Domů     Muškátové opojení
Muškátové opojení
24.9.2019

Muškát, pelargonie, čapí nůsek prostě okna plná kytek. Pokud jste právě letos zatoužili kochat se touhle barevnou nádherou i vy, nebo s tou myšlenkou zatím jen koketujete, řekneme vám jak na to.

Pro chytré rady jsme si zašli do pražské botanické zahrady za kurátorkou ing. Alenou Novákovou

Pelargonie se do Evropy dostaly už na začátku 17. století z jižní Afriky. Daří se jim tu, protože mají rády letní srážky.

Zjednodušeně řečeno, rostlina v zimě odpočívá v chladu a suchu a na jaře začíná růst, nasadí poupata, v létě pak bohatě kvete a zdobí naše zahrádky, okna a balkony.

Druhy pelargonií

Vzpřímené –odvozené od pelargonium zonale, neboli pelargonie páskaté. To jsou ty známé muškáty, které naše babičky pěstovaly za oknem. Mají rády slunce, teplo a za péči se nám odmění bohatými květy.

Převislé – pelargonium peltatum, břečťanolisté, to jsou zase ty, které tvoří dlouhé barevné závěsy. Květy mívají menší, ale podmínky milují stejné jako předchozí vzpřímné.

Velkokvěté – grandeflorum, také se jim někdy říká anglické nebo francouzské. Pocházejí z  oblastí, kde neprší přes léto, ale na jaře a na podzim, a proto se chovají trochu jinak.

Kvetou na jaře, v létě pak mají krátké období vegetačního klidu, kdy vyžadují menší zálivku, potřebují přistínění. Nemají rád velké horko a přímé slunce.

Proto jim na rozdíl od předchozích druhů vyhovují chladnější chodby, terasy, můžete je vysadit i ve stínu nějakého stromu. Na podzim vás pak překvapí dalším, i když slabším kvetením.

Vonné – patří do stejné skupiny a podobně vegetují. Jsou ozdobné spíše listy než květy a nejdůležitější je u nich jejich příjemná vůně. A mohou vonět opravdu různě – po citronu, pomeranči, po čokoládě, po skořici, zázvoru…

Mají v listech velké zásoby silic, některé dokonce tolik, že se pěstují na plantážích a získává se z nich olej, který slouží jako náhrada drahého růžového oleje. Mimochodem víte, že se dají použít i v kuchyni? Zkuste si udělat třeba čaj.

Kultivar citronella krásně voní.
Kultivar citronella krásně voní.

Vzhůru na nákup

Při nákupu pelargonií záleží na podmínkách, ve kterých je hodláte pěstovat a na termínu nákupu. Musíme počítat s tím, že rostliny nesnáší mráz. Vydrží sice krátkodobě do –3 stupňů, ale to spíš už vzrostlé dobře zakořeněné rostliny.

Pokud koupíte muškáty v březnu, musíte mít místo, kde je necháte do doby, než budete mít jistotu, že už žádné velké poklesy teplot nehrozí (třeba okno v chladnější místnosti, chodba, veranda).

Převislé muškáty vytvoří během léta barevné závěsy
Převislé muškáty vytvoří během léta barevné závěsy

Velké nebo malé?

To je časté dilema. Nebudeme si nic nalhávat, méně zapěstované pelargonie v kontejnerech ve větším množství bývají podstatně levnější, než ty s pořádným kořenovým balem. Na čem tedy záleží? Záleží na velikosti nádoby.

Uvádí se, že na jednu rostlinu je potřeba minimálně litr substrátu. Když použijme příliš malou nádobu, substrát se rychle prohřeje a vysychá, což kořenům rozhodně nedělá dobře.

Na zapěstované vzrostlé rostliny potřebujeme větší truhlík, aby měly ještě dost substrátu okolo sebe. Takže je to vlastně na vás a vašich možnostech, jen musíte počítat s tím, že menším rostlinám bude tak čtyři týdny trvat, než narostou a nasadí první poupata.

