reklama

Mučenky nejsou žádné mučednice

Pokud chcete, aby vaše zahrada nebo byt rozkvetly opravdu atraktivními květinami, poohlédněte se mezi mučenkami. Jejich půvab předčí i orchideje a řada z nich vás potěší i velmi chutnými plody.

Mučenky jsou nenáročné a vděčné rostliny. Pyšní se podivuhodnými květy, které můžete obdivovat ve stovkách variací, a to je jeden z důvodů, proč tyto popínavé rostliny dobývají tzv. nádobové zahrádky (většinou se pěstují ve větších nádobách na balkóně nebo na zahradě). Dokážou vytvořit krásnou kvetoucí zástěnu nebo zakrýt nevzhlednou zeď.

Některé mučenky jsou dokonce částečně mrazuvzdorné, takže mohou být venku do prvních mrazíků. Řadu druhů lze úspěšně pěstovat ale i na okně, např.

mučenku modrou (Passiflora caerulea), která patřívala mezi oblíbené květiny našich babiček.

Jméno a původ Jsou to liány, které z jejich domoviny v tropických pralesech Jižní Ameriky, kde dosahují délky až 30 metrů, přivezli do Evropy v 17. století misionáři. Právě oni jim dali název mučenky. V jejich květech viděli symbol umučení Krista: Tři černé blizny znamenají hřeby, kterými byl Ježíš přibit na kříž. Deset okvětních lístků představuje 10 věrných apoštolů, špičaté listy zase kopí.

Pět tyčinek znamená pět ran Kristových, stopkatý semeník je kalich utrpení a věnec barevných vláken značí trnovou korunu.

I latinský název passiflora to přiléhavě vystihuje – passio znamená utrpení, flora zase květ.

Bizarní květy 
Květy mučenek mají nejen jedinečný tvar, ale některé i neobyčejnou velikost – dosahují průměru až 15 cm. Životnost jednoho květu je jeden až tři dny, ale v průběhu léta postupně vykvétá velké množství poupat, takže rostliny jsou obsypané květy po několik týdnů.

Krása i chuť Řada mučenek vás také potěší velmi chutnými plody. Nejznámější rodí mučenka jedlá (Passiflora edulis), prodávají se jako ovoce pod názvem maracuja. Má vynikají aromatickou dužninu a  používá se také do sirupů, čajů a cukrovinek. Jedlé oválné plody o velikosti vejce až jablka s lahodnou měkkou dužninou má mučenka purpurová (Passiflora granadila, z Brazílie pocházející mučenka obří zase nabízí podlouhlé plody, které mohou dosáhnout hmotnosti až 2 kg.

Jak je pěstovat?
Nejlépe jim vyhovuje těžká, jílovatá zemina ze zahrádky. V kupovaných substrátech sice dobře rostou, ale o to hůř rozkvétají. Mučenky rychle přirůstají a snaží se pnout po všech oporách, které se jim nabízejí. Proto příliš dlouhé výhony kraťte – rostlinu dlouhou 2 – 3 metry klidně seřezávejte na jeden metr délky.


Přesazování: Mučenky je třeba každým rokem koncem února seříznout na tři až pět oček, protože kvetou pouze na nových výhonech. Do měsíce je pak přesaďte, pokaždé do květináče o 2–5 cm většího, a nezapomeňte na oporu. Vysazujte je k dřevěným, bambusovým nebo drátěným opěrným konstrukcím.

Světlo: Mají rády slunné a teplé stanoviště, ne však úpal. Při nedostatku světla sice rostou, ale nekvetou. V zimním období je můžete přisvětlovat speciálními lampami.

Zálivka: Od jara do podzimu rostliny vydatně zalévejte, ale dejte pozor, aby voda nestála v kořenech, ale na druhou stranu mučenky nesmějí zůstat zcela vyschlé. Musíte je rovněž často rosit, protože jsou z tropických pralesů a mají rády vlhký vzduch.

Hnojení: Každých 14 dní mučenky přihnojujte kombinovaným hnojivem na muškáty. Nesmíte ho ale dát moc, to by rostliny sice bujně rostly, ale květů byste se nedočkali.

Množení: Rostliny se množí buď výsevem semen, nebo řízkováním. Pozor – kvetou zpravidla až druhým rokem.

Teplota: Dobře se jim daří na jižní straně, doma u okna, venku poblíž zdi domu. V létě, můžou být mučenky i s květináčem zapuštěné do země, na podzim, kdy noci začínají být chladné, je přemístěte do zimoviště s teplotou 10 – 16 °C. Nižší teploty mohou způsobit opadání listů, ale rostliny na jaře zase obrazí.

Mučenky v bytě V bytě stejně jako venku vyžadují mučenky co nejvíce světla, tepla a vláhy. Pěstujte je ve větším květináči a nechte je pnout po opěrné konstrukci, stačí třeba jen upevněný a natažený provázek od stropu. Můžete je také nechat volně pnout se po bytě, nebo viset dolů ze skříněk.

V době vegetace snášejí i teploty kolem 40 stupňů, což je výhoda panelových bytů, kde bývá v létě opravdu horko. Pak ovšem musíte dostatečně větrat, abyste zajistili proudění vzduchu a samozřejmě dostatek vláhy. V místnosti je mějte na světlém místě poblíž okna. Na slunné okenní parapety jsou vhodné především malokvěté druhy, jako Passiflora citrina nebo Passiflora gibertii.

S nástupem zimy se v bytech bohužel neochladí a v přehřáté místnosti s ústředním topením může mučenka i zahynout.

Pokud jí nemáte možnost zajistit chladné přezimování, můžete ji pěstovat jako jednoletou vždy na jaře ze semen.

Nejznámější mučenky

Mučenka pletní (Passiflora incarnata). Pěstuje se zejména pro svou léčivou sílu. Z rostliny se používají listy. V čerstvém stavu jsou vhodné na kožní nemoci, nejúčinněji působí na kožní plíseň. Čerstvé listy se rozmačkají a přiloží na postižené místo, kde je necháte pár hodin působit. Výsledek bude patrný po týdnu léčby.

Mučenka jedlá (Passiflora edulis) – pěstuje se zejména pro velmi kvalitní plody jménem maracuja, které poskytují lahodnou šťávu. Slupka plodů je tuhá kožovitá, vnitřek je vyplněný žluto-oranžovou rosolovitou hmotou. Plody v plné zralosti samy opadávají. Zralé čerstvé plody se mohou konzumovat s cukrem, nebo se zpracovávají na šťávu, která obsahuje vitamín C.

Mučenka obří (Passiflora Alata) – používá se i jako stínící rostlina. Její květy jsou nádherné, pestrobarevné, v průměru až 15 cm velké, příjemně voní. Plody jsou vejčité 0,5 – 2 kg těžké.

Mučenka modrá (Passiflora Caerulea) – má velké množství příjemně vonících modrobílých květů o průměru 8 až 10 cm. Listy jsou tmavozelené, pětidílné, hluboce vykrajované. Na podzim můžete rostlinu hluboce seříznout a omezit zálivku. Na jaře po přesazení obrazí.


Mučenka Violacea (Passiflora Violacea) – patří k nejkrásnějším mučenkám, vykvete množstvím překrásných růžovofialových květů. Lze ji pěstovat i v závěsných květináčích. Dobře snáší slunné místo, v létě například i venku.

Mučenka citrina (Passiflora Citrina) – jediná žlutě kvetoucí mučenka. Je to druh, který roste pomaleji než ostatní, proto je velice vhodné její výhony stáčet do kruhu.

Mučenka Victoria (Passiflora victoria) má atraktivní květy světle růžové barvy s fialovo-modrým středem.

Mučenka Lady Margaret – novější odrůda s červenými květy, ačkoli typická barva mučenek je bílá, fialová či modrá.

Text: Laura Skrčená, Foto: Zahradnictvíkruh.cz, zahradnicentra.eu, rostiny-semena.cz, Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Naletěla dalšímu podvodníkovi?
nasehvezdy.cz

Naletěla dalšímu podvodníkovi?

Herečka Jiřina...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Potvrzeno: Nebezpečný prvok vás může dohnat až k sebevraždě!
enigmaplus.cz

Potvrzeno: Nebezpečný prvok vás...

Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami...
Ruská Kavalergarda zlikvidovala povstání proti Mikulášovi I.
epochaplus.cz

Ruská Kavalergarda zlikvidovala...

Předchůdcem ruské carské gardy se stává...
Stručná historie kávy
21stoleti.cz

Stručná historie kávy

V 15. století se káva pěstovala ve východní...
Ducati našlo nového partnera v Bulgari
iluxus.cz

Ducati našlo nového...

Kolekce Bulgari x Ducati představuje...
Připravila jsem svou kamarádku o krásnou ozdobu
skutecnepribehy.cz

Připravila jsem svou...

Vždycky jsem jí ty nádherné...
Co znamenají prsty do V a proč hrozilo, že vám je useknou?
epochaplus.cz

Co znamenají prsty do V a...

Jaký je rozdíl mezi vztyčeným prostředníkem a gestem...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Ponurá Kytice: Kde se trhaly svatební košile?
epochalnisvet.cz

Ponurá Kytice: Kde se trhaly...

Začíná to vcelku nevinně: „Již jedenáctá...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Pomsta bude sladká, miláčku!
nasehvezdy.cz

Pomsta bude sladká, miláčku!

Vypadá to, že si...
0 shares