Domů     Mučenky nejsou žádné mučednice
Mučenky nejsou žádné mučednice
18.12.2019

Pokud chcete, aby vaše zahrada nebo byt rozkvetly opravdu atraktivními květinami, poohlédněte se mezi mučenkami. Jejich půvab předčí i orchideje a řada z nich vás potěší i velmi chutnými plody.

Mučenky jsou nenáročné a vděčné rostliny. Pyšní se podivuhodnými květy, které můžete obdivovat ve stovkách variací, a to je jeden z důvodů, proč tyto popínavé rostliny dobývají tzv.

nádobové zahrádky (většinou se pěstují ve větších nádobách na balkóně nebo na zahradě). Dokážou vytvořit krásnou kvetoucí zástěnu nebo zakrýt nevzhlednou zeď. Některé mučenky jsou dokonce částečně mrazuvzdorné, takže mohou být venku do prvních mrazíků.

Řadu druhů lze úspěšně pěstovat ale i na okně, např. mučenku modrou (Passiflora caerulea), která patřívala mezi oblíbené květiny našich babiček.

Jméno a původ

Jsou to liány, které z jejich domoviny v tropických pralesech Jižní Ameriky, kde dosahují délky až 30 metrů, přivezli do Evropy v 17. století misionáři. Právě oni jim dali název mučenky. V jejich květech viděli symbol umučení Krista:

Tři černé blizny znamenají hřeby, kterými byl Ježíš přibit na kříž. Deset okvětních lístků představuje 10 věrných apoštolů, špičaté listy zase kopí.

Pět tyčinek znamená pět ran Kristových, stopkatý semeník je kalich utrpení a věnec barevných vláken značí trnovou korunu. I latinský název passiflora to přiléhavě vystihuje – passio znamená utrpení, flora zase květ.

Bizarní květy 

Květy mučenek mají nejen jedinečný tvar, ale některé i neobyčejnou velikost – dosahují průměru až 15 cm.

Životnost jednoho květu je jeden až tři dny, ale v průběhu léta postupně vykvétá velké množství poupat, takže rostliny jsou obsypané květy po několik týdnů.

Krása i chuť

Řada mučenek vás také potěší velmi chutnými plody. Nejznámější rodí mučenka jedlá (Passiflora edulis), prodávají se jako ovoce pod názvem maracuja. Má vynikají aromatickou dužninu a  používá se také do sirupů, čajů a cukrovinek.

Jedlé oválné plody o velikosti vejce až jablka s lahodnou měkkou dužninou má mučenka purpurová (Passiflora granadila, z Brazílie pocházející mučenka obří zase nabízí podlouhlé plody, které mohou dosáhnout hmotnosti až 2 kg.

Jak je pěstovat?

Nejlépe jim vyhovuje těžká, jílovatá zemina ze zahrádky. V kupovaných substrátech sice dobře rostou, ale o to hůř rozkvétají. Mučenky rychle přirůstají a snaží se pnout po všech oporách, které se jim nabízejí.

Proto příliš dlouhé výhony kraťte – rostlinu dlouhou 2 – 3 metry klidně seřezávejte na jeden metr délky.

Přesazování: Mučenky je třeba každým rokem koncem února seříznout na tři až pět oček, protože kvetou pouze na nových výhonech. Do měsíce je pak přesaďte, pokaždé do květináče o 2–5 cm většího, a nezapomeňte na oporu. Vysazujte je k dřevěným, bambusovým nebo drátěným opěrným konstrukcím.

Světlo: Mají rády slunné a teplé stanoviště, ne však úpal. Při nedostatku světla sice rostou, ale nekvetou. V zimním období je můžete přisvětlovat speciálními lampami.

Zálivka: Od jara do podzimu rostliny vydatně zalévejte, ale dejte pozor, aby voda nestála v kořenech, ale na druhou stranu mučenky nesmějí zůstat zcela vyschlé.

Musíte je rovněž často rosit, protože jsou z tropických pralesů a mají rády vlhký vzduch.