Mají stále hlad

Je to tak, vaše vysněné květiny jsou pěkní hladovci. Při výsadbě je proto dobré ještě do substrátu přidat nějaké pomalu rozpustné hnojivo (slepičí trus, sušený hnůj).

Chceme-li, aby rostliny prosperovaly dobře po celou dobu kvetení, dodáváme hnojení ještě během zálivky.

Nejčastější škůdci: mšice, molice, smutnice
Nejčastější škůdci: mšice, molice, smutnice

Něco pro věčné zalévače

Pelargonie si geneticky nesou nechuť k mokrému substrátu. Budou spokojené v obyčejném truhlíku a budou si lebedit při normálním zálévání. Přelévačům můžeme poradit jen to, ať drží svou vášeň na uzdě. Kytky to ocení.

Samozřejmě můžeme použít i samozavlažovací nádoby s propustným substrátem. Nejdoporučovanější jsou knotové nádoby, protože si rostliny táhnou vodu podle potřeby. Na dno je dobře použít drenáž, třeba keramzit.

Pokud si nádobu budete teprve pořizovat, musíte dát pozor, aby nebyl problém v případě přemokření, např. deště, přebytečnou vodu vylít.

Šikovné jsou samozavlažovací truhlíky s miskou zvlášť, pozor si naopak dejte na široké nádoby s otvorem na boku, nezapomeňte, že se vzrostlými rostlinami se nemanipuluje tak snadno a truhlík byste museli v případě nutnosti celý naklopit.

Kudy lezou, tudy škodí, co to je?

Nejčastějšími škůdci, které můžeme na muškátech objevit, jsou mšice nebo molice. Mšice můžeme poměrně dobře zlikvidovat insekticidem, molice jsou trošku odolnější. Většina insekticidů totiž nepůsobí na jejich vajíčka, ale pouze na dospělce.

Proto je potřeba postřik opakovat v relativně krátkém období 2x až 3x, z larev se totiž líhnou dospělé molice po sedmi až deseti dnech. Na listech také můžete objevit housenky různých můr, které ožírají listy.

Ty však jsou poměrně veliké, takže je snadno objevíme a ručně zlikvidujeme. Dalším škůdcem, který se ovšem ukrývá v substrátu, zejména pokud si rostliny sami množíme, jsou larvy smutnic.

Ty sice dospělé rostlině neublíží, mohou však škodit na semenáčcích a zakořeněných řízcích. I proti nim bojujeme insekticidy nebo optickými lapači. (To je taková ta žlutá destička, na kterou se nalepí.)

Klasický páskatý muškát kvete krásně.
Klasický páskatý muškát kvete krásně.

Množení

Máte krásné květiny a rozhodli jste se je rozmnožit? S tím ještě počkejte, ale abyste se mohli na tuto akci připravit, vězte, že většinou se muškáty množí na konci srpna řízky, a to buď vylamováním, nebo nožem.

Odborníci doporučují, pokud odebíráme nožem řízky z několika různých rostlin, vždy před přechodem na další rostlinu nůž sterilizovat, nejlépe lihem. Tím se zabrání přenosu virových chorob z jedné rostliny na druhou.

Při vylamování čistou rukou je přenos chorob omezenější. Po odběru by se řezná rána měla nechat několik hodin nebo do druhého dne zaschnout. Pak je teprve zapícháme do množitelského substrátu.

Ten buď koupíme, nebo namícháme z  rašelinového substrátu a perlitu nebo pemzy tak, aby byl vzdušný a dobře propustný. To samé platí pro výsev.

Tip Paní domu: Pokud byste chtěli vidět opravdové rarity a případně i něco koupit, nenechte si ujít burzu, kterou 27. 5. – 29. 5. v botanické zahradě pořádá SZO ČSZ Loděnice, který se specializuje právě na muškáty.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.6.2024
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Če
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět