděnost a horečnatá, často nesmyslná aktivita: Rychle vede k fyzickému a psychickému vyčerpání.

Zmatenost a porucha koncentrace: Ztěžuje řešení aktuálního problému i normální fungování v běžném životě.

Bolesti hlavy a migrény: Patří mezi nejčastější fyzické následky stresu, strachu a úzkosti.

Oslabená paměť: Stresové hormony odvádějí energii ke svalům, aby nám umožnily boj nebo útěk, duševní schopnosti a zejména paměť jsou znatelně oslabené.

reklama

Bušení srdce: Doprovází záchvaty paniky. Zrychlení tepu a pocit, že srdce bije s větší silou, můžete ale cítit i při vyšší psychické zátěži a strachu.

Zvýšení krevního tlaku: Při stresové situaci je jen přechodný, ale pokud strach a úzkost trvají dlouhodobě, pak může dojít i trvalému nárůstu tlaku.

Potíže s dýcháním: Strach vede k povrchovému, mělkému dýchání. To je rizikem především pro lidi s plicními a srdečními chorobami a astmatem.

Potíže se žaludkem: Může to být nevolnost, návaly na zvracení, nechutenství a neschopnost cokoli sníst, po delším trvání i bolesti v žaludku, neboť stresové hormony snižují tvorbu ochranného hlenu. Poměrně rychle může vzniknout žaludeční vřed.

reklama

Ženské problémy: Mohou se projevit poruchami cyklu nebo nezájmem o intimnosti. Je to dáno mimo jiné tím, že stresový hormon kortizol tělo vytváří ze stejné počáteční látky jako estrogen. Při velké produkci kortizolu jde tedy cyklus stranou.

Zhoršení imunity: To je jeden z nejvážnějších následků stresu. Nejdřív se projeví celkovou únavou, pak častějšími infekcemi, zhoršením stavu kůže, sklonem k chronickým zánětům a nádorovým onemocněním.

Nárůst váhy: Pod vlivem stresových hormonů se energetické přebytky přednostně ukládají na břiše.

Celková únava: Je následkem vyčerpání energetických zásob. Dokud stres trvá, tak je tělo těžko doplňuje.

Bolesti, hlavně svalů: Objevují se zdánlivě bez příčiny a případné vyšetření ani žádný problém neobjeví.

První pomoc proti stresu

Prostředků je celá řada, od léků, přes uklidňující byliny až po metody, které působením na tělo zklidňují psychiku. Každý si tedy může vybrat, co mu nejlépe vyhovuje.

reklama

Pokud se rozhodnete pro byliny, pak nezapomeňte, že stejně jako léky mohu mít i nežádoucí účinky, a to zejména při dlouhodobém užívání. Proto je třeba si předem podrobně pročíst informace o bylinách, které si vyberete.

Uklidňující koupel

Teplá voda má sama o sobě výrazný uklidňující účinek. Přispívá k němu nejen útulná atmosféra v koupelně, ale stejně výrazně také uvolnění svalů v teplé vodě. Při stresu jsou nepřirozeně napjaté, ale pokud je uvolníme, relaxace se přenese i na psychiku.

Účinek koupele ještě zvýší aromatické oleje s uklidňujícím a relaxačním působením.

Které si vybrat?

Ylang-ylang: Snižuje psychické napětí a neklid a uklidňuje.

Růžové dřevo: Odbourává nervozitu a vytváří pocit pohody.

Červený pomeranč: Má antidepresivní účinky, uvolňuje napětí a stres.

Mandarinka: Zklidňuje podráždění a rozpouští smutek.

Meduňka: Uvolňuje psychický tlak, pomáhá také proti bolestem hlavy

Jalovec: Působí antidepresivně a současně účinně uvolňuje svaly.

Levandule: Zmírňuje stres a podráždění, pomáhá usnout.

Malé denní rituály

Rituály jsou ostrůvkem jistoty v nejistých časech. Proto pomáhají zklidnit podrážděnou psychiku a strach. Rituály si můžete vytvořit z běžných denních činností, které vám přinášejí radost. Typickým příkladem je šálek kávy nebo čaje.

Posezením nad ním můžete změnit v malý kávový nebo čajový rituál. Vyndejte si parádní hrnek a postavte si ho na tác s cukřenkou. Nebo použijte pěkný ubrousek. Našlehejte smetanu a nakupte si své oblíbené sušenky.

Čas nad kávou zkuste strávit v klidu, nedívejte se na mobil ani na televizi a vychutnávejte nápoj a pohodu v něm ukrytou. Stačí deset minut, které tak vypadnou ze stresu celého dne, a psychika pookřeje.

Pohyb venku

Pohyb je velmi účinná metoda na odbourávání stresu a zmírňování strachů. Reaguje totiž jedním ze způsobů, k nimž nás stresové hormony tlačí – útěkem. Samozřejmě není třeba běžet, stejný účinek má i procházka svižným tempem, nejlépe v zeleni.

Důležitá je také pravidelnost, pohyb venku by měl být každodenní, v délce aspoň 15 minut.

Protistresový jídelníček

Působí sice pomaleji, ale pomáhá předcházet hlubšímu vyčerpání organizmu. Při stresu totiž spotřebováváme ve vyšší míře vitamíny a minerály důležité pro správné fungování nervové soustavy.

Jsou to především vitaminy B1, B2, B3, B6, B12 a biotin, z minerálů především hořčík.

Jejich nedostatek pak zvyšuje psychickou labilitu, podrážděnost, neklid, problémy se spánkem, celkovou únavu a v případě hořčíku i neurologické potíže jako třes nebo záchvaty migrén.

Co tedy jíst?

* Vitaminy B bohatě obsahují ořechy, pšeničné klíčky, vejce, luštěniny, mléčné výrobky, játra.

* Hořčík nejlépe doplníte kakaovým práškem, ať už v nápoji, hořké čokoládě nebo v mléčné kaši. Dobrým zdrojem je také kukuřičná mouka, krupice nebo lupínky a pak všechny druhy ořechů.

* Omega-3 tuky neovlivňují přímo reakci na stres, ale jsou nezbytné pro harmonické fungování mozku. Hlavním zdrojem jsou tučné mořské ryby, v menší míře panenský lněný olej.

* Tryptofan je látka, z níž tělo vytváří serotonin, přezdívaný hormon dobré nálady. Dodává ho především krůtí a kuřecí maso, losos, tuňák, sardinky, z ovoce především banány.

* Sacharidy jsou základním zdrojem energie pro mozkové buňky. Proto máme při stresu takovou chuť na sladké. Výhodnější je ale sacharidy doplňovat celozrnným výrobky, které se tráví pomaleji.

A nakonec: Realisticky zhodnotit situaci

Při stresu máme sklon upadat je jednoho ze dvou typických extrémů a rizika situace záměrně batelizovat nebo naopak z ní vyvozovat další katastrofy, ačkoli reálně nehrozí. Vyplatí se tedy podívat se na celou věc s chladnou hlavou.

Zkuste si vzít tužku a papír a vytvořit si jednoduché schéma stresové situace a nakreslit si krok za krokem cestu k jejímu řešení. Papír si spřipevněte na lednici a sledujte, jak se situace průběžně mění.

Pokud se vývoj odchýlil od vašich předpokladů, nakreslete si novou cestu z problémů.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
23.1.2023
Požitek bez následků, to měla slibovat umělá sladidla. Skutečnost je ovšem poněkud jiná. Nesladíte cukrem, jen jeho náhražkami, přesto neztrácíte na váze, či dokonce naopak přibýváte? Podle někdejších názorů byla chyba v tom, že jste se nechali svést falešnou vidinou „beztrestnosti“ mlsání s umělými sladidly a dopřávali jste víc, než byste si dovolili u jídel a nápojů s cukrem. Marně jste oponova
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řeší první problémy?
nasehvezdy.cz
Řeší první problémy?
Herec Václav Matějovský (26) ze seriálu O mě se neboj míří znovu před kamery. Tentokrát do drsné reality show Survivor, ve které ukáže, že není jen věšák na obleky, ale pořádný bojovník. Zanechá tu
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
skutecnepribehy.cz
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
nasehvezdy.cz
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
Nikdo nedokázal svým fanouškům v poslední době zamotat hlavu více než Jiří Mádl (36). Prasklo na něj totiž, že se mu narodil syn František. Čím více gratulací ale herec přijímá, tím více otazníků k