Hnojení: Každých 14 dní mučenky přihnojujte kombinovaným hnojivem na muškáty. Nesmíte ho ale dát moc, to by rostliny sice bujně rostly, ale květů byste se nedočkali.

Množení: Rostliny se množí buď výsevem semen, nebo řízkováním. Pozor – kvetou zpravidla až druhým rokem.

Teplota: Dobře se jim daří na jižní straně, doma u okna, venku poblíž zdi domu.

V létě, můžou být mučenky i s květináčem zapuštěné do země, na podzim, kdy noci začínají být chladné, je přemístěte do zimoviště s teplotou 10 – 16 °C. Nižší teploty mohou způsobit opadání listů, ale rostliny na jaře zase obrazí.

Mučenky v bytě

V bytě stejně jako venku vyžadují mučenky co nejvíce světla, tepla a vláhy. Pěstujte je ve větším květináči a nechte je pnout po opěrné konstrukci, stačí třeba jen upevněný a natažený provázek od stropu.

Můžete je také nechat volně pnout se po bytě, nebo viset dolů ze skříněk. V době vegetace snášejí i teploty kolem 40 stupňů, což je výhoda panelových bytů, kde bývá v létě opravdu horko.

Pak ovšem musíte dostatečně větrat, abyste zajistili proudění vzduchu a samozřejmě dostatek vláhy. V místnosti je mějte na světlém místě poblíž okna.

Na slunné okenní parapety jsou vhodné především malokvěté druhy, jako Passiflora citrina nebo Passiflora gibertii. S nástupem zimy se v bytech bohužel neochladí a v přehřáté místnosti s ústředním topením může mučenka i zahynout.

Pokud jí nemáte možnost zajistit chladné přezimování, můžete ji pěstovat jako jednoletou vždy na jaře ze semen.

Nejznámější mučenky

Mučenka pletní (Passiflora incarnata). Pěstuje se zejména pro svou léčivou sílu. Z rostliny se používají listy. V čerstvém stavu jsou vhodné na kožní nemoci, nejúčinněji působí na kožní plíseň.

Čerstvé listy se rozmačkají a přiloží na postižené místo, kde je necháte pár hodin působit. Výsledek bude patrný po týdnu léčby.

Mučenka jedlá (Passiflora edulis) – pěstuje se zejména pro velmi kvalitní plody jménem maracuja, které poskytují lahodnou šťávu. Slupka plodů je tuhá kožovitá, vnitřek je vyplněný žluto-oranžovou rosolovitou hmotou.

Plody v plné zralosti samy opadávají. Zralé čerstvé plody se mohou konzumovat s cukrem, nebo se zpracovávají na šťávu, která obsahuje vitamín C.

Mučenka obří (Passiflora Alata) – používá se i jako stínící rostlina. Její květy jsou nádherné, pestrobarevné, v průměru až 15 cm velké, příjemně voní. Plody jsou vejčité 0,5 – 2 kg těžké.

Mučenka modrá (Passiflora Caerulea) – má velké množství příjemně vonících modrobílých květů o průměru 8 až 10 cm. Listy jsou tmavozelené, pětidílné, hluboce vykrajované. Na podzim můžete rostlinu hluboce seříznout a omezit zálivku. Na jaře po přesazení obrazí.

Mučenka Violacea (Passiflora Violacea) – patří k nejkrásnějším mučenkám, vykvete množstvím překrásných růžovofialových květů. Lze ji pěstovat i v závěsných květináčích. Dobře snáší slunné místo, v létě například i venku.

Mučenka citrina (Passiflora Citrina) – jediná žlutě kvetoucí mučenka. Je to druh, který roste pomaleji než ostatní, proto je velice vhodné její výhony stáčet do kruhu.

Mučenka Victoria (Passiflora victoria) má atraktivní květy světle růžové barvy s fialovo-modrým středem.

Mučenka Lady Margaret – novější odrůda s červenými květy, ačkoli typická barva mučenek je bílá, fialová či modrá.

Text: Laura Skrčená, Foto: Zahradnictvíkruh.cz, zahradnicentra.eu, rostiny-semena.cz, Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá